Šta je novo?

Hardver Kucni webserver(cic)

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

suncica2222

Cenjen
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruke
823
Poena
180
Hteo sam da sklopim neku malu masinu na kojoj bih hostovao svoje amaterske projekte u node.js u docker kontejnerima i usput malo ucio linux i administraciju. Evo nekih zahteva koje bi ta masina trebala da ispuni ili bar sto vise njih:

1. Treba da bude sto manjih gabarita, otprilike mini pc, da staje u torbu da moze da se nosi, klasicno desktop kuciste ne dolazi u obzir.
2. Treba da bude non stop ukljuceno, znaci sto manja potrosnja, sto manja buka, sto manje navlacenje prasine. Prvo sam mislio pasivan hladnjak ali kad sam video da su 3x vecih gabarita od kulera sa ventilatorom malo je u suprotnosti sa ovim prvim.
3. Da ima bar 16GB DDR4 i slotove za 32GB i nvme slot za disk. To bih kupio odvojeno.
4. Procesor da ima benchmark bar 3000 ili vise po sajtu cpubenchmark.net
5. Ne bih davao previse para za ovo, 200-300 evra, ne racunam disk i memoriju.

Opcije sto sam gledao do sad, najblize ovome su mini pc Thinkcentre, EliteMini, Optiplex i slicno. Za 200-250 evra moze da se nadje 2 DDR4 slota, i5 4 jezgra, ventilator doduse, velicina prihvatljiva. Druga opcija obican Raspberry 4, 8GB RAMa krastavac, pitanje kako bi Docker radio na tome, verovatno bi bili malo anemicni sajtovi. Dobre strane pasivan hladnjak, 5W potrosnja, 150 evra, besumno, minijaturno. Treca opcija mini itx ploca sa AM4, samo procesor 200+ evra i tu sam stao, lako bi to izaslo na 1000 evra. Cetvrta opcija neki drugi sbc kompijuter ali ironicno koliko je Raspberry reklamiran kao racunar za 35 ili 100 dolara tako kad se trazi sbc od 16GB+ RAMa postaju mnogo skuplji od obicnih desktopa, 600 evra pa na gore.
 
Ja sam u potrazi praktično za istom stvari već duže vreme. Ovde je jedan kolega prodavao asus mini pc pn4100 procesor. Pasivno hlađenje, ali je išlo samo do 8gb rama. Ja se bas lomim oko tih asus mini pc.
Ali sto kazes, čim uzmes nesto malko jace kosta 500+ eura.
Ovako nesto:ASUS VivoMini PC PN50 AMD Ryzen 3 4300U
 
Preporuka za Lenovo Think Centre M700, u normalnom radu bešuman, može se naći za 250ak sa i6 6gen, 8 gb rama, 256 ssd.
 
nisam nista uzeo, za 200 evra ima mini pc sa i5 6500T ali to je procesor od 60W to ima da se greje, ventilira i zvrnda i trosi struju nije za ovu namenu, spram ryzen 4300U cija tdp je 15W, on krece od 300 evra

raspberry nije uopste za ovu namenu, nema krsten sata port za disk, sd kartice i emmc su cirkusi, a disk na usb je budzenje
 
Za raspberry možda da pogledaš argon one m2 kućište. Dobijaš M2 slot za SATA m2 diskove, preko usb 3.0. 2x full HDMI, čak i pover dugme i maleni ventilator, kućište je tu negde 50tak evra kod nas.
 
Jesi li razmišljao o QNAP ili Synology varijati? Ja sam ga uzeo za te potrebe, ali mi pokriva i back up računara, video nadzor i gledanje multimedije na svim uređajima u kući.
 
Nazad
Vrh Dno