Šta je novo?

Hardver Konfiguracija za video montažu (primarno) i gaming (ponekad)

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

BlackNeo

Slavan
Učlanjen(a)
21.09.2004
Poruke
2,944
Poena
390
Moja oprema  
CPU & Cooler
INTEL Core i7-13700KF 2.50GHz LGA-1700 + DEEPCOOL AK620 black
Matična ploča
ASUS Prime Z790-A WIFI
RAM
Kingston Fury 32GB Beast DDR5 5600MHz CL40 KIT KF556C40BBK2-32
GPU
ZOTAC ZT-A30810J-10P GeForce RTX 3080 Ti 12GB GDDR6X Trinity OC PCIE
Storage
SAMSUNG 1TB 980 PRO M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V8P1T0BW / Kingston Fury 1TB Renegade M.2 PCIe M.2 2280 SFYRS/1000G / SAMSUNG 4TB 870 EVO SATA 3 2.5" MZ-77E4T0B/EU
PSU
CHIEFTEC Chieftronic PowerPlay GPU-850FC 850W
Kućište
BE QUIET! Silent Base 802 black
Monitor
Dell SE2717H
Miš & tastatura
Logitech MX Master + K800
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Zdravo drugari,

Došlo vrijeme da se ponovi mašina - ključna upotreba je za video montažu i rendering (Adobe Premiere i Adobe Media Encoder), a kad vrijeme dozvoli i da se odigra neka igra :)

Istraživao sam prethodnih dana po netu i forumu (ranije sam više i bio u toku sa hardverom, zadnjih godina ne pratim baš), pa sam otprilike sastavio nešto (gledao sam da bude okvirno oko 3K eura, grafička pojede trećinu budžeta :) još nisam siguran kako ću da nabavljam komponente, da li pojedinačno preko KP (možda najrealnije s obzirom na izbore možda) ili nešto drugo), pa bacite pogled i dajte savjete:

Procesor: Intel Core i7 13700KF ili Intel Core i7 12700KF - isplati li se 100-ak eura razlike za prvi? Ipak je najnovija generacija, a ne planiram da mijenjam narednih godina.

CPU Kuler: DeepCool AK620 (eventualno Thermaltake TOUGHAIR 510) - ne bih išao na vodeno, radije bih vazduh :)

Ploča: Asus Prime Z690-A ili Asus Prime Z790-A Wifi ili nešto treće? Nisam uopšte siguran za ploču, vidim da 13. generacija procesora podržava i DDR4 memoriju, što bi značilo da može da se prođe i sa manje para, ali nije mi to kritično. Ne znam ima li neke specifične prednosti Z790 u odnosu na Z690 - nisam planirao overclock, bitno mi je da mašina radi stabilno i 24/7/365 - ok, uz malo održavanje ponekad, tada bi se jedino gasila na nekih pola sata :) Pa da idem možda na ovu prvu ako nema nekih velikih prednosti ova druga ili neka treća?

RAM: Kingston Fury 32GB Beast DDR5 5600MHz Cl36 Kit ili Corsair 32GB Vengeance DDR5 5600MHz Cl36 Kit (ako se ide na DDR5 varijantu) - ni za memoriju nisam siguran da li sam dobro izabrao, vidim ima i dosta skupljih, ne znam hoću li imati baš velikih benefita ako se ide na neku skuplju

Grafička: neka nVidia 3080 Ti

Kućište: Lian Li Lancool III Black - neko ga je pomenuo u temi "Savršena kućišta", pa sam gledao malo po netu, sviđa mi se kako je riješeno - može i nešto slično ako imate bolji predlog

Napajanje: Corsair Rme Series Rm850E 850W ili neko drugo?

Storage: ovdje imam dosta nedoumica, gledao sam dosta po netu, upoređivao i ostalo, pa je ovo neki setup i redosled koji sam zaključio kao izbor - za svaku kategoriju odabrati jednu stavku :)

SSD1 (system, apps, games):
  • Patriot Viper VP4300 1TB
  • Adata 1TB Xpg Gammix S70 Blade M.2
  • 1 TB Samsung 980 PRO M.2
  • Kingston Fury 1TB Renegade M.2
  • ili nešto peto? :)

SSD2 (za project fajlove - video snimke i ostalo, računam da imam otprilike 150-200 GB novih fajlova na dnevnom nivou, pa dok se sve stigne obraditi, da imam dovoljno mjesta):
  • SATA Samsung 870 EVO 4TB
  • 2 x SATA Samsung 870 EVO 2TB
  • ili nešto treće?
Računam 4TB da je dovoljno

SSD3 (za cache files i render):
- SATA Samsung 870 EVO 1TB ili nešto drugo?
Da li ipak ići na NVMe, pa da bude kao iz opcije SSD1 (ploča ako bude neka odozgo podržava više komada) ili je SATA dovoljan?

HDD (već ga imam od ranije kupljen, nisam ga stavio u trenutnu mašinu, pa bi bio za ostale fajlove):
- Western Digital Black 4TB

Ako sam nešto zaboravio ili biste predložili nešto bolje, naprijed i navalite :)
Uh, ovo ispade kilometarski post...

Hvala svima unaprijed na pomoći i savjetima!
 
Nazad
Vrh Dno