Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

Danas su u MediaMarkt-u u Holandiji dali popust od 36% na Lenovo Legion 5, pa koga zanima i ima mogućnost preko nekoga da ga kupi, neka požuri. Akcija traje do 12 večeras
IMG_3512.jpeg
 
Pozdrav... Ja sam laik za laptopove generalno, pa bih voleo savet...

Naime, na poslu imam Lenovo IdeaPad 3 sa Intel Pentium Gold 7505 procesorom... Dakle dual core procesor ali meni na poslu baš fino radi posao za office potrebe, sasvim fluidno se nosi i sa surfom, laganijim multitaskingom...

E, treba mi tako jedan jeftini low end laptop i za mene...

Sad gledam da ima u tom rangu Lenovo IdeaPad 1 sa Athlon Gold 7220U za koji kaže da je praktično nov procesor, od kraja prošle godine, isto dual core... Pa me zanima je l' to otpriliko isto?

Takođe me zanima ova razlika između IdeaPad 1 i IdeaPad 3... Je l' to znači neke značajne razlike među njima...?
Сваке године избацују нову серију Ideapad 3. Ту су дисплеји тако лоши да ти се то не исплати. Боље узети полован Thinkpad стар 3-4 године него платити 30.000 за Ideapad.
 
Iskreno, nemam pojma.🙂
 
Sve je diskutabilno, vidiš da cene za stare modele čak idu gore :(
Jarrods Tech je radio poredbu laptopa sa 3070 i 4070 i razlike su mizerne (jedino frame generation kad se forsira ima dobitaka). I ja tražim nešto u cenovnom rangu al izgleda da ćemo se načekati za valjane stvari. U nemačkoj po oglasima ima bruka legion 5 pro modela sa 3070 ga 1200-1500e, kod nas ni jedan trenutno (pričam o polovnim sa kp).
1.300e, star 20 dana😁👍rtx 3070
 
Ovi iz SK-a napisali u testu da je ta RTX4090 više poput desktop RTX4070ti.
 
Po performansama sigurno, ovde je reč o arhitekturi koja je generalno ista a drugačije se naziva. Prevara
 
Negde izmedju 4070Ti i 4080 za desktop, zavisi od TDP-a i ostalih faktora.
U MSI Titan je maltene kao 4080 za desktop, Razer Blade 18 tu negde, u ovim vise mainstream je tu negde izmedju.
Al da, slazem se - dosta prevarantsko ponasanje.
 
Uff, jesam prešao na Mac, ali ne bih ništa imao protiv ovog 18" Scar-a :rolleyes:.
 
Da li neko koristi Zephyrus G14? Zanima me kako se pokazao?
 
Ja sam koristio 2020 i 2021 model, super mala i jaka mašina sa odličnom autonomijom, izuzetnim zvukom i brzim ekranom; 2022 bi trebalo u svemu još da je bolji. Jedina mana je zagrevanje ali i to sam drastično smanjivao (preko 10 stepeni) gašenjem boost-a u registriju. Ovaj 6900h sa 6700s ako imaš ko da ti uzme u usa na stalnim akcijama u bestbuy prodavnici za 1099 dolara, mislim da nema bolje kupovine.
 
Hvala na info Proday, to je to sto sam hteo da saznam, sad samo jos naci neku opciju za Ameriku, jer takve ponude ovde necemo imati ni blizu. :)
 
Hvala na info Proday, to je to sto sam hteo da saznam, sad samo jos naci neku opciju za Ameriku, jer takve ponude ovde necemo imati ni blizu. :)
Ја користим и даље G14 (2021),по мом мишљењу мана му је звук који је прилично слаб, још ако си неко ко се често игра без слушалица, онда баш уме да смета од гласноће вентова (додуше мени је скоро увек на Silent mode).
 
Ја користим и даље G14 (2021),по мом мишљењу мана му је звук који је прилично слаб, још ако си неко ко се често игра без слушалица, онда баш уме да смета од гласноће вентова (додуше мени је скоро увек на Silent mode).
Zvuk mi je manje bitan, ekran mozda najvazniji, i posle autonomija i portabilnost, sto mislim da je odlicna. Svakako ce se koristiti i na eksternom monitoru. Kako se tebi pokazao do sad?
 
Zvuk mi je manje bitan, ekran mozda najvazniji, i posle autonomija i portabilnost, sto mislim da je odlicna. Svakako ce se koristiti i na eksternom monitoru. Kako se tebi pokazao do sad?
Што се портабилности, аутономије и израде тиче мсм да је од њега бољи једино Mac, одличан је. То је и разлог због ког сам и ја узео, екран добар, тастатура одлична и за куцање, тако да за неку all around употребу добар избор.
 
Ja sam imao Zephyrus G15 (2021) - nisam bio zadovoljan zvukom, a i ekran je imao dosta onog edge bleeding-a, pa sam uvek zatvaro oči kad se pali laptop, da ne gledam crni ekran tokom butovanja :rolleyes: :ROFLMAO:.

Ako ikada budem ponovo uzimao radni win laptop, vrv samo OLED ili MiniLED dolazi u obzir, jer nmg više gledati ove gaming IPS ekrane što isijavaju belo po ćoškovima.
 
Na Legion 5 Pro nemam nikakav bleed...
 
Šta kažete na ovu ponudu?


12700h, 32gb, 512gb ssd, 3060 6gb? Ekran samo full hd, ali će većinom biti povezan na veći monitor.
 
Preskupo. Ako se ne varam taj victus je dno klasa kod HP
 
Poz svima! Planiram kupovinu jednog high end laptop modela (desktop replacement) za posao kako bih zamenio sada vec antički desktop računar (10 godina star). Odustao sam od desktop računara za posao (definitivno). Čitao sam i gledao review-e na ultrabookreview-u i gizmosliptech (Youtube). Za oko su mi zapali za sada Asus Scar 17 (AMD) i Scar 18 (Intel).

Radim u oblasti 3D grafike (Cinema 4D + Octane GPU renderer), tako da mi je GPU najvažniji aspekt (zato mi treba mobilna RTX4090). Laptopovi su upareni sa vrhunskim procesorima (AMD 7945HX 16C32T ili INTEL 13980HX 24C32T).
Sviđaju mi se performanse Scar-a 17 (više preferiram AMD-ovu Zen 4 arhitekturu i performanse u odnosu na Intelov I9, posebno multicore), ali što se tiče hlađenja, vidim da Intel ima novije i bolje rešenje za hlađenje (što je donekle i razumno, s obzirom na veće termalne zahteve Intelovih 10nm procesora). Mislio sam da imaju identičan sistem hlađenja, ali nakon čitanja testova na ultrabookreview, stvari su postale jasnije. Oba laptopa imaju liquid metal i preko CPU i GPU. Intel naravno radi na nižim temperaturama pri opterećenju uprkos činjenici da troši dosta više struje u radu. Takođe u tom review-u je pomenuto da kada je Scar 17 na termalnom padu ili pod uglom za bolji protok vazduha, temperature pod visokim opterećenjem su dosta niže. Sve ostale specifikacije su prilično slične (32GB RAM, 2TB SSD, RTX4090, a postoji razlika u kvalitetu ekrana, mada meni lično nebitna zbog para monitora koje treutno koristim, a koji su jako sličnih karakteristika kao u Scar 17). Razlika u ceni je takođe osetna (ali pošto je u pitanju mašina za posao, mogu je ignorisati).

Pitanje za ljude koji su ispratili laptop scenu u 2023. godini (poslednja generacija laptopova), da li bi se pre odlučili za Intel ili AMD verziju i zašto (ja sam dao kratak opis i zašto naginjem prema AMD-u za sada)?

Hvala unapred na odgovorima!
 
Zaboravih da napišem. Ne vidim na sajtu Asus-a predstavništvo u našoj zemlji (da se izabere). A ono što vidim je da sajt www.asusplus.rs je navodno zvaničan sajt za Asus u Srbiji? Da li je to to definitivno?

I da li neko ima iskustva sa njihovim servisom za slučaj bilo kakvih problema sa Asus proizvodima? I ko uopšte vrši servis za Asus proizvode u Srbiji?
 
Ja sam negde na nekom reviewu pročitao da je AMD 7945HX postigao znatno bolje rezultate u testovima nego Intel 13980HX ali da me ubiješ ne mogu se setiti gde tačno.
 

Prilozi

  • Asus Rog Strix G16.png
    Asus Rog Strix G16.png
    1.3 MB · Pregleda: 40
Nazad
Vrh Dno