Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Ja u stanu imam centralno grejanje koje mesecno pcam oko 4600 a struju sada od 4300 do 4500... Ves makinu i bojler ukljucujemo na "nizu" tarifu od 22h do 6h. Medjutim, namestili su neko MTK brojilo koje ukljuci nizu tarifu oko 22 a isklkuci je ko zna u koliko h jer u 4i50 vec je visa tarifa (a trebalo bi posle 6)... Elem, od septembra prosle godine nas, kucni, racun je porastao sa 3500 na 4500 uz iste potrosacke navike osim jednog podatka koji sam preskocio. Ubacen je jos jedan komp u svakodnevnu upotrebu tako da, sada, 2 kompa biju po 15-16h dnevno non stop. Negde sam racunao da ta dva sistema trose 540W/h jer su malte ne uvek u full load-u (sinovi cepaju LOL i CS po ceo Bogovetni dan). Ne zalim se ali me zulja to "kvarno" MTK brojilo kojim nam EPS krade nizu tarifu kao i 1000 dinara visi racun za struju. Da li je moguce da dodatni komp mrsi racune ili drzava "krade" od ubogih???

Sent from mTalk @ L640 LTE
Po nekoj računici za plavu zonu, ta dva kompanije će pojesti oko 1300 dinara za mesec dana ako rade baš full load 10h svaki dan. Moj kompanije sa igranjem igara svaki dan po 3-4 sata, u load troši nekih 350W, i za period od 204 dana sam nabio celih 1730 dinara racuna. Imam merač potrošnje struje za tu utičnicu i sa dve tarife, jeftina i skupa. Troši nekih 8.43 dinara po danu, dok je idle i net upotreba bar 6 sati na dan sa po 120W.
 
Meni je 2000 dinara, a imam 5 racunara(2XP3, C2D, AMD X2 AM2, Atom 330, AMD II X2 AM3) i 1 laptop(DV9000) koji se cesto koriste.
 
Poslednja izmena:
@ppredrag:
- Verovao ili ne, zvao sam već ali Kruševački EPS na 100.000 stanovnika nema nijedno zamensko MTK !!! Sramota!

@Vojkan:
- To sam se i ja preračunavao i ispade da ova dva kompa troše ekstra. Generalno im je sva potrošnja na skupoj struji...

Takoooo daaa malo MTK koji brljavi+2 kompa potrošnja viša za 1000 i kusur!
 
Po nekoj računici za plavu zonu, ta dva kompanije će pojesti oko 1300 dinara za mesec dana ako rade baš full load 10h svaki dan. Moj kompanije sa igranjem igara svaki dan po 3-4 sata, u load troši nekih 350W, i za period od 204 dana sam nabio celih 1730 dinara racuna. Imam merač potrošnje struje za tu utičnicu i sa dve tarife, jeftina i skupa. Troši nekih 8.43 dinara po danu, dok je idle i net upotreba bar 6 sati na dan sa po 120W.

Meni je 2000 dinara, a imam 5 racunara(2XP3, C2D, AMD X2 AM2, Atom 330, AMD II X2 AM3) i 1 laptop(DV9000) koji se cesto koriste.
Hmmm.
Ja ubedih sebe da me ova 2 kompa satiru.
Prošlog leta dok je klima radila 8h dnevno struja mi je bila viša do 300din max. Znači, sa klimom sam plaćao 3800 a bez nje 3500.
Od Septembraa podigoše cenu ali mislim da se to nije mnogo odrazilo na račun.
Na netu nađoh neki optimizator gde uneseš sve komponente redom sa njihovim frekvencama, max loadom i ostalim džidžama i to mi je izračunalo da oba kompa troše 540W/h. Oni inače i rade u max loadu non stop.
Više ne znam ni sam...
Gde mogu da nabavim merače potrošnje ili kako se već zovu, pa da proverim malo?

tnx
 
Jednotarifno od 5100-5900, seosko domacinstvo.

Veci je racun ako se koristi aparat za varenje, cirkular tako neki veci potrosac.Nekoliko zadnjih racuna od 5300-5700.
 
@ppredrag:
- Verovao ili ne, zvao sam već ali Kruševački EPS na 100.000 stanovnika nema nijedno zamensko MTK !!! Sramota!

Kakvo im je ovo opravdanje? Neverovatno... Njihov je uredjaj i oni su duzni neispravan da zamene ili bazdare + da ti refundiraju novac za vreme za koje je bio neispravan. Ne mogu njihov problem da otaljavaju preko tvog dzepa. Budi uporan! Ja sam imao slican slucaj i skakao sam im po ganglijama dok mi nisu zamenili brojilo koje je zakucalo u dnevnoj tarifi i vratili novac (tacnije, umanjenje kroz buduce racune). Banda je to neradnicka, samo po kicmi skaci i idi u direkciju.
 
Poslednja izmena:
Meni je racun oko 6 hiljada,verujem da je toliko visok zbog 3 mala frizidera i jednog velikog zamrzivaca koji su iz 80-tih,stara tehnologija i trose stuje bas dosta u odnosu na ove "moderne",moguce iz zbog PC-ja mada ne verujem da on pravi toliku razliku :)
 
Ни фрижидери ни комп нису неки потрошачи, можда троше као две-три обичне сијалице. Тражи даље. ;)
 
Meni je racun oko 6 hiljada,verujem da je toliko visok zbog 3 mala frizidera i jednog velikog zamrzivaca koji su iz 80-tih,stara tehnologija i trose stuje bas dosta u odnosu na ove "moderne",moguce iz zbog PC-ja mada ne verujem da on pravi toliku razliku :)
Stari frizideri, a tek zamrzivaci, kojima ne radi lepo termostat ubijaju potrosnju ;) a PC ti trosi od 400-500w na sat pa sracunaj koliko je to...
Mnogooooo

Sent from my HONOR 8X using Tapatalk
 
Meni je racun oko 6 hiljada,verujem da je toliko visok zbog 3 mala frizidera i jednog velikog zamrzivaca koji su iz 80-tih,stara tehnologija i trose stuje bas dosta u odnosu na ove "moderne",moguce iz zbog PC-ja mada ne verujem da on pravi toliku razliku :)

Ja imam 3 velika frizidera, dva bojlera, dva kuhinjska bojlera, dva racunara (jedan radi non-stop), tri televizora (jedan je ukljucen preko dana stalno-babin CRT), 3 velika zamrzivaca (dva su stara), tri sporeta (koriste se dva, svakodnevno), imam i prekrupac (radi ponekad), imam veliku kucu (11 soba+pomocni objekti) i po kuci led sijalice i racun 8k. Mozda ti pomogne u kalkulaciji, imas sigurno dosta potrosaca, koje nisi racunao. Nisam ni ja sigurno nabrojao sve.
 
Meni je racun oko 6 hiljada,verujem da je toliko visok zbog 3 mala frizidera i jednog velikog zamrzivaca koji su iz 80-tih,stara tehnologija i trose stuje bas dosta u odnosu na ove "moderne",moguce iz zbog PC-ja mada ne verujem da on pravi toliku razliku :)

Taj veliki zamrzivac "sanducar" ako se ne cisti redovno i nahvata se led je uzasan potrosac :D

A koliko kilovata potrosis za mesec? ono visa i niza tarifa
 
Poslednja izmena:
Фрижидери, осим ако нису стари пола века, троше 200-300W а раде можда пола дана осим ако није термостат лоше подешен. Комп не троши више од тога, свеједно што му је напајање 400, 600W или више. Тражи даље.

Пре неку годину сам свакодневно мерио потрошњу, пазио на фриз, бојлере, комп и без проблема извлачио минималну потрошњу. Запиши сада колико је на струјомеру, погледај сутра у ово време па ћеш да знаш колико то троши.
 
Ja trosim izmedju 650-750KW mesecno,toliko se secam gledajuci predhodne racune unazad godinama... :)

Pre nekoliko meseci sam naleteo na ovu sliku i podatke u vezi frizidera i siguran sam da oni kod mene najvise vuku struju.

sshot-1.png

Zanimljiva mi je ova tema pa sam se ukljucio u nju,nije mi problem sto mi je racun malo veci,zanimala su me ostala iskustva.

Naravno imam ja i bojler i ostale stvari,ali mislim da oni ne prave toliku razliku koliko frizovi,koji su iz 80-tih kada sam i ja rodjen :D
 
Frizideri bi trebalo da su mali potrosaci, kod mene je kombinovani frizider, 185cm visina, dok radi vuce 95W, za mjesec potrosi oko 29kWh.
Zamrzivac mi je neki matori sanducar, on za mjesec potrosi oko 66kWh.

PC mi potrosi priblizno kao frizider, dok klima zimi zna i preko 550kWh.
 
То се бар лако провери, на налепници позади пише колико троши и лако се израчуна. Нека буде просек 50% рада, осим ако неко није померио термостат на прениско па се и не искључује или не чисти лед ко зна колико дуго па се накупи.
Ја сам пре неку годину јурио потрошњу за заштићене потрошаче тј сиротињу, гасио сам свашта што није било потребно или палио по потреби и успевао сам да будем испод 120kWh месечно. Фрижидер, наравно, никада нисам гасио а у питању је неки купљен крајем осамдесетих, да не гледам сада детаље. Од тада имам навику и да гасим комп који је сличан потрошач а често их не гасимо иако нема разлога да раде.
Сад сам погледао рачун, просек ми је испод 200kWh иако ко зна од кад уопште не пазим и све што је потребно је стално укључено. Чак и комп. ;)
 
I moj je racun uvek oko 5.500/6000. 2x zamrzivaci, 2x frizideri, 4x televizori, 2x elektricni sporeti, 1x bojler koji je ukljucen svakodnevno, 1x kuhinjski bojler, 1x kompjuter. Ja mislim da sve sto ima grejac satire struju, najvise bojler pa elektricni sporeti..

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Као да је тешко да се погледа потрошња сваког уређаја. Неки троше по пар киловата али се ређе укључују, неки троше пар стотина вати и често раде стално али је ту и важан детаљ да се потрошачи коју гутају струју користе док је јефтина јер је она отприлике 1/4 по цени. То се углавном односи на шпорете и грејалице који су потрошачи и користе се само понекад. Фрижидери и замрзивачи се не гасе док за бојлере кажу да практично исто потроше ако се не гасе уместо да се угасе па укључе кад падну испод.
 
Kako moze prosecno da frizider, novije proizvodnje, trosi 500w?
To ispada 500*720=360kW mesecno ni za sta :)
Malo je taj "prosek" cudna rec.

Frizider ne radi 50% vremena ni pod razno, sem ako se svaki cas ne izvlaci pivo ;)
 
I moj je racun uvek oko 5.500/6000. 2x zamrzivaci, 2x frizideri, 4x televizori, 2x elektricni sporeti, 1x bojler koji je ukljucen svakodnevno, 1x kuhinjski bojler, 1x kompjuter. Ja mislim da sve sto ima grejac satire struju, najvise bojler pa elektricni sporeti..

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Veoma slicnu "konfiguraciju" imamo da kazem,samo sto ja imam jedan sporet samo i jedan televizor manje od kojih samo jedan radi da kazem stalno,ostali veoma malo :)
 
Može i frižider biti veliki potrošač ako mu je loša elektronika ili ako ima manjak freona što je često kod tih starijih. Meni je račun za struju manji za 1000-1500 dinara od kad sam zamenio Obod frižider, mislim da se novi do sad isplatio.
 
2500 normal, leti sa klimom 3000-3200

Generalno klima,friz,v.masina,sporet su min A klasa
Tv,kompjuter,zamrzivac i bojler(0-24) su starije proizvodnje
Nov neki A class zamrzivac bi spustio na 2300 i manje verovatno
 
Poslednja izmena:
Kako moze prosecno da frizider, novije proizvodnje, trosi 500w?
Нисам видео да је неко то написао. А да ли се отвара често или не, то већ дође у индивидуалну употребу, можда нека домаћица пола дана проведе у кувању и узимању нечега из фрижидера. Ја сам онако одокативно написао пола, немам представу колико је тачно.
Фалинке код уређаја се не рачунају, неисправни могу да троше много а могу и ништа. ;)
 
I nikad ne saznasmo šta je bio slučaj kod OP? :d
 
Oktobar sad bio 3500 sa dogrevanjem dve klime mada nije bilo hladno. Prosek je 2500din bez grejanja hladjenja, velike potrosace tipa ves masina i susara pustamo samo u nizoj tarifi. Od ostalih uredjaja imam dva desktopa od kojih jedan radi tokom dana nista zahtevno, drugi klinac koristi po par sati. Veliki bojler, mali kuhinjski, firzider, jedan TV 40" LED koji radi 5-6 sati dnevno. Video nadzor sa 5 kamera trosi valjda oko 25W po satu. Mikrotalasna, LED svetla itd. Imam i zamrzivac veliki koji ne koristim, Gorenje, mislim da je A klasa noviji. Uskoro ce prasence u njega pa cu da vidim koliko trosi :D Inace grejem sa 4 klime ukupno i prosla sezona je bila 200e za njih.
 
Gledajuci onu tabelu potrosnje koju sam okacio ja bih sa starim frizovima trebao trositi grubo 90KW mesecno/po frizu,neka je i manje.Sigurno je to mnogo gledajuci ovako,ali obzirom da su to sve stari uredjaji,tehnika,mozda nesto i ne radi kako treba posle toliko vremena i sve ostalo ne bi me nista cudilo nista da je procena blizu. :)
 
Oktobar sad bio 3500 sa dogrevanjem dve klime mada nije bilo hladno. Prosek je 2500din bez grejanja hladjenja, velike potrosace tipa ves masina i susara pustamo samo u nizoj tarifi. Od ostalih uredjaja imam dva desktopa od kojih jedan radi tokom dana nista zahtevno, drugi klinac koristi po par sati. Veliki bojler, mali kuhinjski, firzider, jedan TV 40" LED koji radi 5-6 sati dnevno. Video nadzor sa 5 kamera trosi valjda oko 25W po satu. Mikrotalasna, LED svetla itd. Imam i zamrzivac veliki koji ne koristim, Gorenje, mislim da je A klasa noviji. Uskoro ce prasence u njega pa cu da vidim koliko trosi :D Inace grejem sa 4 klime ukupno i prosla sezona je bila 200e za njih.

Bez ljutnje, ja i dalje ne verujem koliko ti malo placas struju...nesto si namestao :D
 
U nemackoj se placa pausalno struja gde se jednom godisnje radi obracun i eventualna korekcija pausalnog iznosa.
Kod mene je samo jedna tarifa, koju sam placao oko 100e mesecno za 4 kompa, 2 tv, 2 frizidera i 1 zamrzivac + kuhinja, topla voda ide preko grejanja tj nema veze sa strujom.

Onda sam prosle godine zamenuo sve sijalice na led, zamenuo stara napajanja na pfc, nove A++ frizidere, ugradnu na neki novi tip keramickih grejaca i pri obracunu dobio oko 200e nazad.
Sada placam oko 80e mesecno i opet ce biti manje pri obracunu koliko vidim po satu iako intenzivnije koristimo uredjaje.

Definitivno led i A+ klase najvise uticu...

TT over 6X
 
Kako moze prosecno da frizider, novije proizvodnje, trosi 500w?
To ispada 500*720=360kW mesecno ni za sta :)
Malo je taj "prosek" cudna rec.

Frizider ne radi 50% vremena ni pod razno, sem ako se svaki cas ne izvlaci pivo ;)

Tako je, tako da i ne može da potroši 360kW mesečno, ali ako vrata ne dihtuju dobro ili ako je pored njega blizu neko grejno telo, onda srče i to dobro.

Ja se na jednom spratu grejem na TA peć od ne znam, da li 4 ili 6kW, gde se greju dve sobe, račun, kada su bili najači minusi prošle godine iznosio je oko 6000 sa sve drugim aparatima u kući. Sada za Oktobar stanje računa je bilo oko 3600, mada se uključuje na 1,5-2 najviše, bar za sada.
 
Poslednja izmena:
LED sijalice i mašine za sušenje se isplate, frižideri, zamrzivači, mašine za pranje veša i sudova uglavnom ne u toku nekog eksploatacionog perioda 5-10 godina. Mislim isključivo na energetsku klasu, i uštedu u potrošnji struje, dodatne funkcije, bolju garanciju i sl. svako vrednuje prema svojim procenama.
 
Nazad
Vrh Dno