Šta je novo?

Kvalitet vazduha - klimerko, sensor community

IgorHW

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2006
Poruke
2,093
Poena
390
Već neko vreme dosta aktuelna tema u Srbiji zbog lošeg kvaliteta vazduha. Kod nas sam primetio dve varijante DIY projekata (moguće da ima i drugih):
Ono što me interesuje, ako neko već poseduje pomenute uređaje: Da li neko drži uređaj na otvorenom tj. bez nadstrešnice koja bi ih štitila od vremenskih uticaja? Kako ste rešili napajanje? Nešto mi nelagodno da USB kabl koji je priključen na mrežu izbacim kroz prozor gde će kiša da pada.
 
Meni stoji ispod nadstrešnice, iako, što se kabla tiče, ulazi odozdo u kućište te mislim da bi problem mogao nastati samo se kabl izvede tako da može voda niz njega da se sliva ka otvoru na prozoru. Mislim da bi rešenje bilo da klimerko stoji niže od rupe na prozoru, ili da se na izlasku iz prozora, kabl savije prvo na dole pa ka klimerku kako voda ne bi mogla stići do prozora.
 
Ja sam napravio Klimerka nedavno. Stoji pod nadstrešnicom, napaja se punjačem od telefona, koji je uključen u obližnju OG utičnicu.
 
Znači ovo je privatno, pratio sam rezultate sensor uređaja u kraju, ali je iznenada prestao.
 
Ima i državno merenje http://www.amskv.sepa.gov.rs/
Trebalo bi da su dosta kvalitetniji i precizniji senzori, samo što ih ima malo i čini se da nemaju sve stanice iste senzore jer nema istih podataka na svakoj mernoj tački.

I ovaj sajt https://getaircare.com/web/#draw?country=rs&language=sr deluje interesantno jer prikazuje Klimerko, sensor.community, PurpleAir i državne senzore na jednoj mapi.

Znači većinom ste postavljali pod nadstrešnicom, tako sam i pretpostavio. Videću da ga uguram na jedno mesto gde je zaštićeniji, možda ću morati malko da modifikujem kućište da bude nešto tanje, to ću još da vidim. :)
 
Da li postoji negde neki set/bundle da se kupi, a da mogu da sastavim i postavim senzor kod sebe?
 
@Corvus Corax
Kod tebe baš gadno. U subotu me iznenadilo da senzori oko Niša i Leskovca pokazuju visoke vrednosti jer je Beograd celi dan bio ispod 10µg/m3 za sva PM očitavanja.

@baltam0s
Ja nisam naišao da ima da se kupi gotovo ili u setu. Ovde ti je spisak delova koji su potrebni https://github.com/DesconBelgrade/Klimerko#hardware-required. PMS7003 senzor izgleda mora preko grane da se naruči, a ostalo može da se nađe i kod nas.
Video sam da su par puta organizovali radionice i ako sam dobro shvatio koncept radionice oni obezbede delove, pomognu ti da sklopiš i nosiš kući.
 
Jel zna neko gde ima da se kupi već sklopljen i programiran merač? Nešto ovako, ali po mogućstvu jeftinije malo:

P.S. Da li vama radi integracija Klimerka sa AirCare android aplikacijom? Kod mene od pre par dana aplikacija ne očitava vrednosti sa Klimerka, tj. ne vidi ga uopšte.
 
P.S. Da li vama radi integracija Klimerka sa AirCare android aplikacijom? Kod mene od pre par dana aplikacija ne očitava vrednosti sa Klimerka, tj. ne vidi ga uopšte.
Radi. Moraš da pišeš AirCare supportu da dodaju tvog Klimerka u AirCare sistem.
 
Dešava se da izbace uređaj sa AirCare ako nekoliko dana ne radi, ja sam greškom ugasio napajanje pred godišnji odmor, pa sam morao da pišem da bi ga vratili na app.
 
Da li je iko u zadnje vrijeme se cimao sa Klimerkom? Trebala bi mala pomoc.
 
Sta konkretno?
 
Uzeo sam

ESP32 WROOM 32 ESP32 NodeMcu ESP32 USB C 2.4 GHz Dual Core WLAN WiFi Bluetooth CP2102 Chip

Umjesto micro usb NodeMCU (Amica, with CP2102 chip)

Da li ima firmware Klimerka za ovu moju verziju?
Ili cu morati na kraju uzeti NodeMCU (Amica, with CP2102 chip)

 
Nebitno je koji je ESP32 tacno, ima milion varijacija.
ESP samo cita informacije sa PMS7003 senzora

(ovo je iz mog iskustva, ja sam napravio air quality senzor sam uz esp32 + pms5003, nisam koristio klimerko firmware. Ali ne vidim zasto bi bilo bitno koji esp32 koristis)
 
U originalu je Nodemcu sa ESP8266, nije ESP32.
Mozda bi radilo i sa ESP32 samo da se izabere isti u Arduino IDE i pravilno ozici...
 
Hteo bih da doprinesem ovom projektu i porucim klimerka medjutim na zvanicnoj stranici ne vidim nikakav link ka porucivanju istog pa ako moze pomoc. Hvala.
Ja sam ga porucio direktno od Internet drustva Srbije. Posaljes im email na [email protected].
Imas dve opcije, jedna je da ga uzmes u delovima i sam sastavljas a druga je da uzmes vec sklopljen uredjaj.
 
Možeš da ih pitaš hoće li uskoro deliti besplatno uređaje, jer s vremena na vreme imaju te akcije kad podele određeni broj, ali to se uglavnom odnosi na mesta koja nemaju ni jedan ili imaju mali br uređaja.
 
Nazad
Vrh Dno