Šta je novo?

Laptop se gasi kada dodje do 50% baterije

boki84bg

Poštovan
Učlanjen(a)
05.08.2018
Poruke
29
Poena
55
Koristim laptop Dell Latitude 5580. Kuoio sam novu Dell bateriju (racunar je prepoznao i registrovao koz Dell Power Manager program), ali imam problem sa njom.

Naime, kada se baterija puni na punjacu dodje do nekih 80% i ubrzo pokaze da je 100%. Nakon neka 4h rada (pustanje pesama na YT), dodje na oko 50% i ubrzo pokaze da je na 5% kapaciteta, radi jos neko vreme i ugasi se.

Odradio sam nekoliko cikulusa punjenja do 100% i praznjenja dok se laptop ne ugasi skroz, odnosno kalibraciju baterije, ali svaki put se desava isto.

Program BateryCare pokazuje da je sve ok sa baterijom, ne pokazuje neka odstupanja. U BIOS-u sam proverio da nisu ukljucena neka ogranicenja do kog kapaciteta popunjesnosti da se puni i sl, ali nije nista posebno podesno.

Da li je mozda neko imao slican i problem i zna o cemu se radi?

Hvala unapred
 
Nova je baterija, Wear level je bio 0%. Sada posle nekoliko ciklusa praznjenja/punjenja je oko 11%. Ali isto se desavalo i kada je bilo 0% i sada kada je 11%.
 
Koliko tačno ciklusa, ne može tako brzo posle samo nekoliko punjenja-pražnjenja "skočit" wear level na 11%, jel' baterija original, zamjenska ili je reparirana, može biti da je dugo stajala...
 
Koliko tačno ciklusa, ne može tako brzo posle samo nekoliko punjenja-pražnjenja "skočit" wear level na 11%, jel' baterija original, zamjenska ili je reparirana, može biti da je dugo stajala...
Nekih 5-6 ciklusa potpunog pranjanja/punjenja. Slazem se da je to preveliki skok za tako malo vremena. Baterija je kupljena nova, Dell original, kao zamena za onu koja je dosla u lapotopu. Svakako to ne bi smelo da se desava i na vecem nivou istrosenosti (kao sto @Zekovic rece, cak ni na 30%)
 
Vidjao sam po ebay-u, zamjenske baterije malo niže cijene..., pa zato pitam. A rekao bih da je ta baterija provela dugo vremena na polici, ako imaš mogućnost tj. neku garanciju, zamjeni je.
 
Ima garancija godinu dana, uzeo sam je pre nedelju dana, tako da to ne bi trebalo da bude problem. Nego sam mislio da nije nesto do mene, i da to moze ovako da se resi, da nije kalibracija odradjena kako treba i sl....zato i pitah da li je mozda neko imao slican problem, i da zna kako to da se resi, ili je definitivno baterija defektna.
 
Moje mišljenje je da baterija ima mrtvih ćelija, što može biti posledica dugog stajanja, takodje vrlo je čudan taj wear level, i vrlo vjerovatno da ćeš tek posle još nekoliko ciklusa znati njeno pravo zdravlje.
 
Ili je baterija falš ili postoji problem sa elektronikom laptopa, što je mnoooogo ređi slučaj, ali može da bude.
 
Hvala na savetima i misljenjima.

Odradio sam jos par ciklusa praznjenja/punjenja i sada je Wear level 20%, na nekih 7 ciklusa ukupno.
 
Reklamirao sam bateriju, i poslali su mi drugu, ali nazlost isto se desava.

Puni negde do 80% i onda odjednom pokaze da je 100% puna. Kada se prazni, dodje do 50% i onda odjednom pokaze da je na 5% i ugasi se ubrzo. Moze da izdrzi nekih 4h gledanja YT.
 
Pa ako je u pitanju kineska zamenska baterija,onda to ti je to.....ne možeš da očekuješ da ima kapacitet kao originalna....

Moja kineska se prazni do nekih 20%,onda odjednom padne na 5% i ugasi se....jedva imam i 2 sata gledanja filma (doduše u pitanju je gamerski HP Omen)......znači bar 20% ima manji kapacitet nego što bi trebalo....mada,dobro ovako i radi već više od godinu dana...:)
 
4h na YT, gde ćeš bolje za zamenski bateriju. Vozi dok ide.
 
Bas sam ih pitao da li je to neka kineska kopija, ili je original Dell baterija, i rekli su mi da je orignal Dell (isto mi ocitava i u BateryCare programu, da je proizvodjac Dell i serijski broj)

Evo i link, nije da reklamiram, cisto u ove svrhe: https://telitpower.com/laptop-baterija-dell-e5580?filter=142&limit=100

Sve i da traje 4h, valja bi trebalo onda da ocitava kako treba, da ide postepeno samnjenje sa 50% na 40, 30, pa 20... a ne tako drasticno odmah na 5% i da se ugasi.
 
Koliko si je platio?.....ako je neka besmisleno visoka cena onda je original.....ako je nesto povoljno onda je 90% kinez....

Uf,sad sam video link ovo ti je 90% kinez baterija i dobro ti i radi
 
4h youtube, pevaj pesmu i uzivaj, to je super autonomija. Danas vise ne postoji kvalitet kao nekad, sve je za jednokratnu upotrebu. P.s. sad je sve kinesko.
 
Sve i da je 4h zaista ok za takvu bateriju, zbog cega onda dolazi prilikom potrosnje do tako drasticnog pada sa 50% na 5%, zasto ne ide postepeno, kao 40, 30, 20...
 
Kontroler baterije je verovatno problematican ili nije "kalibrisan" za tu bateriju.
 
Sad cu da ti napisem sta da probas, tako sam ja jednom resio problem, softverski se zaglupela baterija, pa sam je tako opet sinhronizovao i radila je ok - naravno baterija je bila ispravna sto za tvoju ne znamo, ako je nova, mada cim gura 4h youtube i ima malo ciklusa trebalo bi da je ok.
Udji u device manager i uninstaliraj Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery" - desni taster, uninstal, potvrdi...
Restartuj laptop i pusti ga tako da se isprazni skroz. Posle stavi na punjac i napuni ga do 100%.
Ako opet zeza mozda je kontroler baterije - falicna i tu nista ne mozes.
Neces pokvariti nista ovom metodom, ja sam radio i kod mene je uspelo , od 35% baterija je naglo padala na 5% i resio sam, ali ipak na svoju odgovornost sve radis ako resis da probas.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
E sad meni nije jasno, ako si reklamirao i dali su ti drugu bateriju, i ona se isto ponasa, brzo se puni, odjednom prazni od 50 do 0, znaci da su jednostavno takve od tog proizvodjaca, mada kakve baterije ima 68Wh / 8500mAh je dosta djusa, nije za bacanje.
 
Hvala, probacu ovo da uradim u Device manager, mozda pomogne.

Da, jako brzo se napuni do nekih 65-70%, onda joj treba jos neko duze vreme do 80%, i tu odjednom prebaci da je 100% puna
 
Sad sam pogledao link baterije - nije bas ni jeftina, meni ovo deluje kao da je dell original, ako je ovakva kao sa slike - naravno svuda pise made in China, Slovakia, Poland, jeftina radna snaga - nema vise kvalitetnih komponenti. Jedino jos na objektive za aparate pise made in Japan. Po meni je ovo na slici sto sam video original...
 
Da, i oni tvrde sa su original, bukvalno je ista kao i ona iz laptopa sto je bila stara. I program BateryCare je ocitava kao Dell bateriju i ima svoj serijski broj. Zato me i cudo da traje samo tih 4h gledanja YT, a posebno ovo sto naglo sa 50% padne na 5%
 
Pazi, pokusaj ono sto sam ti rekao ako hoces, ja sam radio na win 7 i win 10 (na svoju odgovornost). Ako ne pomogne ta kalibracija baterije, onda ili je do windowsa, mozda ti je star sistem ili je jednostavno baterija takva (kontroler ne ocitava pravilno, dugo je stajala pre kupovine - pogledaj datum proizvodnje), ili se laptop pregreva i nesto nije u redu sa njim. Temperatura preko 65c je smrt za bateriju. Naravno punjac treba da bude adekvatan, verovatno je original dell-ov.
 
Probacu, treba li posle da instaliram opet taj drajver za bateriju?

Koristim Win10 koji je azuraran na poslednju verziju, svi updejti, temperatura procesora je 37C u stand-by, do 55 sa opterecenjem
 
Ne - kad restartujes win automatski se to samo instalira... Isprazni do 0 i posle ugasi laptop i napuni na 100%. To su dobre temperature. A ako hoces malo vise da izvuces od tih 4h podesi power na maximum batery saver na ustrb performansi cpu-a i osvetljenja ekrana.
 
Isprobao sam ovaj predlog sa deinstaliranjem drajvera baterije, ali sve je opet isto, nije nista pomoglo, nazalost.

Ne znam da li nekako moze taj kontroler baterije sto je @danilo989 pominjao da se restuje ili sta vec?
 
Odes na Dell sajt i otkucas Service Tag oznaku (nalazi se sa donje strane laptopa) u polje za Support.
https://www.dell.com/support/home/en-us?app=products
Tamo nadjes zamensku bateriju za svoj laptop. Videces kojeg je kapaciteta, koliko celija ima i cenu.

Ovo od Telita meni deluje kao zamenska baterija, nije original. Ni po ceni.
To sto je nama skupo ne znaci da je originalno, sve i da pise zaista Dell (plagirani logo).
 
Nazad
Vrh Dno