Šta je novo?

Maler, sta je riknulo ploca ili napajanje?

micairvas

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
13.01.2009
Poruke
1,865
Poena
199
Pokravio :) sam rig pa mi treba pomoc da otkrijem sta je prouzrokovalo kvar.

Rig je radio normalno 3 dana bez prestanka. Danas kad sam se vratio sa posla osetim kao da se malo oseti paljevina,ali nisam uspeo vizuelno da ustanovim sta je problem. Ugasim rig, proverim da li je sve dobro povezano krene da kopa normalno ali se opet oseti na paljevinu. Napominjem rig je radio normalno, samo se osetila paljevina, ne mnogo :D. Na kraju resih kompletno da rastavim rig, kad ono ne mogu da iscupam sa ploce 24-pinski konektor od napajanja. Kada sam uspeo nekako da ga iscupam imao sam sta da vidim, slike u prilogu.
Molim iskusnije clanove ili servisere da mi kazu sta mi je najpametnije da radim, da li napajanje mogu da sredim? Pretpostavljam da napajanje nije crklo, mada su se istopila 2 pina, sa plocom ne znam sta mi je ciniti. Reklamaciju pretpostavljam da mi nece uvaziti ni za jednu ni za drugu komponentu.

Specifikacija Riga je sledeca:

ASUS P8H61-M LX R2.0
G1620
3 x 9 280x sapphire dualX
Napajanje Seasonic 750w m12, (zakacene 2 grafike) - pregorelo
Napajanje chieftec cft 750w (zakacena 1 grafika).
 

Prilozi

  • IMG_20140116_231739.jpg
    IMG_20140116_231739.jpg
    1 MB · Pregleda: 345
Ekstenderi sa molexom ili bez?
Nije bio idealan kontakt na 24pin konektoru, a ploca je vukla kroz te nagorele pinove daleko vise nego sto specifikacija predvidja. Nisi imao srece.

U sustini, moze da se desi i da je sve citavo, samo treba proveriti, ocistiti kontakte i drugacije organizovati stvari.

Bas sam ovih dana pisao o tome, osecam kao da sam izbaksuzirao :(
 
-mozda chiftek cft koji ruku na srce nije najsrecnije reshenje sa multi rejlom, jer se meni slichno samo mnooogo blaze desilo, spominjao sam sinoc, takodjer i ja ti izbaksuzirah :(
dodushe kod mene su bile undervoltovane 4 7950, a kod tebe nasvirane 3 280x pa mu dodje na isto + kombinacija extenderi bez molexa i jadna plojka.
jer iako si nakacio samo jednu grafu na chifu, ona je bila npr samo na jednoj 12v grani sa konektorima koja je slaba, a ovamo sa druge strane grafa morala da nadoknadi struju preko extendera.

-mozda si trebao na chiftek mb i jednu grafu, a na seasonik dve grafe...mada...

-takodjer, moguc scenario, ako koristish win/trixx kombo, deshaavalo mi se da nece da skonta napon ili klok, pa mozda ti je ostao napon onaj defaultni od, ja mislim, 1.2v i voila=katastrofa
reshenje je paljenje trixxa i msi afterburnera jedan za druigim pomocu programa startup delayer, samo tako sam uspeo da posle restarta uvek bude i undervolt i underklok sa dualx kartama.

-ne pricham ja dzabe da ne silujete hw i da drzite na ~950/1500 i max undervolt
da si to uradio ovo ti se ne bi desilo 99% jer bi ti napajanja bila otperecenja manje jedno 20-25% garant.
ili bi ti se najgore desilo kao meni, posle 4-5 meseci samo konektor promenio boju.
nego volite da chupate neke klokove, jer eto i onaj tamo drzi i njemu radi i te priche, ko da vam od toga leba zavisi, pa posle kad se deshavaju ovakve stvari kuku lele....

e eto vam sad tih ~7-10% vishe shto vam donesu tako nasvirane makine.
 
Poslednja izmena:
-mozda chiftek cft koji ruku na srce nije najsrecnije reshenje sa multi rejlom, jer se meni slichno samo mnooogo blaze desilo, spominjao sam sinoc, takodjer i ja ti izbaksuzirah :(
dodushe kod mene su bile undervoltovane 4 7950, a kod tebe nasvirane 3 280x pa mu dodje na isto + kombinacija extenderi bez molexa i jadna plojka.
jer iako si nakacio samo jednu grafu na chifu, ona je bila npr samo na jednoj 12v grani sa konektorima koja je slaba, a ovamo sa druge strane grafa morala da nadoknadi struju preko extendera.

-mozda si trebao chiftek i jednu grafu, a seasonik dve grafe

-ne pricham ja dzabe da ne silujete hw i da drzite na ~950/1500 i max undervolt
da si to uradio ovo ti se ne bi desilo 99% jer bi ti napajanja bila otperecenja manje jedno 20-25% garant.
nego volite da chupate neke klokove, jer eto i onaj tamo drzi i njemu radi i te priche, ko da vam od toga leba zavisi, pa posle kad se deshavaju ovakve stvari kuku lele....
e eto vam sad tih ~7-10% vishe shto vam donesu tako nasvirane makine.

+1
 
Extenderi su bili bez molexa, ali koliko znam 70% rudara koristi ovakve molexe i nikom se ovako nesto nije desilo.
Sto se tice klokova, nisam mnogo nategao karte, R9 280x su radile na 1020/1500, sto po meni nije mnogo.
Kopam preko centos linuxa.
 
kratko i jasno to napajanje je slabo za 3x 280x koje mogu da povuku i preko 1000w, a o tome smo vec pricali, ali neki su najpametniji pa im se to sad lupa o glavu
 
bez molexa su ok kad imash karte sa ~6 i 8 pina i jedno single rail 12v napajanje.

ti si imao seasonik koji je single rail i chifa koji i da je singl rail, opet bi imao dve grane, dva napajanja logichno, a imao si ih ukupno 5 grana jer chif taj ima 4, a verovatno si opteretio jednu samo.

i takodjer, nisi naveo da li si siguran 100% da si spustio napon u tom linuxu sa 1.2v? je rako nisi, dzaba ti i 900mhz ako je ostalo na tome. vukla ti je karta na keca ~300w/kom

koje su ti temperature bile, koji rpm, koja ambijentalan, dodanti ventilatori, razmak izmedju karti?
 
Poslednja izmena:
bez molexa su ok kad imash karte sa ~6 i 8 pina i jedno single rail 12v napajanje.

ti si imao seasonik koji je single rail i chifa koji i da je singl rail, opet bi imao dve grane, dva napajanja logichno, a imao si ih ukupno 5 grana jer chif taj ima 4, a verovatno si opteretio jednu samo.

i takodjer, nisi naveo da li si siguran 100% da si spustio napon u tom linuxu sa 1.2v? je rako nisi, dzaba ti i 900mhz ako je ostalo na tome. vukla ti je karta na keca ~300w/kom

koje su ti temperature bile, koji rpm, koja ambijentalan, dodanti ventilatori, razmak izmedju karti?

Sve karte mi se povezuju preko 1x8 i 1x6 pin konektora. Spusteni su naponi sigurno, stavljen je novi bios, sa kojim karta vuce 1.1V. Temperature su bile oko 65-70C, veliki kucni ventilator je bio postavljen iza riga i izbacivao je toplotu.

Sto se tice napajanja, kada cujem kakvim napajanjima ljudi napajaju rigove tipa LC power, raidmax i ostalo mislim da nisam pogresno uradio sto sam stavio da mi jedan seasonic od 750w napaja 2 grafike i jos jedan chieftec cft 750w jos jednu. Jednostavno sto se tice mininga u poslednjih mesec dana, sreca nije na mojoj strani......

Nadam se da je seasonic preziveo, za plocu me bas briga polomicu je sam.
 
Poslednja izmena:
verovatno kontakt nije bio dobar na ploci, skupo si platio skolu, izgorele su obe zute zice,
mozda i sve radi, samo je doslo do tacke gde se tope konektori
 
po meni je i 1.1v mnogo, ja drugaru ostavih takve dualke na 1.025v @950 i oko 65c su, rpm ~2500, ambijentalna je ~24c
te tvoje su preko 3000 debelo ako nisi ambijentalnu spustio na lepo ispod 20c

negde si pogreshio sigurno, samo je pitanje gde?

rekoh, pusti ti shta drugi prichaju, use i u svoje kljuse.
ovo neka ti je za nauk.

ubuduce ovako, ko zeli moj 4 79xx (280x) gpu recept :D:

1. kvalitetna plojka (moje preporuke za ga 990fxa ud3 rev 3.0), bode se u prva tri redom (x1, pa x16, pa x1) i u poslednji x16
2. kvalitetno napajanje jedno jako sa 12v singl, ako bash moraju dva, onda oba da su single i da ima lufta u snagi (v1000, SS 1250xm, cm 1200gold, cm 1500 m2 pro)
3. ako bash mora dual psu single 12v, preporuka ext sa molexom.
4. lepo rasporediti opterecenje ako se ide na dual psu, obavezno imati u vidu da multi gpu setapi vuku lepo i preko plojke struju, pa npr ako je setap sa 4 grafike
staviti 850-1000w da gura plojku i 2 grafe i ~750w dve grafike.
5. shto manje spojeva i konekcija, odnosno izbegavati budzevine molex na 6 ili 8 pin, stoga juriti napajanje koje ima dovoljan broj pcie konektora (cm v1000 ubedljivi pobednik).
ako primetite bilo gde klimav i nesiguran kontakt, odmah reagujte i to sanirajte.
6. pozeljno da plojka ima 8 pinac za cpu (moja neka pretpostavka) i/ili josh dodatni 6 pinac ili molex za dodatni juice :)
7. max undervolt i underklok, a da je makina rok stabilna, moja preporuka 950/1500, za karte sa asicom 61-67 (velika vecina) 1025-1019mv (nizi asic veci V)
8. voditi rachuna o temperaturama gpu i vrm i obrtajima, razmaknuti maximalno grafike, dodati ventilatore ooobavezno
9. redovno chishcenje i ako je potrebno podmazivanje
10. pronadjite koja vam je najtoplija, a koja najhladnija pozicija u rigu, i tako i rasporedite primerke kartica, tj najtopliju kartu na najhladniju poziciju.
obichno su karte sa vishim asicom i nizim naponom neshto toplije (chudno zvuchi ali proverena chinjenica) i sve to kako bi vam temperatura svih kartica bila tu negde, kao i
broj obrtaja ventilatora i all around mashina bila tisha i dugotrajnija.
11. ako imate grafe tipa gige v2 koje nemaju kontrolu napona, odnosno imaju lokovan previsok napon za majning, nemojte biti lenji da se ne potrudite da joj fleshnete neki modovan bios

ako neki mod smatra da je ovaj moj post koristan, moze da se ubaci i/ili dopuni/prepravi u prvi post HW-a za kopanje.
 
Poslednja izmena:
@ziv bio Demios!

sto se tice napajanja koristim gore pomenuti (od strane Hogara :) ) bronzani LC power 650w uspesno napaja plocu 6950 i 7850, i da kucnem u drvo lepo se drzi.. Posto se pravi u Nemackoj, verujem da uopste nije NE kvalitetan kako je neko drugi gore pomenuo
 
Hehe Nemacka kako da ne. Nemci su tu samo da zalepe nalepnicu a ostalo znamo gde se pravi.
 
Ovo se i meni desilo, a i lediu isti slučaj sa Chiefom 1200BPS koji je sigurno dovoljan za 3-4 x7950 - karte su imale 2x6pin PCIe napajanje, po specifikaciji to je dovoljno tek za 2x75W+75W sa ploče tj. ~225W po kartici. Vukle su sigurno više od 250W, što je išlo preko ploče i ovih 12V pinova koji su se istopili. Malo sam kasnije kopao po netu i ima dosta sličnih spaljenih konektora.

U ovom slučaju je malo čudno pošto bi 8pin+6pin+ploča trebalo da daju ~300W, znači da su karte vukle solidno više od toga pa je opet stradalo napajanje koje napaja ploču.

Edit. Riknuli su najverovatnije samo konektori koji su se istopili. Ja zamenio na MSI ploči ATX konektor i evo je radi sve u 16, a za napajanje možeš da probaš da skratiš malo kabl i staviš nov ATX konektor pa vidi jel živo. To sve ako ti ne uvaže reklamaciju, naravno. :d

Edit2. Prebaciti demiosov post u neku od sticky tema i obavezno negde naznačiti za sve koji pitaju šta da kupim i koji rig pre nego otvore nove teme sa istim pitanjem. :)
 
Poslednja izmena:
Uzmes lepo duvaljku sa toplim vazduhom, kod nekoga ko zna da barata sa tim i skunes sa neke stare neispravne ploce isti konektor i zamenis ga, to ako se odradi kako treba, neces ni videti razliku da je konektor ikad vadjen niti ce iko u servisu tu razliku primetiti a ako sve to radi neki amater onda ti sretno bilo. Zice iz napajanja uzmes i odlemis jednu po jednu u samom napajanju (ako nije modularno) i zamenes ih kompletno sa istima iz nekog crknutog (kvalitetnijeg, zbog debljine kablova jer kinezi imaju zice debljine ljudske kose u kablovima) . Imaces malo posla ali se to da resiti na brzaka.
Sledeci put kada budes ubo taj 24 pin konektor za plocu, obrati dobro paznju da li je legao dobro jer ovakve stvari se desavaju iskljucivo zbog loseg kontakta izmedju pinova napajanje-ploca.
 
sad lepo na pipanje tih zica blizu konektora :p
 
Nazad
Vrh Dno