Šta je novo?

Koju grafiku na i5 2500

jova12

Poštovan
Učlanjen(a)
21.11.2017
Poruke
88
Poena
60
Klinac je dobio od mog brata vec vremesnu ali ne tako slabu masinu ,pa bih mu kupio pristojnu grafiku,a i ja da Se malo podmladim ,nisam igrao igre od 2011,mislim ,tj kad su Amerikanci napali Kubu ,u tadasnjem COD.
Novac nije problem ali ne bih ni preterivao ,znaci koja je najjaca grafa ,koja se moze staviti na ove komponente da sve radi kako treba.

i5 2500
ASUS P8H61-M
msi 6870
8gb
500gb

Ja sam najpre razmisljao o rx470 4gb,ili cak o 480 ici,naravno ako naletim po iole normalnim cenama,i ako bi ona mogla da se uglavi u datu masinu.
Drugo pitanje je napajanje ,posto je neki kinez ,kupio bih novo ,,da li bi lc power od 600w ,bio ok ,ili ici na nesto kvalitetnije.Hvala unapred.
 
Mozes da ides na gtx 1070 isto
 
Previse je 1070 za zakljucanog Sandyja, 1060 6GB maksimum, optimum 1060 3GB zbog cene u domacim radnjama, moze da se uzme 1060 3GB, pristojno napajanje(VP600p, GPE-600S, Evga BQ) za isti novac koliko 1060 6GB kosta, verovatno ce mu i kusur ostati, a razlika izmedju karti ni blizu tolika.
 
Ja u 2017. (skoro 2018.) ne bih kupovao kartu koja ima manje od 4GB memorije, a košta više od 150€. Što se tišine i temperature tiče, to zavisi od konkretne izvedbe. Jedino što troši ~30-40W manje. A mislim da je nebitno da li ceo sistem troši 210W ili 250W, kad svako kršteno napajanje ima bar 400W na 12V.

Ja koristim i7 i R9 380 Strix na nJoy kršu od "600" W, a kolega i7-6600K i RX 470 na takvom napajanju, i oba rade bez problema. Naravno, nisam ja birao komponente, i lično nikad ne bih kupio to napajanje, kad za 1000-2000 više ima kvalitetnijih modela. Bar je na UPS-u ako ništa drugo.
Karta se ne čuje jer se vent ne pali do 60 C, tako da buke s te strane nema, ali i to je nebitno jer se intelov box kuler čuje za sve pare, pa i da imam referentnu, verovatno ne bi bila najglasnija komponenta u kućištu
 
Poslednja izmena:
Naravno da je bolje ici na 470/570 nego na 1060 3GB, ako obe nadjes po istoj ili slicnoj ceni, netacno je da su Radeon bucnije i da vise trose, pogotovo ako se malo undervoltuju, def. napon im je poprilicno visi nego sto treba.

Zavisi od modela karte koliko ce bucna biti.

Ne bih ni ja isao na 3GB kartu, ali 6GB verzija ni u snu ne vredi ~100e vise, a Radeoni su skupi zbog majninga.
 
Poslednja izmena:
Razmisljam se izmedju dva modela rx480/580 8gb i 1060 6gb,sta uzeti po vasem misljenju ,i koji model gledat.Sa cenom su slicni u radnjama.,kolko vidim i sa performansama su tu negde zavisi od igre do igre.Namerno idem na malo jaci model ,jer u dogledno vreme planiram da uzmem novu masinu.
 
Ako hoces jacu grafu od 1060 3GB, zaobisao bih domace radnje i uzeo nesto preko oglasa..
 
Slazem se ali kolko vidim ,cene iz oglasa ,su takoreci iste sa cenama u radnjama ,govorim za nove grafike sa dve godine garancije ,naravno ako ih ove radnje imaju posto ih vidim na netu ,a vikend je ne mogu pozvati.
 
3GB vram ili ne, kartica je barem 40% jaca od 1050Ti, na bilo kojoj rezoluciji, i dobra je kupovina kad nema Radeona po normalnim cenama.

Da ima RX 470/570 4GB za isti novac kao i 1060 3GB, ne bi bilo dileme.
 
Poslednja izmena:
Ne kupuje se ništa u tom slučaju :) Pre godinu i po dana su GTX 1060 3GB i RX 470 4GB mogli da se kupe za ~200€, i sad treba da budemo srećni jer su opet tu? Iz principa treba bojkotovati kupovinu grafičkih dok cene ne dođu na normalnu vrednost, a to je 10-15% manje od MSRP.
 
Dzabe ti bojkot kada rudari kupuju :)
 
Hehe...AMD i nVidija trljaju ruke zbog mnogo vise posla od kad je pocela mining manija, mislis da ce tvoj bojkot nesto promeniti :) jedino ako ce tebi zbog istog da bude lakse, inace to je zrno peska na plazi, ako i toliko :)
 
Mnogo se na ovom forumu (napamet) svira o gtx 1060 modelu sa 3gb rama. Opet rece covek gore, ko to ne zeli jer misli da mu 3gb vrama nije dovoljno za high detalje u AAA naslovima, jer na 60fps na very high/ultra tesko da ce nesto zahtevnije terati u min 60fps, onda nek ne kupuje nista.

I sto se volte tice, volta nece biti dostupna u prodavnicama pre avgusta/septembra 2018-te godine, posebno ne karte srednje klase. Iz tog ugla i nije lose uzeti gtx 1050 ti i ustedeti novac, najmanje ce realno njoj pasti cena.
 
Poslednja izmena:
Poenta moje price je da tamo gde zafali VRAMA, ova karta ne moze ni da isporuci na tim detaljima 60fps. Osim ako se fura brdo modova npr. u Skyrim SE.
 
Uzecu jednu od ovih ,kolko je pametno vreme ce pokazati ,cene su van pameti ali i cekati ,dokle, ne vidim poentu.
AMD Radeon RX580 XFX 4GB OC
GeForce GTX1060 Asus 6GB Dual DDR5
Naravno moram uzeti sa rezervom jer ,kolko su trenutno dostupne ,tek sutra kada pozovem cu videti.Obe su oko 40k u radnji.Vise naginjem rx 580 ,jer kako rece Ivan ,razlika izmedju 1060 sa 3 i 6 gb je 10k ,sto je bas mnogo a ne dobija se toliko.Da li je ovaj model 580xfx ok ili ipak ici na drugog proizvodjaca.
 
Gtx 1060 3 vs 6 gb vredi doplate od max 50e! Problem kod 3 Gb(imao-znam) je taj što na max detaljima u nekim igrama(novi Wolfenstein recimo), bukvalno prepolovi frejm, dok 6Gb na istim detaljima radi u 60f....Tako da treba samo spustiti podešavanja, odnosno prilagoditi Vramu. U suštini bilo koji od modela koji su ti naveli sličnih su perfomansi i neki max za taj cpu ...Gledaj da pazariš na nekim akcijama, ipak su tada cene najprihvatljivije...
 
Pa ne vredi ni 580 4GB 40.000, to je sigurno, zato sam ja za 1060 3GB, sve su to karte slicnih performansi, a cenovne razlike kao da su razlicite klase..

Pre bih uzeo i 1060 6GB nego li 580 4GB, po istoj ceni, osim ako je u planu FreeSync monitor.
 
Poslednja izmena:
Iskreno nisam ocekivao da ce biti ovako komplikovano ,sta mislis Ivane o ovom modelu ,polovna sa jos dve godine domace garancije ,za 320 evra.
ASUS ROG STRIX-RX480-O8G-GAMING
 
Ne bi da se mešam u procene, ali ako si već spreman da daš te pare za polovnu, onda imaš za istu sumu novu RX 570(Gigabyte AORUS i XFX) u domaćoj radnji...Ili dodaj još 2k za GTX 1060 6Gb ili RX 580 u istoj radnji...Kažem samo u slučaju da si spreman da daš taj novac...Najbolja varijanta je bila GTX 1060 3Gb po 26k ili 1060 6 Gb po 30k, ali pitanje je da li će biti opet po tim cenama...
 
Gtx 1060 3 vs 6 gb vredi doplate od max 50e! Problem kod 3 Gb(imao-znam) je taj što na max detaljima u nekim igrama(novi Wolfenstein recimo), bukvalno prepolovi frejm, dok 6Gb na istim detaljima radi u 60f....Tako da treba samo spustiti podešavanja, odnosno prilagoditi Vramu. U suštini bilo koji od modela koji su ti naveli sličnih su perfomansi i neki max za taj cpu ...Gledaj da pazariš na nekim akcijama, ipak su tada cene najprihvatljivije...

Wow, wolf i njegovi uber detalji, ista prica kao i sa Doom-om, odnosno enginem u te dve igre. Uber/nightmare povuxe duplo vise vram-a i pojede fps za dobrih 20-25%, a u odnosu na ultra(very high) vizuelno razlika mozda primetna na 4k, ali samo mozda, na 1080p nikako. I to je koliko vidim opcija dostupna u samo dve opcije/detalja.
Ajde da pogledamo neke druge naslove gde preseti malko skaliraju od high na ultra, gde nema tih dodatnih fancy uber detalja koji u praksi ne donose nista:
Evo nekoliko primera grafickih lepsih i zahtevnijih igara, Rise of Tomb Raider, Assasin's Creed Origins, Dishonored 2, Mass Effect Andromeda...U svakoj od tih igara very high (ultra) podesavanja zahtevaju vise od 3gb vrama, u nekima i preko 4gb. I to je ok, ali ono sto nije ok je sto one na gtx 1060 od 6gb na tim setovanjima ne mogu da.rade na 60fps lock, tako da im tih 6gb vrama ne znaci nista. Za tako nesto potrebna je gtx 1070, a u slucaju originsa i gtx 1080p max 60 fps lock. Na high setovanjima(medium za origins) razlika izmedju 3gb i 6gb modela je 10% u fps-u, a 3gb vrama je dovoljno.

E sad ko voli da igra sa lelujavim fps-om tipa 44-65 i samim tim gomilom stuttera, onda ok.

Ostajem i dalje pri stavu ako mozes da se isprsis za 26k dinara uzmi gtx 1060 3gb. Ako ne onda gtx 1050 ti i teraj
 
Poslednja izmena:
.Najbolja varijanta je bila GTX 1060 3Gb po 26k ili 1060 6 Gb po 30k, ali pitanje je da li će biti opet po tim cenama...

Đokice, da si malo pažljivije pročitao moja zadnja dva posta ne bi se isčuđavao...Do skoro sam imao 3 gb i vidiš da je i dalje favorizujem:laugh:... I doplata od 4k se stvarno isplati(koliko je mene izašla). Da budem iskren i ja sam tako reagovao dok nisam probao obe karte. I nije samo Wulf i Doom u pitanju, već i Dishonored 2, WW2, Wildlands(pričam o igrama koje sam probao). Sve one rade OK na 3 gb, ali prosto trzaju, štekaju, fali Vram...I iskreno dovoljno je smanjiti detalje da bi prodisale...Dok ove navedene igre sa 6Gb rade "lock 60", bez ikakvog trzanja uz max detalje, uz zauzeće vrama od 5 do 5,5gb(nekad i više). Definitivno gpu ima snagu i baš je i pokaže u kombinaciji sa 6Gb...I nije ovo tema da upoređujemo 3 vs 6, ali ovaj kolega koje je i započeo, ako već hoće da izdvoji 320e za polovno, onda je bolje da za skoro isti novac uzme novo kod nas i to one modele koje su mu ovde svi naveli... Ako ima GTX 1060 3Gb po ceni od 26k, onda nema razmišljanja o drugoj varijanti (smanjiš detalje i voziš)
 
Ne znam, moji testovi sa mojom od 6gb i drugarovom od 3gb koju sam koristio jedno vreme dok sam imao problem sa starom kartom, pokazuju nesto drugo. Konkretno dishobored 2 min, na ultra setovanjima na 6gb modelu fps je pada tipa na 52-53, na 3gb modelu na jedva preko 40fps. Ogromna razlika, procentualno 30%, ali stutter pod syncom (ma kojim je) je meni bio isti, znaci na stranu fps. Onda lepo na high preset obe, i jedna i druga lock 60fps, nikakav sttuter nista, iskljucim sync prednost modela sa 6gb je 10%, koliko u kranjem slucaju ima i vise CUDA. Ovo kazem jer sam igru igrao na dve karte, veci deo na modelu od 3gb, pa tipa trecinu odradio do kraja sa mojom. Na stranu sto sam ja uzeo 6gb model poprilicno davno, veoma brzo posle launcha, i po jako dobroj ceni, licno sam planirao da kupim rx 470 ili gtx 1060 3gb, kod madjara, ali sam dodao malo novca, rwlativno malo, i iskoristio deal za novu sa domacon garancijom od kolege sa ovog foruma.

Slicna stvar je i po drugarovim recima i u svim ostalim igrama, jedna jedina igra koja moze na 1060 3gb da radi na 60 fps sve na max, ili ajde bolje da preformulisem, jedina igra za koju gtx 1060 3gb ima dovoljno snage da tera sve na maks 1080p 60fps lock, a koju ne tera zbog problema sa manjkom memorije, je Resident Evil, sve ostalo like a charm.

Sad kazem ima nas svakakvih, ja ne tolesiram oko 50fps ili konstatne dropove cim udjem u malo intenivniju scenu, i posebno u fps igrama to lako primetim, zato bez pardona obaram detalje, posebno sto danas su razlike u 99% igara izmedju high i ultra nikakve. Sad, nekome 50fps ne smeta.

Sto se tice toga da li je ovo ili nije neka tema, msm da je ovo tema gde je, opet po mom misljenju, bolje kupiti 3gb model umesto 6gb i ostaviti 100e u dzepu. Nq stranu sto ja licno, karte kupujem i planiram upgrade relativno brzo posle launcha, ako su cene ok, jer tako izvucem najvise iz njih i sto preno 300++evra dati sada za kartu, 7-8 meseci pre izlaska nove generacije, kada ti 100e jeftinija karta nudi 90% performansi iste, nema apsilutno nikakvog smisla.
Opet, cisto subjektivno misljenje. I moram da dodam da ovaj gpu nema snagu za vecinu, ne sve, AAA naslove na 1080p 60fps. Mnogo je tu naslova, tako da se nikako ne bih gorepomenutom konstatacijom. Wolfenstein je jedan od najmanje zahtevnih AAA naslova, sto je super stvar, jer veliki krug ljudi moze da igra, ali nazalost to je skoro pa izuzetak.

Edit: i da, ta fama i strah od spustanja detalja sa ultra na high na obom forumu, je kao prava epidemija:d
Greske u kucanje me mrzi da ispravljam, sta kad nema leba da se naviknem na kucanje na touch-u ni posle 6-7 godina:d
 
Poslednja izmena:
Negde moram prelomiti,zvao sam dvadesetak radnji i ljudi ,i ono sto pise po sajtovima ,nema veze sa vezom .Cene su strasne.Iz svega sto ste napisali resio sam uzeti 1060 3gb ,njih nalazim za 240 evra ,sa garancijom na oglasima,.Samo da mi kazete da li je potrebno da obratim paznju na proizvodjaca
Asus dual gtx 1060 3gb 240eur,
Gigabyte gtx 1060 3gb 240eur,
Gainward gtx 1060 3gb 240

Mislim da ce skok sa stare 6870 ,biti vidljiv itekako ,druga stvar ,nisam neki bas zahtevan korisnik ,da mora ultra ,ili max ,meni i medium zavrsava posao ,nadam se i klincu.Hvala ljudi na svim savetima .
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno