Šta je novo?

LG 47LW659s vs Panasonic TX-L47ET5E ili nesto trece

pavleg

Slavan
Učlanjen(a)
10.11.2005
Poruke
39
Poena
304
Zdravo,

vec neko vreme istrazujem koji TV da pazarim.
Naravno dobar ali ne preskup :)
E sada, odavno sam prelomio LED a ne plazma, razlozi su subjektivni...
Dijagonala je 47'', voleo bih i veci ali to je vec znatno skuplje.

Najvaznije je da ima sto kvaliteniji 2D prikaz (SD i HD signala, statickih i dinamickih).
Primetio sam da ako hoces sto kvalitetniji prikaz sada ti uz to automatski prikace i 3D i Smart opcije, nije da je to lose ali nije bas ni neophodno jer povecavaju cenu. Ali kada je vec tu, sta cemo, sto da ne...

Trazeci tako nesto prvo sam naleto na LG 47LW659s, model iz jeseni 2011.
Poseduje TruMotion 200Hz (ili MCI 850MHz - motion clarity index) sto ga po dinamickom prikazu svrstava u sam vrh LG-a odmah iza preskupog LG LW980s (MCI 1000MHz), i u pitanju je LEDplus (mogucnost lokalnog zatamnjenja).
Za ovaj model se, kako sam citao, vezuje i jedan od najboljih 3D prikaza u klasi.

Sada sam naleteo i na Panasonic model iz proljeca ove godine, TX-L47ET5E.
Poseduje 300Hz-ni BLS (Backlight scanning tehnologija) koji sa Panasonic IFC tehnologijom (Inteligent Frame Creation) donosi dobar dinamicki prikaz.
Nije u pitanju LEDplus tako da nema mogucnost lokalnog zatamnjenja.

Razlika u ceni je reletivno mala, LG je za oko 100e skuplji.

Nije mi bitna ta razlika u ceni, nego koji je od ova dva modela stvarno bolji za 2D prikaz, da ima sto manje artefact-akata...
Ili da li postoji nesto trece (LED, minimum 47'')?

Hvala.
 
Nadam se da si upoznat sa time da LG nema licencu za DTS a vecina HD filmova koje ces skidati sa neta dolazi sa DTS zvukom tako da na LG-u neces imati zvuk pa ces morati da konvertujes ceo film ili da juris po netu varijante sa AC3 zvukom. LG i Panasonic koriste IPS panele kod kojih je staticki kontrast bednih 1.000:1, gotovo na nivou govnjivih TN matrica a slika kada se gleda sa strane vuce na ljubicasto zbog dekolorizacije koja se tada javlja na IPS panelima. Takodje, poznato je i to da Panasonic u srednjoj i nizoj klasi daleko zaostaje za ostalim proizvodjacima TV-a kada su u pitanju LCD - LED televizori. Jedini logican izbor u ovom trenutku su Samsung ili Sony modeli sa S-PVA matricom. LG je logican izbor samo ukoliko ce ti TV pretezno sluziti za gledanje 3D sadrzaja jer LG u svoje televizore ugradjuje pasivni 3D koji je daleko bolji od aktivne 3D tehnologije koju Samsung propagira.
 
Poslednja izmena:
Modeli za 2012 imaju, barem tako kazu na HD televiziji da su potpisali ugovor o licenciranju, mada nije neka steta ni d anema 10min. posla prebaciti dts u ac3.
Mogu i IPS matrice ako su upregnuti sa dobrom elektronikom da daju blizu 3000:1 statickog kontrasta, a imaju daleko vece uglove gledanja od S-PVA kod kojih moras doslovno ko konj sjediti pravo.
Izvoli pa procitaj ovo moze ti koristiti, http://hdportal.hr/recenzije/?reviews=panasonic-tx-l42e5e
 
Ne bih se bas slozio da IPS ima "daleko veci" ugao gledanja, jeste da je ugao gledanja nesto veci ali ne tako drasticno. Uzgred evo malo i diskusije sa te recenzije cisto da potencijalni kupac ima u vidu sta je sve potrebno i da li je moguce bas na svim modelima izvesti podesavanja koja ce dati kontrast od 2.777:1 kao u ovoj recenziji :

Kod:
Imam ovaj tv dva dana i impresije su dosta ispod očekivanja

Istina da je bolji nego prošlogodišnji 42E30E model, pogotovo u pokretnoj rezoluciji, uniformnosti panela, multimediji i smart funkcijama ali neke stvari su loše izvedene

Prvenstveno mislim na kvalitetu sd prikaza koja djeluje užasno mutno i razmuljano, nikakve sharpness kontrole ne pomažu, svejedno koji izvor, analogni ili dvb-c (b-net)

Možda im je to bila namjera da upscaler zamuti nedostatke i nesavršenosti sd slike kao što to čini plazma ali moj dojam je da je prikaz premekan i mutan do bola

Da li ste vi Nani imali takva iskustva tokom recenzije i da li ste kalibracijom uspjeli iole poboljšati prikaz u sd segmentu

Hd je druga priča, kako ste i naveli, da je malo oštriji ne bi smetalo, ali to je više stvar ukusa

Crna boja je za ips panel vrlo duboka sve dok postoji ikakav izvor svjetla u prostoriji i autodimming pomaže mada nekad i živcira

True cinema bi po meni trebao biti naoptimalniji mod za kalibraciju jer je jedini bez autodimminga i otključane su sve opcije u meniju

Moje pitanje vama Nani je vezano uz vjerodostojnost rezultata nakon kalibracije u testu

Takav omjer kontrasta i dubine crne koji ste vi izmjerili me i nagovorio na kupovinu ovog televizora pa me zanima da li ste taj rezultat dobili sa uključenim eco modom koji gasi osvjetljenje kada ekran prikazuje većinom tamni prikaz ili ste ga uspjeli kalibrirati za taj rezultat u jedinom poštenom modu za kalibraciju – true cinema

Mnogi pa i ja su mišljenja da ips alpha panel ne može bez trikova poput dimminga dati kontrast viši od 1500:1, strani recenzenti nisu uspjeli dobiti ni približno toliko za ovaj model

Pošto su i do sada vaše recenzije utjecale na moje kupovine i preporuke drugima molio bi vas razjasnimo ovu situaciju sa kontrastom i dubinom crne boje

Također postavite pdf sa kalibriranim postavkama u download zonu jer je ovo relativno povoljan tv cijenom i zainteresiranih sigurno osim mene već ima

Zahvaljujem i očekujem komentar


Nakon ovoga sledi i odgovor autora recenzije :


Kod:
Mi smo izveli kontrolu autodimming opcije i APL funkcija putem servisnog menia koje omogućuju manuelnu kontrolu pojedinih LED zona odnosno njihovo gašenje u skladu s APL funkcijama.
 Ovo je propust koji je omogucen sa tvornickim 1.210 firmware-om. Firmware koji su dosli za E seriju (današnji je) 1.214 ne dozvoljavaju manipulaciju auto dimming funkcija. 

Tako ET50 koji nam je na test s 1.214 firmware-om ima 0,16cd/m2 nivo crne boje i nije moguće putem servisnog menia raditi bilo kakve preinake u vezi elektronike i upravljanja panelom.
 
Poslednja izmena:
Ok, kako sam razumeo, od ova dva modela LG je bolji.
Problem kod LG modela je nemogucnost "citanja" DTS zvuka.
Posto Terminator rece, LG je kupio licensu i LG modeli iz 2012. ne bi trebalo da imaju taj problem. Da li vam je poznato da li postoji mogucnost da se flash-uje firmware, tj. ubaci noviji koji moze da "cita" i DTS?

E sad',
Mitsuru kaze da i LG i Panasonic koriste lose IPS panele, Mitsuru da li si siguran da ovo vredi i za lw659 model, posto on ipak spada u modele gornje klase LG-a za 2011?

I jos, ako nije dobar nijedan od dva navedena modela, koji biste model mogli preporuciti a da je u tom cenovnom rangu i da nije manja dijagonala?
 
Poslednja izmena:
Imas li ti gde pogledati te modele sto te interesuju? Otidji, pogledaj i vidi sta je bolje i da li vredi razlike u ceni.

Recezenti, korisnici i "korisnici" (ljudi rade svoj posao) neke, tek laboratorijski merljive, karakteristike predstavljaju kao toliku prednost da bi svi vlasnici starijih modela momentalno trebali da izvrse harakiri, a pre toga da oci doniraju kakvoj naucnoj ustanovi da utvrdi meru ostecenja ili da kupe najnoviji model koji ce da bude dobar do narednog perioda kada ce postati "krsina neopevana" itd.

A evo sta ti se u stvarnosti desi. Odes ti, tresnes pare, doneses kuci, kalibrises, pustis 1080p film i... shvatis da niko nije bio lud da sedi i oznacava kljucne frejmove dok kodira film tako da se s vremena na vreme izvrsi nivelacija osvetljenja, iskoci po koji artefakt, desi se neki zbrlj itd.
Pustis utakmicu i nerviras se ili radujes kao sa starim CRTom. Ono, pola utakmice i ne vidis jer psujes, trazis pivo, zvoni ti telefon, zvoni ti zena ;) ili sta slicno.


Nemoj (te) me pogresno shvatiti i ja se raspitujem pre nego sto kupim (previse), volim da cujem i procitam misljenja, ali na kraju - odluci novcanikom i razumom :) Nemoj da te uplase "negativna vidjenja" ljudi kojima je posao da uporedjuju, kritikuju ili navijaju :)
Pokusaj saznati da li se cesto kvari, da li ima mane koje se ne mogu istrpeti... da te ne nervira (previse) nova, ne bas tako jeftina igracka :)


Srecno u potrazi :)
 
IPS paneli su sve samo ne losi, tacno je da imaju manji kontrast, i dubinu crnr boje od PVA, ali imaju veci ugao za gledanje, imaju skoro uvijek bolje boje sto je meni itekako vazno, tako da nesto generalizovati u vezi panela je besmisleno, svaki ima prednosti, i mane pa kome je sta prioritet neka odluci.
Gledao sam kod kolege lg 37lv4500 dobro podesen sa kvalitetnim mkv ripom slika je fascinirajuca, cista, ostra kao britva, bez ikakvih vid
ljivih anomalija sa 1,5m. a i kontrast mi je bio odlican nisam bas nikakve probleme.
 
Ne bih se bas slozio da IPS ima "daleko veci" ugao gledanja, jeste da je ugao gledanja nesto veci ali ne tako drasticno. Uzgred evo malo i diskusije sa te recenzije cisto da potencijalni kupac ima u vidu sta je sve potrebno i da li je moguce bas na svim modelima izvesti podesavanja koja ce dati kontrast od 2.777:1 kao u ovoj recenziji :

Kod:
Imam ovaj tv dva dana i impresije su dosta ispod očekivanja

Istina da je bolji nego prošlogodišnji 42E30E model, pogotovo u pokretnoj rezoluciji, uniformnosti panela, multimediji i smart funkcijama ali neke stvari su loše izvedene

Prvenstveno mislim na kvalitetu sd prikaza koja djeluje užasno mutno i razmuljano, nikakve sharpness kontrole ne pomažu, svejedno koji izvor, analogni ili dvb-c (b-net)

Možda im je to bila namjera da upscaler zamuti nedostatke i nesavršenosti sd slike kao što to čini plazma ali moj dojam je da je prikaz premekan i mutan do bola

Da li ste vi Nani imali takva iskustva tokom recenzije i da li ste kalibracijom uspjeli iole poboljšati prikaz u sd segmentu

Hd je druga priča, kako ste i naveli, da je malo oštriji ne bi smetalo, ali to je više stvar ukusa

Crna boja je za ips panel vrlo duboka sve dok postoji ikakav izvor svjetla u prostoriji i autodimming pomaže mada nekad i živcira

True cinema bi po meni trebao biti naoptimalniji mod za kalibraciju jer je jedini bez autodimminga i otključane su sve opcije u meniju

Moje pitanje vama Nani je vezano uz vjerodostojnost rezultata nakon kalibracije u testu

Takav omjer kontrasta i dubine crne koji ste vi izmjerili me i nagovorio na kupovinu ovog televizora pa me zanima da li ste taj rezultat dobili sa uključenim eco modom koji gasi osvjetljenje kada ekran prikazuje većinom tamni prikaz ili ste ga uspjeli kalibrirati za taj rezultat u jedinom poštenom modu za kalibraciju – true cinema

Mnogi pa i ja su mišljenja da ips alpha panel ne može bez trikova poput dimminga dati kontrast viši od 1500:1, strani recenzenti nisu uspjeli dobiti ni približno toliko za ovaj model

Pošto su i do sada vaše recenzije utjecale na moje kupovine i preporuke drugima molio bi vas razjasnimo ovu situaciju sa kontrastom i dubinom crne boje

Također postavite pdf sa kalibriranim postavkama u download zonu jer je ovo relativno povoljan tv cijenom i zainteresiranih sigurno osim mene već ima

Zahvaljujem i očekujem komentar


Nakon ovoga sledi i odgovor autora recenzije :


Kod:
Mi smo izveli kontrolu autodimming opcije i APL funkcija putem servisnog menia koje omogućuju manuelnu kontrolu pojedinih LED zona odnosno njihovo gašenje u skladu s APL funkcijama.
 Ovo je propust koji je omogucen sa tvornickim 1.210 firmware-om. Firmware koji su dosli za E seriju (današnji je) 1.214 ne dozvoljavaju manipulaciju auto dimming funkcija. 

Tako ET50 koji nam je na test s 1.214 firmware-om ima 0,16cd/m2 nivo crne boje i nije moguće putem servisnog menia raditi bilo kakve preinake u vezi elektronike i upravljanja panelom.

Ja sumnjam da 95% ljudi moze vidjeti razliku izmedju 1000:1 i 5000:1.
 
@bmibmc
:) Hvala za prijateljski savet, poznato mi je to sve. I sve bi bilo super kada bih imao mesto gde to sve mogu uzivo videti i uporedi.
Ali stvar je u tome sto te malo "naprednije" ili skuplje modele mogu dobiti samo po narudzbi i to da odmah kupim. Iz tog razloga bas i vagam i merkam prije nego li se odlucim jer zapravo kupujem na slepo.
Zato mi je stalo do misljenja drugih ljudi, i voleo bih misljenja onih koji su to videli uzivo.

Problemi koje sam ja u prodavnicima primetio na drugim nekim modelima, a koje bih voleo da sto je vise moguce izbegnem su:
- pikselizacija oko brze pokretnih objekata na slici (kapiram da to najvise resava npr. kod ovog LG-a taj MCI od 850MHz ili kod navedenog Panasonica 300Hz-ni BLS)
- bleeding (izbijanje svetla po rubovima ekrana)
- refleksija ekrana (ali to je najizrazenije kod plazmi i to mi najvise smeta)
 
Nazad
Vrh Dno