Šta je novo?

Linux mreza... cena ??

klark

Čuven
Učlanjen(a)
06.12.2002
Poruke
156
Poena
619
Zanima me da li neko zna koliko kosta instalacija linux servera i 8 radnih stanica takodje pod linuxom, a u mrezi treba da rade i dve windows radne stanice.
Na serveru treba da bude podignut dns server, dhcp server, apache , ftp, kerberos, nfs, samba (za ove win), mrtg, fetchmail (distribucija poste preko procmail), antivirus za mail, backup preko dump-a (nije neophodno da bude dump), cron (podesen za neke svakodnevne operacije), namesten dial-in preko modema i jos ponesto. Na mrezi se nalaze i neki stampaci tj. nalaze se na printer serveru.
Ako neko moze da mi kaze cenu ovoga kod neke firme (placanje preko racuna, zanimalo bi me i koja firma ako se to ne vodi pod komercijalizaciju ovog foruma) i cenu kod privatnih lica (kes).
Sve treba da bude uradjeno za najvise 48 sati tj. preko nekog vikenda.

Hvala ! :crash:
 
Cuo sam da neki likovi uzimaju po 50 E za instalaciju linuxa na radnim stanicama.
Server ce te kostati mnogo vise, gotovo da nisi propustio nijedan daemon :)
Rekao bih da je za dizanje servera potreban isti broj covek/sati kao i za osam radnih stanica (jer i po radnim stanicama moraju da se dizu daemoni - smb, nfs, cups i sl). Dakle nemoj se cuditi ako neko odvali cenu od 400-500 E za server.
Mislim da jedan covek nije u stanju da sve to uradi preko vikenda, osim u scenariju danonocnog rada.

Za vise informacija obrati mi se na mail.
 
Jedina stavka pod znakom pitanja ti je antivirus za mail. Prvo nesto ih bas i nema free, posto spadaju ipak u neki corporate softver, a drugo - onih kojih i ima ne pasuju svi na sve mail servere. Pricam ovo zato sto gledas to sve kroz cenu kostanja, a ako ti bas treba antivir za mailserver, obicno se placa licenca na godisnjem nivou.

Slazem se da bi tesko to stigao da uradi jedan covek u okviru 48h, a da iole lici na sredjenu mrezu.
 
Ni antivirus nije toliki bauk, postoji besplatni clamav koji radi sa qmail-om, sendmail-om, postfix-om i naravno fetchmail-om. Kombinaciju qmail+clamav+spamassassin instaliram vec neko vreme i pokazala se jako dobro.
Sad, niko ne garantuje da ce ljudi koji vode clamav projekat nastaviti sa valjanim razvijajnjem antivirusne baze; isto tako ako ti protrci virus kroz server, nemas prava na zalopojke :) Za sada rade dobro i ne zaostaju po brzini reakcije za poznatima (symantec, kaspersky i sl.).
 
Ma kilavo je to meni bre; probao sam u firmi i antivir i kapersky i fprot i exiscan (sa exsimom)... i nije isto - ne naplacuje se to dzabe. Mislim, u ovakvim 'realnim' uslovima od po 150+ racunara na takvom mail serveru, gde se dobijaju tone i tone spama, na broadbandu, itd. Primeti se po racunarima unutar mreze, koji jos imaju desktop fw+av - po broju reakcija i slicno.
 
Pa sad....koliko para, toliko muzike :)
Za procesiranje jednog maila (cekiranje virusa clamavom+filtriranje kroz spamassassin) potrebno je u proseku 2-4 sec. Lavovski deo vremena pojede provera na spam, jer je spamassassin u stvari perl skripta i radi po principu crnih lista (mada ima i ugradjene heuristike, ali perl je ipak perl i po brzini nikako ne moze da dostigne kompajliran kod). Nisam instalirao komercijalna antispam resenja pa ne znam koliko su ona brza - svakako su brzza od spamassassin-a.
Inace u zadnjim najezdama virusa clamav se drzao odlicno; pravovremeno su dopunjene virusne baze i nisam imao nijednu epidemiju. Spamassassin takodje tamani spam u velikom procentu, izmedju 85 i 90 posto (slobodna procena).
Btw nesto slicno sendmail+spamassassin+clamav) koristi Elektrotehnicki Fakultet, ciji mail server ima preko 10000 korisnika; SourceForge takodje...
Mislim da u mrezi od 10 racunara brzina provere nece biti kriticna.
 
Vrh Dno