Šta je novo?

Mehanicke Tastature

ne bih da zvucim kao agent za prodaju, ali kupis lepo keychron, dobijes osnovu od koje posle mozes da napravis sta god oces. a imaju ih u svim mogucim i nemogucim formatima, sa kablom, bez kabla, full size, tkl, manje, rgb, single color, bez backlight, hot swappable, obicne, sta god oces bas, ja mislim da nema sta nisu pokrili, svaka im cast stvarno. i ovo sto dobijes out of the box je super, ja je koristim stock, fine su tastature skroz. prodavac na aliexpressu je skroz ok, shipping ka meni je bio 10 usd, ja sam mu rekao u poruci sta bre ovo shipping, ja kao vazan kupac ocu besplatan shipping i skino mi cenu 10 dolara lol.
kao neko ko ima dve Keychron tastature mogu da potvrdim ovo,stabilizatori su najbolji na trzistu za ovu cenu i sve na tastaturi je super
 
hajte mi reci sta mislite o ovome,valja li? ima verzija sa velikim enter dugmetom,mali enter je stvarno njesra i ne znam zasto ga svi prave i forsiraju.

 
koliko si ti subjektivan to je cudo jedno. mali enter to jest klasican ansi layout je po meni mnogo bolji jer onda imas veci levi shift koji je taster koji se enormno koristi u igrama, i lakse je milion puta koristiti ansi tastaturu kao gaming tastaturu u odnosu na iso. kupovao sam jedno vreme iso tastature u nemackoj i svajcarskoj zbog toga sto ih nije bilo u srbiji, imaju one svojih prednosti, recimo srpski raspored slova je lakse kucati na iso tastaturi nego na ansi. i na mali shift se covek navikne, ali je neudobno i nezgodno. sve to da bi imao veci enter koji je i na ansi tastaturi veliki i svejedno ga lupas uvek na istom mestu, zasto bi zauzeo pola tastature? na kraju sam odustao i od svapskih tastatura i od srpskog jezika, digo ruke i poceo da kupujem ansi. da ne pominjem koliko je lakse naci keycaps set za ansi tastaturu u poredjenju sa iso.
 
meni je jedino krivo sto mnogo brzam i nisam citao pa sam kao prvu tastaturu kupio blue switch. ne volim sto klikce jako,ne volim sto ima prepreke. ne znam koliko su meki swicevi na ovoj gore sto stavih u video?
 
klik, prepreke i mekoca svica nemaju veze jedno s drugim. mekoca ti je koliko je tvrda opruga, to mozes da biras, kao i sve drugo uostalom...
 
Uzeo k100 OPX pre nedelju dana, za sada prvi utisci jako dobri. Presao sa Ajazz ak33. Jedino dok se malo naviknem na raspored tastera, kad god mi tastatura u perifernom vidu, beze prsti na krajnji deo tastature gde su makro tasteri a meni podsvesno tu treba da bude shift xd. Ja sam licno pre kupovine gledao veliki broj recenzija, ali chyrosran22 je pogodio maltene sve sto je rekao u vezi tastature u njegovom.

Od mana jedino mogu da navedem par sitnica :
  • ne mogu da se koriste predefinisani (defaultni) modovi osvetljenja dok je upaljen Icue
  • kapice imaju manju povrsinu na vrhu nego ono na sta sam navikao (mada kontam da cu se kroz neko vreme navici na raspored, dugo sam koristio TKL sa vecom povrsinom keycapova)
  • kabl je katastrofa krut i debeo zbog passthrough-a

Videcu da li cu mozda da uzimam pudding keycapove, neko vreme cu da guram ove stock pa cu videti kako mi se svidjaju :D

P.S. Za sada nisam imao problema da slucajno pritiskam tastere dok mi prste stoje na njima, bez obzira na preterano niski actuation point, mozda mi se desilo jednom za evo nedelju-dve, a pikali se i kanter i dota :D
 
Razer BlackWidow V3 Tenkeyless

Da li je neko imao iskustva sa Razer Green mehanickim prekidacim i/ili konkretnim modelom tastature i kakvi su utisci?
 
Poprilicno glasni, za gejming su dobri.
 
^
Vise mi je za kucanje potrebno a vec duze koristim mx brown.
Licno su mi za rts/rpg clicky odlicni, za fps i ne bas...
 
razer green ima dosta problema sa kontrolom kvaliteta, moze da ti se zalomi bas neka glupost. ne znam da li je i dalje kailh iza njih, ali oni nisu neki proizvodjac, gateron je po mom subjektivnom misljenju kvalitetniji, kao i cherry naravno. moje konkretno iskustvo sa razer green je apsolutni uzas, probao sam tastaturu koja je imala pravu zurku od tastera, jedan klikce glasnije jedan tise, jedan skoro uopste, bas ta uniformnost koja se zahteva od mehanicke tastature je uzas kompletni. ja bih to zaobisao u sirokom luku, ali mozda neko voli
 
Uzeo sam cisto da isprobam jer mi je naletela za 33e sa shippingom ("used like new") Amazon warehouse deal... Za te pare why not, ako nista kao backup za CM koju imam.
Jedino sto videh malopre da dolazi sa ABS umesto PBT keycaps, mada ako je ok primerak ni to nije problem uzecu njihov ili Kingstonov PBT upgrade set.
 
skoro sve tastature osim ako nisu nenormalno skupe dolaze sa abs keycapsovima.

za te pare, naravno sto da ne, odlicna kupovina. taman da uradis upgrade na pbt set. mada mozda budes zadovoljan sa tim abs ako su debeli i double shot.
 
Yep, 25-30e se krece na amazonu set...

Sto se Razera tice nisam imao iskustva sa njihovim tastaturama, sa misevima jesam i iako mi se svidjao dizajn QC im je vrlo labav.
Problem je sto na trzistu nema nekih kvalitetnih alternativa za ovu CM QuickFire TK (sa integrisanim numpadom), barem ja nisam video. (+ako se ne varam isti OEM je radio kao Ducky/Das tastature)
A sto se kvaliteta izrade tice jedino su mi Corsairove delovale premium ali su sve full layout
 
ja imam taj cm samo tkl i odlican je nema sta, kvalitet je vrh, cherry mx svicevi na nivou, sve je top notch
 
 
^
Upravo malo vise zagrebao sa tastaturama posle par godina i nije normalno koliko je trziste eksplodiralo.
Nenormalno velika ponuda, kvalitet ponude kod serijskih tastatura (vecih igraca) u gornjem segmentu je poprilicno pao i bukvalno je doslo do custom price ako hoces tastaturu na duze staze.

Btw svaka mu cast na produkcijskim vrednostima (pratim povremeno njegove laptop utiske) ali muka mi je od njega i njemu slicnih YT influensera koji rade reklame za odredjene brendove uz obavezno naglasavanje keynotes koje dobiju od kompanija.

Za m&k periferije The Techne, Zack Rios i TeachLead deluju da daju utiske bez BS (pritom iz svog dzepa placaju), ostatak deluje vise za zabavu i u promo svrhe "spontano" kao ovaj gore.
 
zato sam ja prelomio i uzeo keychron. modabilna je do bola, bukvalno sve sto hocu da promenim - mogu. nije custom, ali se sve menja.
 
Sta znam, imamo vise miseva i tastatura od Razor, nikakvih problema do sada a sinovi ih bogme rasturaju sa Valorant, LoL i sl. Jedino sto se pokazalo kao djubre od njih su sluske.
 
Kao sto rekoh imao sam iskustva samo sa njihovim misevima, ne i sa tastaturama.
Cak sta vise juce sam hteo da narucim i Huntsman mini 60% sa clicky prekidacima (isto "used -like new" za 50e, verovatno samo vracen produkt) ali recenzije nisu bas sjajne.
Razerove linearne v2 hvale vise, kao i zute (slicne MX brown) - ali nisu dostupni kroz ceo spektar ponude.

Koliko sam mogao da vidim izgleda da u cenovnom rangu od 90-150e, gde je top of the line ponuda Logitecha/Corsaira/Razera/SS, ima boljih opcija (izrada/qc) drugih proizvodjaca koji nisu striktno "gejmerski brend" poput Ducky (One2 i Miya)/Durgod pa cak i ova nova serija od HyperX (Kingston tj od skoro HP)
A tu si i GK61/RK61/Mizar/Keychron i jos neki drugi modeli koji se probijaju na trziste.

Ono sto isto bode oci je opsta pomama za crvenim prekidacima, samo zbog klincarije koja se lozi na streamera. Kao da svima trebaju brzi linearni prekidaci za fps
 
Poslednja izmena:
stigla napokon Leopold FC660C Low Noise sa Topre Purple silent 45g svicevima.
ovo je vec nesto drugacije i moze se nazvati tiha tastatura sa pravim taktilnim prekidacima.
stabilizatori su perfektni, sve je fabricki maksimalno utegnuto i nema potrebe za nikakvim modovanjem.

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png
 
Posto me strasno svrbi da isprobam crvene linearne prekidace ima li neko preporuku konkrente modele?

Na 2-3 modela pristojnije izrade koja sam naleteo su

CM CK530v2 za 60e (nova) - navodno TTC prekidaci ali sudeci po komentarima korisnika Gateron red su u pitanju. ABS keycaps
Huntsman Mini ~50e (koriscena ali preko Amazona Warehouse, 90d garancije) - Razer v2 linear red + Razer PBT caps
SPC gear GK630k Tournament ed. - 55e Kailh prekidaci +ABS caps (odnosno model sa PBT Puddin keycaps 70e, oba kod lokalnog prodavca tako da je garancija/reklamacija najlakse ostvariva)
 
ja imam lose iskustvo sa ttc blue, javio mi se key chattering na dva tastera, tako da bih i ttc zaobisao.

najbolje ti je majkemi da uzmes hot swap tastaturu kao osnovu i mozes da menjas prekidace kako ti dodje. neki gmmk ili keychron, ili sta vec....
 
Znam, gledao sam ove GMMK "starter kits" ali to je tek zecija rupa u koju ne zelim da uskocim.
U principu sam hteo cisto da isprobam novije crvene ili druge non-Cherry prekidace (HyperX red/aqua, Gateron brown/yellow, Razer red v2, Kailh box white), posto je par modela hvaljeno.

Imam i mogucnost da uzmem koriscenu Durgod K320 Taurus (mx brown) US layout, za 75e u oglasima sa racunom uzeta pocetkom godine. Deluje da je jedina "full spec" tastatura sa boljim kvalitetom do 120e koja "opravdava" cenu na dasnjoj ponudi trzista i ne zahteva dalje modovanje (podmazivanje, zamenu ABS kapica, guranje O-ringova...)
Jedina caka je u tome sto im je support nepostojeci, cak i ako postoji "prodavac" (EU Gaming) na Amazonu koji nudi vise njihovih modela - jer po svemu sudeci ih radi OEM, kao sto je slucaj bio sa Takstar->HyperX slusalicama, koji ce kasnije biti otkupljen (iznajmljen) od veceg brenda i ciji ce produkti ici za 2-3x vecu cenu.
 
definitivno je ok opcija da se uzme nesto jeftinije da se proba, a i dalje pristojno. ja sam samo prelomio kad sam shvatio da mi je bolje da kupim jednu tastaturu i setove prekidaca nego dve ili vise odvojenih tastatura. svaka mehanicka je ok, ili moze da se udesi da bude ok (to je pokazao i skamer tako sto je upropastio njegovu :D )
 
@Dark Magician
Ja nisam nigde u opisu uspeo da nadjem a obicno to istaknu ako je to slucaj...
Takodje kod vecine gejmerskih brendova videh da im je sada praksa da ponude pbt kapice odvojeno, sto je u tom cenovnom rangu ipak nedopustivo.
Baci pogled an HyperX Alloy sa Aqua prekidacima (ili pak HyperX red) poprilicno je hvaljena, cak i da uzmes one dodatne Kingston puddin keycaps bice jeftinija od te SS.
Mada opet sto rece kolega, bolje i dobre ABS nego krs PBT...

@Skankhunt42
Stoji, ali to je te ludilo u koje ne bih da se upustam jer znam da cu odlepim sa zamenom prekidaca, tako da je bolje prebuilt opcija. A kao sto rekoh vise mi je bilo do isprobavanja drugog formata/velicine i drugih prekidaca.
ericm mi je pustio ( bolje da nije :p ) par linkova sa radnjama u EU koje se specijalizuju za prebuilt i custom tastature, cene su u rangu gejmerskih a verujem da su bolje opcije.
 
Treba mi nešto što ima multimedijalne tastere. Probao sam bez toga, i nedostaje mi.
 
O da... Retko ih koristis ali je tako dobro sto ih imas u tim retkim prilikama :)
 
zanima me gde da nadjem kod nas da kupim gumene ili neke silikonske WASD keycaps? bitno mi da budu beli i da su mekani naravno... tesko se nalazi.
 
Nazad
Vrh Dno