Šta je novo?

Koju od ove dve Mini ITX ploce + memorija, napajanje..?

supernaut

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2003
Poruke
87
Poena
610
Moze pomoc, sta odabrati...

1. Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
2. MSI B450I Gaming Plus AC
Ili neku drugu, ali Mini-ITX
procesor bi bio AMD Ryzen 3 2200G

I koja memorija, koje napajanje?

Hard diskovi ce biti, Western Digital Red 4TB WD40EFRX i ssd Samsung 860 EVO 250gb.
 
ja bih isao na ovu MSI, ima vise usb portova i bluetooth ako ti je bitan dok asrock koliko vidim nema ali zato MSI nema usb-c ako imas nesto od takvih uredjaja...

memorija neka na barem 3000-3200Mhz, koliko vidim najvise nju uzimaju za Ryzen a kapacitet zavisi od budzeta, idealno 2x8GB.

napajanje po potrebi, ako ne ide posebna grafika onda ne treba mnogo jako ali gledaj nesto kvalitetnije... mora li da bude SFX formata ili moze normalno atx?

imas i ovu plocu u tom cenovnom rangu ali ne znam kakav je gigabyte danas:

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-I-AORUS-PRO-WIFI-rev-10#kf
 
Poslednja izmena:
Uz 2200G nikako 2x8GB memorije, bolje je onda uzeti 2x4GB i 2400G.
 
Kažu da ASRock ima najbolji raspored konektora i komponenti, što može da bude bitno za jako mala SSF kućišta. Mislim da ima i bolji SOC VRM nego MSI (koji ima bolji CPU VRM), što ima značaja za 2200/2400G, ako će da se overklokuje. MSI ima više funkcija ali nema USB-C, što ne bih oprostio na ploči s kojom se ulazi u 2019-u. Dakle, obe imaju prednosti i mana, vidi šta ti je bitnije...
Asus i Gigabyte takođe imaju solidne mITX B450 ploče.

Ryzen APU voli vrlo brz RAM, uzmi neki koji može da ide što brže uz što manje petljanja.

Napajanje će najviše zavisiti od kućišta, da li je neophodno da bude SFX formata ili možeš da se provučeš i sa manjim. U suštini, što manjeg formata to bolje. SFX (100mm dubine) napajanja i nema mnogo, ako hoćeš kvalitet tu je Corsair SF serija, Silverstone ima par modela, Enermax takođe, nedavno su Seasonic i EVGA izbacili svoju SFX liniju...ne znam šta je od toga dostupno kod nas ili Mađara na KP ali računaj na stotinak+ evra za kvalitetno Gold rated SFX napajanje od 550-650W. Manji kapacitet ili Bronze rating će koštati manje, naravno. Za Ryzen APU ti i ne treba više od 450-500W, osim ako ne planiraš da dodaješ grafičku kartu kasnije.
Imaš i SFX-L format (125mm dubine), nešto između SFX i klasičnih ATX. Ne znam konkretne modele, ali nema uh mnogo...Ako baš mora standardno ATX, gledaj da bude što kraće, 140mm recimo.

Mnogo toga će zavisiti od kućišta...u koje će ići komponente?

Koji kuler će biti? Pretpostavljam stock Ryzen...
 
Poslednja izmena:
Moze pomoc, sta odabrati...

1. Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
2. MSI B450I Gaming Plus AC
Ili neku drugu, ali Mini-ITX

Matična ploča definitivno MSI B450I Gaming Plus AC, daleko bolja VRM sekcija (6 faza za CPU VCC, 2 za SoC, digitalni kontroler IR35201, IR3555 powerblock).

ASRock koristi analogni kontroler ISL95712, a VRM sekcija je 3 faze za CPU VCC, 2 za SoC, sa lošijim powerblock u odnosu na MSI).

Po komentarima korisnika sa stranice Geizhals, ASRock ima veliki problem sa zagrevanjem M2 SSD (ako se isti ugradi), pošto se nalazi sa donje strane ploče, tačno nasuprot chipsetu (koji je na gornjoj strani), a isti se jako zagreva, i prenosi toplotu na M2 SSD.

HWinfo64 mu je pokazivao SSD temperaturu pri opterećenju od 80-85 stepeni, povremeno i do 95, što je zaista previše.

Ploču je vratio, i kupio drugi produkt.

Ovde imaš tabelu sa 4 B-450 ITX ploče, pa možeš uporediti koja ti odgovara.

B-450 ITX matične ploče (link)
 
Provetravanje će uticati dosta, ponajviše zbog kućišta...

Mislio sam da ASRock ima 3 SOC faze...znam da jedna od njih ima, ne sećam se koja. Mada, ako ne overklokuje mnogo, neće biti bitno, poslužiće bilo koja i onda će presuditi konektori i raspored na ploči...VRM je hedino što valja na MSI plolu, resto je gore od konkurencije a ASUS je preskup.
 
Poslednja izmena:
sta ce mu 500w ako nece dodavati grafiku?sa sve overklokom,diskovima,ventovima,nemam pojma kojim i koliko periferija to maks ako povuce iz zida 200w a i to je preterivanje.imati 20-30 posto u rezervi okej ali preko duplo i zbog toga dati 100 evra na napajanje je preterano.
 
Ne znam šta čovek planira. Samo pomenuh koje su cene za ono što sam gledao - gold rating i 550+ W, pošto i ja nameravam da pređem na SFF kad budem apgrejdovao mašinu.
Ako je samo za APU, 450W je puna kapa i koštaće ga manje naravno, pogotovo ako je bronze.
 
Poslednja izmena:
bice sve jasno kad covek bude javio koje je kuciste i da li ce imati dedicated grafiku.
 
Prodate ploce... a rekose da ce mi sacuvati...
Nista od ovog...

Odoh na ATX... MSI B450 TOMAHAWK ili MSI B450 GAMING PLUS plocu, koju nadjem prvu, isti procesor AMD Ryzen 3 2200G..
Necu stavljati drugu graficku.

Napajanje cu Seasonic SS-520GM2.

Jos samo memoriju da nadjem.
 
imas ploce preko kp sajta, jedino ako to nije opcija...
 
Sad proverih na KP

ASROCK Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac - 121 eur (2 godine garancije)

MSI B450i Gaming Plus AC - 116 eur (3 godine garancije)

Ako bih narucivao mozda bi pre msi, zbog VRM sekcije, mada necu da klokujem tako da ne znam koliko je to prednost msi-a..?
Samo ne znam koliko je pametno narucivati plocu sa KP...
 
nista nije pametnije ni da kupis kod nasih :)
nadji poznatog prodavca na kp i nemas problema...
kod nas je svakako jadan izbor bilo cega sto ima veze sa itx formatom.

pa kazu da je svakako bolja ova msi a i malo je jeftinija tako da razmisli o njoj, bez obzira sto nista ne klokujes (ne klokujem ni ja).

koje kuciste imas?
 
najbolje isto gledaj od madjara jer imas ogroman izbor. kod nas je isto tuga...

zavisi sta ti treba od kucista jer imas bas raznih modela... mada posto imas atx model napajanja onda gledas tu klasu...

koji ti je budzet za kuciste?
 
Nisam razmisljao o ceni kucista ali videcu sto jeftinije.. nit znam sta ima u ponudi i kako se krecu cene.
Prvo da nabavim ove komponente pa cu onda potraziti.

Trenutno ne bih vise od 50e :D
 
za te pare nema previse radosti ali imas kod nas recimo Cooler Master Elite 120 Advanced ako ti nije ruzno.
pod uslovom da ga stvarno imaju a ne samo sliku na netu.
jedino tu moze da stane to atx napajanje. ostala itx kucista a da su jeftinija imaju limit na SFX ili SFX-L format napajanja...

razmisli jos jednom, moze vrlo lako ITX masina da te kosta mnogo vise nego neka normalna ATX :)
 
Nisam razmisljao o ceni kucista ali videcu sto jeftinije.. nit znam sta ima u ponudi i kako se krecu cene.
Prvo da nabavim ove komponente pa cu onda potraziti.

Trenutno ne bih vise od 50e :D

Ako ćeš miniITX, prvo gledaj kućište, posle komponente, heh. Kućište, napajanje i kuler su kritične komponente za mITX.
Ako hoćeš što manje kućište za mITX ploču a da ne pravi probleme sa tim Seasonicom (150mm dubine) i za 50€, trenutno mi jedino padaju na pamet Silverstone SG13 i Cooler Master Elite 130. Thermaltake V1 je malo veće ali ne previše, isto je dobar izbor. Sharkoon QB One je dobar ali ne za toliko napajanje. Fractal Design Core 500 je jako dobro kućište ali je više od 50€. Raijintek Metis Plus je fino kućište za APU mašinu ali ne znam mogu li Mađari da ga nabave...
 
Poslednja izmena:
to sam i ja razmisljao pa sam gledao sto manje kuciste za te pare ali na zalost svako je ograniceno na manja napajanja...

metis je ok, koliko vidim dosta su ih prodali jer je bilo mnogo vise modela ali nabavice opet.

moja druga masina je spakovana u metis classic model i odabrao sam ATX napajanje uz grafiku od 144mm :)
inace u obrnutom slucaju su ljudi svasta pakovali u njega... uglavnom bude neko SF450/600 i full size grafika :)

mogu da ga donesu, samo treba naci ko hoce a da se ne ugradjuje previse...
 
Poslednja izmena:
nije problem kuciste,problem je napajanje za to kuciste.npr ima kod nas ovo:

http://www.itsvet.com/kuciste_lc_power_1540mi/lc120itx-pdaa1-21.i?id=2463

ali ovo fakticki ide na adapter koji je 120w,sto je ipak premalo za apu,pogotovo klokovan.

tako da je jurodivi potpuno u pravu,za ove minimal/portable varijante dobro razmisli koliko mozes daleko da ides i onda po tom kucistu uklapaj.
 
Nadjoh kuciste Cooler Master Mini ITX Elite 130 za 2.890 din. i porucih ga

Ploca: MSI B450i Gaming Plus AC

Procesor je, Ryzen 3 2200G

ssd ostao isti samsung evo 860, a wd red ne nadjoh pa cu, Seagate Barracuda Guardian ST4000DM004.

Napajanje: 520W Seasonic SS-520GM2

Sad, koju od ove dve memorije?
2x4GB 3000MHz Kingston HyperX XMP Predator CL15, HX430C15PB3K2/8
ili
2x4GB 3200MHz Kingston HyperX Predator CL16, HX432C16PB3K2/8

I koji kuler ako znate, nemam pojma... ako nema ovde videcu kod madjara da porucim...?
 
Kad sam gledao za Elite 130 pre par dana, pisalo je da je rasprodato po toj ceni...super što si ga našao, cena je odlična.

Ne treba ti drugi kuler za 2200G, stock će raditi posao, ako ga ne overklokuješ (mnogo). Ako budeš nekad menjao kuler, maximalna visina kulera koja je podržana je 65mm. To napajanje će delom nadvisiti kuler ali ne bi trebalo da imaš problema ta temperaturama. Baci pogled na ovaj video da imaš neku predstavu kako bi to sve izgledalo: https://www.youtube.com/watch?v=mhdau-GSiU4
Idealno bi bilo da imaš 120mm AiO vodeno hlađenje za CPU gde bi hladnjak išao napred, ali...poslužiće i ovo. Što se tiče drugih potencijalnih kulera, tu su Cryorig C7, Noctua L9/L9x65/L12 (AM4 verzije), Scythe Big Shuriken 2...u ovom članku imaš primere kulera: https://lanoc.org/review/cooling/7630-ryzen-itx-cooler-roundup?showall=1&limitstart=. Neki od njih će imati problema sa visokim RAM modulima. Ali, stock cooler bi trebalo da ti završi posao.

Metni neki jak ventilator napred (neka 120mm Noctua, idealno) i gledaj da ti kablovi ne stoje na putu vazdušnoj struji i bićeš ok. Elite 130 ima 3 mesta za HDD - u mestu predviđenom za 5.25" drajv (koji ti preporučujem da ukloniš skroz, ako može da se skine), ispod njega (pored matične ploče, na podu) i jedno mesto na onom bracketu sa strane.
Kad smo kod tog bracketa, po netu pričaju da se tu može staviti ventilator, iako nije predviđeno za to. Ako je tačno, super - vent na tom mestu bi lepo poslužio kao izduv. Probaj sa nekim 120 ili 92mm ventom, vidi da li odgovaraju rupe. Ako ne, možda se mogu napraviti bušilicom, heh.
Ako uspeš da nabudžiš vent na stranu, preporučujem ti da HDD staviš na pod, pored matične a SSD zalepiš bilo gde, gde god nađeš mesto.

Što se RAM-a tiče, preporuka ti je za ovako mala kućišta i mITX sisteme da uzmeš RAM sa niskim hladnjacima, tipa Corsair LPX. To omogućava da nemaš problem sa kulerima koji su širi ili se pružaju preko RAM modula, plus manje blokiraju protok vazduga preko ploče. Dakle, ako si u mogućnosti uzmi bilo koji Corsair LPX od 3000+ MHz ili neki drugi niskoprofilni. Ako ne, poslužiće bilo koji od ova dva koje si naveo...
 
Poslednja izmena:
Hvala!
Hvala svima!

Narucih vec kuler Noctua NH-L9a-AM4 i 2x4GB 3200MHz Kingston HyperX Predator CL16 HX432C16PB3K2/8 Valjda nece udarati u memoriju. (nisam razmisljao o tome)

Ne znam da li da uzmem drugo napajanje CORSAIR SF450. Trebalo bi da bude dovoljne jacine jer necu da overklokujem i nista necu dodavati (ono sto sam napisao od komponenti bice) eventualno jos jedan ventilator, hard disk ili usb hard disk ili oba....

Samo me brine koliko je pouzdano napajanje na duze vreme, jer ventilator se (ima Zero RPM Fan Mod) ne ukljucuje pri niskom i srednjem naprezanju, plus malo kuciste i teze se hladi bez okretanja ventilatora i da ne greje kuciste mnogo., mozda ipak bolje 520W Seasonic SS-520GM2..?
 
nasao sam pre 2 meseca elite 130 za 2000 novo cini mi se eklik, nisam mogao propustiti tako dobru cenu, cak u njemu mi nije mini itx vec matx od asrock onaj manji format
 
nasao sam pre 2 meseca elite 130 za 2000 novo cini mi se eklik, nisam mogao propustiti tako dobru cenu, cak u njemu mi nije mini itx vec matx od asrock onaj manji format

Huh? Stala je mATX ploča?

@supernaut:

Neće biti problema s tim kulerom, nije širok. Ja bih ti preporučio da prvo probaš sa stock coolerom pa ako nisi zadovoljan, ako su temperature previsoke, tek onda uzmi drugi cooler, da se ne trošiš ako ne moraš.

Što se napajanja tiče, taj Corsair je bolje rešenje. Kraći su kablovi pa će biti manje gužve unutra, kratko je i napajanje pa neće pokrivati cooler koji će lakše da diše, možeš ga ubaciti u bilo koje mITX kućište, dok Seasonic ne možeš...
Za rad ne brini, 450W ti je više nego dovoljno, vrlo je kvalitetno, Zero RPM je fina stvar...ako si u mogućnosti i još nisi pazario Seasonic, uzmi Corsair umesto njega. Napajanje okreni sa ventom na gore, da uvlači svež vazduh odozgo...
 
Poslednja izmena:
H110M-HDV_R3.0-3.jpg

Ovo staje bez problema, jos ima lufta.
Nek uzme atx napajanje nema potrebe da baca pare na te mini.
 
To na slici je miniITX format a ASRockova stranica za H110M-HDV pokazuje microATX: http://www.asrock.com/mb/Intel/H110M-HDV/
Kome sad da veruješ, lol...

Ne bih se složio da je SFX napajanje bacanje para, iz razloga koje sam naveo ispod. Ako ima mogućnosti da ga uzme a još nije uzeo drugo, neka kupi SFX. Ako već ima drugo napajanje, neka iskoristi to, pošto već može u ovom kućištu...
 
Nazad
Vrh Dno