Šta je novo?

Laptop ne butuje sa USB-a

geo.dule

Slavan
Učlanjen(a)
21.11.2004
Poruke
270
Poena
320
Kupio sam pre mesec dana polovan laptop Lenovo ideapad L 320. Juče sam hteo da napravim bekap sistema sa Acronisom True Image. Napravio sam butabilni USB ali ga laptop ne vidi. Podesio sam dizanje sistema sa USB HDD i Secure boot i Fast boot stavio disable. Pokušao sam na više načina. Napravio prvo butabilni usb sa programom XBOOT a zatim sa Rufusom. Obe opcije sa MBR i sa GPT. Uvek prijavljuje grešku. Ne znam u čemu je problem. Evo slike u nastavku šta prijavljuje kao grešku. Napominjem da se ovaj USB uspešno butuje sa Desktop računara.

111.jpg
 
Interesantan program. Može više butabilnih programa istovremeno na flešu, pa biraš koji ćeš. Na žalost krene da butuje pa posle nekoliko sekundi prijavi grešku.
 
Uspeo sam sa programom Ventoy. Ali morao sam da izmenim u biosu, Boot mode umesto UEFI u Legacy support, i Boot prioritety umesto UEFI u Legacy first. Čudi me da sa ovim podešavanjem i dalje ne može sa Rufusom i XBootom. Od sada koristim Ventoy, hvala za predlog.
 
Da li može ako ugasiš Secure Boot control u biosu?
 
U principu situacija je bila sledeća: računar na kome je radilo je bolje odrađivao legacy+uefi kombinaciju i sam setovao šta treba, dok ovaj drugi laptop mora "da se moli" i podešava na legacy da bi se boot prepoznao.
 
Uspeo sam sa programom Ventoy. Ali morao sam da izmenim u biosu, Boot mode umesto UEFI u Legacy support, i Boot prioritety umesto UEFI u Legacy first. Čudi me da sa ovim podešavanjem i dalje ne može sa Rufusom i XBootom. Od sada koristim Ventoy, hvala za predlog.
UEFI isto hoce da smara sa sata ssd-ovima, i preferiraju legacy mode, ako je MBR particija. GPT generalno radi sa oba.
Isto moze biti i do flesha, ne da je defektan, vec Rufus ume biti izbirljiv po pitanju usb-ova. Ume biti patnja bas ubosti adekvatan flesh i tip formatiranja iz prve. 🤣
 
Nazad
Vrh Dno