Šta je novo?

Linux FAQ

Videće se NTFS particija bez problema. A i ako se ne vidi, to se lako namesti da se vidi.
 
Vrlo dobar video, objašnjava SELinux i AppArmor, razlike medju njima i mogućnosti istih.
Zanimljivo da je selinux radio NSA a apparmor DoD.
Oba projekta su vrlo dobra, selinux blokira sve na sistemskom nivou dok apparmor dozvoljava sve na istom ali zato kontroliše aplikacije, što selinux nije u stanju da uradi.
Selinux je i dosta kompleksniji i manje user friendly, iz mog iskustva barem, nije baš ni apparmor lagan ali može brzo da se savlada, nije ni to toliki problem, zavisi sve šta je potrebno krajnjem korisniku, meni odgovara apparmor jer nemam multiusere na sistemu i aktiviram ga za svega nekoliko aplikacija, mahom onih koji su closed source.

 
Kad bi povukli neku paralelu, AppArmor od Linux-a pravi Android (like) sistem? :p
 
Ljudi kakva je trenutno situacija sa streaming servisima (Netflix, HBO, Disney) Vec neko vreme sam na Win zbog Microsoft edgea jer na njemu ispadne da najbolje sljaka ali bi se vratio na linux ako je stanje prihvatljivo.
 
Microsoft Edge bez problema radi na GNU/Linux-u...

...na žalost.
 
Poslednji put kad sam gledao na tu temu bilo je da edge na linuxu svejedno koristi widevine kao i chrome i firefox tako da nema razlike i bez obzira sto je edge opet ne moze da streamuje 4k a verovatno ni full Hd, pa zato pitam jel to i dalje isto tako ili se nesto popravilo (pogledah malo upravo na tu temu izgleda da nije)
 
Koristim Clear Linux vec dve god i do sad stvarni sve bilo odlicno, sve do danas upalik komp, ukucam password i nista se ne desava posle toga, ovako mi stoji 😑 ??
Ne reaguje ni klik misa, ni tastatura
 

Prilozi

  • PXL_20220911_103315753~2.jpg
    PXL_20220911_103315753~2.jpg
    132.1 KB · Pregleda: 71
resen problem, izgleda da je bio neki update i bilo mi podeseno na gnome on xorg umesto na gnome on wayland, samo to promenio prilikom logovanja i sve normal
tako da ako neko koristi da zna za ubuduce :D
 
Imam jedan problem. Imao sam 1080 Ti u mašini, pa sam prepakovao neku mašinu, prešao sa B550 i 5600X na X570 i 5900X. Sada sam na kratko vreme dok ne stigne 6900XT stavio staru 5870 da mi baca sliku.
Imam 3840x1200 rezoluciju i na windowsu mi ok radi.
Ali kada bootujem na Ubuntu kao da lagune miš kada pomeram. Proverio sam piše kao 59,9hz je refresh rate
I onako kao da blago blinka ekran.
Treba li neka instalacija drajvera da se odradi?
 
Poslednja izmena:
Imam Clear Linux i na njemu je Gnome, sve bilo ok sad nesto posandrcao i ne mogu da stavim Screen Blank na Never, stoji na 2min i sta god da stavim nece da mi pamti promene, promenim na 10min, na 5, na Never udjem ono opet stoji na 2min, restartujem - ugasim opet sve isto ? Jel neko zna sta je to, ili jel ima neka komanda da to tako promenim?
Evo o cemu pricam primer
 
Ljudi kakva je trenutno situacija sa streaming servisima (Netflix, HBO, Disney) Vec neko vreme sam na Win zbog Microsoft edgea jer na njemu ispadne da najbolje sljaka ali bi se vratio na linux ako je stanje prihvatljivo.
Ja koristim Netflix i HBO max na Ubuntu i sve radi kako treba. Jedno vreme je Firefox zezao sa HBO max, ali Chrome je radio perfektno. Posto cesto putujem za Cg tamo onda koristim i EON uz NordVPN jer blokiraju neke kanale.

I da Firefox se brze podize sada :) Tu je oko 3-4sec.
 
Imam Clear Linux i na njemu je Gnome, sve bilo ok sad nesto posandrcao i ne mogu da stavim Screen Blank na Never, stoji na 2min i sta god da stavim nece da mi pamti promene, promenim na 10min, na 5, na Never udjem ono opet stoji na 2min, restartujem - ugasim opet sve isto ? Jel neko zna sta je to, ili jel ima neka komanda da to tako promenim?
Evo o cemu pricam primer
Mozda je nesto do Screen lock-a, da li si proverio to u podesavanjima?
 
Ovako je namesteno, i ovih 2min nikako nece da promeni
 

Prilozi

  • power.png
    power.png
    18.6 KB · Pregleda: 43
@ragured Mislim da je bug. Sličan problem sam video na Gnome 43. Isto tako novi shell video recorder ne snima kako treba.

Za one koji su na Fedori ili planiraju da je probaju, odnosi se na hw accel.


Izgleda da su na openSUSE sa Mesa 22 to izbacili, dakle ni tamo ne radi accel. Postoji request da se to promeni https://build.opensuse.org/request/show/1006713
 
xopop, nikad dosadno. F36 za sada radi normalno al će očas posla da backportuju sve ovo.

also plediram na članstvo da ne klikće na gornji link, vaisitnu ne treba 10 minuta baje koji mutavo objašanjava relativno prost koncept uz vagone "umm" i "uhhh", ko da slušam batheda.

u iščekivanju nekog pouzdanog copr-a, nobara (fedora fork glorious eggrol-a) zadržava sve po starom.
 
resio sam, tj neki dan probam da promenim i ono opet isto, i ja onda udjem i uvecam prozor na max i onda promenim i izadjem i on zapamti podesavanja, ahahaha da li je zbog toga ili sta je, ali neki bag je bio nije hteo da zapamti...
sad sve radi ali nece da mi otvori Software aplikaciju krene i samo izadje sam od sebe i tako svaki put
 
Imam problem sa bet365 preko linuxa ovako mi izadje sa, leve strane dok biram sportove, dok na laptopu i windowsu normalno ? Da li problem u linuxu ili su mi oznacili ip ili nesto slicno ne znam, mada pre bih rekao linux zeza, a godinama radilo sve i od sinoc nece. Probao Chromium i isto je

b365.png
 
Poslednja izmena:
LibreWolf isto ne otvara, evo kako te sistem navlaci da jednostavno moras koristiti neke aplikacije, predjes sa windowsa na linux ali Chrome kao najpopularniju aplikaciju ne mozes izbeci primerchrome.png
 
firefox i chrome u windowsu otvara normalno, ne znam da li je do mog linuxa i firefoxa ili je tako svima na linuxu voleo bih kad bi jos neko probao otvoriti....
brave nisam ni imao na kompu kao ni librewolf sveza instalacija i nije htelo
 
Probao u Edge u Windowsu, otvara sve sportove normalno. Samo Edge koristim i nemam druge browsere instalirane.
Za linux ćeš morati da sačekaš malo feedback, ne znam kad ću ponovo da udjem u njega, tamo imam samo Firefox čini mi se, ili Librewolf, ne mogu čak ni da se setim, jedan od ta dva, ali nije problem za probu da instaliram još neki drugi.
 
izgleda da sam imao dva firefoxa, jedan je mozda dosao odma kad sam ubacio sistem, a ovaj drugi mozda sam ja instalirao preko gnome software center(flathub), posle sam nesto brisao pa opet instalirao i sad jedan radi drugi ne :D , mada ne znam sto imam 2 firefoxa ali ajd hahaha ali opet cudno sto brave, chromium i librewolf ne rade
 
Nazad
Vrh Dno