Šta je novo?

Hardver Konfiguracija za grafički dizajn - budžet 100.000 din

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Mao

Zapažen
Učlanjen(a)
20.02.2024
Poruke
6
Poena
2
Pozdrav članovima foruma,

Želim da sastavim novu PC konfiguraciju za potrebe rada u programima za grafičku obradu i web dizajn (win pro 10/11, photoshop, ilustrator, premier, lightroom, capture one.. itd), Prostudirao sam forum i internet po ovom pitanju i došao do sledeće konfiguracije. Molim da mi kažete da li je to ok i eventualno dodatno posavetujete.

CPU: AMD Ryzen 75800X
Kuler: Arctic Freezer A35
MB: Asus tuf gaming B560M-plus
RAM: Kingston PC3600 Fury Beast DDR4 2x16GB
SSD: Samsung 500GB 970 EVO PLUS m.2 nVME
HDD: Imam već neki od 1TB
Power: Seasonic G12 GM 650W 80+Gold

Grafika:?
Kućište:?

Ne znam šta da radim za grafiku zbog cene a i uopšte, i ne znam koje kućište da uzmem za koje ne bih izdvajao veći novac.
Budžet sa grafikom je oko 100000 din, što je potencijalno rastegljivo ali ne mnogo.

Računar moram da uzmem preko računa i na rate, grafiku bih možda gledao polovnu ili ne znam, jer su cene prejake, šta preporučujete.

Hvala
 
Zavisno od veličine fajlova, možda ti bude malo RAMa. Ja se nisam pokajao sa 64GB, posebno ako se multitaskuje.
 
Pozdrav članovima foruma,

Želim da sastavim novu PC konfiguraciju za potrebe rada u programima za grafičku obradu i web dizajn (win pro 10/11, photoshop, ilustrator, premier, lightroom, capture one.. itd), Prostudirao sam forum i internet po ovom pitanju i došao do sledeće konfiguracije. Molim da mi kažete da li je to ok i eventualno dodatno posavetujete.

CPU: AMD Ryzen 75800X
Kuler: Arctic Freezer A35
MB: Asus tuf gaming B560M-plus
RAM: Kingston PC3600 Fury Beast DDR4 2x16GB
SSD: Samsung 500GB 970 EVO PLUS m.2 nVME
HDD: Imam već neki od 1TB
Power: Seasonic G12 GM 650W 80+Gold

Grafika:?
Kućište:?

Ne znam šta da radim za grafiku zbog cene a i uopšte, i ne znam koje kućište da uzmem za koje ne bih izdvajao veći novac.
Budžet sa grafikom je oko 100000 din, što je potencijalno rastegljivo ali ne mnogo.

Računar moram da uzmem preko računa i na rate, grafiku bih možda gledao polovnu ili ne znam, jer su cene prejake, šta preporučujete.

Hvala
Neća da pajsuje Ryzen na toj ploči koja je za intel, Treba ti ploča sa B650 chipsetom.
Za pocessor, pogledaj Ryzen R7 8700G/R5 8600Gm vrlo dobri processori sa dobrom grafikom. Poslužiće za te poslove ako nisu baš profesionalni ali onda bi ti trebalo daleko više svega
 
Poslednja izmena:
Mora posebna grafika, Adobe je masu stvari prebacio na GPU i tu nema ustede.
Memorija moze biti kratka, obzirom da je sada ram jeftin, 64gb se namece kao logican izbor.
Mora stalno da se naglasava, 1 ssd za sistem, 1 ssd za cashe/scratch particiju, velicina nije bitna.
Sve ovo moze da bude dzaba ako nemas kalibrisani monitor koji moze da pokaze barem 100% sRGB kolornog prostora, a ako moze da dobaci do 95% Adobe RGB prostora, time jos bolje. Zapamti, ne gledas gejmerske monitore, jer to nema veze sa onim sto tebi treba.
 
Takva grafička i monitor bi duplirali cenu systema. Nema šanse sve za te pare.
 
Adobe realno ne vidi vise od 8 jezgara, tu moze da se sreze., 5700X imam i radim sa fajlovima koji lako pobegnu u par GB, multitasking se podrazumeva.
Grafika od 250e ce da radi posao.
Ako monitor nije adekvatan, on covek nece znati sta radi realno. Ne daj boze da nesto mora da ide u print ili ne na neki drugi nacin je color critical, sledi raspad.
 
Ima pristojnih 1440p monitora za to već od 350-450€...Lenovo P serija, Dellova U serija, HP Z serija, Asus ProArt...Dell U2724D je posebno zanimljiv jer ima IPS Black panel sa preko 2000:1 kontrastom, 100% sRGB i 87% Adobe RGB (po PCWorld testu), dobru ergonomiju i konektivnost, kao i 120Hz, i sve to za 460-480€ kod nas. Lenovo P27h-30 je svega 380€...
Čovek verovatno već ima neki monitor, doduše.
Grafička je veći problem...
 
- CountMike - za ploču, hvala.. od tolko gledanja i zapisivanja sam malo pobrljavio. Zapravo B550 čipset, navedeni procesor je AM4 socket. U tom smislu možda Asus PRIME B550-PLUS

- Monitor već postoji, Dell 27 4K UHD Monitor - S2721QS
(moram "ukratko" da objasnim-Cura je uzela monitor jer je stari crkao, sa idejom da će to tek tako da radi, odatle počinje sve ovo, ujedno ona se bavi dizajnom - ja na tom računaru slušam muziku i eventualno surfujem. Uzeo sam sata SSD da ubrzam inače staru mašinu sa Intel i3-2100, 8 GB RAMa i integrisanom grafikom, instalirao win 10, ranije je bila 7ca, instalirao adobe 2022 itd jer je to jedan od zahteva, ranije je bio cs6 i onda uvidim da prvo slika ne valja.. naravno. Nalazim neku grafu 2Gb rama al podržava rezoluciju-radi office net surf sve normalno, brzo i fino. Probamo malo da testiramo na prvu.. Ilustrator manje više radi ok, međutim photoshop, lightroom, capture one.. mašina se namuči da odradi, ok ponešto radi ali uglavnom vrti 100 godina, pritom zakuca procesor na 100%, ne mož miš da mrdneš a treba da se radi multitasking. Sve to pri nekim banalnim akcijama i na fajlovima od 2 MB, o većim i velikim da ne govorim. Vidim neće moći to tako, kapiram treba uzeti novu spravu i onda krećem da čitam šta i kako i otud sam na ovom forumu. Pa, pre svega, hvala na strpljenju). Izvinjavam se na ovoj maloj ispovesti al da stvar bude jasnija.

Tako da, da li je ova konfiguracija ok (ista sa ispravkom za ploču)

CPU: AMD Ryzen 7 5800X
Kuler: Arctic Freezer A35
MB: Asus PRIME B550-PLUS
RAM: Kingston PC3600 Fury Beast DDR4 2x16GB (ili 1x32 pa dodati još 32 kad se bude moglo)
SSD: Samsung 500GB 970 EVO PLUS m.2 nVME (+ imam sata SSD)
HDD: Imam već od 1TB
Power: Seasonic G12 GM 650W 80+Gold

  • Za 64 GB RAMa razumem ali mogu da dodam kasnije
  • Za 2 SSD 1 ssd za sistem, 1 ssd za cashe/scratch particiju - ok, već imam jedan ssd istina ne
m.2 nVME
- Svakako bih išao na posebnu grafiku ostaje pitanje koju i šta zbog novaca..
da li ovako nešto prolazi:
Sapphire Radeon RX 6600 8GB DDR6
ASRock ARC A580 Challenger OC 8GB

- takođe za kućište ne znam

Hvala svima
 
Ne treba ti 5800X, idi na 5700X i razliku prebaci u memoriju.
Sapphire Radeon RX 6600 8GB DDR6 ce odlicno da odradi posao
Monitor ti je solidan ali bice vrlo dobar nakon hardverske kalibracije koja je zaista neophodna.
Za kuciste ce ti reci veci experti od mene, ja sam na Fractal Design kucistu jako dugo, sa sve lepom promajom koju prave fanovi koji su dosli uz kuciste.
 
Mora posebna grafika, Adobe je masu stvari prebacio na GPU i tu nema ustede.
Memorija moze biti kratka, obzirom da je sada ram jeftin, 64gb se namece kao logican izbor.
Mora stalno da se naglasava, 1 ssd za sistem, 1 ssd za cashe/scratch particiju, velicina nije bitna.
Sve ovo moze da bude dzaba ako nemas kalibrisani monitor koji moze da pokaze barem 100% sRGB kolornog prostora, a ako moze da dobaci do 95% Adobe RGB prostora, time jos bolje. Zapamti, ne gledas gejmerske monitore, jer to nema veze sa onim sto tebi treba.

misliš da i dalje se mora imati page file i sa 64GB?
ili je to cashe samo za PS? da onaj ko dosta radi u PS mora da ima poseban sdd za PS
jer PS piše po hardu, pa piše, ne da se isključiti, to? a ne page file za win?
ja sam na 64gb odavno isključio taj page file. a PS skoro i da ne koristim ozbiljno.

- takođe za kućište ne znam

MS Industrial ARMOR serija, ima odlična kućišta sa nešto tanjim limovima
i vidi se da je ipak niže srednja klasa, al kad se spakuje sve kako treba
protok vazduha je vrhunski...i najeftiniji V320 je odličan za te pare
samo su digli cene u nebesa, bio je nešto baš baš jeftino, sad je ~5000

 
Poslednja izmena:
Ako je nešto, pa i PC za profesionalnu upotrebu, onda je to investicija pa onda veće ulaganje donosi i veći profit.
 
  • Like
Reagovanja: Mao
Evo ja da se javim i još jednom zahvalim svim učesnicima na pomoći. Stigla je mašina. Malo je potrajala realizacija. Donekle je, sticajem okolnosti, uštinuto na nekim stvarima, no sad šta je tu je. Instaliran win 11 pro. Sve radi kako treba, brzo i bez problema. Pominjanih problema sa programima za graf. dizajn na staroj mašini, sada nema. Tako da je, bar za sad, sve ok. Evo konfiguracije možda će nekom značiti.

MB AM4 GIGABYTE B550 GAMING X V2
CPU AM4 AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz
CPU Cooler LC Power LC-CC-120 Cosmo Cool
GPU Gigabyte Radeon RX 6600 8GB GV-R66EAGLE-8GD
SSD M.2 NVMe Samsung 500GB 970 EVO PLUS
RAM Kingston FURY BEAST DDR4 64GB (2x32GB Kit) 3600MHz 1.35V w/ Heatsink
Case Midi-ATX Case LC Power LC-7041B-ON, HD Audio, 2xUSB 3.0, 1x USB-C, card reader
PowSup Raptor 750W Element Black RGB 12cm Fan, RE-750RH12
 
Vrh Dno