Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Imaš u temi o zlatu sve objašnjeno o papirnom zlatu, tako da ne vidim što opet potežeš priču ovde.
 
Settlement se meri u minutima, sve dok ne moraš da pošalješ novac u neku zemlju kojoj vlasti be veruju mnogo, e onda kreće čekanje.
To nije tačno. Koliko imaš vremena da opozoveš transakciju kreditnom karticom npr?
 
To nije tačno. Koliko imaš vremena da opozoveš transakciju kreditnom karticom npr?

Nem pojma, nikad to nisam uradio. Kad naručim nešto digitalno i platim karticom, dobijem robu u roku od par minuta, tako da bih rekao ne baš mnogo.
 
Nem pojma, nikad to nisam uradio. Kad naručim nešto digitalno i platim karticom, dobijem robu u roku od par minuta, tako da bih rekao ne baš mnogo.
Sredstva su rezervisana, ali settlement traje danima. Pitaj ove što drže radnje koliko vremena treba da im novac od mušterija legne na račun
 
Moram da postavim pitanje, caleta su izgleda prevarili sa nekog broj +44 i upecao se i poslao ukupno oko 6000e za neke kriptovalute preko app Moonpay preko koje prati. Kako se izvuci iz toga i kako povratiti novac. Izvinite ako spamujem temu, ne znam nista o materiji.
 
Moram da postavim pitanje, caleta su izgleda prevarili sa nekog broj +44 i upecao se i poslao ukupno oko 6000e za neke kriptovalute preko app Moonpay preko koje prati. Kako se izvuci iz toga i kako povratiti novac. Izvinite ako spamujem temu, ne znam nista o materiji.

Preko čega je uplatio taj novac? Da li u Moonpayu može da vidi taj novac ili bar kriptovalute koje je navodno kupio za taj iznos?
 
Preko čega je uplatio taj novac? Da li u Moonpayu može da vidi taj novac ili bar kriptovalute koje je navodno kupio za taj iznos?
Moze za iznos od 200e, medjutim on ima jos jednu aplikaciju Binance gde navodno ima 2000e. On je njima ukupno poslao 5 200e sa dinarskog racuna. Tj on je dao br kartice i oni su skinuli.
 
Sredstva su rezervisana, ali settlement traje danima. Pitaj ove što drže radnje koliko vremena treba da im novac od mušterija legne na račun

To su već stvari vezane za platni promet, da ne petljamo to u priču. Kad ja recimo platim kiriju bankarskim transferom, gazdarica dobija novac na račun skoro odmah. Da joj je račun u nekoj drugoj banci u SEPA zoni, trebalo bi par sati.
 
Moze za iznos od 200e, medjutim on ima jos jednu aplikaciju Binance gde navodno ima 2000e. On je njima ukupno poslao 5 200e sa dinarskog racuna. Tj on je dao br kartice i oni su skinuli.

Ako im je izdiktirao pdoatke sa kartice, pravac do banke da vidite sa njima gdje ej tačno novac uplaćen i šta se može uraditi sa njihove strane. Otac ti je prevaren.
 
Poslednja izmena:
Ako im je izdiktirao pdoatke sa kartice, pravac do banke da vidite sa njima gdje ej tačno novac uplaćen i šta se može uraditi sa njihove strane. Otac ti je prevaren.
apsolutno prevaren i ovakvih prevara ima tona sa ljudima koji nisu baš kripto pismeni , ali ne verujem da banka može nešto da uradi, jer su ti likovi sigurno istog momenta prebacili lovu na neki treći račun.
 
apsolutno prevaren i ovakvih prevara ima tona sa ljudima koji nisu baš kripto pismeni , ali ne verujem da banka može nešto da uradi, jer su ti likovi sigurno istog momenta prebacili lovu na neki treći račun.

Ako su ti prevaranti platili nešto sa tom karticom, postoji mogućnost da se refundira iznos jer su ta sredstva nekoliko dana "rezervisana".
 
Prevaren jeste ali je pitanje da li je banka u stanju da povuce taj novac. Jedva su i ugasili te racune sa ubedjivanjem.

Dok god se ta sredstva vode kao rezervisana transakcija se može poništiti ako je plaćanje izvršeno u zadnja tri radna dana. Ko je ugasio račune i kakvi računi su u pitanju?
 
Ugasila je banka na nas zahtev, bar jedan racun jer su preko app banke i anydeska mogli da udju u tel.

Kako misliš bar jedan račun? Pogledajte i istoriju transakcija ako već niste. I na Binance i na Moonpay pogledajte kripto koji ima i pokušajte ga peretvoriti u EUR i prebaciti na bankovni račun.
 
Evo da podelim iskustvo cuvanja bitcoina na hardverskom novcaniku u sopstvenoj reziji.
Mozda ce znaciti nekom ko je paranoican, ne veruje u cold storage wallete zatvorenog koda i slicno.
Ima dobrih air-gapped resenja ali po meni jedino se Coldcard izdvaja po tom pitanju, vrlo dobar novcanik ali zasto dati $200-$300 ako se moze bez tih troskova imati ista funkcionalnost.

Potrebno je imati neki bilo koji racunar, instalirati Electrum aplikaciju, po mogucstvu staviti Linux OS mada moze bilo koji, nakon instalacije Electrum walleta onemoguciti internet/wifi, to se moze odraditi u okviru OS-a ili jednostavno iscupati LAN kabl, taj racunar se vise nece konektovati online i cela njegova svrha ce sluziti za potpisivanje transakcija.
Hard disk bi trebalo da bude enkriptovan, nista od svega toga naravno nije neophodno ali ako se zeli dodatna sigurnost ne bi bilo zgoreg ispratiti sve opcije koje su na raspolaganju.

Dakle, na offline racunaru se napravi novi standard wallet, zapise seed na papir i spremi na neko sigurno mesto, moze se na to dodati i sopstveni seed mada to i ne pomaze entropiji originalnog seeda.
Wallet dodatno zastititi lozinkom, uzeti putem Wallet info master key i prebaciti ga na racunar koji je online i na njemu napraviti novi standard wallet ali odabrati opciju da se unese master key.
Napravice se watch only wallet koji moze da prima transakcije ali za slanje ce morati da se exportuje transakcija na usb flash i onda isti importovati na offline racunaru i onda sminiti potpisanu transakciju nazad na usb i onda na
online masini ucitati taj fajl, nakon cega je preostalo da se klikne jos samo na Broadcast. Umesto usb flasha moze se koristiti bilo koji drugi nacin, bitno je da fajl na kraju bude dostupan na oba racunara nekako.

Evo i uputstvo sa Electrum sajta
 
Kad već brineš toliko za sigurnost, gde zapisa seed na papir? Gravirke nisu skupe, mnogo je sigurnije na nekom metalu, eventualno drvetu.
 
Ne bih bio toliko dugo na Ledgeru da brinem za sigurnost, mislim brinem ali nije bas toliko, hvata me malo tek sada taj FUD sa Ledgerom (traje i dalje i jos uvek je vrlo aktivan lol), mada su gluposti.
Ljudi kao "hackovani" a kucali seed u kojekakvim aplikacijama, bolidi.
Rezervisao sam Coldcard Q btw, ali on tek izlazi u Q1 2024

Sto se papira tice to sa metalom mi uvek bilo bezveze, mislim ako mi se stan poplavi ili zapali jebes onda i zivot :ROFLMAO:
Ali dobro, razumem, svako ima svoje neke stavove, nemam nista protiv.

Sto se tice Electruma, stajao mi jedan mator PC bez neke namene, resio da probam i svidelo mi se, to je sve, btc drzim sad tamo a ostalo na Ledgeru.
 
Stoji da je kupljen bitkoin(BTC) u vrednosti od 2 000e i to 2 puta. Ima 2 Wallet-a koja su prazna.
 
Ranije sam bio zagrejan za BTC i čuvao ga na ledgeru. Međutim sada kako gledam, ne čini se kao budućnost koja treba da zameni novac. Država ne garantuje ulog kao u banci. Izgubi se pristup novčaniku i nema pomoći. Ili neko zloupotrebi službeni položaj u velikoj berzi/menjačnici ili pretrpe hak krađu. Ipak ispada državni novac sigurniji.
 
Ranije sam bio zagrejan za BTC i čuvao ga na ledgeru. Međutim sada kako gledam, ne čini se kao budućnost koja treba da zameni novac. Država ne garantuje ulog kao u banci. Izgubi se pristup novčaniku i nema pomoći. Ili neko zloupotrebi službeni položaj u velikoj berzi/menjačnici ili pretrpe hak krađu. Ipak ispada državni novac sigurniji.
Pretpostaviću da nisi bio prisutan početkom 90-ih kada je bila hiperinflacija na ovim prostorima, inače ne bi izjavio tako nešto
 
Ne drzis nista na menjacnicama, a pristup novcaniku mozes da izgubis samo svojom nemarnoscu / neznanjem.
 
@Dandy bio sam dete ali znam za to. Ekstremne okolnosti. Eur u banci ili nekretnine za iznose preko 100k e su mi sigurniji od kripta za ljude. Sada se ne bih usudio da sam organizujem čuvanje više od 1000e kripta dugoročno.

@sammy moraš paziti da ne zagubiš novčanik ili papirić tj info sa rečima za inicijalizaciju novčanika. Spremačica da ga ne uslika i ode sve. Velika odgovornost je to kako se štednja povećava iznad sume koja ti ne znači previše.

Ljudi su rešili novcem i bankama bitna pitanja a i kreditiranje i ubrzavanje i usporavanje ekonomije. Svet tako funkcioniše i mislim da kripto nije put ka sigurnosti nego haosu.
 
To se podrazumeva da moras paziti na te stvari, ne zive svi ljudi u istim uslovima, shodno tome smislis najbolji nacin za cuvanje istih.
Realno, najbolje je postaviti multisig, 2/3, sto podrazumeva da tri razlicita seeda budu na 3 razlicite lokacije, da se druge dve osobe ne poznaju, transakcija iz walleta prolazi kada 2 walleta od 3 odobre.
 
Po meni najbolji sistem je 2/4 multisig a da nije komplikovano.
Kod sebe imas npr laptop i telefon i to su ta dva koja ti sluze za svakodnevno baratanje, da si relativno fleksibilan i brz. Tesko da ce neko da ti dodje u posed oba uredjaja i da zna sifre za oba (jedino ako te neko primora fizicki da dobrovoljno das, pljacka neka i sl).
Druga 2 sluze kao backup ako izgubis laptop ili telefon ili cak oba. Ta dva su na zakljucanoj metalnoj plocici npr i na dve razlicite lokacije (van kuce). Npr sef u banci i osoba od poverenja.
 
Ljudi su rešili novcem i bankama bitna pitanja a i kreditiranje i ubrzavanje i usporavanje ekonomije. Svet tako funkcioniše i mislim da kripto nije put ka sigurnosti nego haosu.
Pitaj roditelje šta se događalo sa starom deviznom štednjom u našim bankama, sa Jezdom i Dafinom. Takođe imaš skorije primere iz Grčke, sa Kipra i sada u Americi i Kini, gde su ljudi ostajali bez "svog" novca u bankama. Onda shvatiš da novac u banci nije tvoj novac, već novac banke, a da ti banka samo da časnu reč da će taj novac da ti isplati.
Država isto nije cvećka, jer ti kroz štampanje valute i inflaciju krade vrednost direktno iz džepa, pa iako još uvek imaš isti broj dolara/evra/čegagod, manje toga možeš da kupiš za njih
 
Nazad
Vrh Dno