Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

Paa, nznm za taj Samsung, ali ako uporedim MBP 16" M2 Pro sa brojnim high-end laptopovima koje sam imao prošle i preprošle godine, mogu reći da ih MBP razvaljuje na više nivoa.

Lenovo Yoga sa OLED ekranom, model za 2022.godinu - opet je ekran na MBP bolji, ne samo meni, nego i sestri laiku. Iako je Yoga ultra-laki poslovni laptop koji treba da ima odličnu autonomiju, MBP ga prilično razvaljuje na polju baterije (tipa 6 sati max na Yogi, uz 50% osvetljenja, dok MBP gura lagano preko 11 sati, a ima za 2" veću dijagonalu ekrana).

Asus Zephyrus G15, model za 2022.godinu (5950hx, RTX3080, 32gb RAM) - ekran za nekoliko klasa bolji na MBP-u, a zvuk sa zvučnika je spejs-šatl. Na Asusu (koji je btw plaćen u to vreme 3000eur) su neke stvari uradili nepojmljivo loše - nema kamere, uz izgovor da gejmeri ne koriste web kameru, već kupuju eksterne kamere. Takođe, zvuk je apsolutno, ali apsolutno kriminalan, opet uz njihov izgovor da gejmeri ne slušaju zvuk sa zvučnika, već uvek imaju kvalitetne slušalice.
 
Imao sam prilike bas prekjuce da se malo poigram sa jednim od ovih najnovijih MBP M2 Max i malo je reci da sam odusevljen ekranom, zvukom, odzivom, kvalitetom izrade etc. ali cinjenica je da su definitivno preskupi i ono sto mi nikako ne ide uz tako mocne ostale komponente jeste integrisana grafika.

OK, tacno je da oni nisu namenjeni za igranje i da oni koji ih koriste uglavnom imaju i PS/XBOX ali ipak volim zaokruzenu pricu da bi mi nesto bilo top...
 


Screenshot-20230322-191518-You-Tube.png

CPU.png

GPU.png
 
Imao sam prilike bas prekjuce da se malo poigram sa jednim od ovih najnovijih MBP M2 Max i malo je reci da sam odusevljen ekranom, zvukom, odzivom, kvalitetom izrade etc. ali cinjenica je da su definitivno preskupi i ono sto mi nikako ne ide uz tako mocne ostale komponente jeste integrisana grafika.

OK, tacno je da oni nisu namenjeni za igranje i da oni koji ih koriste uglavnom imaju i PS/XBOX ali ipak volim zaokruzenu pricu da bi mi nesto bilo top...

Idu solidno neke stvari na ovoj grafici, rekao bih da je tipa RTX 3050ti (laički govoreći). Video sam neke testove, i tek je ona integruša na M2 Max modelu brutalna, tu se već govori o igranju na high detaljima u full HD rezoluciji.
 
Без намере да иког вређам, ја више не могу да замислим играње на лаптопу :) Није у ствари до лаптопа, већ до величине екрана. Тј једина игра коју имам на компу (лаптоп, десктоп немам већ 10ак година), је FM20 :) од како сам узео PS4, буквално нисам помислио да икад више покренем на компу било шта сем менаџера.
Оно што мени треба је аутономија, а ту јабука нема премца. Додуше, дуго сам се ломио између неког ThinkPad-а и MBP. Срећом, готово сви програми, који мени требају, постоје на меку.
Наравно, имам и ту срећу да могу да приуштим мек.
 
Idu solidno neke stvari na ovoj grafici, rekao bih da je tipa RTX 3050ti (laički govoreći). Video sam neke testove, i tek je ona integruša na M2 Max modelu brutalna, tu se već govori o igranju na high detaljima u full HD rezoluciji.
Ovo što sam pomenuo je bio M2 Max model od nekih $3300 ali stvarno nisam imao prilike da vidim kako se ta integruša ponaša u igrama - možda samo imam predrasudu.
 
Без намере да иког вређам, ја више не могу да замислим играње на лаптопу :) Није у ствари до лаптопа, већ до величине екрана. Тј једина игра коју имам на компу (лаптоп, десктоп немам већ 10ак година), је FM20 :) од како сам узео PS4, буквално нисам помислио да икад више покренем на компу било шта сем менаџера.
Оно што мени треба је аутономија, а ту јабука нема премца. Додуше, дуго сам се ломио између неког ThinkPad-а и MBP. Срећом, готово сви програми, који мени требају, постоје на меку.
Наравно, имам и ту срећу да могу да приуштим мек.
Ma svako ima svoje i sta voli. Zavisi i od igara. Monitor uvek mozes da nakacis na laptop a sada ima za male pare da se uzme veoma jak laptop HW. Sto se tice autonomije, ne znam sta tu podrazumevas, koliko sati da traje u radu? Ovi gejmerski noviji idu po 8,9 sati u silent modu. Ako ti treba vise od toga, onda treba da preispitas stil zivota ako sedis 15h za racunarom u toku dana :D
 
Без намере да иког вређам, ја више не могу да замислим играње на лаптопу :) Није у ствари до лаптопа, већ до величине екрана. Тј једина игра коју имам на компу (лаптоп, десктоп немам већ 10ак година), је FM20 :) од како сам узео PS4, буквално нисам помислио да икад више покренем на компу било шта сем менаџера.
Оно што мени треба је аутономија, а ту јабука нема премца. Додуше, дуго сам се ломио између неког ThinkPad-а и MBP. Срећом, готово сви програми, који мени требају, постоје на меку.
Наравно, имам и ту срећу да могу да приуштим мек.
Nikog ne vređaš, sigurno da je bolje igrati na PS ali trenutno mi je laptop bio potrebniji i iz nekih drugih razloga tako da sam odlučio da sada uzmem laptop koji će pokriti sve moje potrebe a PS će malo da sačeka.

Inače nije tu samo pitanje da li mogu da priuštim MBP već i da li želim da dam tolike novce za njega.
 
Мислим да смо се разумели. ал пошто с времена на време кажем нешто, што поједини људи погрешни разумеју (а заиста јако, како ретко имам лошу намеру), гледам да увек напишем овако, да буде јасно.

Да, у праву си да није само питање да ли се може приуштити. Ја сам релативно скоро схватио да ми се за неке ствари исплати платити мало више у старту. Штета што нпр за бајс нисам дао више пара (у том тренутку ми је разлика у цени од 20% деловала као огромна), сад бих без размишљања узео скупљи. Испланирао сам да овај нови Мек користим док не врисне, па сам се водио рачуницом, даћу сад мало више, и то је то.

На послу седим за компом 10ак сати. Каблова се гнушам, и волим да имам тај луксуз (беше комфорни комодитет из Жикине династије?) да могу да седим на тераси, без каблова око мене. Или да кренем негде без пуњача. У принципу, ја имам гадан трип да ће батерија да ми цркне 😂 како скинем моб или лаптоп с пуњача, и видим да оде испод 90%, мене хвата блага паника да ћу остати без батерије. Знам, знам, на спектру сам, то ми је и моја драга рекла више пута, не због батерије.
 
Ja sam uzeo macbook air m1 dok ne stigne novi model i kontam da ne mogu da se navikem na taj mac os sistem posle par dana korošćenja nema šanse. Ubi me i prečice na tastaturi što su drugačije i sve
 
Može mala pomoć oko Macbook, ako u oglasima piše "ima MDM" šta to u praksi znači?
 
Može mala pomoć oko Macbook, ako u oglasima piše "ima MDM" šta to u praksi znači?


To znači da je taj laptop korišćen u firmi i da je (bio) vlasništvo firme. Međutim, ako firma prodaje/poklanja svojim zaposlenima ili drugim licima/firmama/udruženjima stare MacBookove na istima mora biti odrađen wipe i uklanjanje iz MDMa (iliti factory reset). Ti što imaju još MDM, a prodaju se može značiti da je isti MacBook ukraden ili da je firma propala ili da IT služba neke firme nije uradila svoj posao.
 
Generalno su M2 MacBook Pro masine odlicne u vecini pogleda.
Koristio sam OSX kao i Linux brda puta u poslovnom orkuzenju i nemam zadrske/rezerve prema tome.
Sa stanovista inzenjerije, MBP nema native podrsku za neke alate osim ako ne vrtis Parallels ili neki subsystem ili container za to. Kada radis performance/load/sustainability testing ne mozes dobiti verodostojne rezultate koristeci kontejnere i sl.
Meni je iskreno uz to glavni problem cena, da zamenim svoj X1 Extreme (znaci MBP M2 16") treba mi preko 4000evra i kusur, ako ne i vise. I to bih morao u inostranstvu da nadjem. Taj novac nazalost nemam.
Na sve to, pomenuo je neko vec - volim da imam objedinjenu masinu na koju mogu da radim i razvoj i da se poigram, vozim Win10 + Linux dual boot i za sada mi to radi posao super.
 

The company is introducing the refreshed Legion Slim family — including the Legion Slim 7, 7i, 5, and 5i — as well as the new LOQ brand, which is something of a successor to the IdeaPad Gaming brand, aimed at more mainstream and budget-conscious users.

Legion Slim 7i is expected to be available from April 2023 and will cost 1770$.
Legion Slim 7 is expected to be available from May 2023 and will cost 1770$.

Legion Slim 5i is expected to be available from April 2023 and will cost 1350$.
Legion Slim 5 is expected to be available from May 2023 and will cost 1200$.

The Lenovo LOQ 15i launch planned in April starting at 900$. In May, the 15-inch AMD version will launch for the same starting price, while the 16-inch Intel model will be available from 1150$. Finally, in June, the AMD-powered Lenovo LOQ 16 will launch, with a starting price of 960$.
 
Poslednja izmena:
Upravo to ti pricam.
To je u inostranstvu, treba mi 32-64Gb rama zbog vm-ova, performance/load testinga, brda storage-a, etc.
Dodaj cenu avionske karte povratne, izadje to na skoro 3000. A nije najnoviji model.
 
Мени је улетео M2 pro 16GB/1 Tb SSD за 2000chf.
Нисам имао времена да размишљам. А није било шта да се размишља. Верзија са 512 GB је била 1800chf.
 
Generalno su M2 MacBook Pro masine odlicne u vecini pogleda.
Koristio sam OSX kao i Linux brda puta u poslovnom orkuzenju i nemam zadrske/rezerve prema tome.
Sa stanovista inzenjerije, MBP nema native podrsku za neke alate osim ako ne vrtis Parallels ili neki subsystem ili container za to. Kada radis performance/load/sustainability testing ne mozes dobiti verodostojne rezultate koristeci kontejnere i sl.
Meni je iskreno uz to glavni problem cena, da zamenim svoj X1 Extreme (znaci MBP M2 16") treba mi preko 4000evra i kusur, ako ne i vise. I to bih morao u inostranstvu da nadjem. Taj novac nazalost nemam.
Na sve to, pomenuo je neko vec - volim da imam objedinjenu masinu na koju mogu da radim i razvoj i da se poigram, vozim Win10 + Linux dual boot i za sada mi to radi posao super.
Ja se već više od godinu dana lomim da odrešim kesu i da konačno pazarim svoj prvi MacBook. Dok sam se razmišljao koji da pazarim, izašao je i M2. Kapiram dok se baš ono dobro razmislim da će izaći i M3. Na žalost moram da kažem, po mojim kriterijuma jedini laptop iz Windows sveta koji može da estetski i po performansama/prenosivosti priđe MBP je Dell XPS. Sve ostalo mi izlgeda ili klinački, ili malo previše rugged za moj ukus. Na žalost, iz ličnog iskustva, blago sam razočaran XPS-om, jer sam imao dve različite 15ice (modeli 9500 i 9510) koje sam vratio, i na kraju uzeo novac. Prvi je imao problem sa klimavim trackpadom, a drugi sa zvučnicima koji su nekako prenosili vibracije na kućište koje kada malo glasnije pustim zvuk krene bukvalno da zvoni i oscilira.

Posle ovoga, dva puta sam imao prilike da pazarim XPS po dobrim cenama, ali sam odustao zbog pređašnjeg lošeg iskustva, jer ne želim da mi na mašini od 2k+ evra nešto ciči, škripi, raspada se, klima itd. I onda dolazimo do toga, da tipa za 30-50% više para imaš mašinu čije je jedino ograničenje po meni operativni sistem (zbog slabe native podrške za određen hardver i softver) i slaba GPU snaga za 3D rad (mada je ovo sa M2 drastično bolje). A u svemu ostalom briše patos sa celom PC Laptop scenom (pričamo kada su laptopovi iščupani iz struje). A da se ne lažemo, ovi novi laptopovi koji izgledaju kao novogodišnja jelka sa 4080 i 4090 kartama koštaju isto/slično kao novi MBP M2.

Kada se sve ovo stavi na papir, dolazimo do toga šta je sve isplativo, a šta nije, što je mene kao višedecenijskog Windows usera nateralo na to da razmišljam na drugu stranu. A nisam jedini.
 
Slazem se maltene za sve. Ono gde MBP tradicionalno suri su uz battery life koji si naveo su zvucnici+trackpad. Sad, ono gde, po mom misljenju, apple i dalje nije #1 je kvalitet tastature, tu Thinkpad i dalje vodi (ne kao ranije, do 2021 cini mi se su imali travel od 1.7mm, to imam ja na X1E2, sada je oko 1.5mm); i dalje mi je neuporedivo udobnije za kucanje na Lenovo-u, pogotovu na duze staze.
XPS linija mi nikada nije legla - kao kontrast tome sto si ti napisao, meni nije rugged enough. :D Deluje mi kao da ce moj macor od 6kila da ga sikanira svaki put kada sedne na njega, dok na Thinkpadu uredno spava. :D
Kao i vecini ljudi, problem je ta cena u Srbiji najvise, onda cena u inostranstvu i cimanje koje ide uz to.

Ono sto bih licno najvise voleo (i sto mislim da bi bilo najblize tom nekom MBP iskustvu) je neki sumanuto jak Ryzen i jak Radeon u 15" X1 sasiji, al od toga slaba vajda. Izbacili su Z16 cini mi se s tom kombinacijom ali i to je mobilna radna stanica vise nego 15" ultrabook. AMD Advantage nije namenjen za tu seriju nazalost.

Isto vazi za nove windows 4080/4090 laptopove, previse je para jednostavno. Eventualno da gledam neke 2080/3070Ti/3080 modele.
 
Da li se isplati ista od ovoga
 

Prilozi

  • 9BE9E9D9-4CAE-426B-9AA0-15FF317E57F3.jpeg
    9BE9E9D9-4CAE-426B-9AA0-15FF317E57F3.jpeg
    199.1 KB · Pregleda: 91
  • A650C5CF-62F1-4935-B357-3AF07217FE8D.jpeg
    A650C5CF-62F1-4935-B357-3AF07217FE8D.jpeg
    212.1 KB · Pregleda: 70
  • E2A6D049-8D06-45D3-9205-709AEE87467D.jpeg
    E2A6D049-8D06-45D3-9205-709AEE87467D.jpeg
    187.9 KB · Pregleda: 125
Jok, sve je preskupo! Ako ne moraš isključivo novo sa kupiš, pogledaj malo po oglasima
 
To su sve modeli iz 2021. godine i s obzirom da je na sceni već druga generacija nakon te deluju mi preskupo za te novce.
 
Da li se isplati ista od ovoga
Kako ono kaze nas narod, pozdravite vasu mamu sa tim cenama. :D 1400evra za 11th gen i RTX3060 mogu da mikrodoziraju lsd pa da pomisle da je to dobra ideja. :D
 
Stigao kod prijatelja, još samo i ja da ga dočekam za vikend (i bude sve ispravno daobog)!
Inače je cena otišla prilično uvis samo 2 dana pošto je poručen tako da sam i ja super prošao.
 

Prilozi

  • IMG-1eff4582a0235a38dacf1340bd3a0902-V.jpg
    IMG-1eff4582a0235a38dacf1340bd3a0902-V.jpg
    188.8 KB · Pregleda: 98
Nazad
Vrh Dno