Šta je novo?

Mala pomoc za RAID mod da ili ne

aca78

Slavan
Učlanjen(a)
16.06.2006
Poruke
37
Poena
304
Znaci koliko sam shvatio kada su 2 sata II hdd-a spojena u raid modu 1 to znaci da sam napravio mirror za 2 hdd-a da rade kao jedan koji pravi kopiju na drugom tako da prilikom crkavanja jednog ovaj drugi automatski preuzima funkciju.....Ima lepo prikazano na ovom sajtu gde kada kliknete na odredjeni raid nivo on vam pokaze kako se podaci smestaju itd.... lepo objasnjeno.... http://www.acnc.com/04_00.html E ovako mene zanima i da li je neko testirao tj. napravio lazno crkavanje hdd-a tj iskljucio ga i da li funkcionise uopste taj mirror ????? I zanima me ok crkao je hdd sta dalje (znam da imam i dalje operativnu masinu sve radi kao da nista nije bilo) da li to znaci kada ja spojim nov hdd i upalim masinu da on automatski krece da pravi mirror na novom hdd-u??? ili je to samo fora da kada crkne crko je onda ja rucno izvlacim podatke sa njega pa opet dizanje sistema nanovo ako zelim da imam raid mirror ????? :)bottle: jos nisam preboleo hdd od 250 sata II seagate)
 
Poslednja izmena:
E ovako mene zanima i da li je neko testirao tj. napravio lazno crkavanje hdd-a tj iskljucio ga i da li funkcionise uopste taj mirror ?????

Naravno da funkcioniše. :) Pa tome i služi. Ako će ti biti lakše ja sam video mnogo diskova koji su otkazali u RAID1, RAID5, RAID10 nizu i ni jednom se ništa nije desilo podacima. Takođe sam više puta vadio diskove koji su radili u RAID-u i isto se ništa nije desilo sa podacima (jedino posle, kada se vrati HDD, mora da se uradi sinhronizacija).


aca78 je napisao(la):
I zanima me ok crkao je hdd sta dalje (znam da imam i dalje operativnu masinu sve radi kao da nista nije bilo) da li to znaci kada ja spojim nov hdd i upalim masinu da on automatski krece da pravi mirror na novom hdd-u???

Ako ti otkaže jedan disk, kontroler će ti prijaviti broken RAID array (i dalje ćeš moći normalno da koristiš računar). Zameniš disk i u opcijama kontrolera uradiš rebuild array i to je to - ponovo imaš funkcionalan RAID niz.
 
Poslednja izmena:
Ako će ti biti lakše ja sam video mnogo diskova koji su otkazali
LOL! Znam da je van konteksta, ali morao sam :D

Ima samo dve fore tu. Nisu svi kontroleri super, niti podrzavaju sve diskove. Desavalo se da je Areca (inace high quality porizvodjac na polju kontrolera) javljao broken array po svakom bootu jer prosto je imao neki incompatibility sa diskovima ili plocom.
Druga stvar je da je mirror usporen na software (onboard i ponekim externim kontrolerima), dok RAID5 nikako bez jakog kontrolera (3Ware ili Areca, ne pokusavaj Promise).
 
Da ne otvaram tread.
Imam dva Seagate Barracuda 320 GB SATA II HDD sa podacima na njima. Hteo bih da ih bacim u RAID 0 (on board), pa me zanima da li prilikom sinhronizacije diskova podaci ostaju netaknuti ili da uradim backup, format, pa da ih sinhronizujem. I koliko brže će mi raditi, s obzirom da je on board raid (nvidia nforce 4 Ultra).
 
Ne mozes dva diska da spojis u RAID0 bez backup/restore.
A trajace kao da kopiras na neki treci disk i posle sa njega nazad.
 
Thanks alfaunits, jedino mi nije jasna poenta drugog dela odgovora:trust: .
Mislio sam na brzinu rada tako nastalog harda od 640 gb, koji je realni dobitak u brzini (odnosi se prevashodno na kopiranje velikih fajlova)?
 
imam ja 2x160GB WD Raid0 SataI
2x1GB
page file, nisam siguran, mozda 10GB
Fajlovi su "veliki" 200-300mb do 1.5Gb (photoshop i ostalo...)
i mogu ti reci odlicno radi.
S tim sto cesto radi i GHOST za ne daj boze.
 
Thanks alfaunits, jedino mi nije jasna poenta drugog dela odgovora:trust: .
Mislio sam na brzinu rada tako nastalog harda od 640 gb, koji je realni dobitak u brzini (odnosi se prevashodno na kopiranje velikih fajlova)?

Realan dobitak je oko 70-80% (negde i vise, a negde i manje). Zavisi odkle kopiras podatke, ako je u pitanju neki drugi uredjaj verovatno ce biti ogranicen na njegovu brzinu (jer tesko da je brzi od RAIDa), a ako kopiras na particije koje su u RAIDU brzina nece biti veca, jer sa njega i citas i upisujes podatke pa to dosta usporava i svodi se da je mozda bolje da ostavis dva diska odvojeno ako cesto kopiras velike fajlove, a nemas treci HDD u masini.
 
Imam treći hard (WD 200 gb SATA II), ali bi kopiranje bilo najviše sa hdd u raid-u na backup hdd (usb 2.0)
 
......Takođe sam više puta vadio diskove koji su radili u RAID-u i isto se ništa nije desilo sa podacima (jedino posle, kada se vrati HDD, mora da se uradi sinhronizacija).
Ako ti otkaže jedan disk, kontroler će ti prijaviti broken RAID array (i dalje ćeš moći normalno da koristiš računar). Zameniš disk i u opcijama kontrolera uradiš rebuild array i to je to - ponovo imaš funkcionalan RAID niz.

Ok. Samo razjasnjenje kada se vrati HDD (mislio sam na nov ne formatiran), mora da se uradi sinhronizacija * da li on sam automatski nov hard formatira i kopira i deli na particije tako da ja ne moram da odradjujem podizanje sistema iznova i formatiranje i brdo programa i svega ostalog... I ja zelim na masini samo raid 1 (mirror varijanta) nista vise.... a kada se skupe pare onda ce da ide i 0+1 a do tada samo ovo.... i da li za raid 0,1,.......hard diskovi moraju da budu isti od istog proizvodjaca iste velicine itd. da bi raid funkcionisao???
 
Poslednja izmena:
Ok. Samo razjasnjenje kada se vrati HDD (mislio sam na nov ne formatiran), mora da se uradi sinhronizacija * da li on sam automatski nov hard formatira i kopira i deli na particije tako da ja ne moram da odradjujem podizanje sistema iznova i formatiranje i brdo programa i svega ostalog....

Kada uradiš sinhornizaciju imaš ponovo isti RAID niz kao i pre nego što je disk otkazao. Znači nemaš šta da instaliraš, formatiraš,... Ti možeš normalno koristiš računar i sa samo jednim (onim ispravnim) diskom. Kada zameniš onaj neispravan, kontroler samo prekopira sve sa tog ispravnog na neispravan i opet imaš "rezervni disk". A kontroler se dalje u toku rada brine da se podaci istovremeno upisuju na oba diska.

aca78 je napisao(la):
.......hard diskovi moraju da budu isti od istog proizvodjaca iste velicine itd. da bi raid funkcionisao???

Preporučljivo je za RAID da diskovi budu identični. Radiće i sa različitim diskovima, ali se to u principu ne radi.
 
Poslednja izmena:
USB diskovi su prespori, a za velike fajlove neki USB kontroleri mogu da zeznu stvar (mada nisam to video na novijim mashinama).
Znaci ogranicen si tim (u ovom slucaju USB) uredjajem.
A RAID0 na RAID0, pogotovu ako radi Explorer je sporo... koristi TC za ovakve stvari, podesen u large file modu, bice razlike ogromne.
U prosloj firmi sam radio program koji je optimizovan za RAID sisteme, sa mogucnoscu fine-tuning-a, i razlike su bile 4x pa i vise .
Imam treći hard (WD 200 gb SATA II), ali bi kopiranje bilo najviše sa hdd u raid-u na backup hdd (usb 2.0)
 
Realan dobitak je oko 70-80% (negde i vise, a negde i manje). Zavisi odkle kopiras podatke, ako je u pitanju neki drugi uredjaj verovatno ce biti ogranicen na njegovu brzinu (jer tesko da je brzi od RAIDa), a ako kopiras na particije koje su u RAIDU brzina nece biti veca, jer sa njega i citas i upisujes podatke pa to dosta usporava i svodi se da je mozda bolje da ostavis dva diska odvojeno ako cesto kopiras velike fajlove, a nemas treci HDD u masini.

Naravno da moze znaaatno brze ako kopiras s particije na particiju sa istog RAID-a. Treba samo da uradis sledece:
Pokreni Total Commander, udji u opcije i idi na copy/delete tab. Prebaci tacku na "Also use big file copy mode" i u polju "source+target on the same disk" stavi 40000. U polju "the following drive letters..." upisi slova particija koje imas na tom RAID-u (zarezom odvajaj fizicke HDD-ove).
Ovako ce ti ici oko 40-50MB/s.

BTW. Transfer sa RAID-a na RAID je da se najezis. 90-100MB/s.
 
@Cwelle Ima mesta dovoljno pa da ne stavim samo 4GB. Ionako nikada necu popuniti 270GB zar ne
 
Fala zeleni zube :banana: , nego hard koji je ispravan da li on treba da stoji kao sata 1 tj. da li ako je crkao hard koji se nalazi na poziciji sata 2 treba da prebacim kabal da bude na sata 1 ???? da bi on normalno funkcionisao raid 1 nece valjda ako je prazan hdd da prepici onaj drugi pa da i on bude posle prazan... znaci prosto da li treba da ispravan hard prebacim da bude primarni??? da ne bude posle :crash: pa :wall:mozda sam dosadan al u nesto sto nisam isprobao ne upustam se brzopleto....polako pripremam teren...
 
Poslednja izmena:
Još jedno pitanje: imam tri diska od 300GB u RAID-u 5, dakle ukupno 600GB efektivno. Pitanje je, u slučaju failure-a, kako ide oporavak? Pošto sam na gornjem sajtu video da je u tom slučaju oporavak najkomplikovaniji, interesuje me da li je to neko radio? Ono... pribojavam se ... malko. :bottle:
 
Oporavak ide preko BIOS-a a moze i preko softvera.
Udjes u BIOS/kontrolni softver i kazes Rebuild array (ako je WIndows particija, iz BIOS-a uradi). On ce onda jedno sat vremena drndati, i napraviti RAID0 od ta dva diska; posle mozes opet da pretvoris u RAID5 kad dodas treci disk.
Kad ti nestane jedan od tri RAID5 diska, performanse su uzasne, ali ne brini za to ;-)
 
Vrh Dno