Šta je novo?

LTE signal

CarnX

Slavan
Učlanjen(a)
28.05.2005
Poruke
3,538
Poena
475
Moja oprema  
Mobilni telefon
P30 lite
Pristup internetu
  1. Optički internet
Dobar LTE signal (60mbps) imam samo na jednom mestu u dvoristu, nekih 15m od kuce. U kuci i na ostalim mestima mi je protok 10mbps.

Jedna opcija je da iznesem lte ruter i okacim na drvo - morao bih da mu napravim external kuciste, da izvucem struju do tamo... sve u svemu, komplikacija...

Da li postoji neka druga opcija? Tipa, da razvucem samo lte antene (2 komada ima ruter) do tog mesta u dvoristu?
U tom slucaju, koja je max duzina kabla koja moze da se koristi? Koji je to kabl koji mi treba? I da li ce ovo raditi uopste kako sam zamislio?
 
Pa pod broj jedan to sto si ti naveo nije signal nego brzina, koja moze i ne mora biti povezana sa signalom.
Mozda je signal dobar u oba slucaja, ali na tom mestu u dvoristu telefon dodaje jos jedan carrier, pa koristis 2CA ili 3CA.
Ako je to slucaj onda dzabe dovlacis ruter tamo, jer tvoj ruter podrzava samo LTE single carrier, ako koristis neki od ovih koji operatori dele.
 
Tacno, rekao sam signal, a mislio sam na brzinu... Testirano je telefonom...
b525 je lte advanced i mislim da podrzava aggregation... Ako je to to o cemu pricas...
 
To je to.
Pogledaj onda na telefonu kakvo je stanje signala/interferencije u kuci i napolju, i da li napolju koristi CA ili ne.
Mozes da vidis jednostavno preko netmonster aplikacije npr.
 
Provericu to, ali ajde da vidim sta mi je najbolje resenje (pod pretpostavkom da koristi napolju CA)
Da li da iznosim ruter napolje ili da samo antene (one male od rutera) izbacim napolje?
 
Stavljanje rutera napolje na sred dvorista mislim da nije opcija, bez obzira sto bih ga stavio u odgovarajuci orman... Ipak temperature mogu da odu u minus preko zime a on je deklarisan od 0°C do 40°C... Cak bi i leto mozda bilo problematicno...

Gledao sam tu antenu ali nisam siguran da cu moci da je nabavim...
 
ima i cat6 mikrotik koji je za spoljnu montazu samo se ubaci sim kartica ali je oko 150 do 200e otprilike cena.A za ovaj ti kazem sta moze.
 
Hvala ya ovaj link. Video sam ga, ali mi je to preskupa (i poslednja) opcija...
 
Mozes eksterne antene da nadjes, ali ne savetujem dugacak kabl - nekih 5m bi bilo podnosljivo.

Ako ti treba neka preporuka za konkretne antene, pisi. Ali isto je bitno da li znas gde se nalazi bazna stanica na koju se kacis?
 
Da li moze neko da protumaci ove screenshotove iz NetMonstera sto se tice jacine signala:

lokacija 1:
1. Soba do puta brzina_2022-04-09_18-19-24-376.jpg 1. Soba do puta_2022-04-09_18-16-44-822.jpg
lokacija 2:
1. Terasa do puta_2022-04-09_18-17-21-173.jpg 2. Terasa do puta brzina_2022-04-09_18-20-33-228.jpg 11. terasa do puta_2022-04-09_18-43-35-999.jpg

lokacija 3-7:
3.soba do vocnjaka_2022-04-09_18-22-15-463.jpg 5. terasa dole_2022-04-09_18-26-25-763.jpg 6. ograda levo_2022-04-09_18-29-21-948.jpg 6. ograda levo_2022-04-09_18-29-21-948.jpg 9. bunar_2022-04-09_18-38-09-163.jpg
 
Lokacija 1 ti ne valja zato što je 800MHz signal jači od 1800, pa mu je to primarni carrier - em što ima mali kapacitet, em što je SINR prilično loš, tako da throughput ne čudi.
Ova lokacija 2(ali ne prva, nego druga) se čini kao dobra.
 
a koliko treba da bude SNR i RSRP, RSRQ?

inace lokacija 2 je 2x merena i dobijeni su oni rezultati gore... bas varira signal..
 
U idealnom slucaju 20+, kad je ispod nule to je dosta lose i imace uticaja na DL brzine.
 
napon ide kroz lan kabl, dobija se adapter koji se stavi pored rutera ili gde vec ide drugi kraj kabla u kuci...

Inace, nigde nema da se nabavi taj mikrotik... trazim ga vec 2 meseca...
 
U Srbiji , pretpostavljam?
Nećeš ga ni naći. Mora vani da se poruči ili da vidiš sa uvoznikom opreme direktno.
 
trazio sam u nemackoj, bugarskoj, madjarskoj, austriji, holandiji, hrvatskoj... nema nigde

Ko kod nas uvozi mikrotik?
 
S čime bi ga upario da ga napaja POE? Koji AP i kroz kakav kabl da gura napon?
Jeste poe gura i asus ac58u stavljen iza da rutira mrezu ovo sam jednoj firmi slagao ne znam gde su oni nabavili prosle godine pa zato znam kako ruter radi jedino sa njim sam izvukao stabilan 4g.Moje je bilo da ubacim sim a druga osoba je montirala ja sam samo pratio jer dobro okrenuta jacina signala.Nisam nazalost u kontaktu sa njima vise da pitam gde su nabavili ali najverovatnije doneto od preko.
Pozdrav
 
Vidim da ima u radnji koja se rimuje sa netlfix xD Videcu kako je prosla proba ovaj vikend s nekim drugim ruterom. Hvala :)
 
obrati paznju na to da u netiksu ima na sajtu (ne znam da li ima na stanju) lhg lte4 kit a ne lhg lte6 kit... velika je razlika
 
znam... kao sto rekoh, trazim ga vec 2meseca
trebalo bi sad u junu da dobiju nove kolicine
 
Ja mislim da sam našao lte18 varijantu na amazon.de pre nekog veče, cena 275 €.
 
Jel ovo legit prodavnica? :unsure: Nisam nikad odavde porucivao.
 
ja sam ih kontaktirao bio...
valjda jesu
 
@CarnX
Kasnijom pretragom sam ustanovio, da je to prodavnica zvanicnog distributera Mikrotik za Nemačku.
 
Ukoliko nekom znaci, pojavili su se u nemackoj/austriji/holandiji LHG LTE6 kitovi, cena od 180-220e... Ja porucio jedan...

U madjarskoj/na KP ih jos uvek nema
 
Konacno uhvatio jedan LHG LTE6 u nemackoj (tacnije iz ceske narucen)...
 
Nazad
Vrh Dno