Šta je novo?

Hardver Koju graficku kupiti?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Lakishaa

Poznat
Učlanjen(a)
07.11.2021
Poruke
121
Poena
40
Pozdrav svima.

Naime odlucio sam da kupim novu graficku s tim da ne menjam maticnu i napajanje
Trenutno imam u kompu sledece:
i5-2300
12gb ram ddr3
maticna lga 1155 podrzava 2 i 3 generaciju procesora
lc power napajanje od 600w

Koju graficku kupiti ? Da nema bottlenecka ?
Prvo cu procesor promeniti razmisljam se na i7- 2600 (jer je jeftiniji) ili i7-3770 (malo skuplji od i7-2600)
E sad koj procesor uzeti od ova 2 i koju graficku kupiti da nema bottlenecka
Budzet da kazem samo za graficku bi bio do 100e
Dal da uzmem neku RX 570 4GB , RX 580 4GB ? ILI NEKU GTX ?
 
Te grafike su prastare. Šta bi radio sa njima ?Pogledaj neku polovnu 6600. Možeš i da je zadržiš kada zameniš mašinu. Ta grafika traži nešto manje od 500 w. Grafička (bez XT) može da se prinađe za oko 150€
Prvo cu procesor promeniti

Nemoj više ništa da menjaš. Ta platforma je baš baš mrtva. treba da se krene dalje
 
Pa bre sta znam , uzeo bi nesto da igram cisto fifu 19 i cs2 , ne igram nista spec ja sad posebno
to mi je dok sledece godine ne uzmem novu masinu iz radnje , do tada koliko toliko da me sluzi
 
Nemoj ništa da menjaš. Nabavi samo ovu grafiku, a seledeće godine će mo već izabrati neke komponente za mašinu za tebe.
 
jel nece da ima bottleneck sa tu graficku ? kazem ti opet kuci sam imao gtx 750ti i i5 2300 , prodao sam gtx 750ti , ona je okej radila gurala fifu 19 na high podesavanja , ali eto hteo bi nesto jace da uzmem
 
Imam trenutno Gigabyte B560M D3H matičnu,i5 10400f,Gigabyte GTX 1660 6GB,MS Industrial Core M700 80+ Platinum napajanje i planiram da trenutno zamenim grafičku kartu sa tipa nekom od ove 3 (RTX 4060,RTX 4060 TI od 16 GB,RTX 4070),pa da posle promenim procesor. E sad me najviše muči taj procesor za kasnije,da li da uzmem 11 seriju i7 procesora čiji test ne mogu da nađem nigde sa nekom od ovih GPU-a ili da jednostavno zamenim i matičnu za onu koja podržava 12 i dalje serije i da uzmem tipa I7 12700. Grafičku uzimam sigurno i video sam da postoje testovi sa mojim trenutnim procesorom,a menjam je samo zato što 1660 6GB ne podržava minimum nekih igara tipa Alan Wake 2,Starfield i sl. A što se tiče procesora,cilj mi je da pređem sa i5 na i7 i razmišljao sam da ga uzmem kasnije,pošto sam skoro (pre 2-3 god) sastavio ovu konfiguraciju. Da uprostim pitanje "Da li uzeti i7 11700 ili zameniti i ostale komponente i uzeti i7 12700?"
 
Mali su dobitci između dodirnih generacija Intel-a, veći bi bio da skočiš directno na 13-ku na DDR5 platformi pa si miran duže vreme. Tebi je vrlo usko grlo grafička tako da je bolje da počneš sa što boljom grafikom. Neće ni 10400 da "davi" 4060 (Ti se be iplati) pa ni 4070 ne bi patio. Probaj tako pa posle odlučuj o platformi. Grafička se bar lako menja a ceo system ume da bude velika gnjavaža.
 
Mali su dobitci između dodirnih generacija Intel-a, veći bi bio da skočiš directno na 13-ku na DDR5 platformi pa si miran duže vreme. Tebi je vrlo usko grlo grafička tako da je bolje da počneš sa što boljom grafikom. Neće ni 10400 da "davi" 4060 (Ti se be iplati) pa ni 4070 ne bi patio. Probaj tako pa posle odlučuj o platformi. Grafička se bar lako menja a ceo system ume da bude velika gnjavaža.
Trenutno ne radim nigde (da sam prijavljen),ali zaradim neku paru za rad sa strane pa sam zato trenutno spreman da dam samo za grafu do nekih 80k a to su ove 3 (uzimam realno najjaču do tih para jer što bi sad potrošio tipa pare na 3060 jer je povoljna,a mogao bi bolje). Naravno da postoje polovne ili čak može da se nađe jeftinije na KP,ali od kad sam prethodni put izrađen,izbegavam da kupujem tamo. E sad ja sam svestan da je i5 10400f već dosta slabija i da ako hoću bolje performanse,da mi onda treba i malo bolji procesor i nekako idem na taj i7 jer to nekako smatram updateom nego da uzmem i5 11. serije. E sad ne sećam se da li je pre tri godine imala 13. serija,ali mislim da je tada donekle 11. serija bila donekle skoro next gen za malo veće pare,jer je 12. bila skuplja. Uzeo sam tada ovaj procesor isključivo zato što sam kasnije razmišljao da zamenim sa serijom iz 11. kojoj bi do tada pala cena. E sad pošto sam odlučio da zamenim procesor,počeo sam da razmišljam i vidim da mi bolje da uzmem drugu matičnu (jer ova moja ne podržava više od 11. serije),kako bi uzeo tipa neki procesor iz 12. i 13. serije nego da uzimam sad 11. seriju i da menjam 2 puta za kratko vreme procesor. E sad 13. seriju ću možda uzeti,ali nekako bi više išao na to da uštedim pare i da uzmem 12.seriju pa da posle upgrade na 13.seriju,jer trenutno ako se ne varam ima samo 14.serija koja je dosta skupa i na koju ću preći možda tek kad izađe 15.serija.
 
Mali su dobitci između dodirnih generacija Intel-a, veći bi bio da skočiš directno na 13-ku na DDR5 platformi pa si miran duže vreme. Tebi je vrlo usko grlo grafička tako da je bolje da počneš sa što boljom grafikom. Neće ni 10400 da "davi" 4060 (Ti se be iplati) pa ni 4070 ne bi patio. Probaj tako pa posle odlučuj o platformi. Grafička se bar lako menja a ceo system ume da bude velika gnjavaža.
Da skratim. Uzeo bi 12. generaciju kako bi kasnije upgrade na 13. evenutalno na 14. jeste da mi je negde bolje 13. ali je trenutno skupa i bolje da sečekam da izađe 15. pa kasnije da je kupim ili skočim na 14. E što se tiče grafičke,trenutno mi se ne daje preko 8pk za grafičku i zato su ove 3 u najužem izboru. Čujem da dosta njih ne preporučuju 4060 TI (ne samo zato što je cena za 8 GB prevelika i slično i za 16 GB),e sad 4070 je skuplja i ima 12 GB i ako želim da igram na većim postavkama za neke igre mi treba 16 GB,4060 jeste jaka grafička i verovatno će mi trajati dosta dugo,ali ono što sam i rekao izbor nje mi opet pravi problem jer danas je VRAM za neke igre minimum 8 GB koliko i ima 4060,ali ako minimum skoči na 12 GB,onda bi morao da dodam još jednu grafičku. Ne razumem se baš toliko u procesore pa sam zato pitao za savet,a nzm baš da li VRAM utiče na pokretanje igre ili samo na performanse,pa izvinite ako sam nešto pogrešio.
E sad nisam onaj ko juri Nvidia i Intel samo zbog naziva,već sam nekako navikao na tu kombinaciju i nekako mi je lakše popamtiti modele ta 2 proizvoda nego AMD i nekako mi više Intel leži uz Nvidiu nego kombinaciju Nvidia-AMD i AMD-Intel
 
Pitanje je koliko novih generacija Intel-a će biti posle 14-e generacije na istoj platformi pa nezam koliko se isplati računati na to.
Problem sa 4060Ti je razlika u ceni prema dobijebim performansama i ceni bližoj mogo boljoj 4070 (bez Ti) , ne zato što nisu dobre.
VRAM uutiče na celokupne performanse grafičke u igrama koje traže više a to se sve više događa kako islaze nove. Slično je i sa CPU i RAM-om, nove igre postaju nezajažljive. MSFS recimo ni super kompjuter ne bi potpuno zadovoljio. Dodavanje grafičkih nije više upotrebljivo a ne bi dupliralo VRAM. Zato je sada praktičnije ispružiti sa za što bolju grafičku ako ti je do visoke rezolucije, detalja i refresh-a. nego da uskoro menjaš.
 
E Sad sam video da je cena između i7 12700 i i7 13700 nekih 100e pa možda uzmem 13700,ali onda mislim da bi morao da menjam skoro ceo komp
Pitanje je koliko novih generacija Intel-a će biti posle 14-e generacije na istoj platformi pa nezam koliko se isplati računati na to.
Problem sa 4060Ti je razlika u ceni prema dobijebim performansama i ceni bližoj mogo boljoj 4070 (bez Ti) , ne zato što nisu dobre.
VRAM uutiče na celokupne performanse grafičke u igrama koje traže više a to se sve više događa kako islaze nove. Slično je i sa CPU i RAM-om, nove igre postaju nezajažljive. MSFS recimo ni super kompjuter ne bi potpuno zadovoljio. Dodavanje grafičkih nije više upotrebljivo a ne bi dupliralo VRAM. Zato je sada praktičnije ispružiti sa za što bolju grafičku ako ti je do visoke rezolucije, detalja i refresh-a. nego da uskoro menjaš.
E sad pošto ja planiram grafičku kartu da uzmem najdalje do Marta,verovatno će pasti cena nekoj koja je malo skuplja,pogotovo ako sad bude neki praznični popust na njih. VRAM me samo muči zato što danas dosta igara traži 8 VRAM-a minimum,a želim donekle da igre većinom igram na preporučeno (tj. na najvišim podešavanjima koliko mogu) i da budem zasiguran da mogu pokrenuti nove igre u narednih 4-5 godina,bar na minimum. Da sam neki bogataš pa da ne brinem za kofiguracije,ne bi imao ovaj problem. Skoro sam počeo da se zanimam šta koja grafička može i zato pitam koja je razlika. Naravno 4070 TI je bolja Grafička i naravno da se isplati,al me je mučio taj VRAM,sad shvatam i mislim da ću uzeti i7 13700F uz RTX 4070
 
Da,ali naznačio sam da ću je promeniti kasnije zajedno sa procesorom. E sad nzm da li bi morao da menjam i ostale konfiguracije MS Industrial Core M700 (napajanje),Kingston Fury Beast DDR4 16GB 2666MHZ (planirao sam kasnije da uzmem kasnije 32 GB od 3200 MHZ),a imam i Samsung 970 EVO Plus M.2 od 250 GB (imam i HDD od 1TB sa strane). Realno sam razmišljao da uzmem Gigabyte B760M DS3H matičnu
Koliko vidim, ta ploča podržava samo do 11e generacije.
Ali sad vidim da kod te matične moram da imam memorijsku od 32 GB min.
 
Da,ali naznačio sam da ću je promeniti kasnije zajedno sa procesorom. E sad nzm da li bi morao da menjam i ostale konfiguracije MS Industrial Core M700 (napajanje),Kingston Fury Beast DDR4 16GB 2666MHZ (planirao sam kasnije da uzmem kasnije 32 GB od 3200 MHZ),a imam i Samsung 970 EVO Plus M.2 od 250 GB (imam i HDD od 1TB sa strane). Realno sam razmišljao da uzmem Gigabyte B760M DS3H matičnu

Ali sad vidim da kod te matične moram da imam memorijsku od 32 GB min.
Ok,skontao sam da je bolje da uzmem matičnu sa DDR5 memorijskom. Izgleda da ću morati ceo komp da sastavim
 
Ako hoćeš više od 8GB VRAM-a, NVidia će da te košta ohoho za 4070Ti a i ona ne puca od VRAM-a...ako nemaš neki poseban razlog da uzmeš Nvidiu, možda ti je bolje da uzmeš 7800XT i počneš da štekaš pare za drugu platformu...
Ili uzmi 4070 ako misliš da ti je dovoljno 8GB.
 
Poslednja izmena:
Ako sada nisi spreman za celu konfiguraciju ili moraš da smanjiš grafičku. samo uzmi Rx 7800XT. neće je 10400 zadržavati uopšte.
Za razliku od Intel ili Amd platforme, garfičke nemaju igranje sa BIOS-om tako da nema veze ako si navikao na jednu ili drugu. sve se svodi samo na drajvere i dođe mu isto.
 
Ako hoćeš više od 8GB VRAM-a, NVidia će da te košta ohoho za 4070Ti a i ona ne puca od VRAM-a...ako nemaš neki poseban razlog da uzmeš Nvidiu, možda ti je bolje da uzmeš 7800XT i počneš da štekaš pare za drugu platformu...
Ili uzmi 4070 ako misliš da ti je dovoljno 8GB.
Ma nije mi bitan toliko VRAM. Uzeću RTX 4070 kad skupim pare (on ima 12GB VRAM) oko 80k je u manjim prodavnicama,a do Marta će možda spasti cena i možda je nađem za 60k i realno sa tom grafom mi mirna glava bar
 
Trenutno ne radim nigde (da sam prijavljen),ali zaradim neku paru za rad sa strane pa sam zato trenutno spreman da dam samo za grafu do nekih 80k a to su ove 3

Kupi ovde na forumu od 8 GB
 
Ok,sastavio sam neku konfiguraciju i od vas tražim da mi kažete da li to odgovara i da li preporučujete neku izmenu.
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI ddr5 matična,I7 13700k procesor,GIGABYTE GeForce RTX 4070-TI WINDFORCE OC 12GB grafička,Kingston Fury 32GB DDR5 5600 MHz CL36 memorijska,Samsung SSD 2TB 980 PRO NVMe M.2 2280 (kuler,napajanje i kućište ću dodati kasnije ako je sve uredu)
 
Ja bih pre uzeo AMD jer je veća šansa da bude neki upgrade path koji ima smisla. A i ovako generalno ne moraš da menjaš CPU, osim ako nemaš konkretne zahteve zbog kojih moraš.
 
Nazad
Vrh Dno