Šta je novo?

Kubuntu pitanja...

Dorry

Slavan
Učlanjen(a)
13.07.2004
Poruke
3,443
Poena
410
Odlucih i ja da stavim Linux, eto malo cisto da se zezam i postanem jos vec PC geek :)

Ali imam neka mala-velika pitanja vezana za ovaj OS:

1. Kako da "hakujem" linux da svaki put kada sam u njemu i lupim restart, jer recimo hocu da predjem u WinXP, da mi se NE gasi HDD na kom je instaliram Linux, pa posle ponovo pali kad se resetuje komp?

1.5 Takodje kako da podesim Grub boot loader choice da traje vise od 10 sek? (treba za caleta, sporo radi na kompu :p)

2. Sta mi treba da podesim Kubuntu 6.06 da mogu da slusam MP3 i gledam vdeo snimke?

3. Moze neko da mi copy/pasteuje citav proces mountovanja i dodavanja NTFS HDD-a na Kubuntu?

Eto, toliko od mene za pocetak :)

Poz :wave:
 
2. preko adepta skini sa neta potrebne lib-ove za pustanje mp3-a & stuff, pod uslovom da imas cool internet konekciju. takodje, treba da u adeptu/synapticu podesis i ostale repozitorijume (ne samo one free). imalo je vec reci o instaliranju paketa za (k)ubuntu na forumima. ukratko - treba ti xine-extracodecs ili slicni lib-ovi.

3. trebalo bi da te prilikom instalacije kubuntua pita pod kojim direktorijumom(ima) mountuje postojece (windows) particije
 
@vodoo:

1. Ma ok to za VMWare, ali stariji Ubuntu nije hteo da radi (nesto rezolucija zezala), pa nisam hteo vise da se cimam sa tim, tako da sam zasebno instalirao Kubuntu.

@razbivach:

Uh, ima dosta tih fora u Linuxu, sreca pa zna drug bar nesto da mi pojasni :zgran: Bas mi je bilo smesno, osecao sam se k'o nob kada sam se registrovao na Kubuntu forume, pa onda onaj Geek section i pitaj-sta-ti-nije-jasno section :D
 
Sve radi na VMwareu. Koju si verziju koristio? Rezoluciju na Ubuntuu možeš da menjaš direktno iz nekog Gnome menija, zaboravih kako se zove al mislim da baš piše "Change resolution". Mislim, ako radi Mac OS X, što ne bi bilo koji Linux? :)
 
Bila je u pitanju verzija 5.04 Ubuntua i probao sam razne rezolucije i nista :(

Ma ok, podesio sam nekako Kubuntu, stavku pod broj 2. sam uspeo da resim pomocu Synaptic i Adept programa, skinuo sam FFox, Krusader i jos neke sitne programcice preko njih. Broj 3. ce mi resiti drug za vikend, samo preostaje 1. koji me stvarno iritira :mad:
 
Sve radi na VMwareu. Koju si verziju koristio? Rezoluciju na Ubuntuu možeš da menjaš direktno iz nekog Gnome menija, zaboravih kako se zove al mislim da baš piše "Change resolution".

ja sam imao tako instaliran najnoviji Kubuntu (6.06?) i nikako nisam uspevao da namestim ni rezoluciju ni osvezavanje...
 
1. Kako da "hakujem" linux da svaki put kada sam u njemu i lupim restart, jer recimo hocu da predjem u WinXP, da mi se NE gasi HDD na kom je instaliram Linux, pa posle ponovo pali kad se resetuje komp?


Nisam radio sa ubuntuom, pa cu objasniti generalni princip (poneki fajl se mozda zove malo drugacije, ali trebalo bi da mozes da se snadjes). Kada potegnes reboot, linux prelazi u tzv. "runlevel 6". Tom prilikom se poteze odredjena skripta koja "cisti" stvari - unmountuje mrezne diskove, otkacinje lan, flashuje kes na disk, itd. Lokacija je sad stvar koja se razlikuje od distroa do distroa; uglavnom bi trebalo da se radi o /etc/rc.d/ diru. Neki distroi koriste /etc/init.d/, drugi u okviru /etc/rc.d/ kreiraju poddirove za svaki runlevel (npr. /etc/rc.d/rc6.d/). Uglavnom, ti trazis skriptu za runlevel 6 (iliti reboot), pa bi fajl trebalo da se zove rc.6 ili nesto slicno.

Kad ga nadjes, bekapuj ga prvo. Otvoris ga u editoru. Kako skrolujes na dole, vidis tacno kako ide shutdown procedura i sta i kojim redom skripta gasi. Na kraju bi trebalo da stoji konkretna komanda za reboot (halt, poweroff, shutdown ili nesto slicno). Pogledas koje su opcije te komande (man halt itd) ili nadjes opis komande na internetu. Editujes skriptu tako da dodas komandi taj parametar iliti switch i to je to.

Sve to, naravno, ne pomaze ukoliko BIOS sam prilikom reboota radi hdd power down - nije na svakoj ploci isto.


1.5 Takodje kako da podesim Grub boot loader choice da traje vise od 10 sek? (treba za caleta, sporo radi na kompu :p)

Nadji grub.conf (/boot, /boot/grub ili slicne lokacije) i promeni u njemu "timeout" parametar.
 
Nazad
Vrh Dno