Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Nije vezano za konkretno za temu, ali je vezano za povracaj poreza. Pre par godina stanem na hrvatskoj carini da mi overe tax free obrazac (3 racuna, ukupno oko 1500e). I gospodin na carini meni kaze, da posto su racuni preko 600e, mora da me prijavi nasoj carini. Program se zove EU tuzibaba i za sve racune preko 600e moraju da prijave carini tvoje drzave. Uzeo podatke iz pasosa, pitao kojim vozilom putujem, reg. oznaka, model, boja. Kaze mi sacekaj ispred kucice, uzeo telefon i pozvao nase. Uredno overio tax free obrasce i kaze, hteo si da ustedis 15%, sad ces tvojima da platis vise. Inace, nista od sitnica nije kupljeno u hrvatskoj.

Na nasoj granici, carinik ceka ispred kucice. :) "Dobar dan, jel imate nesto da prijavite?". Kazem odelo za svadbu. Daj racun, ja se napravim lud i dam mu jedan, a on ce meni ne glupiraj se, daj i ostala dva, javili su nam. Pogleda racune i kaze, moramo da carinimo ovo ili prijava za sverc. Koji sverc, kad je sve za licnu upotrebu? Pravila su pravila. Od tada vise nisam vrsio povracaj :D

Inace dok sam cekao na hrv carini, staju neki nasi da overe obrasce i kazem im za limit od 600e. A oni ce meni, znamo, vec smo jednom platili carinu, zato smo sad podelili na vise pasosa. Do 100e ne prave problem, cak i ako su u fabrickoj kutiji. Do 600e po pasosu/obrascu, ne zovu nase.

Tako je bilo pre 3 godine, ne znam kakva je sada situacija.

Samo da znaš, i da nisi tražio povraćaj eu poreza, po propisima bi trebalo da prijaviš našima i ocariniš to što si kupio i uneo u zemlju. Da li te on prijavio ili ne, naš bi te svakako pitao šta imaš da prijaviš a ti bi trebalo da kažeš istinu. 😅
 
Mali update, da se nadovezem na temu, kupio sam telefon, case i punjac, dobio od Apple Store Tax Free/Global Blue racun, ipak ode na preko 1400€, sada samo to jos da mi overe na aerodromu i to je valjda to.
Nego, da li je dovoljno da telefon izvadim iz kutije, pre nase carine, ubacim ga u case i stavim u dzep (kao licni), a kutiju ostavim u koferu, ili bolje da je se resim, za svaki slucaj?
 
Kutiju na reciklazu…
 
Kutiju baci, nikako u kofer, videće je na rentgenu i onda si obrao bostan.
 
Obavezno bez kutije. Drugarici videli kutiju na rentgenu i naplatili carinu. Ispao joj telefon na kraju, skuplje nego kod nas da je kupila.
 
Zavrsilo sve od kartona na reciklazi 😄
Inace, ako nekome znaci info, na 1404€, dobio sam refund 154€ sa Global Blue provizijom, naravno (Mwst je bio oko 224€).
Tako da je vredelo iscimati se tih desetak minuta, nije za baciti kinta.
 
Pozdrav svima. Molim vas za info ukoliko je neko upucen. Kupila sam Macbook u Mađarkoj i dobila globaj blue tax free formular koji sam overila na granici da mogu da izvrsim povracaj poreza.
Na ovom forumu sam procitala da povracaj mogu da dobijem u Rajfajzen banci u Srbiji ali AVAJ - kad sam otisla do njh sa sve papirima dobila sam korpu - kazu oni to ne rade preko godinu dana.
Da li znate ko to sad radi u Srbiji, gde je najovoljnije i koji je postupak. Laptop je kostao 380.000 forinti (1080 eur)a na global blu formularu mi stoji da imam povracaj od 55.100 forinti (155 eur). Koliko mogu parica da ocekujem.
 
Zavrsilo sve od kartona na reciklazi 😄
Inace, ako nekome znaci info, na 1404€, dobio sam refund 154€ sa Global Blue provizijom, naravno (Mwst je bio oko 224€).
Tako da je vredelo iscimati se tih desetak minuta, nije za baciti kinta.

btw, kako to da je na forumu piraterija zabranjena, a šverc i ta vrsta kriminala nije? :)
čovek je uravo priznao da je prošvercovao nešto, nije platio carinu i pdv. Koliko bi recimo bilo teško policiji da ga sada nadju? :)

Ne pišite ovakve stvari, samo sebi pravite potencijalni problem :)
 
Odakle znas da nije platio?

Zato i postoji povrat da ne bi duplo platio pdv i tamo i ovamo.
 
Daj ne smarajte, nismo mi Nemačka. Da mi imamo evropski standard niko se ne bi "snalazio", a svakako te stvari su zanemarljive u odnosu na kombinacije koje se rade na najvišem nivou.
A koji je to "evropski" standard Mađarski, Nemački, Švedski?
Ne treba jedno ponašanje pravdati drugim. Uostalom, ima nas koji smo živeli/radili po EU (neki i dalje), teško da je to standard toliko bolji koliko se mi snalazimo.
 
Pozdrav svima. Molim vas za info ukoliko je neko upucen. Kupila sam Macbook u Mađarkoj i dobila globaj blue tax free formular koji sam overila na granici da mogu da izvrsim povracaj poreza.
Na ovom forumu sam procitala da povracaj mogu da dobijem u Rajfajzen banci u Srbiji ali AVAJ - kad sam otisla do njh sa sve papirima dobila sam korpu - kazu oni to ne rade preko godinu dana.
Da li znate ko to sad radi u Srbiji, gde je najovoljnije i koji je postupak. Laptop je kostao 380.000 forinti (1080 eur)a na global blu formularu mi stoji da imam povracaj od 55.100 forinti (155 eur). Koliko mogu parica da ocekujem.
Pa mogla si na granici, sad ne znam, Google kaze agenti na carini, prelazima, aerodromu i Alta pay. A ocekujes toliko koliko pise...
 
Pozdrav svima. Molim vas za info ukoliko je neko upucen. Kupila sam Macbook u Mađarkoj i dobila globaj blue tax free formular koji sam overila na granici da mogu da izvrsim povracaj poreza.
Na ovom forumu sam procitala da povracaj mogu da dobijem u Rajfajzen banci u Srbiji ali AVAJ - kad sam otisla do njh sa sve papirima dobila sam korpu - kazu oni to ne rade preko godinu dana.
Da li znate ko to sad radi u Srbiji, gde je najovoljnije i koji je postupak. Laptop je kostao 380.000 forinti (1080 eur)a na global blu formularu mi stoji da imam povracaj od 55.100 forinti (155 eur). Koliko mogu parica da ocekujem.
Ima dva nacina za tax free. Prvi da se overi na granici i odmah tu da uzmete tax free gde vam oni uzmimaju procenat. Negde se vraca kes, negde moze samo uplata na vasu kreditnu kraticu. Drugi nacin, overite na granici. Ubacite to sve u kovertu koju ste dobili i posaljete na adresu koja vam pise na koverti i oni vam vrate refund. Samo cekate mesec, dva, tri.
 
Poslednja izmena:
Uzimaju veliku proviziju za DCC ako ti uplacuju na karticu. I papir moze da se izgubi, a mora da im stigne u roku od 21 dan. Pa najbolje je podici na aerodromu.
 
Ima dva nacina za tax free. Prvi da se overi na granici i odmah tu da uzmete tax free gde vam oni uzmimaju procenat. Negde se vraca kes, negde moze samo uplata na vasu kreditnu kraticu. Drugi nacin, overite na granici. Ubacite to sve u kovertu koju ste dobili i posaljete na adresu koja vam pise na koverti i oni vam vrate refund. Samo cekate mesec, dva, tri.
Pre par godina ja sam u Raiffeisen banci podizao kod nas na Novom Beogradu. Verovatno još uvek ima i ta mogućnost.
p.s. sad sam video da su je odbili u toj banci.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko kupovao laptop u Budimpesti prodavnica Digiprime? Zanima me kako funkcionise povrat kod njih :D
 
Uzmi u eDigital oni su provereni
 
Bolje prvo dogovori mailom.
Obavezno napomeni da hoćeš US keyboard inače ćeš skoro sigurno dobiti mađarski raspored.
 
Da li je neko uzimao povrat poreza preko emag.hu?

S obzirom da je edigital deo emag-a, zanima me da li emag daje global blue obrasce ili je isto kao u edigital, pa se vraćaš u radnju i dobiješ pun iznos poreza?
 

Uzeo bih ovaj oled za 1200e kad bih vratio afu izaći će mi još manje. Da li još uvek mogu da reklamiram tv u Srbiji ako je kupljen u Madjarskoj kao što je pre bio slučaj sa LG televizorima?
Na tvom mestu bih poslao mail LG-u Srbija. Ako oni ne znaju i nemaju zvanični info a ko će? Ujedno sebe donekle osiguraš pisanom komunikacijom.
 

Uzeo bih ovaj oled za 1200e kad bih vratio afu izaći će mi još manje. Da li još uvek mogu da reklamiram tv u Srbiji ako je kupljen u Madjarskoj kao što je pre bio slučaj sa LG televizorima?
Kupovinom u MM mozes da ostvaris samo nekih 11-12% povraćaja AFA jer oni rade sa global blue. Na to računaj da ćeš (ako nemaš carinika kuma ili rođaka) platiti 31% carine i PDV-a. Pa na to dodaj i troškove puta.
 
U plusu budes oko 8-10k plus minus, sa cimanjem, ako ti nije tesko da vozis kombi, jer tesko da ce u kola stati 65ica.

Garancija upitna ili 2 godine, dok je kod nas 5 godina.

Bio na akciji negde za 176k u Srb, ali neverovatnom brzinom je nestao.
 
Nazad
Vrh Dno