Šta je novo?

Kupovina polovnog DSLR-a, broj okidanja

paun11

Poštovan
Učlanjen(a)
18.11.2015
Poruke
20
Poena
54
Zdravo svima. Planiram uskoro da kupim svoj prvi DSLR aparat. Obzirom da trenutno nisam u mogucnosti da izdvojim vise od 200 eura, moram da trazim polovan.
Interesuje me koliki broj okidanja nije mnogo za jedan polovan DSLR?
Recimo merkam jedan polovan Nikon D3100 koji ima 45000 okidanja. Da li je to prihvatljiva brojka? Obzirom da planiram da ga koristim u amaterske svrhe.
 
Njemu je zavesica deklarisana na, ako se ne vara, minimum 100.000 okidanja. Pa onda tako procenis.

E sad, ja sam npr. moj aparat uzeo nov, i ja fotkam kao sa analognim, u smislu razmisljm o kadru pa tek onda okinem. Burst mode nisam nikada korisio, kao ni video.
I na taj nacin, da ne ureknem, mislim da mozes da napravis milion okidanja.

Ali ti sad nikada ne znas, kada kujes polovan, kako je koriscen. Jer moze da izgelda perfektno,ali da je koriscen maksimalno, sa burst modom, takodje, moze da izgleda perfektno i ima mali broj okidanja, a da je koriscen za video najvise, sto opet znaci da je arcen senzor.

Eto, ako sam ti uopste pomogao ;-)

Meni samo nije jasno, nov D3300, samo telo kosta oko 300evra... pa tako racunaj sta vredi koliko.
 
Njemu je zavesica deklarisana na, ako se ne vara, minimum 100.000 okidanja. Pa onda tako procenis.

E sad, ja sam npr. moj aparat uzeo nov, i ja fotkam kao sa analognim, u smislu razmisljm o kadru pa tek onda okinem. Burst mode nisam nikada korisio, kao ni video.
I na taj nacin, da ne ureknem, mislim da mozes da napravis milion okidanja.

Ali ti sad nikada ne znas, kada kujes polovan, kako je koriscen. Jer moze da izgelda perfektno,ali da je koriscen maksimalno, sa burst modom, takodje, moze da izgleda perfektno i ima mali broj okidanja, a da je koriscen za video najvise, sto opet znaci da je arcen senzor.

Eto, ako sam ti uopste pomogao ;-)

Meni samo nije jasno, nov D3300, samo telo kosta oko 300evra... pa tako racunaj sta vredi koliko.


To si u pravu....kod nas je sve precenjeno, sto se tehnike tice.

A sta mislis mozda o Canon 400D, sa kit objektivom moze da se nadje do 120 eura....za pocetak da uzmem njega recimo? A i naleteo sam na par primerka sa do 20 000 okidanja.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima i savetima. Najverovatnije cu vas poslusati i skupiti jos para za nesto bolje i novije.
 
I ima jedna caka sa tim Nikon d3xxx d5xxx dslr aparatima, a to je da mogu samo digitalni objektivi na njih, ne i analogni. Rodjak ima d5300 a ja d7000 i imam neki macro analogni, stari nikkor objektiv. Na mom radi odlicno, sve sa blicem. Dok kod njega nece , prijavljuje da nema objektiva. No ipak moze napraviti fotografiju, blic ne moze da se koristi, tj mi nismo pronasli resenje. Ja sam vise za Canon npr 20d ako moze da se nadje ili Nikon d90, d300s, ako ima polovno
 
Jeste, ali zasto bi kupovao nov aparat da bi kacio stare MF objektive na njega, pogotovo dslr i to Nikon, ciji ni stari objektivi nisu jeftini. To ima smisla jedino ako imas vec spomute objektive pa kao mozes i njih da koristis na novom aparatu... mada ni to nije neko uzivanje, jer realno je dobro imati AF.

Ja sam imao 20D i koliko god odlican taj aparat bio, jednostavno je previse mator, sa lcd ekranom od 1.5" ili koliki je vec.. Bolji je Nikon D3100 realno. D90 i 300S su odlicni, ali cenim da kostaju isto koliko nov D3200, a opet bih na njegovom mestu isao na nov d3200...

Sve ovo je samo moje misljenje ;) POzz
 
E sad, ja sam npr. moj aparat uzeo nov, i ja fotkam kao sa analognim, u smislu razmisljm o kadru pa tek onda okinem. Burst mode nisam nikada korisio, kao ni video.
I na taj nacin, da ne ureknem, mislim da mozes da napravis milion okidanja.
Ne znam da li si napisao sta si mislio ili si napravio lapsus, ali kakve veze ima video sa okidanjima? Zavesica se kod videa digne samo jednom i spusti se kada prebacis opet na fotkanje (ako nije live view). Takodje video ne bi trebao nikako da utice na trajnost zavesice...
Sto se tice zavesice ja bih rekao da je zavesica uvek kocka i da i nije nesto bitno na koji nacin koristis (dal burst ili single shot). Zavesica ce riknuti jednostavno kada rikne i traje koliko traje. Zamena nije extremno skupa, mada kod jeftinijih aparata nema poente da se plati takav zahvat...
 
Ne znam da li si napisao sta si mislio ili si napravio lapsus, ali kakve veze ima video sa okidanjima? Zavesica se kod videa digne samo jednom i spusti se kada prebacis opet na fotkanje (ako nije live view). Takodje video ne bi trebao nikako da utice na trajnost zavesice...
Sto se tice zavesice ja bih rekao da je zavesica uvek kocka i da i nije nesto bitno na koji nacin koristis (dal burst ili single shot). Zavesica ce riknuti jednostavno kada rikne i traje koliko traje. Zamena nije extremno skupa, mada kod jeftinijih aparata nema poente da se plati takav zahvat...

Pa napisao sam, da i ako ima mali broj okidanja, aparat moze biti koriscen za video, pa se na taj nacin svakako opterecuje senzor, a da ti po okidanju deluje kao nov aparat.

Sto se tice burst moda, meni je bar logicno, ako se nateze ceo mehanizam pokretanja zavesice, logicno je da ako mu ne pravis pauzu dolazi do veceg trosenja i zamora materijala, nwgo da opalis jednu fotku pa posle nekog vremena drugu. Zato i imas kamere koje su presle po milion okidanja, jer nisu arcene.

Zamena nije skupa ako kosta 100evra za aparat koji vredi preko hiljadu, ali vecinom se koriste aparati koji polovni vrede par stotina, pa ti onda zamaena zavesice dodje trecinu vrednosti ili polovinu.. takodje, obicno zamene i okidac ili jos nesto kada menjaju zavesicu jer i to dotraje.
 
Poslednja izmena:
Prvo, nema nikakvog trosenja senzora kod videa, a drugo, ne postoji natezanje mehanizma zavesice, on je opusten u bilo kom polozaju gde miruje. Ono sto je glavno je koliko puta je zavesica pomerena, jer tako se ona trosi...
 
Nazad
Vrh Dno