Šta je novo?

Linux FAQ

Archcraft je imao open box varijantu koja je izgledala svetski a lagana je.
Baziran na archu, znaci imas maltene sav softver najnovijih verzija.
Posto prelazis sa win na linux kapiram da ce ti biti lakse da koristis to nego neki tiling window manager gde moras da znas skracenice na tastaturi da bi ga koristio.
Mada AwesomeWm ima opciju i jednog i drugog. Ali posto kazes da si nov i nisi u toku preporucio bih ti ili neki desktop environment (kompletan sistem) tipa xfce (Arco ili Mint ili sta god) ili ako hoces bas laganu varijantu koja ce ti biti bliska onda Open Box (Archcraft, Manjaro itd itd itd).

Mada najverovatnije te koci taj HDD. SSD bi ti promenio celokupan utisak i sa windowsom.
Ali, ako ti je mrsko da se rastajes od love probaj ove varijante.
 
Preterujete. Terate apsolutnog početnika da koristi Arch based distroe.
 
Nema teranja, samo predlozi.
Ali ne kapiram.
Kakva je razlika u tezini koriscenja derivata archa i derivata ubuntua?

Npr. Arcolinux vs Mint. Nek budu ta dva.
 
Ne radi se uopšte o težini. Problem je u tome što je daleko veća šansa da na Arch based distrou nešto krene naopako posle prvog update-a. I nije samo Arch u pitanju. Isto važi i za sve ostale rolling distroe. Njemu je najbolje rešenje da kupi SSD i ponovo instalira Windows.
 
Promaklo mi iz nekog razloga da je pocetnik u pitanju.
Onda je najbolje da se proba redom, prvo sa Linux Mint, onda Ubuntu, default varijante, ako je sporo onda XFCE verzije istih.
Dalje, ako to ne vredi (suvise sporo) javi se pa pitaj za jos neke od opcija.
 
Nema drugih opcija za apsolutnog početnika. A čak i da ima, dobici nisu vredni cimanja. Ni jedan distro ne može da reši usko grlo u vidu hard diska na 5400RPM. Jedino ispravno rešenje je kupovina SSD-a. A ako kupi SSD, onda nema potrebe da gubi vreme sa Linuxom.

A ovi što preporučuju Arco i ostale derivate, vas nešto nisam viđao u temama gde daleko iskusniji korisnici sa Arch based distroima imaju probleme koje je vrlo lako rešiti ali su ipak morali da otvore temu na forumu. Zašto vas nema u tim temama ?
 
Nisam ja preporucio njemu Arch ili Gentoo nego je vise to bilo u fazonu da bi mu to mozda jedino resilo problem koji ima sa slabim hardverom i da jedino sa tim distroima moze da izvuce poslednje atome snage iz istog. To podrazumeva dosta toga i specijalan rezim rada, podesavanja, softver itd. Naravno, on nije u stanju to da uradi.
SSD bi mu pomogao ali opet je procesor preslab, memorija vise manje, mozda bi moglo da prodje 4GB nekako, ali ipak 8GB je neki minimum za neki normalan rad.
Opet kazem, moze i sa 4GB i tim procesorom ali mora ipak da se dobro poznaje Linux.

Preporucio sam mu Arco linux jer mislim da on ima gomilu spinova sa vec instaliranim window managerima, a pretpostavljam da je i noob friendly, za instalaciju samu kao i updates itd.
Nikad ga nisam probao ali verujem da je tako barem.

btw ne vidim potrebu neku da skaces na svakog ko kaze bilo sta sto se tebi ne svidi iz nekog razloga na ovom vec naizgled odavno mrtvom podforumu.
 
Da ste isto ovako strastveni kada nekome treba pomoć kao što ste strastveni da iz cuga preporučite rolling release apsolutnom početniku, možda ovaj podforum i nebi bio tako mrtav.
 
U svakom slucaju cu instal linux pa sa njim da se ucim. Posle verovatno ide novi ssd i ram od 8gb
Procesor je takav kakavje a da kupujem novi lap top ne mogu sada .
Hvala u svakom slucaju
A sto je forum mrtav e to je do vas koji se u to razumete a ne raspravljate o razlicitim opcijama Linuxa sto bi verovatno ga priblizilo i pocetnicima
Hvala
 
Procesor moze da gura ali 8gb rama vidi nabavi kad mozes.
Pravi razliku, zato ti i koci zapravo.

Distro ti je onda i nebitan, stavi koji ti se svidi, kreni kao sto rekoh od Linux Mint, pa onda Ubuntu.
 
Da ste isto ovako strastveni kada nekome treba pomoć kao što ste strastveni da iz cuga preporučite rolling release apsolutnom početniku, možda ovaj podforum i nebi bio tako mrtav.
Мислиш страствени као "боље пређи на Windows" и "није Линџа за тебе"? :)
 
Мислиш страствени као "боље пређи на Windows" и "није Линџа за тебе"? :)
Treba biti realan. A ne da se ponašate kao sektaši koji traže nove članove za svoj GNU/Linux cult. Čudi me da se ti nisi javio i predložio mu Slackware ili neki od njegovih derivata tipa Salix.
 
Треба бити реалан, слажем се, треба посетити некад претраживач и укуцати коју реч/еницу. Нисам предложио из истог разлога, из ког ни ти не би предложио FreeBSD нпр., зашто бих то радио... Назови то сектом и култом, како год.
 
Treba biti realan. A ne da se ponašate kao sektaši koji traže nove članove za svoj GNU/Linux cult. Čudi me da se ti nisi javio i predložio mu Slackware ili neki od njegovih derivata tipa Salix.
Preterujes jebg, on ako nema nameru da nadogradjuje hardver onda mora da zaroni u neke stvari koje mogu da mu pruze jedino distroi tipa arch ili gentoo, da skine bloat.
Prelaskom sa Windowsa na Linux Mint ili Ubuntu, ili XFCE (svejedno) a sa istim tim hardverom, nece mnogo dobiti, po meni barem.
Ovako, alternativa mu je jedino da nadogradi memoriju i onda i ne mora da odlazi sa Windowsa, radice mu ok.
Moze da proba i sa SSD, ako mu je memorija skupa (sa 4gb na 8gb), ali mislim da je RAM bolje resenje za njegov problem.
 
Prvo cu ssd pa posle ako moze ram , da moze da se zameni , kupicu 8gb ram memorije . Postoji jedan slot , neko kaze da moze biti zalemljena i da je ne mogu zaminiti sa drugom ram memorijom . To cu znati kada otvorim lap top .
 
Prvo cu ssd pa posle ako moze ram , da moze da se zameni , kupicu 8gb ram memorije . Postoji jedan slot , neko kaze da moze biti zalemljena i da je ne mogu zaminiti sa drugom ram memorijom . To cu znati kada otvorim lap top .
Memorija je zalemljena. Moj savet ti je da svakako zaobiđeš bilo kakve avanture sa RAM memorijom jer je SSD taj koji će ti doneti najveće ubrzanje za malo para. Čak i da laptop ima dodatni slot za RAM, pitanje je koliko je memorijski kontroler tolerantan što se tiče memorije. Da li toleriše module različitog kapaciteta od onog koji je zalemljen. Da li brzina i proizvođač moraju biti isti. Da li će nova memorija raditi stabilno sa postojećom i to sve pod uslovom da možeš da je nađeš. I ako je nađeš, da li se svo to cimanje isplati za laptop koji je EOL. Previše je "šta ako" pitanja, dok sa SSD-om ne moraš da lupaš glavu u vezi toga. Ubaciš, instaliraš Windows, kraj.
 
Pa ima i taj moguc problem, moras da vidis to prvo naravno.

A mozes da probas, ako te ne mrzi, da stavis na vec postojeci taj hardver Linux Mint ili Ubuntu, da vidis ima li neke razlike u odnosu na Windows.
Ako ti zadovoljava potrebe mozda i ne moras da radis upgrade.
Teoretski bi trebalo da ti radi brze od Windowsa
 
Ja nisam ni video specifikacije tog laptopa? Sa 4GB i može nešto da prođe. Procesor pretpostavljam da je neki Celeron ili Pentium sa malim (Apollo Lake?) jezgrima. U svakom slučaju, ta konfiguracija, još sa HDD-om je teško upotrebljiva za svakodnevni rad. Neće ni distribucija napraviti neku primetnu razliku, ali verovatno je neka XFCE stable optimalan izbor. Pored preporučenog Minta (XFCE), tu su i Xubuntu i Linux Lite. Rolling zaista nema smisla u ovom slučaju (za ovaj hardver i svrhu)
 
OpenSUSE može biti jako dobar izbor za početnika ali treba se malo pomučiti. Sve što je toliko jednostavno gde Win korisnik može da se oseća "kao kod kuće" dolazi sa svojom cenom.
OpenSUSE i Debian (pa i Ubuntu) deluju kao "middle ground" rešenje za napredne Win korisnike.
Nekoliko razloga za glas sa OpenSUSE (gde bi YaST bio najveći razlog) : https://www.suse.com/c/10-reasons-to-migrate-from-centos-to-opensuse/
 
I dalje smatram da distro za apsolutnog početnika treba da bude LTS. Njegova instalacija treba da bude u next, next finish fazonu a svakodnevno korišćenje mora da ima minimalnu ili nikakvu interakciju sa terminalom.
 
Interesantna tema.

1. Godina je 2023. Ne treba vam Linux u bootloaderu da biste koristili (i učili) Linux. Čak je kontraproduktivno imati Linux tako instaliran zarad učenja.
2. Možete koristiti Linux iz Windowsa (WSL2), treba vam da CPU podržava virtuelizaciju.
3. Možete koristiti Linux iz virtuelne mašine, što svakako preporučujem, jer ako učite to radite radi budućeg nekog Linux related posla, a tu će imati VMs i kontejnere.
4. Linux desktop nije preterano korisna stvar, više je alternativna Windows i MacOS grafičkim okruženjima, ali kada je poslovna primena u pitanju to je poprilično beskorisno.
5. Prvi kontakt sa Linuxom tj. specifičnostima Linuxa u odnosu na Windows je kontakt sa package managerom koji se obično koristi preko komande linije.
6. Isto imate i u Windows 11, zove se Windows package manager (winget) a imate i chocolatey i scoop, rade na istom principut kao apt (Debian/Ubuntu), zypper (SUSE derivati), yum i znf (RHEL derivati), Preporuka da se prvo upoznate s ovim kroz Windows terminal na 11ci.
7. Spor kompjuter je spor, nema tog OSa koji će od babe napraviti devojku. Kupite novi i brz kompjuter, to je vrlo često pametna investicija.

Jedino što se sa @alex303 ne slažem u ovoj temi je ovo poslednje. Next, Next, Next, Yes je arhaični način instalacije programa i treba da umre. Učite komande, učite skripte, bash i PowerShell. Deluje zaludno ali time sebi štedite vreme. Imate AI tutore, oni će vam pomoći u tome. Svaki put instalirati 50 programa kada reinstalirate sistem je gubljenje vremena, pišite instalacione skripte, što zapravo i jeste poenta tog Arch Linuxa koji se toliko pominje. Neko preferira da čuketa komande, drugi pusti skriptu koja sadrži sve te komande na jednom mestu. To sve sada može i na Windowsu.

Samo da znate, pre 20 godina kada sam ja bio teen/adolescent, znati sa kompjuterima je bilo instalirati programe. Danas je to mnogo širi spektar znanja. Ko ne bude znao nešto da programira u budućnosti a bude hteo da radi nešto s kompjuterima biće u problemu...

Zapravo Windows 11 tj. Windows Server 2022 je apsolutno superioran sistem u ovoj iteraciji, jedini razlog što ga svi ne koristi je što košta (puno) para firme. Ima i Windows i Linux u jednom, gde ćeš bolje :)

Edit: Nemojte OpenSUSE, ili ako baš insistirate nemojte ono đubre zvano Btfs da koristite... koristite ZFS ako hoćete moderan fajl sistem.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi lepo da pročitaš prethodnih par postova pre nego što napišeš ovakav esej koji veze nema sa onim o čemu smo pričali.
 
Instalirao Linux Mint jer mi pop os poceo nesto bagovati, i sad kad ubacim fles gde sam prebacio neke stvari da sacuvam izadje mi ovo
Screenshot from 2023-08-09 20-46-27.png
 
Kucaj
Bash:
mount /dev/sda1 /mnt
I daj da vidim output.

Nakon te komande kucaj
Bash:
sudo nemo /mnt
Kad ti se otvori manager, probaj da otvoriš folder koji vidiš.

Ako prijavi grešku, okači ovde da vidim.
 
Moja greška.

Treba...
Bash:
sudo mount /dev/sda1 /mnt
... pa onda
Bash:
sudo nemo /mnt
 
Ej ubacio sam fles na komp gde je windows, kopirao na hard, pa uradio format flesa sa bude exFAT, jer je pre toga bio NTSF i sad radi.
A sto nece da ocitava NTSF to ne znam 😬
 
Najverovatnije imaš problem sa ntfs drajverom koji je ili oštećen ili ne postoji.

Proveri sa

Bash:
sudo apt list --installed |grep ntfs-3g

ako ne postoji, instaliraj ga sa

Bash:
sudo apt install ntfs-3g

Takođe vidi jel ti instaliran gvfs paket

Bash:
sudo apt list --installed |grep gvfs

i ako nije, instaliraj ga

Bash:
sudo apt install gvfs
 
Nazad
Vrh Dno