Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Prilično je skuplje komercijalno snabdevanje od cene za male kupce.

I ja sam mislio tako, ali ovako računam (jednotarifno pošto je lakše):

109,28€ MWh = 0,10928€ kWh ≈ 12,84 din/kWh
Cena koju plaćamo za domaćinstva je: 11,955 din/kWh (plava zona).
Ispada da je komercijalno 7% skuplje od domaćinstva, što sigurno nije "prilično skuplje" nego pre "zanemarljivo skuplje". Kad odeš u crvenu zonu, onda je domaćinstvo skuplje i to "prilično".

Sigurno negde grešim, samo ne shvatam gde?
 
Sad tek vidim da se baš približilo, u pravu si. Jedina razlika onda ostaje što nema jeftinije tarife (ali ti si i stavio cene za jednotarifno brojilo), i što (mislim) da za komercijalne kupce nema popusta za racionalnu potrošnju. Tako da se baš približilo, a za crvenu tarifu je već skoro duplo skuplje od komercijalnog.

Ne znam šta da mislim o ovome, i treba firme da plaćaju nižu cenu struje od domaćinstava, ali od ogromne razlike se došlo na praktično iste cene.
 
I ja sam mislio tako, ali ovako računam (jednotarifno pošto je lakše):

109,28€ MWh = 0,10928€ kWh ≈ 12,84 din/kWh
Cena koju plaćamo za domaćinstva je: 11,955 din/kWh (plava zona).
Ispada da je komercijalno 7% skuplje od domaćinstva, što sigurno nije "prilično skuplje" nego pre "zanemarljivo skuplje". Kad odeš u crvenu zonu, onda je domaćinstvo skuplje i to "prilično".

Sigurno negde grešim, samo ne shvatam gde?
Grešiš što si uzeo cenu više tarife a ne od jednotarifnog brojila: 98,35€ MWh što je 11,56din/kWh ;)
 
Preterana cifra na prvi pogled. Ali nisi pružio nikakav drugi podatak
 
Potrosio sam skoro duplo vise od tebe a manji racun

Screenshot_20240413_152212_Microsoft 365 (Office).jpg

Ali imam 700 kwh jeftine od ovih 1103
 
Mart 2024 - 2600 din
Mart 2023 - 2990 din
Nešto manja potrošnja ove godine i nešto više popusta.
 
Jednotarifno je brojilo, ali, od pre 2 godine mislim da je od tada, promenjen nacin obracunavanja, ako nemam potrosnju jeftine struje onda se ukupna potrosnja deli tako sto 66% ode na skupu a na jeftinu 33
 
Kod mene je ovako već tri-četiri godine.
Brojčanik na brojilu za nižu tarifu je zakucan na 25568 i potrošene kilovate podele u toj nekoj razmeri dve na prema jednu trećinu.
Svejedno mi je da li ću trošiti više danju ili noću.
Screenshot 2024-04-16 at 15-34-15 52744fcd-869b-4735-843c-2c463da7d27a.png
 
Jedna faza, do 2020. bile bukvalno 2 zice jer iako je brojilo staro zamenjeno novim koje je van dvorista tj. na banderi ostala je samo jedna faza ukljucena.
Pretpostavljam da treba neki zahtev da se podnese, tek prosle godine je brojilo preslo na suprugu do tada se vodilo na njenog pokojnog dedu.
 
Pa vama se onda baš isplati da trošite dnevnu struju. Odnos cene jednotarifnog i dvotarifnog bi trebalo da bude više od 80:20 a ne 66:34.
 
Jednotarifno je brojilo, ali, od pre 2 godine mislim da je od tada, promenjen nacin obracunavanja, ako nemam potrosnju jeftine struje onda se ukupna potrosnja deli tako sto 66% ode na skupu a na jeftinu 33
Prvi put čujem za ovo, ja sam bio na jednotarifnom brojilu sve do pre 2 meseca i sva potrošnja je išla na skuplju struju.
A ni kod drugih u okolini nisam čuo da nekom na jednotarifnom brojilu poklanjaju trećinu potrošnje da bude u jeftinoj tarifi.
 
Kad mi doso prvi racun gde je izvrsena podela, odmah sam zvao distribuciju i pitao o cemu se radi(JugoIStok) dobio sam informaciju da su promenili softver i da od tog meseca se tako obracunava, do tada je uvek racun dolazio samo sa skupom obracunatoms trujom.
Desilo se 2x da se povecalo stanje jeftine po par kw, najverovatnije je problem do uklopnog sata i tada se racuna tako kako jeste, tj. koliko potroseno.
 
Mora zahtev za prebacivanje na tri faze ali to ima da se nacekas dok odrade sve.
Nesme zena da podnese jer imao je neki dug jos iz devedesetih, pa je ona dugovala tamo u periodu od 2008-2012 kada nije radila, secena struja vraceno na divlje, nece da cacka.
Za sada nam jedna faza zavrsava posao, treba da se pazi da neukljcuje u isto vreme 2 ringle na najace, rernu, bojler i masinu na 90, tada pada osigurac
 
Pa rece da je jedna faza gore.
Poznanik se macuje sa njima oko istog problema mesecima.
U principu letos kad oluja otkacila 0, rekose mi majstori da se podnese zahtev i onda oni dodju i treba da u brojilo da povezu ostale dve faze posto priklucak z abrojilo ima mogucnost za 3 faze , nema potrebe da se menja brojilo, bukvalno u ormanu kada padne osigurac imam prilaz do glavnog osiguraca tj. ima ih tri i dva nemaju uospte zice nisu povezani.

u Nisu je katastrofa bez veze ne moze nsita tamo da se uradi, koelginica nadrljala, prvo im crklo brojilo pa to zamenili, pa posle 10 dna crko ukopni samo skupu broji, jedva zamenila uklopni radile veze i vezice, sada ceka racun za mart da vidi koliko ce da je repnu
 
Ja imam više faza i da, smatram da je ovo odlično, jer nema šanse da bih ostvario takav odnos niže i više tarife u praksi.
 
Nazad
Vrh Dno