Šta je novo?

Koju HD kameru da kupim?

NixyJungle

Čuven
Učlanjen(a)
02.12.2002
Poruke
555
Poena
620
Pozdrav.

Verujem da je vec bila gomila ovakvih pitanja do sada. Izvinjavam se povodom toga ;)

Zanima me sledece. Zelim da uzmem kvalitetnu High Definition kameru, do nekih 800$ po internacionalnim cenama, znaci ne cene koje su kod nas.

Preporucena mi je ova kamera Panasonic HDC-HS9
http://www.camcorderinfo.com/content/Panasonic-HDC-HS9-Camcorder-Review-34853.htm

Da li je bolje uzeti panasonic, sony ili canon, mada sam ja za canon jer su za foto aparate najbolji.

Da li uzeti hd ili hdv, mada sam vise za digitalnu tehnologiju nego za trake.

Tu je i pitanje obrade materijala. Ako snimam na full hd, od nekih 17mbit to je tezak materijal. Da li ce to moci lagano da se edituje, secka, ubacuju efekti i sve ostalo sto ide uz montazu klipova i mini filmova ili ce biti povuci potegni zbog full hd-a.

Progressive ili interlaced ? Procitao sam negde da je progressive mod slican filmu, tj. dobija se snimak slicniji filmu, tako da glasam za to. Oznaka je 1920p ili je 1920x1080 /25p.

U sustini, mogu neke preporuke vezane za konkretne modele. Ovaj panasonic, sto sam naveo iznad, se cini ok, cena je pala do sada jer je izasao jos pocetkom godine.

Malopre bio neki komsija da mu prebacim neke snimke. Ima sony dcr-dvd110 i snimak je katastrofa. Ja na digitalnom aparatu imam bolji snimak, a kameru je platio 400 evra kod nas. Znaci zaobici nesto takvo u sirokom luku. Zato i zelim da uzmem hd kameru.

Hvala unapred. Bilo kakav odgovor i pomoc je dobrodosla jer se ne razumem u kamere, a ne bih da napravim gresku prilikom kupovine.

Pozdrav.
 
Pozdrav.

Verujem da je vec bila gomila ovakvih pitanja do sada. Izvinjavam se povodom toga ;)

Zato si trebao da ih prochitash jer bi imao odgovore na sva pitanja ;)

Zanima me sledece. Zelim da uzmem kvalitetnu High Definition kameru, do nekih 800$ po internacionalnim cenama, znaci ne cene koje su kod nas.

HV30, ne za te pare, za bilo koje pare u consumer klasi.


Ako si "bash navalio" za HDD kameru, drugu i ne mozesh da kupish za tih 800$, ali ako trazish najbolju kameru za te pare, HS9 nije jedna od njih.

Da li je bolje uzeti panasonic, sony ili canon, mada sam ja za canon jer su za foto aparate najbolji.

Nema veze to sa fotografijom, ali trenutno Canon vlada u HD consumer klasi (do 1500$)

Da li uzeti hd ili hdv, mada sam vise za digitalnu tehnologiju nego za trake.

I "traka" je isto digitalna i daje najbolju sliku.

Tu je i pitanje obrade materijala. Ako snimam na full hd, od nekih 17mbit to je tezak materijal. Da li ce to moci lagano da se edituje, secka, ubacuju efekti i sve ostalo sto ide uz montazu klipova i mini filmova ili ce biti povuci potegni zbog full hd-a.

Moci ce ako imash najjachu mashinu :) Ali poshto verovatno nemash, chinjenica da je mpeg2 (traka) manje hardverski zahtevan za obradu ce ti znachiti.

Progressive ili interlaced ? Procitao sam negde da je progressive mod slican filmu, tj. dobija se snimak slicniji filmu, tako da glasam za to. Oznaka je 1920p ili je 1920x1080 /25p.

Zavisi za shta ti treba. Ja sve snimam u progressive, samo sport interlaced. Jednostavno jednom kad se navuchesh na "film look" nema nazad na "babi sam dao da me snimi kamerom" :)

U sustini, mogu neke preporuke vezane za konkretne modele. Ovaj panasonic, sto sam naveo iznad, se cini ok, cena je pala do sada jer je izasao jos pocetkom godine.

Nije pala zato, ne znam zashto je pala, jer sve ostale HDD kamere koshtaju 1000+$ :)

Malopre bio neki komsija da mu prebacim neke snimke. Ima sony dcr-dvd110 i snimak je katastrofa. Ja na digitalnom aparatu imam bolji snimak, a kameru je platio 400 evra kod nas. Znaci zaobici nesto takvo u sirokom luku. Zato i zelim da uzmem hd kameru.

Komshija se zeznuo, jer te DVD kamere su skupe a nisu nishta bolje od najjeftinijih na kasetu, ali ljudi su neobaveshteni pa DVD kamere i dalje opstaju :)

Hvala unapred. Bilo kakav odgovor i pomoc je dobrodosla jer se ne razumem u kamere, a ne bih da napravim gresku prilikom kupovine.
Pozdrav.

Ako budesh slushao, necesh je napraviti :)

Pogledaj sajt www.vimeo.com. Tu imash snimke dosta HD kamera, mada vishe od pola je HV20/30, i to takodje govori koliko je kamera popularna i ispred ostalih, a pogotovo value for money. Ako vec imash mogucnost da kupish u USA, uzmi HV20 za oko 600$, i napravicesh najbolju kupovinu u zivotu. HV30 se ionako razlikuje samo u farbi ;)
 
Poslednja izmena:
Geble, hvala za link.

Driver, hvala na opsirnom odgovoru. Uputio si me u komo pravcu da trazim dalje da ne bih gubio vreme na sitnice tipa razlika izmedju cmos i ccd cipova, kao sto sam malopre gledao, mada nije lose saznati nesto novo ;)

Jesam citao neke stvari na forumu i video da se hv20 najvise pominje i hv30. Takodje sam cuo da traku vise hvale nego hdd ili sd, ali, u cemu je ta bitna razlika. Generalno, mnogo mi je lakse da samo kopiram video materijal na hard, nego da presnimavam traku u real time-u, smorice me posle nekog vremena.

Koja je razlika u obradi materijala kamere koja snima na hdd ili neki drugi medij i kamere koja snima na traku. Prvi put to cujem, a stvarno ne znam koja je razlika. Definitivno ne zelim da uzmem neku dobru kameru sa dobrim video snimkom, a da kasnije ne mogu da otvorim i montiram video materijal, to bas ne bih voleo.

Ne znam sta podrazumevas pod jakom masinom. Ja imam athlon 4000+ dual core, 2 gb rama, ali integrisana graficka, 1 TB u hard diskovima, foxconn maticna ploca, ne znam oznaku. Prosle godine sam menjao konfiguraciju, tako da je sve otprilike iz vremena kad je i kamera izasla.

Da, komsija je definitivno pogresio sto se tice kamere, ali znam kako prodaju te stvari u radnjama, nahvale ih previse, a ljudi neobavesteni. Zato se za sve treba najpre posavetovati.

Nisam navalio na HS9, nego sam to dobio kao preporuku, pa u odnosu na tu kameru uporedjujem karakteristike drugih, jer do pre mesec dana nisam ni znao koje karakteristike ima dobra digitalna kamera. Znam da je velicina senzora dosta bitna i da je za nocne snimke bolji senzor veci od 1/6", ali da su skuplji, mada 1/4" moze da se nadje za solidne pare.

Imao sam prilike da kupim u USA do pre par dana, kad sam saznao da se drugarica vec vratila, tako da cu verovatno da narucim preko nekoga odavde jer bih da izbegnem enormnu carinu od 40% kako sam cuo.

Btw. sta uopste znaci HD na kameri. Da li to znaci da je rezolucija samo 1920x1080 ili znaci da po kvalitetu ima karakteristike HD-a. To hd moze da zbuni i prevari, jer moze da bude samo ta rezolucija, sa ne bas tako kvalitetnim snimkom.

Hvala za link, procesljacu sajt da pogledam test snimke. To sam trazio, ali sam malo teze nalazio do sada.

Hvala jos jednom.
 
Poslednja izmena:
Hm, pogledaj kako snimak secka kad snima drvece na gore, bas secka. Da li je to uobicajeno ili se tako zadesilo na ovom snimku. Mada, primetio sam da secka i na najmanje pomeranje kamere. bas cudno za kvalitetnu kameru. Zar ne bi trebalo nekako mekse da ide to pomeranje kamere.

Evo linka ka videu.

http://www.vimeo.com/1595657

Btw. ispod je attach, uhvatio sam screenshot sa jednog testa. Uopste mi se ne svidjaju ove vodoravne linije. Ne znam da li ima veze sto je cmos senzor ili ne, ali mi se uopste ne dopadaju. Cak ih ni moj obican digitalac ne pravi dok snimam klip. Ne znam zasto se javljaju, ali poprilicno iritiraju.
 

Prilozi

  • canonhv30.GIF
    canonhv30.GIF
    264.6 KB · Pregleda: 156
  • canon2.GIF
    canon2.GIF
    314.5 KB · Pregleda: 153
Poslednja izmena:
Generalno, mnogo mi je lakse da samo kopiram video materijal na hard, nego da presnimavam traku u real time-u, smorice me posle nekog vremena.

a jesi li ti uopste video kako se kopira video materijal sa hdd/sd kamkordera? nije to kao kopiranje 100kb .txt fajlova sa usb flash drajva. mislim, to traje i traje...i traje... u cemu je razlika da li prebacujes sa hdd-a pola sata, ili 'presnimavas' sat sa kasetice. u oba slucaja moraces da se opustis uz solju caja... :)

inace, pogledaj ovu temu, da se ne ponavljaju stalno ista pitanja i odgovori.
 
Jesam citao neke stvari na forumu i video da se hv20 najvise pominje i hv30. Takodje sam cuo da traku vise hvale nego hdd ili sd, ali, u cemu je ta bitna razlika. Generalno, mnogo mi je lakse da samo kopiram video materijal na hard, nego da presnimavam traku u real time-u, smorice me posle nekog vremena.

Bitna razlika je u kvalitetu snimka. HDV (kaseta) je najkvalitetniji od svih. Kopiranje sa HDDa mozda jeste lakshe i brze (ali nije brze 10x, nego samo duplo), ali tu prestaje prednost HDD kamere :) Ne znam da li si nekada imao kameru, ali za sat snimka ti treba da se ubijesh od snimanja, nije da cesh da imash dnevno po 3 sata pa cesh ostatak dana da provedesh u grebovanju :) Zato je brzina kopiranja sa kamere potpuno zanemarljiva stavka.

Koja je razlika u obradi materijala kamere koja snima na hdd ili neki drugi medij i kamere koja snima na traku. Prvi put to cujem, a stvarno ne znam koja je razlika. Definitivno ne zelim da uzmem neku dobru kameru sa dobrim video snimkom, a da kasnije ne mogu da otvorim i montiram video materijal, to bas ne bih voleo.

Moci cesh da montirash materijal sa svake kamere, ali najlakshe sa kasete (mpeg2 je u pitanju). Hardverski najmanje zahtevno, a imash najbolji kvalitet.

Ne znam sta podrazumevas pod jakom masinom. Ja imam athlon 4000+ dual core, 2 gb rama, ali integrisana graficka, 1 TB u hard diskovima, foxconn maticna ploca, ne znam oznaku. Prosle godine sam menjao konfiguraciju, tako da je sve otprilike iz vremena kad je i kamera izasla.

Josh uvek ne postoji mashina sa kojom cesh glatko da manipulishesh HD snimkom kao shto to radish sa SD. Zato je toliko bitno da imash format koji je najmanje hardverski zahtevan. Ja imam slichnu mashinu kao ti, i radi to sve, ali ako hocesh neshto kompleksnije da uradish, ugushicesh je za chas.

Da, komsija je definitivno pogresio sto se tice kamere, ali znam kako prodaju te stvari u radnjama, nahvale ih previse, a ljudi neobavesteni. Zato se za sve treba najpre posavetovati.

To je klasichna pricha prosechnog kupca. Ali ima tu i druga strana, on ne zna da je napravio najgoru mogucu kupovinu, zato nemoj da mu kazesh :)

Nisam navalio na HS9, nego sam to dobio kao preporuku, pa u odnosu na tu kameru uporedjujem karakteristike drugih, jer do pre mesec dana nisam ni znao koje karakteristike ima dobra digitalna kamera. Znam da je velicina senzora dosta bitna i da je za nocne snimke bolji senzor veci od 1/6", ali da su skuplji, mada 1/4" moze da se nadje za solidne pare.

HV20/30 imaju 1/2.7", i shto se mene tiche, i to je malo, moze vece :) Panasonici imaju 3CCD pa onda senzori mogu da budu manji, ali opet se ne mogu porediti sa ovim "velikim" CMOSom. Za lowlight koji nam je svima bitan i koji je najveci problem amaterskih kamera, HV20/30 vlada.

Imao sam prilike da kupim u USA do pre par dana, kad sam saznao da se drugarica vec vratila, tako da cu verovatno da narucim preko nekoga odavde jer bih da izbegnem enormnu carinu od 40% kako sam cuo.

U USA je to ultrajeftino, a i NTSC kamere su bolje (ima 24p i 30i, savrsheno za slowmotion, nashe imaju 25fps), i nemaju toliko problema sa rolling shutterom, da ne objashnjavam sad shta je to, vidi na wikipediji ako ti je bitno :)

Btw. sta uopste znaci HD na kameri. Da li to znaci da je rezolucija samo 1920x1080 ili znaci da po kvalitetu ima karakteristike HD-a. To hd moze da zbuni i prevari, jer moze da bude samo ta rezolucija, sa ne bas tako kvalitetnim snimkom.

Visoka rezolucija automatski znachi i bolji snimak. Kada budesh video HD snimak direktno iz kamere, bice ti jasno koliko je to bolje od SD kamera i koliko te kamere vishe ne vrede uopshte i ne treba ih kupovati. U sluchaju HV2o/30, senzor je veci a ima samo 3mpx (za razliku od ostalih HD kamera), tako da ima vece pixele i to automatski znachi odlichnu dinamiku, odlichan lowlight. Dinamika je kod HV20/30 takodje ispred svih ostalih kamera u klasi, a to je jedna od najbitnijih, ako ne i najbitnija stavka i kod kamera i kod fotoaparata.

Hvala za link, procesljacu sajt da pogledam test snimke. To sam trazio, ali sam malo teze nalazio do sada.

Ne znam da li si provalio, na vimeo uglavnom mozesh da skinesh i 720p verziju snimka koji je uvek boljeg kvaliteta od onog shto gledash streaming, mada je original u josh vecoj rezoluciji...

Hm, pogledaj kako snimak secka kad snima drvece na gore, bas secka. Da li je to uobicajeno ili se tako zadesilo na ovom snimku. Mada, primetio sam da secka i na najmanje pomeranje kamere. bas cudno za kvalitetnu kameru. Zar ne bi trebalo nekako mekse da ide to pomeranje kamere.

Evo linka ka videu.

http://www.vimeo.com/1595657

Btw. ispod je attach, uhvatio sam screenshot sa jednog testa. Uopste mi se ne svidjaju ove vodoravne linije. Ne znam da li ima veze sto je cmos senzor ili ne, ali mi se uopste ne dopadaju. Cak ih ni moj obican digitalac ne pravi dok snimam klip. Ne znam zasto se javljaju, ali poprilicno iritiraju.

To se zove interlaced snimak i tako snimaju sve kamere. Da sad ne objashnjavam opet shta je to, imash na wikipediji, a HV20/30 su jedine kamere koje mogu da snimaju i progressive i ne morash da radish deinterlacing da bi ovo nestalo kao kod svih ostalih kamera, tako da kod HV20/30 to najmanje treba da te brine. Bez obzira koliko ovo bile amaterske kamere, ti morash da znash da ih koristish, da znash kako funkcionishu i kako da iskoristish maksimum iz njih, a pretpostavljash da vecina to ne zna i jedan od njih je i onaj koji je napravio taj snimak :)

Vidi kako moze da izgleda snimak sa HV20 - http://www.vimeo.com/431500

Kamere o kojima pricate u ovoj temi (HV20, 30...) su 1080i ili 1080p?

HDV format je 1080i, ali u okviru njega HV20/30 snimaju progressive, pa se mora uraditi pulldown. U svakom sluchaju, HV20/30 mogu da snimaju oba, druge kamere to ne mogu.
 
Poslednja izmena:
Driver uploaduj neki snimak na vimeo da vidim neke tvoje snimke. Zanima me koliko moze da se izvuce iz HV30 jer svi oni test snimci, osim ovog http://www.vimeo.com/431500 su nekako lose uradjeni.

Sto se tice CMOS senzora i CCD, juce sam citao neka objasnjenja sta je bolje i zbog cega i kako rade i iz pomenutog teksta sam razumeo da CCD ima bolju osetljivost senzora, da e druga tehnologija nego CMOS i da je bolja. E sad, kazes da je ovaj CMOS 1/2.7" u odnosu na 3xCCD 1/6" bolji zbog velicine senzora ili da me to CMOS i CCD uopste ne buni ako je kvalitet isti. Mada me zabrinulo sto su ipak dali prednost CCD-u.

Pomenuo si vece piksele na HV20/30. Nisam siguran, ali cini mi se da su manji pikseli bolji zbog vise detalja i da slika ne bi bila kockasta, a veci pikseli bolji kad se snima pri slabom osvetljenju ili ja uopste nemam pojma o kamerama pa zato tako mislim :)

Nisam video na vimeo gde se skida 720p, ali sam video da mozes da iskljucis HD i da ukljucis. Verovatno kad iskljucis je obican snimak kao na youtube, kompresovan maksimalno. Ne znam da li na vimeo ima full rezolucija. Skoro kad sam trazio neke test snimke, nasao sam full rezoluciju, jedva sam ih pustio, 600 MB za 8 minuta otprilike, mozda i mnogo vise, ali zato snimak ujeda :)

Kazes 3mpx za HV30. Da li to znaci da snima u 3mbit-a ili samo u 3mpx kao npr. 1920 puta 1080 = 2 mpx, a ovo 3mpx, samo veca rezolucija ili je to nesto drugo.

Pogledacu ovo za interlacing i progressive na wikipediji. Samo me zanima jedno. HV30 ima progressive i snima skoro kao pravi film i ako ne zelim, ne moram da koristim interlaced. Sta je pulldown, usporavanje sa 30 fps na 25 fps za progressive mode.

Jos samo da vidim gde mogu da nadjem ovu kameru za ok parice pa da uzimam :) Dobro da sam se prvo posavetovao ovde, jer bih se sigurno zaleteo i uzeo neko avchd kameru sa kojom bih imao muke kasnije.

Jos nesto. Upoznao sam skoro jednog kamermana na nekom decjem 1. rodjendanu, snimao covek i ima Panasonic NVMD 10000 - http://www.globalmediapro.com/video/products/Panasonic_NVMD10000_miniDV_Camcorder_PAL--1790.html

Kaze da je platio 1300 evra, preko nekog lika iz bg-a i sl. Jeste vidno skuplja kamera, ali koliko je kvalitetnija od HV30 i da li je uopste i vredi li stedeti za takvu kameru ili cekati dve godine da padnu cene. Jos nisam uzeo dvd da odgledam snimak tog rodjendana. Nadam se da snimak nije mnogo kompresovan da bih video pravi kvalitet kamere.
 
Driver uploaduj neki snimak na vimeo da vidim neke tvoje snimke. Zanima me koliko moze da se izvuce iz HV30 jer svi oni test snimci, osim ovog http://www.vimeo.com/431500 su nekako lose uradjeni.

Imam nalog na vimeu odavno, ali josh nishta nisam uploadovao jer mi je upload mnogo smeshan (128k). Ne znam kako nisi mogao da nadjesh nishta normalno, na vimeu je tachno da je to gomila ljudi koji tu totalni pochetnici, ali ima i dosta vrlo pristojnih i vanprosechnih videa. Potrazicu pa cu ti dati linkove.

Sto se tice CMOS senzora i CCD, juce sam citao neka objasnjenja sta je bolje i zbog cega i kako rade i iz pomenutog teksta sam razumeo da CCD ima bolju osetljivost senzora, da e druga tehnologija nego CMOS i da je bolja. E sad, kazes da je ovaj CMOS 1/2.7" u odnosu na 3xCCD 1/6" bolji zbog velicine senzora ili da me to CMOS i CCD uopste ne buni ako je kvalitet isti. Mada me zabrinulo sto su ipak dali prednost CCD-u.

Ne znam gde si to chitao, ali si losh utisak stekao. Problem u CMOSu je kompleksnost proizvodnje i zato je do sada to samo Canon radio, ali evo i Sony (koji isporuchuje senzore vecini proizvodjacha) je pocheo to da radi, tako da ce za koju godinu skoro svi aparati bez obzira koje klase bili, da imaju CMOS. CMOS iz HV20 je bash glavni razlog zashto ima tako dobru sliku, dinamiku, lowlight. To je 'otkunuto' parche sa Canonovih DSLR aparata.

Pomenuo si vece piksele na HV20/30. Nisam siguran, ali cini mi se da su manji pikseli bolji zbog vise detalja i da slika ne bi bila kockasta, a veci pikseli bolji kad se snima pri slabom osvetljenju ili ja uopste nemam pojma o kamerama pa zato tako mislim :)

Au ;) Veci pixeli/manji broj pixela=bolja slika. Sve ostale HD kamere imaju vishe mpx samo da bi mogle da naprave fotografije, a to se negativno odrazava na video koji je glavni. Zato je 3mpx kod HV20/30 dobra stvar. Veci pixeli su bolji za sve.

Nisam video na vimeo gde se skida 720p, ali sam video da mozes da iskljucis HD i da ukljucis. Verovatno kad iskljucis je obican snimak kao na youtube, kompresovan maksimalno. Ne znam da li na vimeo ima full rezolucija. Skoro kad sam trazio neke test snimke, nasao sam full rezoluciju, jedva sam ih pustio, 600 MB za 8 minuta otprilike, mozda i mnogo vise, ali zato snimak ujeda :)

E pa to je pravi snimak koji dobijash iz kamere. Ono shto gledash na vimeu je sve kompresovano i smanjeno, nije to pravi kvalitet. Sad vidi kad imash recimo pola sata snimka koji zelish da izmontirash, to je 7GB materiajala kojim neki program mora non stop da manipulishe :) Zato je bitno da taj materijal bude u shto "nezahtevnijem" codecu, a to je mpeg2, odnosno HDV.

Kazes 3mpx za HV30. Da li to znaci da snima u 3mbit-a ili samo u 3mpx kao npr. 1920 puta 1080 = 2 mpx, a ovo 3mpx, samo veca rezolucija ili je to nesto drugo.

Tih 3mpx postoji samo zbog fotografija, poshto je 1080p 2mpx, bilo bi josh bolje da kamera ima 2mpx.

Pogledacu ovo za interlacing i progressive na wikipediji. Samo me zanima jedno. HV30 ima progressive i snima skoro kao pravi film i ako ne zelim, ne moram da koristim interlaced. Sta je pulldown, usporavanje sa 30 fps na 25 fps za progressive mode.

Pogledaj i pulldown na wikipediji :)

Hv30 ima i dodatni 30p, progressive mod u 30fps, tako da imash 24 i 30 progresivni i 30fps interlace, pa bukvalno interlace ne morash da koristish nikad :)

Jos samo da vidim gde mogu da nadjem ovu kameru za ok parice pa da uzimam :) Dobro da sam se prvo posavetovao ovde, jer bih se sigurno zaleteo i uzeo neko avchd kameru sa kojom bih imao muke kasnije.

Pin je uvoznik za Canona kod nas pa vidi tamo, a pogledaj i po jachim foto radnjama, svi je imaju, mislim da koshta oko 850-900e.

Jos nesto. Upoznao sam skoro jednog kamermana na nekom decjem 1. rodjendanu, snimao covek i ima Panasonic NVMD 10000 - http://www.globalmediapro.com/video/products/Panasonic_NVMD10000_miniDV_Camcorder_PAL--1790.html

Kaze da je platio 1300 evra, preko nekog lika iz bg-a i sl. Jeste vidno skuplja kamera, ali koliko je kvalitetnija od HV30 i da li je uopste i vredi li stedeti za takvu kameru ili cekati dve godine da padnu cene. Jos nisam uzeo dvd da odgledam snimak tog rodjendana. Nadam se da snimak nije mnogo kompresovan da bih video pravi kvalitet kamere.

Ja sam pre 18 godina imao Panasonicovu kameru koja tako izgleda, ali kada sad pogledam snimak sa nje, mogu samo da se nasmejem ;) Taj Panasonic je miniDV kamera shto znachi da snima u 720x576 rezoluciji, i ona moze da bude najkvalitetnija na svetu, ali ne moze da napravi sliku kao HV20/30. Ja moj HV20 ne bih menjao ni za SD kameru od 3000e, jer jednostavno nema smisla, HV20 mi pravi bolju sliku, a kada spustim na standardnu rezoluciju, dobijem isti kvalitet. Jedina razlika je u samom telu (kucishtu) koje je mnogo bolje, mnogo bolje komande, sve manuelne, mnogo bolja ergonomija, ali mi to ne znachi nishta kad na kraju imam loshiji rezultat.
 
Poslednja izmena:
posto vec dugo nisanim Hd kamere najzamljivije su ove 2-3 u cenovnom rangu od 0k0 300 e

https://www.aiptekshop.de/product_i...d=539&osCsid=e88d5363135dc38a3a3989869acb54b7
Pocket DV Z300 HD mada vec ima i neka Z500 koja je full HD za istu cenu od oko 300 e

https://www.aiptekshop.de/product_i...d=865&osCsid=e88d5363135dc38a3a3989869acb54b7

Samsung Unveils 14MP Compact Camera
http://www.i4u.com/article20026.html
dok ova samsung je izisla pre metar dana kosta oko 330 e

Za te pare ne mozesh da kupish ni poshtenu kameru standardne rezolucije...
 
Jel SD znaci standard definition - http://en.wikipedia.org/wiki/Standard-definition_television

Hvala driver za objasnjenje. Dosta si mi razjasnio sta je sta, nadam se da ce i drugima ovaj post da koristi u izboru kamera.

Stekao sam utisak kao da ne postoji druga kamera jer se na sve strane prica o ovim canon-ovim HV20/30 :) Btw. posle par Fuji foto aparata, ne nameravam vise da koristim fuji, verovatno nikada, a canon-ove aparate vidjam na svakom koraku i koji god sam testirao bio sam odusevljen kvalitetom slika i video snimkom, tako da od sada samo canon :)

Mnogo je 800+ evra. Gledacu nekako da kupim u USA pa da mi neko posalje, ali ne znam kako cu sa porezom i sl. Koliko naplacuju porez i jel postoji neki nacin za smanjenje poreza. Npr. da taj neko otpakuje kameru i posalje je obicno upakovanu, recimo, ja bio tamo, pa zaboravio kameru, pa mi je on kao vraca :)
 
Ma imao sam Fuji Finepix S7000 koji je imao video snimak extra, bolji od polovine digitalnih kamera koje danas prodaju za 300-400 evra, samo sto je taj aparat tad kostao oko 500 evra pa je to i vredelo, a sad prodaju smeće za te pare (mislim na kamere).
 
Zanimljivo kada sam uzimao kameru, covek mi je nudio mnogo skuplju ali SD, ali sada mi je drago da sam isao na HD iako je consumer.

Radio sam sa vishe jachih SD kamera, i najvishe sa Sony VX2100, ali ni jedna se ne moze porediti sa HV20.

Mislis u klasi aparata ili video snimka. Hoces da kazes da je canon bolji ili da je fuji bolji :)

Pricham o fotografiji naravno, zashto bi poredio video snimke na fotoaparatima :) Ako cemo i tako, Fuji S6500 ima najbolji od svih, imash manuelni zum i fokus, kao na pro kamerama, a i najbolji lowlight :)
 

Prilozi

  • Budva 1080i[(000356)02-42-06].JPG
    Budva 1080i[(000356)02-42-06].JPG
    190.9 KB · Pregleda: 128
  • Budva 1080i[(004168)02-42-42].JPG
    Budva 1080i[(004168)02-42-42].JPG
    245.9 KB · Pregleda: 119
  • Budva 1080i[(003876)02-42-30].JPG
    Budva 1080i[(003876)02-42-30].JPG
    337.8 KB · Pregleda: 119
  • Budva 1080i[(006033)02-42-55].JPG
    Budva 1080i[(006033)02-42-55].JPG
    327.6 KB · Pregleda: 129
Poslednja izmena:
Snimak je sa SONY HC7, nego sam samo pominjao VX2100 posto mi je covek preporucivao tu umesto consumer HD kamera jer je rekao da ce mnogo kvalitetnije da snima, ali sam ja trazio ipak da kamera bude u visokoj definiciji.
 
Pa nece ni kvalitetnije da snima. Ne mogu bash da ga uporedim direktno sa HV20, jer se na HDu svaka mrva vidi, ali su i u lowlightu tu negde, a VX2100 je kralj lowlighta u svojoj klasi.
 
Nazad
Vrh Dno