Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Zakrivljeni su i teoriji dobri jer mogu da se postave na podlogu u vise razlicitih pozicija. Ako ima mesta, mogu se poloziti tako da ceo zakrivljeni deo lezi na podlozi, i tako prenosi veliku kolicinu toplote.
Problem koji ja imam sa tim T12-JL02, je da je mnogo tanak (sto meni nije mnogo od koristi), ali svakako ga mozes uzeti, ako nista da bi video na koji nacin funkcionise, a mozda ce za tvoje potrebe biti i dobar.
Hvalio ga je neko na ovom forumu, ako se dobro secam.
Ja bih voleo da imam neki deblji zakrivljeni, jer bi bio vise u skladu sa mojim potrebama, ali ok, neka i ovog, mozda zatreba nekad.

Da, taj je neki princip. Kada ga nasloniš celom zakrivljenom dužinom ima dobar prenos toplote, vrhom možeš namincavati iglice, ili zavući na neko nedostupnije mesto. Mislim da si u pravu što se tiče debljine - kineski deluje pretanko i prešiljato, mada neka ide pa ćemo videti. Jedino što mi se čini da je za rad sa njim potrebno malo više iskustva u ruci u odnosu na dleto koje je adekvatnije i za početnika i profesionalca. Čisto utisak :)

Ja većinom radim SMD, ne sećam se kad sam zadnji put radio nešto što je bilo "kroz rupu" i ono što meni najviše fali je mikroskop, komponente su tako male i tako načičkane jedna do druge da postaje teško raditi s njima, manja je prepreka vrh lemilice koliko to što ne mogu lepo da vidim gde guram vrh.
Inače koristim već godinama taj "dleto" vrh od 1,6mm, voleo bi da probam onaj vrh što je isto "dleto" ali širine tipa 15-20mm, što Dejve (EEvblog) koristi za skidanje IC-a.
Ono što je moj savet, nemoj uzimati tinol iz kine, kupi kod nas Cynel ili Stannol ili neki drugi kvalitetniji.
Znači, sa 1.6mm postižeš da radiš SMD? Super, i to mi je vrlo značajna informacija, jer na Aliju nude razne milimetraže za dleto, a dok mi ne bi stiglo ne bih znao da li je dovoljno precizno.

Kako onda radiš - da li išta trenutno koristiš za uvećavanje, ili radiš tako "golim okom"?

Za Tinol naravno, samo da sam pri budžetu. Koji promer žice bi pokrio većinu poslova? Baš Dejv savetuje najmanji mogući, meni to baš nije pasovalo, šta znam.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko koristio hot tweezers, i koliko je teško navići se na korišćenje/držanje istih?
 
Kako onda radiš - da li išta trenutno koristiš za uvećavanje, ili radiš tako "golim okom"?

Za Tinol naravno, samo da sam pri budžetu. Koji promer žice bi pokrio većinu poslova? Baš Dejv savetuje najmanji mogući, meni to baš nije pasovalo, šta znam.
Radim bez mikroskopa ali ozbiljno razmišljam da uzmem nešto, može da se radi i golim oko uz dobro osvetljenje ali je mnogo lakše kad ti vidiš tu komponentu kao da je 2x1 centimetra na ekranu nego 1.6 x 0.8mm uživo, preciznije možeš da kontrolišeš lemilicu.
Koristim i duvaljku ali kod nje je problem što ne može da se koncentriše na jednu komponentu ako su nabijene gusto.
Da li je neko koristio hot tweezers, i koliko je teško navići se na korišćenje/držanje istih?
E da, ovo bi i ja voleo da imam. Mislim da ne bi bilo teško navići se jer svakako bez klasičnih pinceta rad na SMD-u je nezamislim, stalno nešto držiš, pritiskaš, nameštaš, vučeš... a ovo je samo veća pinceta, sa kablom i grejačima :D
 
Baš zbog veličine, težine i oblika imam nedoumica, ipak je potrebna preciznost i mirna ruka. Mada koristi se, i ne žale se ljudi tako da si verovatno u pravu, samo je potrebno malo vežbe, a verovatno zavisi i od modela.
 
Radim bez mikroskopa ali ozbiljno razmišljam da uzmem nešto, može da se radi i golim oko uz dobro osvetljenje ali je mnogo lakše kad ti vidiš tu komponentu kao da je 2x1 centimetra na ekranu nego 1.6 x 0.8mm uživo, preciznije možeš da kontrolišeš lemilicu.
Ne koristiš ni lupu bilo kakve vrste? Pa dobro onda, to mi uliva nade jer sam mislio da neću ništa moći da uradim bez mikroskopa.

E, kakav mikroskop ima ovaj iz Northridge-a (već sam dosadan sebi što ga spominjem toliko, ali uglavnom njega gledam). Zavali se u stolicu, i sve radi preko velikog monitora. Kažu da ima najboji kvalitet slike na YouTube-u.


Kada bih to jednom sebi mogao da pribavim, ali $700 (yikes) kod njega u shopu.

Mada kažu neki ljudi da preferiraju binokularni, jer zadržavaš 3D osećaj dubine dok radiš.
 
Imam one naočare što imaju lupu za neke stvari, popravljanje lemova na TSOP ili QFN čipovima je skoro pa nemoguće bez lupe.
Iskreno, moja ti je preporuka da prestaneš da gledaš ove likove. Gledao sam i ja northridge i eevblog, voltvlog, electronic repair school,
mikeselectronicstuff i još par njih, kad naučiš neke osnove ništa pozitivno iz tih kanala više nećeš imati, oni su u tamo nekom boljem
svetu, imaju gomilu posla koji je cenjen, mogu da ga dobro naplate i jako dobro zarađuju, oprema koju koriste košta minimum 20.000$
i to je sve profi oprema, milina raditi s njom, mi ovde nikad nećemo moći da dođemo ne do tog nivoa nego do 10% od tog nivoa.
Oni otvore uređaj, odrade dijagnostiku, zamene jedan čip koji košta 5$ i naplate to 100$,
Nedavno sam baš popravljao jedan apple uređaj pa sam pogledao na YT šta ima oko toga i našao lika koji dnevno, dobije po 2-5
takvih uređaja na popravku, zameni par dioda i par kondenzatora vrednosti 3$ ukupno i to naplaćuje 70$, posao traje ~15 minuta,
I kod svih ovih sa YT je slična priča, oni dobijaju određene tipove uređaja i popravljaju ih maltene serijski, čak i alex iz nortridža,
malo malo pa kaže "OPET imamo" taj i taj uređaj na popravci..

Sve u svemu gledajući sve te kanale poželiš i sam da imaš dobru opremu s kojom definitivno može lakše i prijatnije da se radi ali
batice, pogledaj koliko koštaju one mikro olovke (micropencil) koje eevblog Dejv toliko voli pa aj kupi to...
Ja ne mogu iole bolji osciloskop tipa Rigol isl ovde sebi da kupim, pogledaj oglase, ovde za osciloskope iz 70-desetih godina
traže min. 100€, pogledaj koliko košotaju Fluke multimetri na oglasima koji izgledaju kao da su preživeli (jedva) drugi sv. rat.
Ljudi vide da to novo košta po 400-500€ pa kao ja ću tražiti 250€ to je dosta manje a uređaj pred raspad !!!.

Dejv je u jednom od vide odradio recenziju onog tagan stereo mirkoskopa što on koristi, mislim da je uzeo još jedan, davno bilo
i ako se ne varam mislim da je rekao da koštaju oko 3000$ Aj ti zaradi za tako nešto kod nas popravljajući elektroniku...

Takođe, tamo negde u belom svetu odnos prema elektronici koja se pokvari je drugačiji, ako ti treba ideš odma da popravljaš
ako te izađe manje od novog uređaja popravljaš... Kod nas kad nešto rikne prvo ga lupaš, treseš, gasip-pališ i primenjuješ
druge neinvazivne metode da bi probao "popravku" onda ga staviš negde dalje od očiju, najbolje tavan, da odstoji jedno 5
godina u nadi da će kvar sam od sebe da nestane ili samo da se popravi, onda, pošto uređaj nije magično ozdravio, probaš
sam da ga popraviš ili daš drugaru koji se bavi zavarivanjem, msm dalju priču možeš da predpostaviš i sam...
Onda to dođe kod mene i ja jedino mogu da gledam šta su uradili i plačem, kao kad bi otišao na operaciju ali pošto je hirurg
zauzet evo ima tu u publici mesar pa može da uskoči, šta fali!

Nema kod nas para u elektronici a samim tim ni kvalitetne i lepe opreme za rad, bolje ćeš zaraditi ako uzmeš da spuštaš
kilometražu na kolima, ako ti ne smeta da se baviš prevarom i da te proklinje 99% vozača.

1666549633774.png
 
  • Like
Reagovanja: EMF
Baš zbog veličine, težine i oblika imam nedoumica, ipak je potrebna preciznost i mirna ruka. Mada koristi se, i ne žale se ljudi tako da si verovatno u pravu, samo je potrebno malo vežbe, a verovatno zavisi i od modela.
Navikne se siguran sam, prvi put kad bi skinuo kondenzator koji je 5 puta manji od zrna pirinča i to za 3 sekunde itekako bi se navikao :D
Još ti ostatak elektronike hladan, možeš odma da nastaviš da radiš.
 
  • Like
Reagovanja: EMF
Imam one naočare što imaju lupu za neke stvari, popravljanje lemova na TSOP ili QFN čipovima je skoro pa nemoguće bez lupe.
Iskreno, moja ti je preporuka da prestaneš da gledaš ove likove. Gledao sam i ja northridge i eevblog, voltvlog, electronic repair school,
mikeselectronicstuff i još par njih, kad naučiš neke osnove ništa pozitivno iz tih kanala više nećeš imati, oni su u tamo nekom boljem
svetu, imaju gomilu posla koji je cenjen, mogu da ga dobro naplate i jako dobro zarađuju, oprema koju koriste košta minimum 20.000$
i to je sve profi oprema, milina raditi s njom, mi ovde nikad nećemo moći da dođemo ne do tog nivoa nego do 10% od tog nivoa.
Oni otvore uređaj, odrade dijagnostiku, zamene jedan čip koji košta 5$ i naplate to 100$,
Nedavno sam baš popravljao jedan apple uređaj pa sam pogledao na YT šta ima oko toga i našao lika koji dnevno, dobije po 2-5
takvih uređaja na popravku, zameni par dioda i par kondenzatora vrednosti 3$ ukupno i to naplaćuje 70$, posao traje ~15 minuta,
I kod svih ovih sa YT je slična priča, oni dobijaju određene tipove uređaja i popravljaju ih maltene serijski, čak i alex iz nortridža,
malo malo pa kaže "OPET imamo" taj i taj uređaj na popravci..

Sve u svemu gledajući sve te kanale poželiš i sam da imaš dobru opremu s kojom definitivno može lakše i prijatnije da se radi ali
batice, pogledaj koliko koštaju one mikro olovke (micropencil) koje eevblog Dejv toliko voli pa aj kupi to...
Ja ne mogu iole bolji osciloskop tipa Rigol isl ovde sebi da kupim, pogledaj oglase, ovde za osciloskope iz 70-desetih godina
traže min. 100€, pogledaj koliko košotaju Fluke multimetri na oglasima koji izgledaju kao da su preživeli (jedva) drugi sv. rat.
Ljudi vide da to novo košta po 400-500€ pa kao ja ću tražiti 250€ to je dosta manje a uređaj pred raspad !!!.

Dejv je u jednom od vide odradio recenziju onog tagan stereo mirkoskopa što on koristi, mislim da je uzeo još jedan, davno bilo
i ako se ne varam mislim da je rekao da koštaju oko 3000$ Aj ti zaradi za tako nešto kod nas popravljajući elektroniku...

Takođe, tamo negde u belom svetu odnos prema elektronici koja se pokvari je drugačiji, ako ti treba ideš odma da popravljaš
ako te izađe manje od novog uređaja popravljaš... Kod nas kad nešto rikne prvo ga lupaš, treseš, gasip-pališ i primenjuješ
druge neinvazivne metode da bi probao "popravku" onda ga staviš negde dalje od očiju, najbolje tavan, da odstoji jedno 5
godina u nadi da će kvar sam od sebe da nestane ili samo da se popravi, onda, pošto uređaj nije magično ozdravio, probaš
sam da ga popraviš ili daš drugaru koji se bavi zavarivanjem, msm dalju priču možeš da predpostaviš i sam...
Onda to dođe kod mene i ja jedino mogu da gledam šta su uradili i plačem, kao kad bi otišao na operaciju ali pošto je hirurg
zauzet evo ima tu u publici mesar pa može da uskoči, šta fali!

Nema kod nas para u elektronici a samim tim ni kvalitetne i lepe opreme za rad, bolje ćeš zaraditi ako uzmeš da spuštaš
kilometražu na kolima, ako ti ne smeta da se baviš prevarom i da te proklinje 99% vozača.

Pogledajte prilog 360784
Živim i ja ovde. Živeo sam i na zapadu nekoliko godina, tako da sve razumem.
Celo detinjstvo mi je prošlo u želji za Lego kockama, a u najbojem slučaju sam dobijao neke odlivke nepoznatog porekla, lol. Samo primer da razumem princip.

To što sam rekao da bih voleo da pribavim taj mikroskop je bilo više onako... Ne patim toliko, poprilično sam pomiren sa mogućnostima ovih prostora. Jer, ovo ti kucam sa 11 godina starog lap-topa, što je inače najbolji računar koji posedujem (i potpuno sam zapanjen kako to čudo još uvek dobro radi).

Razumem šta hoćeš da kažeš: ljudima sa naših prostora koji nemaju iskustva sa elektronikom, Alex, Dejv i slični prave iluzornu sliku o elektronici. No, ne brinem.

Ja znam samo da elektroniku hoću da naučim koliko je to moguće za mene u ovom trenutku, jer mi je to želja od malih nogu i nikada me nije napustila.
Tako da, sada jedino njih mogu da gledam (pored toga što ću izučiti i neki teorijski materijal), jer nemam koga drugog. Jurio sam neke majstore ovde gde ja živim, ali ovo je mali grad i nema ih puno. Neki neće, neki hoće da pomognu, a i ne mogu da im visim ceo dan nad glavom. A i nastavak lekcija zahteva da kupim lemilicu, jer mi je jedan on nih dao zadatak da zamenim čip na malom audio pojačalu. A kupovina lemilice mi se otegla, upravo zbog finansija. No, bože zdravlja da konačno sutra naručim taj Hakko T12 knock-off, pa ćemo polako dalje.

Drago bi mi bilo da, ako u nekom trenutku izdvojiš model mikroskopa koji bi sebi pribavio, da ga podeliš ovde, čisto da bacim pogled.

Veoma sam zahvalan na dosadašnjim savetima, pa i na ovom poslednjem o realističnoj slici stanja elektronike na ovim prostorima.

Živeli. 🍻
 
Poslednja izmena:
Vidi, nije to "paćenje" za skupim stvarima, to su jednostavno kvalitetniji uređaji koji ti omogućavaju da lakše, brže, kvalitetnije i s uživanjem obavljaš posao.
Mnogo je lakše raditi nešto kad si raspoložen za taj rad i kad ne brineš dal će ti kabl od lemilice izdržati do kraja godine ili kad ti je vrh takav da moraš da ga menjaš svakih mesec dana inače krene da masakrira komponente jer to je nivo opreme koju koristimo, Bakku taj kviko i slični.
Ja recimo imam uvek jednu lemilicu u rezervi jer nikad ne znam dal će me glavna izdati u sred posla.

Za mikroskop sam gledao onako, s vremena na vreme, neko na YT pomene kako je uzeo "jeftin" ja pogledam ono 250€ tako da nemam za sad konkretan model, možda sledeće godine ako ga u međuvremenu ne napravim od neke bolje web-kamere, videćemo.

Evo još jedan savet, najbolje je kad ljudi ne znaju šta ti znaš da radiš inače ćeš imati gomilu zahteva tipe "jel možeš da mi zameniš ekran", pogledaš TV, ekspresso isl. Najkrvavije mi je bilo kad su me na poslu pitali dal bi mogao da pogledam jednu mašinu jer "elektronika" nešto zeza a mašina inače radi na 400V čista je mehanika, releji, tajmeri isl, motori po pola tone svaki a ja radim elektroniku uglavnom do 12V (24-48 ponekad, 220V jako-jako retko).
 
Naručen Quicko T12-942 set 3 (sa tri vrha) i multimetar.
Ubacio sam D16 (dleto, 1.6mm), JL02 (zakrivljeni) i ostavio sam ILS, običan, šiljati da se igram sa njim i da mi ne bude žao da ga upropastim dok naučim kako da održavam vrhove. Možda sam mogao i da ubacim dva dleta, no nema veze.
Sve ukupno 3.473 din. (mačka mi je juče pojela 200 dinara za granule, falilo mi još taman toliko da ubacim i stalak za lemilicu 😅)
Slika dole u attachment sa detaljima.

Ne želim da ti solim pamet jer nisam iskusan u elektronici, al je bolje da podelim informaciju pa ako koristi utoliko bolje. Ima jedan hobista na YouTube-u "StezStix Fix?". Uglavnom mu je sav alat vrlo budžetan, ali mi se dopada njegov mikroskop Andonstar AD407. On sasvim ugodno radi SMD na njemu, a trenutna mu je cena oko nekih 200 evra. Treba samo da se iskopa na netu negde sa povoljnom poštarinom jer je na Amazonu previše.

Ovo mu je kanal.

Evo još jedan savet, najbolje je kad ljudi ne znaju šta ti znaš da radiš inače ćeš imati gomilu zahteva tipe "jel možeš da mi zameniš ekran", pogledaš TV, ekspresso isl. Najkrvavije mi je bilo kad su me na poslu pitali dal bi mogao da pogledam jednu mašinu jer "elektronika" nešto zeza a mašina inače radi na 400V čista je mehanika, releji, tajmeri isl, motori po pola tone svaki a ja radim elektroniku uglavnom do 12V (24-48 ponekad, 220V jako-jako retko).
Hahaha, ovde sem vraćanja kilometraže, jedino možeš da zaradiš ako si renesansni čovek. Da li radio matičnu od iPhone-a ili dizel-električnu lokomotivu - isti djavo. 😂
 

Prilozi

  • quicko.png
    quicko.png
    101.9 KB · Pregleda: 71
Poslednja izmena:
Za SMD se koristi duvaljka, lemilicu koristi ko nema ili ne zna da koristi duvaljku. A mikroskopi se naprave za 20-30e od web kamera i sl. ili kupe od kineza, treba da ima zoom i malu latenciju, sama rezolucija i kvalitet slike nije toliko bitan
 

 
Fluke multimetri na oglasima koji izgledaju kao da su preživeli (jedva) drugi sv. rat.
Ljudi vide da to novo košta po 400-500€ pa kao ja ću tražiti 250€ to je dosta manje a uređaj pred raspad !!!.

Za 250€ uvek može BM869S ili 121GW. Ili novija BM78x serija. Ma, bilo koji Brymen je odličan.
 


Ovo deluje super.
Raspberry Pie, kamera i kabl su oko 20e (ako ideš na tu varijantu, deluje mi da su manje isprane boje).
A ovih objektiva što koristi u videu ima na KP. Standardni od 58mm. Takođe oko 20e.


Još se dodaju i neki profili za ram, ili eventualno onaj zglobni stalak, i ispadne sasvim dobra sprava.
 
Poslednja izmena:
Za SMD se koristi duvaljka, lemilicu koristi ko nema ili ne zna da koristi duvaljku.
Koristim ja duvaljku kad je to prihvatljivo ali kad imaš jako zgusnute i sitne komponente ona, osim komponente koju hoćeš da skineš, odlemi i 10 komponenti okolo i ako nemaš oslonac za ruku kojom hvataš tu komponentu može lako da se desi da pomeriš pincetu malo levo-desno i da se par komponenti sa strane spoji i time praviš sebi dodatni posao. Plus, duvaljka pravi termalni stres na ploči a da bi to izbegao potreban je preheater koji ja nemam nameru da uzimam niti pravim.
Nekad je lemilica bolje rešenje, posebno ako hoćeš da skineš tu komponentu tj. ne moraš da je spašavaš.
Svakako, ako se radi SMD duvaljka ne može da se izbegne.
 
Nabasah na ovo nakon što sam poručio Quicko.
BAKU BK-701B (lemilica + duvaljka) 4830 din

Razmišljao sam da otkažem Quicko, i da uzmem ovo (ako je u zadovoljavajućem stanju), jer je ovo baš mala cena za ovaj model, meni se čini. Nove su oko 9000, a polovne ne idu ispod 6000-7000.
Međutim, tip ne odgovara na poruke. Pa eto, ako neko uspe da ostvari saradnju, možda dobije dobru lemnu stanicu za male pare.

Inače, šta kaže iskustvo u vezi vremena dostave sa AliExpress-a? Najgori, najbolji slučaj?
 
Poslednja izmena:
U PM, gledam sad tinol žicu, skuplja od zlata :(
Ne mogu da nađem Cynel 1mm SN60PB40, 100g, ako vidite negde javljajte, hvala.
 
U PM, gledam sad tinol žicu, skuplja od zlata :(
Ne mogu da nađem Cynel 1mm SN60PB40, 100g, ako vidite negde javljajte, hvala.

Našao sam na Proelectronic-u, al je 63/37.
Ima li velike razlike u odnosu na 60/40? Znam da je to odnos mešavine, ima li u praksi razlike?
 
Stigla je Quicko T12-942 lemilica.
Poručio sam je 24. oktobra, stigla je danas, znači za 17 dana. Nije bilo nikakvih dodatnih troškova.

Prvi utisak - i baza i drška su manje nego što sam očekivao. Međutim, drška baš lepo leži u ruci, i deluje vrlo dobro za precizan rad. Koristio sam samo one veće standardne drške do sada, a ova je baš kompaktna i dopada mi se.

Prodavci iz Quicko store-a su vrlo uslužni - odgovorili su mi brzo i stavili sve vrhove koje sam tražio.
Uključio sam je sa lap-top napajanjem (20V-4.5A). Brzo se zagrejala i počela da topi bezolovni kalaj (njega samo imam trenutno). Jedino što je temperatura na displeju skakala na sve strane, dok se malo nije primirila, pa sad skakuće oko 300. Kad je spustim na 200 onda je mirna. Možda tako radi na prvo uključenje (jer je na momenat prijavljivala da nema vrh), pa ću videti dalje kako se ponaša u radu. Nemam trenutno ništa drugo od materijala (tinol, fluks), da je lepo probam.

Mala zamerka - baza jeste mala i laka, pa hoće da je kabl od drške pomera po stolu. Međutim, uzeću dvostranu traku pa ću je prilepiti na nešto teže. I onako u nekoj budućnosti planiram da uzmem duvaljku, pa ću je onda namontirati odozgo na bazu duvaljke.

Multimetar još nije stigao, mada je prednjačio u šipingu. :D

U svakom slučaju, za sad zadovoljan.
 

Prilozi

  • IMG_20221110_154329.jpg
    IMG_20221110_154329.jpg
    276.7 KB · Pregleda: 60
Poslednja izmena:
Našao sam na Proelectronic-u, al je 63/37.
Ima li velike razlike u odnosu na 60/40? Znam da je to odnos mešavine, ima li u praksi razlike?
To samo piše na sajtu da ima ali kad pozoveš da naručiš onda nema :cautious:

U principu ne bi trebalo da je velika razlika, malo manje olova znači malo veća temperatura za topljenje i to je to.
 
Imam ja i Stannol, ok je i on ali mi je Cynel lepši, subjektivno mišljenje, više mi odgovara.
Čini mi se da ćemo morati da kupujemo po principu daj šta daš samo da je kvalitetno, 300 ili 600 din više, krastavac. nema izbora.
Ja razmišljam da uzmem deblji pa da ga provučem kroz 1mm rupu samo ne znam dal bi pucao!
 
https://novi.kupujemprodajem.com/al...otur-100gr/oglas/55691286?filterId=2027809460 (to je ovaj https://www.proelectronic.rs/Potrosni materijal/Tinol zica/100gr/11010-KALAJ SMA 100gr 1mm)
Tanja zica je bolja od deblje, vise olova bolje od manje, flux obavezan (mada svakako treba dodatni). Meni Nedis 0.7 radi odlicno godinama
 
Poslednja izmena:
Pitanje za clanove koji su u poslednjih par meseci kupovali u Quicko store:
Da li ste imali ispravan kod za pracenje posiljke (tracking)? Mislim na pravo pracenje, ono koje se vidi i na sajtu nase Poste kada udje u zemlju.

Prvi put na aliju vidim da za stvar koja kosta preko $20 navodno nema trackinga, a ne mogu tako nista narucivati, jer su mi u poslednje vreme pokrali preko 50% paketa bez pracenja, i ali vise ni pare nece da vraca.
 
@antena - hvala puno!
Može li i neka preporuka za flux?

@Rio - evo baš sam ja uzeo lemilicu iz Quicko store-a. Uredno sam je pratio na Aliju, a onda se pojavio i na sajtu naše pošte (attachment1).
Dakle radi se o Quicko store-u i porudžbini u vrednosti od $28.22.

Drugi paket je unimer, Glintdeer Store, vrednost $4.99. Tracking radi na Aliju, ali ne mogu da ga nađem na našoj pošti.
Poslat je pre lemilice, stigao je u Evropu dosta ranije, ali još mi nije isporučen. Vidim samo na trekingu na Aliju da je sleteo u Budimpeštu 31. oktobra (cenim da je to jedna od ruta), i piše da je stigao u lokalnu poštu još 7. novembra. I od tad stoji. (attachment2)
 

Prilozi

  • paket1.png
    paket1.png
    24.5 KB · Pregleda: 35
  • paket2.png
    paket2.png
    20.9 KB · Pregleda: 11
  • Like
Reagovanja: Rio
Hvala na informaciji.

Na sajtu nase Poste status radi tek kada udje u Srbiju, ali za taj unimer preko madjarske poste najverovatnije i nemas pravo pracenje, i ako je tako, neces moci ni da ga vidis na nasem sajtu, niti ce, kada bude isporuceno, pisati ovo "Uruceno primaocu" sa tvojim imenom - kao sto imas za Quicko.
To za Quicko je pravi tracking, ali nije mi jasno zasto im je sada na aliexpressu obelezeno: Tracking Unavailable.
Desava se da neko napise Available, a da nema pravog pracenja (da ima samo to madjarsko kvazi pracenje), ali nikada jos nisam video da neko napise Unavailable, a da ima pravo pracenje. Pitao sam i njih da vidim sta ce da kazu, ako i kazu ista.
 
Nisam ni gledao opcije za Tracking kada sam poručivao pa da ti potvrdim da li je i tada pisalo Tracking Unavailable.
Sve što vidim sada jeste da nude AliExpress Standard Shipping, i da kod mene na porudžbini stoji to isto.

EDIT: A na ovoj preko Mađarske piše Cainiao Super Economy Global.

Quicko store meni deluje ok. Recenzije su im dobre, ljudi su zadovoljni komunikacijom. Vidim da svima stoji AliExpress Standard Shipping, moguće da taj status ne oslikava pravo stanje. Sem ako nešto nema veze sa ovom 11.11. rasprodajom.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: Rio
Može li i neka preporuka za flux?

ili kupis ovako nesto
kalafonia-40g-scaled.jpg

i pravis sam, izmrvis u neku bocicu/spric i dodajes 96-99% alkohol dok ne dobijes gustinu po zelji
 
Ja sam navikao na Kalafonium, jedva nađoh kod nas. Kupovali smo ga u kockama ili grudvi (na kilo) u prodavnicama muzičkih instrumenata jer se upotrebljava za gudala gudačkih instrumrnata, jako dobro za čišćenje vrhova lemilica i prljavim lemovima. I sada se oseća miris u nekim tinol žicama.
PS. Jel zna neko gde ima da se nabave 5mm(ili deblje) šipke od čistog (anodnog) bakra , volim da pravim sam vrhove/jezgra lemilice, Sada ih praviim (imam mini strug) od mesiganih šipki kojie imam gomilu ali nisu tako dobre kao bakar.
Neznam od čega prave sad vrhove ali nisu ni prići bakru. Jes da se bakar lako "troši" ali zamena vrha na već vućoj lemilici uzme samo minut-dva i već može da se lemi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno