Šta je novo?

Laptop nadogradnja

geo.dule

Slavan
Učlanjen(a)
21.11.2004
Poruke
270
Poena
320
Pre mesec dana sam kupio laptop Lenovo Ideapad L 320 17 inča. Na kupujemprodajem platio 320 evra star 4-5 godina. Matična ploča Lenovo ideapad 330-17AST, memorija 8GB DDR4, CPU Type DualCore AMD A9-9425, 3700 MHz (37 x 100), SSD 250 GB. Relativno sam bio zadovoljan, ali sam odmah kupio SSD od 500 GB a stari skinuo i koristim ga kao eksterni. Memorija mi je dovoljna, hteo bih da zamenim procesor jačim, jer često skače na 100%. Posle 20 sekundi padne na 60%,sledeći klik na nešto opet 100 i tako. Prvo mi je čudno da je u laptopu na kome stoji fabrička etiketa L 320 ugrađena ploča L 330. Ne znam da li je ovaj procesor zalemljen za ploču i da li je moguća zamena. Drugo ne znam da li je na ovoj ploči moguće da radi bilo koji jači procesor. Išao sam na sajt za matičnu ploču i tamo našao ovaj podatak – vidi sliku. Ne znam da li ovo znači da ovaj procesor koji imam je najjači mogući za ovu ploču. Ko se bolje razume u ovo, molio bih za mišljenje.

Screenshot - 04_11_2023 , 18_01_04.jpg
 
Ne moze CPU da se nadogradi
 
Za te pare si mogao samo takav polovan laptop sa i5 10 generacije ili i7 8 generacije polovan očuvan da uzmeš , taj procesor čak nema ni 4 jezgra nego 2 džabe što ide na 3.7ghz kad nema hyperthreading.
 
To je sto je.

Inace taj prodavac te je odradio samo tako, taj laptop ni u ludilu ne vredi 320 evra, nije vredeo toliko verovatno ni kad je bio nov.
 
Odradio ga je....ali je član od 2004,i imao je gde da pita kao i sada što radi..
Koji je razlog što nije on bolje zna.
 
Sreca pa je taj procesor iz 2016 mada je slab za današnje standarde. Moćiće da ga proda za 150 evra.
To je sto je.

Inace taj prodavac te je odradio samo tako, taj laptop ni u ludilu ne vredi 320 evra, nije vredeo toliko verovatno ni kad je bio nov.
To ti ovako funcionise , neko postavi oglas na kp i da 10 evra da mu oglas bude prioritetni , 1000 ljudi pogleda oglas neko se upeca ko se ne razume u hardver i koješta i to je to , nekad se ljudi zeznu i do 150 evra.
 
Prvo, ja sam izričito hteo da laptop bude 17 inča. Imam Lenovo Thinkpad W500, star 12 godina, ful HD sa 15 inča u odličnom stanju. Hteo sam neku promenu. Na oglasima sličnih karakteristika sa ovom veličinom monitora nije bilo ispod 200 evra. Čak je sličnih bilo i za 300. I to na kupujemprodajem, na kupindu je sve 20% skuplje, jer je navodno veća garancija kupovine. On mi služi samo za internet i filmove. Nisam nezadovoljan, samo sam hteo ako može bolje. Znači pretplatio sam ga za 70 evra. Jebeš, to se zaradi za 2 dana.
 
Dobro, uzeo je covek sta je uzeo, nije ni prvi ni poslednji koji je pogresio.

U svakom slucaju kao sto je neko vec rekao, nadogradnja procesora nije moguca. Uvek ostaje opcija da prodas ili zamenis za neki drugi.
 
Ma ja sam za HP 15 BS dao 50.000 i plus sam SSD kupovao i mala deca od brata ga oborise ekran puce , sarke se unistile jedva sam ga prodao , bio je i5 7 generacije . steta preko 300 evra.
 
Nema to veze , bitniji je procesor od brzine memorije. Za laptopove se gleda prvo procesor.
 
Nema to veze , bitniji je procesor od brzine memorije. Za laptopove se gleda prvo procesor.
Nisam hteo da za laptop star 10 godina dam preko 200 evra. Kod ovog su ekran, tastatura, maska kao novi. Najviše sam se plašio kakav je ekran. Star 10 godina može da crkne svakog dana, minimum još 100 evra. Evo sada gledam na Youtube film ful HD na punom ekranu zauzeće procesora 80%. Na HD rezoluciji pun ekran 50%. Prihvatiću ga takvog kakav je, dok traje.
 
Poslednja izmena:
a9-9425 je proizveden 2016 a i5 6300hq 2015 godine.
 
Tako je, i5 6300HQ je generalno izašao septembra 2015. godine, tako da pod pretpostavkom da je konkretan primerak izašao u prvoj seriji ima maksimalno sedam ipo godina što dovodi do zaključka da je kako god okreneš godinu dana stariji i puno bolji procesor ali se slažem sa tobom - šta je bilo bilo je...
 
Tako je, i5 6300HQ je generalno izašao septembra 2015. godine, tako da pod pretpostavkom da je konkretan primerak izašao u prvoj seriji ima maksimalno sedam ipo godina što dovodi do zaključka da je kako god okreneš godinu dana stariji i puno bolji procesor ali se slažem sa tobom - šta je bilo bilo je...
Mada ja volim eksperimente. Mogu za neki mesec da kupim neku polovnu Lenovo ploču staru 3-4 godine, sa solidnim procesorom i da je nabudžim u ovo kućište. Treba da se vodi računa o USB otvorima, ako treba da se napravi i novi otvor. Kućište je ogromno svaka ploča staje u njega.
 
Treba da se vodi računa i o napajanju. A9-9425 troši samo 15W struje. Videćemo na leto.
 
Q: Can I upgrade my A9-9425 microprocessor?
A: No. BGA CPUs, like this one, are soldered on a motherboard, as a result, upgrading or replacing them is very very difficult.
 
Na leto zamena komplet neka matična ploča sa drugim ugrađenim amd procesorom. I to možda. Vreme je za spavanje.
 
Greška. Sad vidim da sam permutovao cifre, nisam platio 320 već 230 evra. Pivo uz utakmicu i tako...Zato sam odgovorio na Zekovićev upis da sam ga pretplatio 70 evra kad je napisao da vredi 150.
 
Po tome da, ali ipak mislim da vredi više od 150 evra. Evo slike sa neta gde je koštao 459 evra i to sa slabijim procesorom.


Untitled.jpg
 
Ja ga ne bih kupio ni za 100e,ima boljih izbora..Procesor mu je krš,i nema šta ga razmatrati kao kupovinu.Ali to nije tema,tako da ne ulazimo više u off..
 
Is AMD A9-9425 a good processor?


The average 9425 in our database proves to be a rather slow CPU, its multi-thread benchmark scores only just matching those of Intel Core i3-4012Y. Much like with Intel Celerons, expect a system built around an A9-9425 to perform poorly in all but the most basic tasks.

Slaba je ta serija , za izvegavanje.
 
Nazad
Vrh Dno