Šta je novo?

Kuda ide LINUX ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blueser

Cenjen
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruke
84
Poena
159
Sin me je pre oko četri, pet godine "zarazio" linux-om. Četri godine sam bio na njemu, pretežno UBUNTU, ali sam polovinom prošle godine odustao. :D
Šta na to kažu forumaši koji su još uvek na linuxu?
 
Bravo.
 
Poenta ove teme je...? :trust:
 
Nastave li igrice biti sve zahtevnije,hardver sve skuplji a linux sve bolji,isti ce preovladati.
 
Poenta ove teme je...? :trust:

Vidim da ste korisnik Ubuntua i procenjujem dobar linux poznavalac. ,)
Pa poenta je u pitanju, valjda. :wave: Ako želite da napišete u koje svrhe koristite "mašinu". Ukoliko ste "običan" korisnik interneta, slušanje muzike, filmova i ponešto Open Office-a onda je Ubuntu izvrstan.
Ja sam korisnik CAD programa. Linux sam koristio za sve, ali sam zbog CAD programa iz Ubuntu-a podizao WIN.
Znači stvarno mi je dugo trebalo da odustanem pošto mi je to doku.č.lo. :D
 
Vidim da ste korisnik Ubuntua i procenjujem dobar linux poznavalac. ,)
Pa poenta je u pitanju, valjda. :wave: Ako želite da napišete u koje svrhe koristite "mašinu". Ukoliko ste "običan" korisnik interneta, slušanje muzike, filmova i ponešto Open Office-a onda je Ubuntu izvrstan.
Ja sam korisnik CAD programa. Linux sam koristio za sve, ali sam zbog CAD programa iz Ubuntu-a podizao WIN.
Znači stvarno mi je dugo trebalo da odustanem pošto mi je to doku.č.lo. :D
mi obicni korisnici smo zadovoljni
 
Vidim da ste korisnik Ubuntua i procenjujem dobar linux poznavalac. ,)
Pa poenta je u pitanju, valjda. :wave: Ako želite da napišete u koje svrhe koristite "mašinu". Ukoliko ste "običan" korisnik interneta, slušanje muzike, filmova i ponešto Open Office-a onda je Ubuntu izvrstan.
Ja sam korisnik CAD programa. Linux sam koristio za sve, ali sam zbog CAD programa iz Ubuntu-a podizao WIN.
Znači stvarno mi je dugo trebalo da odustanem pošto mi je to doku.č.lo. :D

Ja lično ne koristim linux OS već 5+ godina... ali par mojih drugara(kolega) koristi ili Linux Mint ili Ubuntu. Oni su najčešće System-Network admini ili PHP programeri... i ja bih verovatno koristio neki Linux OS ali pošto mi treba Photoshop, to nije izvodljivo.

Ti kao CAD korisnik bi trebao da se maneš maltretiranja sa Linuxom i da koristiš Windows za svoj posao, jer na kraju dana... ovo su sve samo alatke za rad i koristićeš(valjda) onu koja ti olakšava i ubrzava posao?
 
Na Linuxu nema AutoCAD-a ali tu je onaj free DraftSight.
 
QCad ne radi posao?

Mada je pitanje na mestu,po meni...

Toliki komjuniti i razvijanja i uvek se nekako vrti na istom... pokusavao sam mnoge verzije da "poturim" pod nos mojim ukucanima (Naravno Mint je najbolje prosao) ali nije to to po njima...

Dok se max ne priblizi obicnom korisniku mislim da nece imati "prodju" tj dok ne ponudi nesto bolje sto ce obicne ljude naterati da promene naviku zvanu Win... ali za ozbiljnije korisnike kojima treba nesto specificno je raj...
 
Poslednja izmena:
QCad ne radi posao?
Dok se max ne priblizi obicnom korisniku mislim da nece imati "prodju" tj dok ne ponudi nesto bolje sto ce obicne ljude naterati da promene naviku zvanu Win... ali za ozbiljnije korisnike kojima treba nesto specificno je raj...

Naravno, ali citajuci komentare u ovoj temi neko bi dosao do zakljucka da Linux nije napredovao u poslednjih 5-6 godina. A to nema veze sa zivotom. Ono sto se promenilo jeste Microsoft koji je izdao Win7 koji ih je vratio na staru poziciju. Ali Linux, prvenstveno Ubuntu im je sve blizi i ako uspe da prebaci 5% zastupljenosti mislim da ce i Adobe i Autodesk da izdaju verzije svog softvera i za Linux.

Mada, ko sto kaze ays mnogim ljudima je kompjuter samo alat u radu i nisu spremni da se naviknu na novi interfejs i sistem rada. Ali ako mene pitate, na ovom forumu to nije argument jer ovo nije forum korisnika kompjutera vec zaljubljenika i IT profesionalaca.
 
Ni jedan tako reći "free" CAD za linux nije "ozbiljan" CAD program. Da ne budem grub, ali skoro je neupotrebljiv. :D
Da neko ne shvati pogrešno od strane linux-saša. Za 4,5 godine verovali ili ne sistem nije pao niti jednom. Zaštita na internetu izuzetna.
Ali za kupovinu pravih CAD programa koji meni treba, a kojih naravno ima za linux, nemam love.
Pozdrav. :)
 
Jesi li probao DraftSight? Ja nisam, ali kazu ljudi po internetu da je dobar. Ne znam zasto je free ali nije open source projekat u pitanju i postoji za sve platforme. Verovatno nije kao AutoCAD (koji je industrijski standard) ali sam kazes da nemas kesa za njega.

Vidim kazes da je neupotrebljiv ali nisam siguran da li mislis generalno ili bas na DraftSight?
 
Pa to je i glavni problem, svi se zale da na Linux-u ne postoji dobar CAD softver, a u stvari je problem sto ne mogu nelegalno da ga koriste. Mislis da je neko od njih platio AutoCAD? Dobar CAD za Linux postoji, samo sto nije ni otvoren, ni besplatan.
 
Mislim da ide u dobrm smeru. Jer ako malo bolje pogledamo linux je svuda oko nas. Cak i kad palim IPTV na boot-u pise da vinci linux:)
Inace koristim linux vec 5-6 godina. Na desktop masini ubuntu 10.10 jos uvek verovali ili ne. I na lap topu arch linux. Prezadovoljan.
 
Kad Linux bude zamenio Android na telefonima, tada će početi i njegovo uzdizanje na desktop mašinama. To mu je jedina nada da sruši M$.
 
Android je Linux.
 
Jesi li probao DraftSight? Ja nisam, ali kazu ljudi po internetu da je dobar. Ne znam zasto je free ali nije open source projekat u pitanju i postoji za sve platforme. Verovatno nije kao AutoCAD (koji je industrijski standard) ali sam kazes da nemas kesa za njega.

Vidim kazes da je neupotrebljiv ali nisam siguran da li mislis generalno ili bas na DraftSight?

Upotreba minimalna, nije za ozbiljniji (OZBILJAN :d) rad. Znači nije ni blizu AutoCad-a Mechanical Desktop-a, a kamoli Catie.
Poz. :)
 
Pa to je i glavni problem, svi se zale da na Linux-u ne postoji dobar CAD softver, a u stvari je problem sto ne mogu nelegalno da ga koriste. Mislis da je neko od njih platio AutoCAD? Dobar CAD za Linux postoji, samo sto nije ni otvoren, ni besplatan.

U pravu si znam. To sam i ja napisao. :)
 
Misliš kada Android počne da se popularizuje i na laptop/dekstop računarima?

Zašto Android? Pa sve osim GB-a je prezahtevno ili neoptimizovano (npr ICS)? Šta je sa "starijim" Linux-ima koji su radili na daleko slabijim mašinama?
Po meni Android je nepotrebno arčenje resursa zarad nekog fensi izgleda...
 
Zašto Android? Pa sve osim GB-a je prezahtevno ili neoptimizovano (npr ICS)? Šta je sa "starijim" Linux-ima koji su radili na daleko slabijim mašinama?
Po meni Android je nepotrebno arčenje resursa zarad nekog fensi izgleda...

Da ali "fensi izgled" je ono sto prodaje uredjaje.
User Interface je ono sto privlaci korisnike, dok User Experience je ono sto zadrzava korisnike nakon sto impresija UI-om prestane.

Android od 4.x.x verzija ima i jedno i drugo... Linux desktop distribucije ne mogu da se pohvale ni sa jednim.
 
Odlazio sam i vraćao sa raznim Linux distribucijama više puta, ali mi do dan danas nisu postale primarne.
Trenutno koristim Fuduntu kao drugi OS, pored Win 7 i prilično sam zadovoljan ali i dalje većinu vremena sam na windowsu.
Primera radi, kao veliki ljubitelj i poznavalac emulatora, windows mi je i dalje nezamenjliv jer jednostavno ima neuporedivo veći izbor kvalitetnih programa te vrste.
Ni igre nisu zanemarljive jer neću da strepim da li će neka meni draga igra odbiti da radi kroz wine, kad poželim malo da se relaksiram, a o nativnoj podršci da ne govorim.
Ipak ako sve to ostavimo po strani meni najviše smeta previše različitih distribucija, kojima se korisnik mora prilagođavati.
Takođe, treba još više težiti približavanju običnim korisnicima, koji ne žele da se bakću sa terminalom, root-om, dependencies i ostalim tricama, već hoće da kliknu na exe i završe stvar.
Pogledajte, recimo u drugom tredu, koji nivo znanja treba imati da se promeni običan Grub boot meni u Fuduntu, što bi trebalo da bude trivijalna stvar i znaćete koliko korisnika je spremno na to.
Da bih ostvario tako nešto isčitao sam desetine stranica tutorijala, potrošio više dana u testiranjima, da bih dobio koliko toliko zadovoljavajući rezultat.
Zato me i ne zanima kako se zove OS koji koristim, već da li je on tu zbog mene ili ja zbog njega.
Dok se to ne promeni, za windows nema zime.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako. Linux je puno napredovao ali jos uvek nije to to,..... za obicnog usera. Draft Sight je odlican klon Auto Cad-a i na njemu se moze odraditi dosta toga + precice na tastaturi su mi iste kao i na A.Cad-u. Problem sa Linuxom je sto je svaciji i niciji, nema standardizovanog desktop okruzenja, nema igara (u rangu Windowsovih itd.). Ja licno obozavam Ubuntu ali .....za sada Windows ostaje.
Pozz
 
Pogledajte, recimo u drugom tredu, koji nivo znanja treba imati da se promeni običan Grub boot meni u Fuduntu, što bi trebalo da bude trivijalna stvar i znaćete koliko korisnika je spremno na to.

Da li je namestiti windows boot manager da radi sa drugim operativnim sistemima trivijalna stvar?

Linux console je meni mnogo jednostavniji alat za rad od windows command prompt-a i power shell-a. Mnogo je lakse raditi administratorske poslove na Linuxu nego na Windowsu ako mene pitas. Ali je zato Windows i dalje bolji za "krajnjeg" tj. neukog korisnika.
 
Sve zavisi od korisnika do korisnika, kao u svemu na svijetu. Naravno koristićeš ono što odgovara tvojim potrebama. Sa druge strane gledano, prosječan korisnik u našoj državi, je da kažemo blizu toga da je računarski nepismen, uglavnom sve im se vrti oko istih stvari, svaki dan isto rade, i imaju rutinu, naučili su napamet kako da dođu do fb-a, yt-a, slicnih stvari, uglavnom su to naucili na nekom do windowsa i njima obicno smeta kad prebacis sa jednog windowsa na drugi ili samo kad promijenis temu ili quick lunch ikonice i odmah se pogube. Takvim korisnika linux je kvantna mehanika, i uglavnom ne zele da se udaljavaju od rutine koju su stekli.

Moje misljenje je da linux ide dobrim putem, dosta napredju i za razliku od windowsa za desktop trziste ima jako bolju zamisao i planove, bar po meni. Ja koristim oba, i oba mi odgovaraju, sa tim nemam problema.

Za nepismenije ljude, od kojih je vecina korisnika racunara u nasem okruzenju, linux je trenutno "ne". Ali putem kojim se linux kreće, nagovještava da će se nešto u skorije vrijeme promijeniti.

"Kad sam spominjao linux, to se najvise odnosilo na ubuntu."
 
"Обичним" корисницима, којима је слушање музике и интернет све што раде, Линукс је сасвим разумљив.
Нпр. мој ћале се сасвим сналази на Линуксу. Показао сам му где је прегледач, музика, како да отвори .пдф, да копира. Исто што сам му показао и док сам користио Вин.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno