Šta je novo?

Kupovina akumulatora

Za 7-8 godina držanja imao sam možda 2-3 osnovane reklamacije.
 
Korisna informacija. Sigurno imaš iskustva i sa drugim proizvođačima. Podeli ih sa nama da ne lutamo previše 😐
 
Slazem se, bilo bi korisno cuti informacije iz prve ruke od nekog ko se bavi time.
Sta se recimo najbolje pokazalo, sta je bas totalni krs koji apsolutno treba izbegavati i slicno :)
 
Mi se trenutno "vozimo" na 4 tople.. Ja se družim sa drugim možda već 2 god, a prošli je posle 5 god. izdahnuo kada su klinci ostavili farove ceo dan upaljene..
Npr gospođin stari reno clio je bukvalno jeo akumulatore, najjeftije do duše.. Topli nije mogao ništa.
 
Evo ovako,
Prvo treba uzeti u obzir da ja radim u Srpskoj pa trziste nije bas isto kao u Srbiji pa samim tim i cijene a vjerovatno i kvalitet. Sta mislim pod kvalitet, jednostavno neki uvoznici uvoze robu za jedno trziste drugi za drugo trziste (npr. jedan uvozi robu namjenjenu za Bugarsrko trziste, drugi za Italijansko (ovo je samo za primjer navedene drzave))
Krenucu od najjeftinijih ka najskupljim.
Black Horse- od 2019 godine su proradili ja mislim, i mogu reci da za tu cijenu odrade posao na starijim vozilima, reklamacije su minimalne.
NN brend (to je kod nas Hans, VP power, JP START kod vas mi se cini da je mustang ili tako nesto, TOPLine, Dynamic itd) uglavnom to su akumulatori koji dodju iz Bugarske ili Rumunije na paleti pa uvoznici samaraju svoje etikete. Tu treba paziti jer cesto se desava da uvoznici na akumulator koji iz fabrike izadje kao 60AH i dimenzijalno ima karakteristike 75AH , zalijepe naravno etiketu od 75Ah. Takav akumulator na testu izbacuje manju startnu struju i laksi su od predvidjenih karakteristika (npr. 6xAh tezi 15kg, a skoro svaka 7xAh tezi 17kg,neke cak i 19kg). Sto znaci ne vjerujte sta pise na etiketi kod NN brendova. Ja uglavnom kada ubacujem novi asortiman uvijek izvrsim test robe jer ne zelim da kvarim dojam dugogodisnjih kupaca. Opet naglasavam nisu svi isti nn brendovi, jer npr. Hans drzim od 2014 godine, ima reklamacija, ali to mozda cini 1% prodanih akumulatora dok npr. skorpion sam drzao i pokajao se sto sam ga uopste unio u prodavnicu, svaki drugi reklamisan i plus reklamacije nisu zeljeli da uvaze.
Vesna- slovenacki akumulator, ne znam da li ih ima u Srbiji, uglavnom predstavljaju low budget varijntu Toplinih akumulaotra. Proizvode se u istoj fabrici kao i Topla. Za neka auta sa vecom kubikazom i boljom opremom ih ne preporucujem.
MUTLU (prodaju se i pod raznim drugim markama, sivo kuciste) turski akumulatori, cijena je u rangu Tople i dobro su se pokazali.
Varta Black- low budget varijanta Varte, nesto kao Vesna sa vecim procentom reklamacija. Prestao sam da je drzim.
Topla- slovenacki akumulator, pouzdan, dobra cijena. Treba paziti da nisu stari. Opisao sam u prethodnom postu o reklamacijama itd.
Varta plava (vazi i za silver)- drzim je iz razloga sto postoje ljudi koji samo Vartu zele. Papreno su skupi, slabo se prodaju, reklamacije su minimalne, za 20 godina od kad ih drzim, mozda je bilo 10 do 15 reklamacija. Ljudi uglavnom kupuju Varte koje su po godinu dana i vise stare za pola cijene pa posle pricaju da je sluzila do isteka garancije, sto nije tacno. Ako je "svjez" akumulator i ako se lageruje u stanju mirovanja kako je propisano, onda zna sluziti po 10 godina. Desavalo se da i meni u prodavnicu stignu od uvoznika Varte koje su skoro godinu stare sa 15%-20% manjom startnom snagom nego deklarisanom. Jednostavno nekom prodaju, taj neko nju ne proda u roku od pola godine-godinu i onda ga povuku i posalju nekom ko obrce i tako se rijese tih starih baterija. Ovaj fenomen se veze za skoro sve skupe brend marke.
Exide- vrh akumulator, spada u kategoriju papreno skupih i istu sudbinu dijeli sa Vartom. Americka licenca, radi se u Italiji ja mislim. Otkad ih drzim, ne pamtim da sam imao reklamaciju.
Banner- prije su bili jako dobri i skupi, a sad su samo skupi. Otprilike se prodavao po jedan mjesecno, ne drzim ih vise, pojavile se reklamacije, uvoznik problematican.
Bosch plavi- prije sam ih drzao, imao jako puno problema i sa akumulatorom i uvoznikom koji nije prihvatao reklamacije. Opet sam ih krenuo prodavati od ove godine od drugog uvoznika, vidjecemo kako ce se pokazati.

Ima vjerovatno jos brendova sa kojima sam imao iskustva, ali sam ih vjerovatno zaboravio pomenuti.
Uglavnom, bitno je da su akumulatori svjezi i da su skladisteni onako kako je to propisano, a ne treba drzati akumulatore nove, koji se ne koriste, na niskim ili visokim temperaturama, dugo uskladisteni, ne odrzavani itd. Takvo skladistenje uglavno ubrzava pasivne hemijske reakcije, smanjuje se kapacitet samog akumulatora i njegovo trajanje.
 
Zanima me tačno šta je to - "skladisteni onako kako je to propisano", znači propis.
 
Hvala. Krajnje je vreme bilo da neko da ovakve informacije.
Za Banner sam mislio da kvalitet opravdava cenu.:(
Vidim da Reaktor i Rombat nemaš u prodaji.
 
Zanima me tačno šta je to - "skladisteni onako kako je to propisano", znači propis.
Proizvodjaci jednostavno navode kako skladištiti robu. Jedna od glavnih tema na seminarima proizvoljaca za trgovce itd.
Evo primjer(ovo je samo brosura): https://hosting.fluidbook.com/exide...-Batteries-Technical-Guide-2020.html#/page/49
Hvala. Krajnje je vreme bilo da neko da ovakve informacije.
Za Banner sam mislio da kvalitet opravdava cenu.:(
Vidim da Reaktor i Rombat nemaš u prodaji.
Reaktor bijaše preskup za ne toliko poznat brend. Rombat nisam imao ponudu da drzim. Mislim da nema uvoznika za BiH
 
Koliko meseci garancije?
 
Tab je iz familije Tople i Vesne, trebali bi da budu pouzdani. Lično ih nisam držao, jedino sam po narudžbi uzimao AGM varijantu.
 
A Berga?
 
Kakva im je cena bolje bi im bilo da su dobri.😁
 
Mi smo po preporuci uzeli za 3 auta crvenu toplu. Kratke relacije, sad zadovoljni.
 
Koliko godina traje zadovoljstvo?
 
Na jednom za sad 3godine, na druga dva po 2godine. Videcemo koliko ce potrajati.
 
Nek potraje 6. Dosta je.
Dizel ili benzin?
 
Poslednja izmena:
Ajd baš nemojte hvaliti akumulatore koji vam eto traju već 2-3-4 godine.

Iznesite iskustva ako crknu za <3-4 (ili još gore, par meseci posle isteka garancije), i iskustva ako traju značajno više od 5-6.
Ovo, "baš je odličan ovaj akumulator, radi bez problema već dve godine..." nije da je korisna informacija. :cautious:

Svi koji crknu za manje od 5-6 god. su nja nja.
I oni su radili odlično, dok nisu crkli... :p
 
Opaaa. Evo ga maleriše! :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Pu, pu - daleko bilo da radi manje od 6.
 
Zamrla tema.
Baš mi nedostaje rasprava da li u akumulator ide sona kiselina, da li se puni ili dopunjuje,
da li sme veći kapacitet od fabričkog, da li je napon na akumulatoru opasan po život ako ti isti padne na nogu...
Ajmo ljudi, življe malo.
 
Smanji spamovanje
 
Oki. Obriši.
Nije mi bila namera.
 
Nazad
Vrh Dno