Šta je novo?

Hardver Koju matičnu ploču, procesor i RAM kupiti?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

HMrules

Cenjen
Učlanjen(a)
23.11.2012
Poruke
96
Poena
160
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD FX-6300 Six core 3,5 GHz
Matična ploča
Gigabyte 970A-DS3P
RAM
16 GB DDR3
GPU
AMD Radeon R9 270 2 GB
Storage
SSD Samsung 750 EVO 120 GB (samo OS i programi), WD Blue HDD 1 TB, WD Red HDD 3 TB, Toshiba HDD 1 TB
Zvuk
Asus Xonar ST
Monitor
Dell U2715H
Mobilni telefon
Samsung A72
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Koristim PC koji je kupljen 2015. godine i vreme ga je već pregazilo, hteo bih da od starog kućišta da zadržim napajanje, grafičku, SSD, hard diskove i zvučnu kartu dok bih kupio novu matičnu, procesor i RAM, kasnije bih uzeo i bolju grafičku i bolje napajanje.
Što se tiče matične voleo bih da je DDR5, da ima jedan PCI slot jer imam zvučnu kartu koja mi je veoma bitna, da ima M.2 za SSD da bih kasnije ubacio M.2 SSD, da ima 6 SATA portova, minimum je 4 ali 6 bi bilo poželjno.

Šta bi mogli da mi preporučite?
 
Šta bi mogli da mi preporučite?
Da napises okvirni budzet, namenu i da li dolaze u obzir polovne komponentne, da li bi kupovao na KP ili samo u domacim radnjama i tako to osnovno za pocetak.
 
Na PCI slot zaboravi odmah, nećeš to naći ni na jednoj normalnoj novoj ploči, Srećom, većina novih ploča ima izvaredan zvuk, bolji nego te stare zvučne.
 
Da napises okvirni budzet, namenu i da li dolaze u obzir polovne komponentne, da li bi kupovao na KP ili samo u domacim radnjama i tako to osnovno za pocetak.
Uzeo bih nove komponente koje sam naveo na čekove, odgovarala bi mi neka prosečna ploča, da nije najjeftinija a da nije ni najskuplja, 16 GB rama minimum, procesor ne znam da li AMD ili Intel, bilo bi super da je kompatibilno sa Windowsom 11.
Na PCI slot zaboravi odmah, nećeš to naći ni na jednoj normalnoj novoj ploči, Srećom, većina novih ploča ima izvaredan zvuk, bolji nego te stare zvučne.
Mislim da ima adapter sa PCIe na PCI.
Korisrim Asus Xonar ST, odlična zvučna karta, ima optički i koaksijalni digitalni izlaz, takođe je koristim i za ripovanje muzike sa vinila.
 
Sve nove i svi procesori za njih su kompatibilne sa W11.
 
Opet nisi rekao budzet i namenu?
Mogu da ti sastavim komp od 400e ali isto tako moze i od 1000e, napisi budzet i namenu kompa...
 
hteo bih da od starog kućišta da zadržim napajanje, grafičku, SSD, hard diskove i zvučnu kartu dok bih kupio novu matičnu, procesor i RAM, kasnije bih uzeo i bolju grafičku i bolje napajanje.
obavezno uzeti sada i novo napajanje, uzevši u obzir da je sadašnje staro 9 godina

matora zvučna, kao i naslednica STX (koja ide u PCIe slot). ako hoćeš zasebnu zvučnu, moj savet je da pređeš na USB.
a kao što @CountMike reče, integrisane zvučne na današnjim pločama su odlične (neke imaju i pojačalo za slušalice i/ili pozlaćene konektore)
 
Opet nisi rekao budzet i namenu?
Mogu da ti sastavim komp od 400e ali isto tako moze i od 1000e, napisi budzet i namenu kompa...
Klasika, za surfovanje po netu, Youtube, slušanje muzike, gledanje filmova, povremeno neka video i audio obrada, što se tiče igrica ne igram najnovije igrice, najjače što igram je Age of Empires 2 Definitive Edition.
Što se tiče budžeta ne bih prelazio 400-500€.
obavezno uzeti sada i novo napajanje, uzevši u obzir da je sadašnje staro 9 godina


matora zvučna, kao i naslednica STX (koja ide u PCIe slot). ako hoćeš zasebnu zvučnu, moj savet je da pređeš na USB.
a kao što @CountMike reče, integrisane zvučne na današnjim pločama su odlične (neke imaju i pojačalo za slušalice i/ili pozlaćene konektore)
Jedino da Xonar ST prodam i kupim neku eksternu zvučnu kartu koja je u tom rangu ili bolju.
Bitno mi je da je dobra zvučna karta zbog ripovanje muzike sa vinila, takođe slušam isključivo .flac muziku sa računara pošto sam audiofil pa mi je kvalitet zvuka veoma bitan.
 
Prodaj i grafičku i uzmi Ryzen R5 8600G. Ploča možda ASRock B650M Pro RS. Mada ako hoćeš bolji zvuk (ALC1200/1220) onda mora i skuplja ploča, npr. Biostar B650M-Silver ili ASUS TUF Gaming B650-Plus. Druga opcija je, ako možeš da nađeš ASUS Pro A620M-C-CSM, ona ima PCI :D
 
I da nadješ PCI slot, vodi računa da taj Xonar ST, kao ni STX, i xonari posle, nemaju drajvere za Win11. Oni za Win10 ne rade. Postoje neki budženi, ali ne rade baš najbolje.
 
Ни најновије интегруше не могу прићи ЅТХ/ЅТ картама. Бољи избор био би усб дак, али ретко који има улазе за снимање.
Већина усб звучних карти није боља или су студијске. Најбоља опција би била дак за слушање и студијска за риповање.
Иначе, немој да користиш званичне већ Uni Xonar драјвере. Има и за 10 и за 11.
 
Koja radnja je najpovoljnija za kupovinu komponenti pošto bih uzeo na čekove?
Ни најновије интегруше не могу прићи ЅТХ/ЅТ картама. Бољи избор био би усб дак, али ретко који има улазе за снимање.
Већина усб звучних карти није боља или су студијске. Најбоља опција би била дак за слушање и студијска за риповање.
Иначе, немој да користиш званичне већ Uni Xonar драјвере. Има и за 10 и за 11.
To i ja isto mislim.
 
Koja radnja je najpovoljnija
postaviti ovde pitanje

Бољи избор био би усб дак, али ретко који има улазе за снимање.
Већина усб звучних карти није боља или су студијске. Најбоља опција би била дак за слушање и студијска за риповање.
ta kombinacija može da izađe skupo.
ima zanimljivih diskusija na temu USB DAC-ova u "Hi-Fi" sobi
 
Poslednja izmena:
500e je Ryzen 7600x, B650 i 32GB DDR5 teritorija...sasvim dovoljno za njegove potrebe. Samo još da se nađe odgovarajuća ploča jer mahom imaju po 4 SATA porta, sem nekoliko izuzetaka. Bolje MSI ploče poput Tomahawka i jačih imaju po 6 SATA, čini mi se. Mislim da u Atomu ima B650 Tomahawk za 220e, a nije loše mesto i za ostale komponente...

Setih se, Tomahawk ima i pristojan audio codec, ALC4080...
 
Poslednja izmena:
postaviti ovde pitanje


ta kombinacija može da izađe skupo.
ima zanimljivih diskusija na temu USB DAC-ova u "Hi-Fi" sobi
Јесте, али каже да је аудиофил а уз то рип плоча, да би био адекватан, мора бити на пристојној опреми.
Лично се не бих тиме бавио али... тако је.
Koja radnja je najpovoljnija za kupovinu komponenti pošto bih uzeo na čekove?

To i ja isto mislim.
Којих компоненти? Понуда није мала, ни дакова а још мање студијских карти. Буџет је битан.
За студијске карте погледати у Плејеру и сл продавницама а дак се може наћи опет у Плејеру, 4аудио итд хифи радњама.
 
Sad ste već otišli u druge teme...
Čovek hoće da potroši 400-500€ na ploču, procesor i DDR5 memoriju.
Od Xonar ST nema ništa na modernim pločama zbog PCI konektora, za to će morati da nađe neko rešenje...

6 SATA portova na B650 imaju samo MSI ploče i Asus Prime B650M-A AX koga nema kod nas a i nije nešto za svoju cenu...dakle, ako hoće 6 SATA ostaje mu samo MSI a najjeftinija B650 MSI ploča trenutno kod nas je Tomahawk od 220e (ako ga ima u Atomu). Dobar VRM, dobar I/O, noviji audio codec ako nešto znači, 6 SATA portova, S/PDIF...
Alternativno, da ostane na 4 SATA porta i uzme neki Gigabyte ili ASRock. E sad...ne bi bilo loše da ima jedan PCIe slot slobodan ako uzme zvučnu kartu. To eliminiše veći broj mATX ploča, ali zavisi dosta od grafike koju bude uzimao, ako nije neka mrcina imaće malo bolji izbor mATX. Recimo da mATX ne završava posao...ima ASRock B650 PG Lightning onda, ok ploča od 183€ i imaće jedan Gen4 x2 slot za kartu...nema S/PDIF izlaz ako mu zatreba, doduše. Ili B650 Pro RS za 10€ više. Tu je i Gigabyte B650 Gaming X AX za 205-210€ ali mislim da ASRock ploče nude malo više...

Za procesor, Ryzen 7600 non-X za 195€ (7600 tray).
Za RAM ima Kingston Fury Renegade KF560C32RSK2-32, 6000 CL32 za 145-150e.
Ako uzme B650 PG Lightning, to je ukupno oko 530€.

Intel alternativa bi bila malko jeftinija sa pločom od 150-160€ i 12600KF za 190€, 12600K za 210e ili 12400F za 145€...

Trebaće mu i kuler, doduše, šta god bude uzeo...
 
Ja sam spomenuo da ASUS Pro A620M-C-CSM ima PCI, a neko da postoje i drajveri (nezvanični) za ST za Win11. Ne znam da li te ploče ima u radnjama na čekove, mada se generalno može naći za 120-130€. Jeste da ima 4 SATA porta i 2 DIMM slota, ali očigledno je da se kompromis negde mora praviti.

Nisam znao da je 8600G toliko skuplji od 7600(X), tako da ništa od tog predloga. Možda 8500G može biti dobra opcija (i da se otarasi grafike, onda može i jeftinije napajanje, a verovatno je i box kuler sasvim dovoljan). To je sve oko 450€ (sa 32GB memorije) i za ~50€ neki NVMe SSD od 500GB, tako da će ipak ostati jedan SATA slot slobodan
 
@HMrules


Mislim da se nepotrebno zapetljavas sa Xonar ST i 4-5 HDD

Umesto PCI-PCI-E adaptera ( 30-40€ ) i petljancije sa drajverima za Win 11 , uzmi neku polovnu
Intel brend masinu sa mini kucistem u koje moze da stane Xonar ST.
Stavis 2 drajva , instaliras Win 7 , nemas problem sa drajverima i koristis samo za muziku.

Uz to kupis "obicnu" potpuno novu konfiguraciju za sve ostalo.

Monitor , tastaturu i mis povezes preko KVM svica.
 
@HMrules


Mislim da se nepotrebno zapetljavas sa Xonar ST i 4-5 HDD

Umesto PCI-PCI-E adaptera ( 30-40€ ) i petljancije sa drajverima za Win 11 , uzmi neku polovnu
Intel brend masinu sa mini kucistem u koje moze da stane Xonar ST.
Stavis 2 drajva , instaliras Win 7 , nemas problem sa drajverima i koristis samo za muziku.

Uz to kupis "obicnu" potpuno novu konfiguraciju za sve ostalo.

Monitor , tastaturu i mis povezes preko KVM svica.

Da napišem jednu zanimljivu priču za forum. Jedan drugar baš na ovom forumu je kupio karticu ESI Prodigy 7.1 HiFi


Koliko je kvalitetna ova karta govori to da radi i dan danas, uz mala osveženja. Mogli su čak da se menjaju i op amp ovi


Zadnja saznanja koja imam su da i danas radi na Win 10, jer je drug morao da pređe na jaču mašinu. Tada su u priču upali i ovi adapteri, koji inače rade plug and play.

Evo meni razloga da se vidim sa Fazanom :D
 
Nazad
Vrh Dno