Šta je novo?

Lenovo ili ništa - jel mi to dobra politika ?

Sexy-NOT

Cenjen
Učlanjen(a)
16.04.2012
Poruke
110
Poena
169
Nisam stručnjak, ali babe pričaju da je Lenovo najbolji izbor za laptop.

Trenutno koristim veoma star IdeaPad koji i kad je bio nov nije bio jaka mašina, ma ni srednje-jaka.
Sada hoću da kupim novi kućni laptop (opšta namena, ne gejmerski) i ciljam na ThinkBook jer je to korak iznad IdeaPad-a.
Ako sam dobro razumeo ThinkPad mi ne treba jer je namenjen onima koji stvarno nose laptop okolo i značajno je skuplji od ThinkBook-a.
Yoga mi ne treba jer nemam potebu za touchscreen-om i stilizovanim tankim kućištem.
Legion mi ne treba jer ne igram (hardverski zahtevne) video igre.

IdeaPad Gaming mi je dilema - zove se IdeaPad što je najslabiji rang, ali ima taj dodatak Gaming i zasebni grafički čip.
Da li taj spoj IdeaPad (što asocira na najslabije) i Gaming (što dodaje hardversku grafičku snagu) zajedno čini neku dobru mašinu srednjeg ranga koja bi bila dobar kućni računar za duži niz godina ?
Ili je to ipak samo jeftiniji lošiji gejmerski laptop koji nije adekvatna zamena za dobar ThinkBook ? ( Da li previše idealizujem ThinkBook ??? )
Čuo sam da, ako se odlučim za laptop sa zasebnim grafičkim čipom, izbegavam RTX 3050 Ti grafički čip. Da li to ima smisla ?
 
Lično preferiram HP - istovremeno koristim i lenovo i hp laptopove biznis klase, i više mi se svidja hp ;)
Znači, uzmi šta se tebi više dopada.
 
Nisam stručnjak, ali babe pričaju da je Lenovo najbolji izbor za laptop.

Trenutno koristim veoma star IdeaPad koji i kad je bio nov nije bio jaka mašina, ma ni srednje-jaka.
Sada hoću da kupim novi kućni laptop (opšta namena, ne gejmerski) i ciljam na ThinkBook jer je to korak iznad IdeaPad-a.
Ako sam dobro razumeo ThinkPad mi ne treba jer je namenjen onima koji stvarno nose laptop okolo i značajno je skuplji od ThinkBook-a.
Yoga mi ne treba jer nemam potebu za touchscreen-om i stilizovanim tankim kućištem.
Legion mi ne treba jer ne igram (hardverski zahtevne) video igre.

IdeaPad Gaming mi je dilema - zove se IdeaPad što je najslabiji rang, ali ima taj dodatak Gaming i zasebni grafički čip.
Da li taj spoj IdeaPad (što asocira na najslabije) i Gaming (što dodaje hardversku grafičku snagu) zajedno čini neku dobru mašinu srednjeg ranga koja bi bila dobar kućni računar za duži niz godina ?
Ili je to ipak samo jeftiniji lošiji gejmerski laptop koji nije adekvatna zamena za dobar ThinkBook ? ( Da li previše idealizujem ThinkBook ??? )
Čuo sam da, ako se odlučim za laptop sa zasebnim grafičkim čipom, izbegavam RTX 3050 Ti grafički čip. Da li to ima smisla ?
Zašto bi izbegavao RTX 3050 Ti?
 
Zašto bi izbegavao RTX 3050 Ti?

Na internetskim rivjuima je ocenjen kao previše oslabljena varijanta i kažu da kupac ipak treba da se ispruži do 3060, ili uzme laptop samo sa integrisanom grafikom.

@whiskeytango
Ovo nije pitanje za "ŠDK" već moja trilema oko tipova Lenovo laptopa. Zato nisam u pitanje uveo konkretne modele, CPU-e, cene... A možete kao @jaksa (sa groznim avatarom) da kažete i da je neki drugi brend isti/bolji izbor od Lenovo.
 
Na internetskim rivjuima je ocenjen kao previše oslabljena varijanta i kažu da kupac ipak treba da se ispruži do 3060, ili uzme laptop samo sa integrisanom grafikom.
Ma kakvi, budalaština. RTX 3050 Ti je fantastična grafika, a u svakom slučaju manje ima veze sa samom oznakom već sa potrošnjom. Imaš, u nekim modelima, RTX 3050 Ti koja vuče i po 50-60W, čak i jače, pa se taj jaz između 3060 i nje smanji opasno. Isto tako i RTX 2050 je užas na papiru ali u ovom nekom novijem Huawei Matebook modelu ima implementacija od 60W koja praktično onda radi kao da je 3050.


Ako je verovati internet rivjuima onda čovek ne bi trebao nikad uzimati ni laptop bez slota za SD karticu ili Thunderbolt 3 porta. :)

Notebookcheck i https://ultrabookreview.com/ su jedini koji su dovoljno temeljni. Svi ostali, manje više, repetiraju kao papagaji pet-šest istih stavki i više se bave šminkom nego suštinom i performansama.
 
Poslednja izmena:
@Sexy-NOT

Sve ti je to isto dok ne uzmeš u ruke MacBook (Air ili Pro), tako da je svejedno da li je Lenovo, Asus, Gigabyte, Acer, Dell ili neka deseta varijanta. Ovo pišem iz iskustva jer sam promenio nekoliko laptop i desktop računara (kod laptopa sam imao prvo Toshiba sa Vistom :) zatim Asus pa HP ProBook i na kraju MBP). Imao sam i dva MacBook-a (Unibody i Pro) ali sam na kraju odlučio da idem na lap sa retina ekranom.

MBP je zaokružen proizvod: dobra osvetljena tastatura, dobar trackpad, dobri zvučnici, dobra kamera, dobar mikrofon, dobar retina ekran, nvme, dobra baterija, solidna konfa čak i danas iako je lap iz 2013. godine, odličan softver... a to sve sam dobio za 200€ (naravno polovno).

Ako možeš da se ispružiš za MacBook Air M1 to ti je prava stvar za duži period.

Na jeftinim laptop računarima mora negde da se uštedi pa ćeš dobiti ili TN panel sa slabim uglovima vidljivosti, ili krzava slova zbog loše rezolucije, ili lošu neosvetljenu tastaturu, ili loš tačped pa ćeš morati da koristiš mišonju, ili slabe zvučnike, ili krš kameru pa ćeš kačiti eksternu Logitech na lap da bi te sagovornici na sastanku čuli i videli kako treba, ili ćeš dobiti loše plastično kućište...

Ako želiš dobar PC lap onda uđi i pogledaj u porukama člana @whiskeytango šta preporučuje kao polovno a kvalitetno jer se Lenovo kao ni drugi ne isplate u nižem cenovnom rangu a za viši se ide na MBA M1.
 
te "diskusije" su iste razine kao i čiji tata može da prebije drugog tatu. u kojoj branši to postoji, da je jedan brend "bolji" od svih drugih? automobili? frižideri? tevei?

svaki brend pravi različite klase proizvoda za različite tržišne segmente, kao što si to ispravno pobrojao i smisleno je porediti određeni model sa konkurentnim u sklopu istog segmenta, npr. Thinkpad T470 vs Latitude 7470. a cena je apsolutno bitna, jer ako smatraš da je Ideapad koji "na akciji" u gigamaniji dobra kupovina jer je to lenovo a ne radzato što ima neke karakteristike u određenom cenovnom rangu, nemam šta smisleno da napišem na tu temu.

na stranu što imaju iste komponente, sklapane u istoj fabrici sa istim QC.
 
@NAS Hvala za predlog, čuo sam da je MacBook veoma kvalitetno napravljen (nisam nikad video-pipnuo lično), ali Apple mi nije opcija jer znam da koristim samo Win okruženje.

@whiskeytango Pa baš zato sam i pokrenuo temu, sa pretpostavkom da će mi neko možda napisati: "Brend XY je u tom-i-tom segmentu bolji izbor od Lenovo ThinkBook-a jer ima bolji kvalitet izrade, trajnije komponente, više korisnih konektora...",
ili unutar Lenovo ponude "ThinkBook nije idealan za kućni kompjuter opšte namene, drži se IdeaPad-a" ili "Ispruži se za ThinkPad zato što...".

Nisam pokrenuo temu sa stavom: "Lenovo je najbolji, vi svi nemate pojma !", već sa pitanjem: "Čuo sam da je Lenovo siguran izbor, da li sam u pravu ?".

Ne gledam ponudu na "gigamaniji" već na sajtovima par domaćih prodavaca računara gde je precizna pretraga i sortiranje po komponentama (procesor, ekran, proizvođač...)
 
Thinkpad ili Elitebook kod HP-a. Koristio oba, imao T440P koji ima bolju tastaturu ali lose zvucnike, posle Dell E5470 i5 6th gen koji je noviji i sad uzeo HP Elitebook 850 G6 sa osmom gen, doduse polovan. Metalno premium kuciste bas odaje kvalitetnu izradu ali ima losiju tastaturu od Thinkpad-a.
 
Thinkpad ili Elitebook kod HP-a. Koristio oba, imao T440P koji ima bolju tastaturu ali lose zvucnike, posle Dell E5470 i5 6th gen koji je noviji i sad uzeo HP Elitebook 850 G6 sa osmom gen, doduse polovan. Metalno premium kuciste bas odaje kvalitetnu izradu ali ima losiju tastaturu od Thinkpad-a.
Kako si zadovoljan Dell-om? Supruga koristi E5450 sa IPS ekranom, meni se u globalu ne cini nesto losijim od ProBook-a, a u odnosu na ThinkPad mi je i bolji sa multimedijalne strane, zvuk osetno jaci i dublji. Ono sto mi se ne dopada je pristup komponentama, zamena paste trazi bas dosta rasklapanja.
 
ThinkPadovi su nekada imali prednost nad konkurencijom u vidu bolje tastature i modularnosti, kao i robusnosti - sve te stavke su vremenom nestale, sad 5 modela ima istu matičnu, samo je drugo kućište i sve je zalemljeno osim SSDa, mada kapiram da će i to uskoro da zalepe negde pored memorije i pod zajednički hladnjak... Tastatura je neminovna žrtva sve tanjih i lakših modela gde nema više prostora za 2-3mm hoda tastera.

Lenovo je kkoliko toliko održavao neki nivo kada je preuzeo ceo biznis od IBMa, ali poslednjih godina su i oni opali sa kvalitetom, cele prošle godine ne mogu da reše throttle na TigerLake procesorima kroz BIOS, ekrani su im do skora bili težak TN krš, gomila žalbi na ove nove USbC/Thunderbolt dockove... verovatno i ostali proizvođači imaju svoje bubice, ne pratim ih toliko jer mi je lakše da vidim samo šta Lenovo nudi i tu se (više iz navike nego obaveze) uklopim u budžet, ali da je dobra politika, kako je OP pitao u naslovu, definitivno nije. :LOL:

Da rezimiram, vidi koji ti je bužet i koja klasa se uklapa u isti, pa onda poredi modele iz istih klasa i koji nudi najviše taj kupuj, nisi firma sa stotinama (istih) laptopova pa da imaš neki (ikakav) benefit da ti sve bude uniformisano.
 
Kako si zadovoljan Dell-om? Supruga koristi E5450 sa IPS ekranom, meni se u globalu ne cini nesto losijim od ProBook-a, a u odnosu na ThinkPad mi je i bolji sa multimedijalne strane, zvuk osetno jaci i dublji. Ono sto mi se ne dopada je pristup komponentama, zamena paste trazi bas dosta rasklapanja.
Prodao ga posto imam ovaj HP sad. Pa to je tacno, ekran je bio neki 720p tu sam stavio Full HD IPS koji je bas dobar, zvuk je bolji od Thinkpad-a i na slusalicama i na zvucnicima. Tastatura nije losa, ima veci razmak izmedju tastera, ovaj HP i ako je 15" ima numericki deo pa je razmak manji i cesto gresim pri kucanju. Za odrzavanje si u pravu, ima neki shield koji mora da se skida da bi se skinuo hladnjak, i to mu je mana.
 
Po mom skromnom mišljenju, Legion i Legion Pro modeli su im jedini vrijedni kupovine, ako ni zbog čega drugog, onda zbog hlađenja, količine i rasporeda portova kojih ima više nego na ThinkPad P seriji.
 
Imas ideapad 5 pro modele(14" i 16")...16:10 2k ekran, super procesor, dovoljno memorije, tanke ivice oko ekrana. :)
Samo ih nema mnogo u prodavnicama, ali mogu da se nadju na Kupujem Prodajem. :)
 
UPRAVO OVAJ KOMENTAR kucam na LENOVO IdeaPad Gaming 3 laptopu.
PREZADOVOLJAN SAM, JER JE LAPTOP ZAISTA ODLIČAN.
Naravno, postoje različite konfiguracije datog laptopa.

HP, Dell, Acer, a naročito Apple IZBEGAVAM u širokom luku.

Moram da pohvalim i ASUS LAPTOPOVE, jer su zaista najbolji.
Napred navedeno je moje dugogodišnje iskustvo na poslu i kod kuće.
 
@Branco

Kakve su to sitne provokacije? :)
 
NAVEO SAM LIČNO ISKUSTVO.
NIJE provokacija.

U prethodnih 25 godina promenio sam bar 100 laptopova različitih proizvođača.
Kompanijskih i ličnih.
Svi su bili NOVI i neotpakovani.

Dobro znam kroz kakve sam sve MUKE prolazio sa modelima pojedinih proizvođača.
Da ih ne reklamiram ponovo.

Krajnosti i slučajne greške se ne uzimaju u obzir.

Voleo bih da me neko sa relevantnim dokazima demantuje!
 
Ja sam do sada najmanje problema imao sa Apple računarima. Legalan OS, laka instalacija OS-a i programa, nema gomile nepotrebnog softvera koji se dobija uz OS i programe kao na Windows-u pa odmah nakon instalacije da se mora gledati šta da se štiklira/deinstalira, ne koristim antivirus i ostale zaštite, OS i softver ispeglani i godinama nema instaliranja/reinstaliranja/deinstaliranja OS-a i aplikacija, sve radi kako treba i ništa ne diram (koliko ima FPS-a, šta da se promeni u BIOS-u, šta da kupim od komponenti da bih zamenio, unapredio, šta je sa čim kompatibilno...).

Promenio sam gomilu hardvera i softvera i najbolje iskustvo sam do sada imao sa macOS-om (koristio XP, Vistu, sedmicu, desetku, hackintosh, ryzentosh, Ubuntu, Mint, Mojave...).

Kao i većina nas, pored Mac-a moram da koristim i Windows ali kući su mi svi dokumenti, fotografije, video, beleške, kontakti, podsetnici, kalendar, mail, pretraživač, Zoom... na macOS-u.

Što se tiče hardvera već sam pisao pa da se ne ponavljam https://forum.benchmark.rs/threads/lenovo-ili-ništa-jel-mi-to-dobra-politika.488538/post-6693934
 
Ja iz ličnog isustva mogu vam preporučiti da zaobiđete Dell Precision 55xx seriju koja je XPS-olika. CPU sa 45W TDPom u tankom kućištu veoma brzo udari u thermal limit, samo 3 USB C porta i problemtičan 3.5mm audio jack. Plus, morate preventivno da zavrćete vijke na donjoj stranici jer ispadaju.
 
  • Inaccurate
Reagovanja: NAS
NAVEO SAM LIČNO ISKUSTVO.
NIJE provokacija.

U prethodnih 25 godina promenio sam bar 100 laptopova različitih proizvođača.
Kompanijskih i ličnih.
Svi su bili NOVI i neotpakovani.

Dobro znam kroz kakve sam sve MUKE prolazio sa modelima pojedinih proizvođača.
Da ih ne reklamiram ponovo.

Krajnosti i slučajne greške se ne uzimaju u obzir.

Voleo bih da me neko sa relevantnim dokazima demantuje!
Pa nije ni da si ti priložio neke dokaze... Samo si napisao svoje tvrdnje bez konkretnih dokaza. Ne znam kako očekuješ neko drugi da igra igru po tvojim pravilima koja ni ti ne poštuješ.
 
Imas ideapad 5 pro modele(14" i 16")...16:10 2k ekran, super procesor, dovoljno memorije, tanke ivice oko ekrana. :)
Samo ih nema mnogo u prodavnicama, ali mogu da se nadju na Kupujem Prodajem. :)
Hvala :giggle:(y)
Kućište je aluminijumsko, ima ih sa grafičkim čipom. Ovo mu dođe jeftinija verzija Slima.
Evo gledam KP ceo dan, ima zanimljivih opcija:
970€ - Ryzen 5 6600HS / 2560x1600 (WQXGA) 120Hz / 16GB DDR5 / SSD 512GB / Win 11 ( opis od pre par dana 20.09.22. na notebookheck )
975€ - Ryzen 7 5800H / RTX 3050 / 2560x1600 (WQXGA) 120Hz / 16GB DDR4 / SSD 512GB / no OS
1210€ - Ryzen 9 5900HX / RTX 3050 / 2560x1600 (WQXGA) 120Hz / 32GB DDR4 / SSD 512GB / no OS
 
Hvala :giggle:(y)
Kućište je aluminijumsko, ima ih sa grafičkim čipom. Ovo mu dođe jeftinija verzija Slima.
Evo gledam KP ceo dan, ima zanimljivih opcija:
970€ - Ryzen 5 6600HS / 2560x1600 (WQXGA) 120Hz / 16GB DDR5 / SSD 512GB / Win 11 ( opis od pre par dana 20.09.22. na notebookheck )
975€ - Ryzen 7 5800H / RTX 3050 / 2560x1600 (WQXGA) 120Hz / 16GB DDR4 / SSD 512GB / no OS
1210€ - Ryzen 9 5900HX / RTX 3050 / 2560x1600 (WQXGA) 120Hz / 32GB DDR4 / SSD 512GB / no OS


Da li si imao te Slim modele i testirao koliko su zaista brzi procesori u njima? Ti modeli nemaju dovoljno dobro hlađenje da izvuku maksimum iz njih. Tako da procesore i grafičke u njima možeš samo okačiti mačku o rep jer tanak laptop je tanak laptop šta god bilo u njemu naročito u slučaju sa kad mu unutrašnjost može proizvesti preko 50W toplote.

@Sexy-NOT

Sve ti je to isto dok ne uzmeš u ruke MacBook (Air ili Pro), tako da je svejedno da li je Lenovo, Asus, Gigabyte, Acer, Dell ili neka deseta varijanta. Ovo pišem iz iskustva jer sam promenio nekoliko laptop i desktop računara (kod laptopa sam imao prvo Toshiba sa Vistom :) zatim Asus pa HP ProBook i na kraju MBP). Imao sam i dva MacBook-a (Unibody i Pro) ali sam na kraju odlučio da idem na lap sa retina ekranom

Imao sam ih ja u ruci i odmah da ti kažem, ništa posebno. Tastature loše kao i na svim tankim laptopima, po meni, jer vjerujem da ima ljudi kojima odlično prijaju tanke tastature, a ja navikao na praistorijske ThinkPad i Latitude/Precision modele. Čak i MBP 16" sa M1 Pro se podobro grije, osjetio sam pod rukama (modeli koje moje kolege duže), ali to je samo u slučaju kad su nakačeni na monitor i preko USB C haba 2-4 telefona. Za razliku od Dell Precisiona 5550. 5570 zbog Aldera nema tih problema, ali i dalje ima manjak portova i faličan 3.5mm audio jack.
 
Ma treba samo gledati-porediti da su u istoj klasi (i istim ili sličnim hardverom) i biće uglavnom isti, bez obzira šta piše na poklopcu.
U firmi smo ranije dobijali na korišćenje Dell Latitude, a onda poslednjih nekoliko godina HP Elitebook. Posle par dana i početnog oduševljenja kako je novi manji, lakši, brži, sve to dođe na isto i više niko ne gleda šta piše na poklopcu.
Imam prijatelja koji koristi Lenovo Thinkpad; ne bih imao apsolutno ništa protiv i taj sledeći put da dobijem, ali ovako ne mogu da kažem da ima neke prednosti ili nedostatke u odnosu na Elitebook.
Ne znam kakav je docking za Lenovo i Dell sada; za HP mi se ovaj novi "cube" sa Thunderbolt portom baš sviđa. Ali pretpostavljam da su i tu manje više isti...
 
Konkretno smatram da je ThinkPad mnogo bolje od Dell biznis klase. Imali smo u firmi Lenovo i od prošle godine se dobije Dell. Evo primer nas trojica u kancelariji imamo svi Dell sada i svi imaju neke sitne probleme. Prosto kao da nisi ista klasa da ThinkPad-om. Na to sve laptop top specifikacija, a vuče se kao crkotina. Nikome ne bih preporučio u tom cenovom rangu. Na to sve ThinkPad star 2,5 god i dalje šljaka kao prvog dana.
 
Najbolji izbor za laptop je uređaj koji ima najbolji odnose cena - performanse u klasi koja tebe zanima, a da sam uređaj nije napravljen od strane proizvođača sa vrlo tragičnim istorijatom po pitanju kvaliteta, pouzdanosti, ispunjavanja garancije, servisa i sl.

Vezivati se za samo jednog proizvođača po svaku cenu je besmisleno, jer nijedan proizvođač nema apsolutno konstantan kvalitet - nekada se neki problemi prosto dese koji se ne otkriju u procesu dizajna i testiranja. Stoga biraj ono što je najbolje shodno budžetu, a ne na konto nalepnice.
 
Da li si imao te Slim modele i testirao koliko su zaista brzi procesori u njima? Ti modeli nemaju dovoljno dobro hlađenje da izvuku maksimum iz njih. Tako da procesore i grafičke u njima možeš samo okačiti mačku o rep jer tanak laptop je tanak laptop šta god bilo u njemu naročito u slučaju sa kad mu unutrašnjost može proizvesti preko 50W toplote.

Znam za to da u malim kućištima bez adekvatnog hlađenja procesor ne može da pruži svoj maksimum. Zagrevanje i "trotling" - "kreni stani" metod rada kao kod mobilnih telefona.
Možda jači procesor i više RAM-a u kućištu koje se teško hladi imaju smisla za mnogo paralelnih procesa koji nisu jaki potrošači (dokumenti, 1080p video, internet stranice, jutjub...) ?

Jedan od aduta (ako sam tačno razumeo) Zen 3+ serije AMD procesora u poređenju sa Intelovim je manja potrošnja i zagrevanje (i bolja interna grafika), zato i čekam od početka godine da se pojave laptopi sa njima.
Ovaj prvi Ideapad 5 pro koji sam naveo je Ryzen 5 6600HS ( "S" znači manju potrošnju od 6600H ), a vidim da postoji i varijanta sa Ryzen 7 6800HS koja figuriše na cenovnicima kod par domaćih prodavaca ali je nema na stanju i nema je na KP.
 
Nazad
Vrh Dno