Šta je novo?

Konstantna i ponovna reinilizacija eksternog hard diska

Majstor

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2001
Poruke
926
Poena
620
Pozdrav,

Stvarno cudan problem. Svaki put kada ubacim eksterni HD win explorer ili neki drugi softver na drugom uredjaju ga ne prepoznaju. Disk managament ga prepoznaje kao neinicijalizovan disk pa moram da mu dodelim slovo, alociram velicinu prostora i formatiram. Onda radi, ali cim ga iskljucim i ponovo iskljucim ono se desi isto pa svaki put moram da prolazim kroz proces inicijalizacije da bi ga prepoznao win explorer. Zna li neko u cemu je problem i kako ga resiti?

Sve je krenulo tako sto sam jednom prilikom hteo da ga ne brzo formatiram na exFat i kad sam video koliko traje prekinuo sam proces i uradio brzo formatiranje. Probao sam i da sacekam taj format do kraja ako se tu nesto zbunio medjutim nista i nakon brzog formata. Nema bad sektora i chkdsk je prosao ok.

hvala
 
Vec sam ga skinuo nego ne znam sta da probam.
 
Tesko je tu tacno skontati sta je. moze biti i da imas u windowsu nekih grescica koje to izazivaju jer je samo dodjeljivanje slova vezano i uz sistem i stanje sa diskovima....
Najidealnije bi bilo da dodjelis slovo, odradis ful format i nakon toga disk check pa vidis kako ce se ponasati.
odradi i disk check sistemske particije, nece skoditi
 
Deletuj sve particije koje ima, udari "Wipe partition" za slučaj da ima neki virus pa napravi samo jednu novu/glavnu particiju MBR/NTFS.
 
Tesko je tu tacno skontati sta je. moze biti i da imas u windowsu nekih grescica koje to izazivaju jer je samo dodjeljivanje slova vezano i uz sistem i stanje sa diskovima....
Najidealnije bi bilo da dodjelis slovo, odradis ful format i nakon toga disk check pa vidis kako ce se ponasati.
odradi i disk check sistemske particije, nece skoditi

Sve sam to odradio.
Ne konstatuju ga ni drugi uredjaji (sony) , samo win kad odradim inicijalizaciju (alokaciju prostora, slovo, i full format)... sto traje do prvog vadjenja iz kompa.
Kao da ima Alchajmera :)
 
Poslednja izmena:
Jeси ли пробао како ради у Линуксу ? Пробај да форматираш комплетно са другом апликацијом, рецимо са неком Линукс апликацијом (нпр gnome-disk-utility).
 
Kakvo je "zdravlje" tog hard diska? Proveri sa Hard disk sentinelom, vidi da li ima neke lose sektore ili nizak health...
 
Koji je model u pitanju?
Da nije neka banalna stvar, los usb kabl ili ako je kupljeno kuciste posebno pa napravljeno da bude eksterno, mozda negde nije dobar kontakt.

Ja sam imao ovakav problem skoro samo sto win nije nikako hteo nista da uradi sa diskom iako ga vidi kao unlocated u disk manageru.
Nije hteo ni format preko cmd-a.
Na kraju je uzrok bio los kontakt u eksternom kucistu.
 
Probaj da staviš preko MiniTool-a particiju da bude aktivna (desni klik na particiju i "Set Active"), ako već nije, jer to nekad zna da pravi problem za exFAT diskovima.
 
Kakvo je "zdravlje" tog hard diska? Proveri sa Hard disk sentinelom, vidi da li ima neke lose sektore ili nizak health...

probao... zdrav ko dren
Probaj da staviš preko MiniTool-a particiju da bude aktivna (desni klik na particiju i "Set Active"), ako već nije, jer to nekad zna da pravi problem za exFAT diskovima.

probao... nista.

Koji je model u pitanju?
Da nije neka banalna stvar, los usb kabl ili ako je kupljeno kuciste posebno pa napravljeno da bude eksterno, mozda negde nije dobar kontakt.

Ja sam imao ovakav problem skoro samo sto win nije nikako hteo nista da uradi sa diskom iako ga vidi kao unlocated u disk manageru.
Nije hteo ni format preko cmd-a.
Na kraju je uzrok bio los kontakt u eksternom kucistu.

U pitanju je Samsung neki ADATA.
Nije uopste iskljuceno, jer ga vec par puta nije prepoznao dok nisam kontakt kabla pomerio malo gore dole. A problem mi je da nadjem zamenski jer su ga sugavo napravili, gde je ulaz u hd u rupi, pa usekne izmedju nekih plasticnih ivica sa obe strane diska i onda obicni kablovi ne mogu da dosegnu do ulaza zbog sirine plasticnog ulaza kabla.
Ne znam gde bih mogao da nadjem takav kabl sa uzom plastikom na izlazu... imas li ideju?
 
Onda je verovatno to problem.
Mozes li da slikas i okacis kako to tacno izgleda da bude jasnije?
 
probao... zdrav ko dren


probao... nista.



U pitanju je Samsung neki ADATA.
Nije uopste iskljuceno, jer ga vec par puta nije prepoznao dok nisam kontakt kabla pomerio malo gore dole. A problem mi je da nadjem zamenski jer su ga sugavo napravili, gde je ulaz u hd u rupi, pa usekne izmedju nekih plasticnih ivica sa obe strane diska i onda obicni kablovi ne mogu da dosegnu do ulaza zbog sirine plasticnog ulaza kabla.
Ne znam gde bih mogao da nadjem takav kabl sa uzom plastikom na izlazu... imas li ideju?
Hard disk sentinel bi trebao da prikaze koliko je puta disk imao "losu komunikaciju"... Inace slican problem sam imao sa jednim externim diskom gde je konektor na kablu koji ulazi u kuciste bio dobro savijem a sve to jer vlasnik nije otkacinjao kabl vec ga umotavao oko kucista i tako prenosio u rancu/torbi. Zamenom kabla se problem prekidanja u radu resio a kod tebe je mozda odvaljen konektor na samoj ploci kucista.
 
Onda je verovatno to problem.
Mozes li da slikas i okacis kako to tacno izgleda da bude jasnije?

Uspeo sam da medju hrpom kablova iscackam jedan zamenski koji pase... i opet isto.

I rest my case, nemam vise ideja za ovo cudno dementno ponasanje.
 
Hard disk sentinel bi trebao da prikaze koliko je puta disk imao "losu komunikaciju"... Inace slican problem sam imao sa jednim externim diskom gde je konektor na kablu koji ulazi u kuciste bio dobro savijem a sve to jer vlasnik nije otkacinjao kabl vec ga umotavao oko kucista i tako prenosio u rancu/torbi. Zamenom kabla se problem prekidanja u radu resio a kod tebe je mozda odvaljen konektor na samoj ploci kucista.

U kom meniju to prikazuje?

Na overview prikazuje kao da nema problema i da je status perfect.

Medjutim kada pokrenem short self test on se prekine sa rezultatom u statusu 'interrupted by host with hardware/software reset'.
 
A koji je tacan model tog diska? Jesi li ga kupio kao eksternog ili si ga stavio u neko kuciste?
Meni lici na los kontakt jer me jako podseca na moj slucaj.
 
Samsung ADATA CH94
Kupio ga kao eksterni.

Ne znamo samo kako los kontakt utice na ponasanje hd-a kad se izvadi iz racunara, i kako ne pravi problem kad se inicijalizuje i formatira?

Mada jeste da ovo nisu originalni kablovi kad je kupljen, ne secam se koji sam problem imao sa njim.
 
Ovo je adata, nema veze sa samsungom ali nema veze.
Moze da se desi i da je neki kontroler unutra poceo da brljavi. Sta znam, mozda je odradio svoje jer je mehanicki disk unutra, verovatno star.
 
A koji je tacan model tog diska? Jesi li ga kupio kao eksternog ili si ga stavio u neko kuciste?
Meni lici na los kontakt jer me jako podseca na moj slucaj.
Ovo je adata, nema veze sa samsungom ali nema veze.
Moze da se desi i da je neki kontroler unutra poceo da brljavi. Sta znam, mozda je odradio svoje jer je mehanicki disk unutra, verovatno star.

Sentinel ga prepoznaje kao Samsung. :)
Zanimljivo da kad ga iscukam i opet ucukam u usb port (probao sam razlicite) on ga zaboravi, al zato kad restartujem win on ga opet vidi kao i fajlove na njemu.
PS3 ga ne vidi.
 
Jesi li ga ikad spajao direktno na ploču, preko SATA kabla? Ako pravi problem sa drugim USB kablom, onda je možda problem u konektoru na fioci. Možda je i kabl duži, pa dolazi do pada napona i zbog toga ne radi kako treba.
Progledao sam, kad sam se rešio "gotovih" hardova u fiokama. Suviše često je nešto pravilo problem - te neće da se upali, jer nema dovoljno struje, te fioka ima neku svoju enkripciju (ili šta već), pa ne mogu da se pročitaju podaci sa harda bez tog parčeta elektronike (super zezanje, ako crkne ta pločica), te konektor koji moraš da paziš, jer ne trpi puno ištekavanja/uštekavanja, a ako se drži uvek uštekan, onda se lako zakači i razlabavi/polomi.
Sad koristim ili docking station i obične hardove ili USB flash za prenos podataka i ne zezam se sa ćudljivim kontrolerima u tim USB fiokama - samo sa ćudljivim hardovima i fleševima, ali avaj... 😅
 
Sta god da je, ne vidim resenje sem onoga da ode u kantu za djubre....
 
Uvek može da se iskoristi hard, ako je ispravan.
 
Hard disk unutra je Samsung i jeste SATA, nije USB direktno na hardu. Verovatno je problem u adapteru USB na SATA, otvori i probaj direktno na SATA a ako imas drugi hard probaj adapter.
 
Nazad
Vrh Dno