Šta je novo?

macOS 13 Ventura

Evo ja da kazem neku lepu rec. Bas mi se svidja stage manager. Cesto mi se desava da otvorim vise aplikacija na jednom ekranu u full screenu, a sada je to lepo odradjeno. U nekim situacijama je i lakse koristiti stage manager nego mission control
 
Eh tuga kod mene, posle nadogradnje na Venturu, imam kernel panic kad hocu da probudim macbook.
Ono konstantno je laptop zatvoren, i koristim bluetooth mis / tastaturu i externi monitor.

Sad preko noci kad ostane dugo u sleep modu, kad hocu da ga probudim misem / tastaturom kernel panic :)

Ako ovo nastavi moracu rollback.
 
Kako instaliram koji updejt, mek mi sve vise i vise uspori. Kao i ajfoni. Nije da insinuiram nesto, ali :D
 
Probaj nekad i da reinstaliraš sistem, čuda čini :D
 
Stage Manager je beskoristan na dva monitora, ne mogu da ga aktiviram nikako na sekundarnom, a ne želim da mi stalno prikazuje recent apps. Baš sam razočaran.
 
Mislis ako imas otvoren laptop plus jos 2 monitora? Ekran plus monitor radi najnormalnije
 
Eh tuga kod mene, posle nadogradnje na Venturu, imam kernel panic kad hocu da probudim macbook.
Ono konstantno je laptop zatvoren, i koristim bluetooth mis / tastaturu i externi monitor.

Sad preko noci kad ostane dugo u sleep modu, kad hocu da ga probudim misem / tastaturom kernel panic :)

Ako ovo nastavi moracu rollback.
Koji Macbook je u pitanju, da znam da ne updejtujem bezveze jer i ja drzim laptop zatvoren.
 
M1 Pro Max 16"

Al ajd evo sad nema od kako sam se zalio za taj problem :D
Videcemo kako ce i dalje da se ponasa. Mozda ne podnosi Logitech G915 ili MX Master 3 trenutno :p
Kod mene je M1 Pro 16" isto u komibnaciji sa MX Master 3, valjda necu imati tih problema, dvoumim se da sad pustim update :D
 
Zar usporenje u radu nije samo po sebi gubljenje vremena?
 
Korporativna politika je da ce 4 godine raditi 'OK'. Nakon toga mogu dobiti 'novi' hardver. Usporenje i slicno zanemaruju za taj period.
Nisam jos video firmu koja ce svim zaposlenima menjati hardver svake godine, ili svake 2ge godine. U nekim firmama rade na hardveru 10+godina :)
 
Čekaj reinstalacija sistema nije zamena hardvera :)
 
Mislis ako imas otvoren laptop plus jos 2 monitora? Ekran plus monitor radi najnormalnije
Dva monitora (jedan pored drugog) i zatvoren laptop. Samo na levom monitoru mogu da aktiviram skrivajuće stage manager prozore.

Na desnom se minimizuju u stage manager normalno, ali ih je nemoguće vratiti ili uopšte naterati da se prikažu.
 
Ventura mi je prva verzija OSX gde dobijam kresh i izbacivanje iz svega u cemu sam. (Thread 0 Crashed:: ws_main_thread Dispatch queue: com.apple.main-thread)
Pored toga ni usb-c monitor ne daje sliku. Uzasna verzija, korak u nazad za mene, kada se jos i ruzno resenje Settings a ubaci u miks.
 
Znaci da se ne updejtuje još uvek….
 
Bolje je sacekati. Cak mi se desilo da se aplikacija koja podrzava samo jednu instancu ne pokrene odmah, (Deezer) nego kada sam drugi put otvorio, dve su se otvorile, dva prozora.
 
Isto topla preporuka za Stage Manager. Mislio sam da je korisnija stvar na iPadOS-u ali evo par dana koristim i nemam nameru da se vratim (barem na laptopu). Mnogo korisnija i upeglanija stvar nego što mi se u početku činilo.
 
5-10% bolje GPU performanse u odnosu na Monterey. Dosta ljudi prijavljuje istu stvar za Stable Diffusion (DiffusionBee npr.)
 
Jel se desava nekome da 13ica m1 na venturi drzi kulere na 100% skoro.. konstantno tako.
u aktivity app nista nema sto bi izazvalo to hladjenje
 
kod mene 7200rpm.. skinuo app neku i sad radi preko nje ok dok ne odgonetnem u cemu je fora.

Nije se desavalo, dok se nije updateovao.. jedino sto je bio update sa big sur na venturu.
 
Vidi se iz aviona težnja da se iOS i macOS unificiraju, i to tako što se macOS sa svakom novom iteracijom sve više približava iOS-u.
Zašto to Apple radi, meni uopšte nije jasno, s obzirom da je pool korisnika iOS-a potpuno drugačiji od korisnika macOS-a, a preferencijali dijametralno suprotni.
Slažem se sa tobom da je Ventura korak unazad u odnosu na Monterey, koji je po meni opet bio korak unazad u odnosu na Big Sur....i tako sve do High Sierra, koja je po meni bila poslednji OS koji je donosio nešto stvarno novo i korisno.
macOS ću da nastavim da koristim bez obzira na ovaj šareniš koji dobijam svakim prelaskom na nov OS iz jednog prostog razloga - sve radi i dalje kao sat, to im se ne može poreći.
Ne radi proxy setovanje i copy link na shareovan file sa iCloud ne radi.
 
Da li je neko uspeo da pokrene citac kartica (da ocitava LK)? Ranije mi je radilo, ali nisam dugo koristio.. i sad mi opet treba zbog eFaktura, i evo zezam se vec 1h ali nikako.
 
Nazad
Vrh Dno