Šta je novo?

Koji zvučnici za mene?

dusko_m

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poruke
1,458
Poena
660
pojačalo je NAD C 338. deklarisano 2x50W na 8Ohm. Trenutno imam Acoustic Energy Linear One bookshelf zvučnike deklarisane za pojačala 25-120W. Ali nešto tu ne štima. Na jakom basu, jednostavno “proprde”. Nosio u servis, čovek premerio, probao sve drajvere i rekao mi da su zvučnici apsolutno ispravni. Zvučnici su moji od početka (~15 god) , nikad ništa čačkano, nikad se nije iživljavalo nad njima. Serviser mi tvrdi da je to jednostavno tako. Uprkos specifikaciji, ovi drajveri za bas/mid, po njemu, mogu da izdrže realnih ~40W. Ne savetuje promenu drajvera… kaže novi bi vrv izdržali par meseci i desilo bi se isto.

Ima li ko pouzdanu procenu koje bi to kutije bile adekvatne za ovo pojačalo a da ne koštaju bubreg ili dva


Početak ove pesme, zvučnici mogu da izdrže do ~80% snage pojačala. Preko toga, krenu da se cepaju.
 
Више изгледа да појачало није кадар да их контролише. Пробај друго појачало.
 
Да, можда ти клипује појачало, па ти се чини да "крче" звучници. Јел имаш позади на појачалу soft clipping? Укључи ако имаш па види. Јер, можда је сувише снажан бас у тој песми, па појачало не може да изгура.
 
nemam opciju softclipping. bez osciloskopa, kako da utvrdim pouzdano u kojoj komponenti je problem? možda uspem da se oragnizujem da odnesem pojačalo kod prijatelja da ga probam na drugom setu zvučnika...
 
Najbrže i najdelotvornije je, zaista, probati druge zvučnike sa tim pojačalom ili drugo pojačalo sa tim zvučnicima.

Mada, ako su zvučnici već probani, verovatno je problem u pojačalu...

Nego, kako bi pomoću osciloskopa mogao da utvrdiš u kojoj komponenti je problem?

Pitam, jer nemam ideju.
 
Видео би да ли је излазни сигнал заравњен на врховима, то значи да појачало клипује.
 
ovo što tozovac kaže. pusti se čist sinus na ulazu i prati izlaz. kreneš da pojačavaš i ako krenu vrhovi talasa da se menjaju, pojačalo klipuje. pazi, pojačalo je glanc novo. tehnički ne bi trebalo da bilo šta bude problematično sa njim. ima integrisan chromecast, signal ide direktno sa deezer-a. postoji verovatnoća da je master toliko bustovan da pojačalo krene da klipuje pri većim snagama, nije isključeno. gledaću da probam sa drugim zvučnicima
 
То је ниска класа појачала, не очекуј квалитет.
 
Početak ove pesme, zvučnici mogu da izdrže do ~80% snage pojačala. Preko toga, krenu da se cepaju.
80 posto snage je već da ne može da se sedi u sobi, i nije baš lako naći kombinaciju pojačalo zvučnici kod koje se ne bi dešavalo isto...80 posto snage ti je 4 sata na potenciometru, ili šta već imaš kod tebe...ne očekuj čuda...

soft clipping imaju stari nadovi ab klase, ovo je d klasa pojačala...
 
izgleda da je do pojačala. probao na drugom paru zvučnika i matlene identični artefakti se pojavljuju. bio sam 100% ubeđen da se radi o zvučnicima

80 posto snage je već da ne može da se sedi u sobi, i nije baš lako naći kombinaciju pojačalo zvučnici kod koje se ne bi dešavalo isto...80 posto snage ti je 4 sata na potenciometru, ili šta već imaš kod tebe...ne očekuj čuda...
ne radi se generalno o potrebi za većom glasnošću. više me, da kažem, nervira to da imaš uređaj koji, po nekom mom shvatanju stvari, nije usaglašen sam sa sobom. ima mi nekakve logike u tome da imaš eksterni izvor zvuka... npr komp. pa mu nasvraš izlaz pa kad takav signal dođe u pojačalo pa kad prođe pojačavanje, izađe iz opsega snage pojačala i pojavi se kliping. ovo da interni streamer pusti signal u pojačalo o ono može da ga pojača van svojih mogućnosti, to mi nešto ne ulazi u glavu. a izgleda da je to savršeno normalan pristup u audio tehnici :) samo ja to ne kontam. znači, samokontrola na potenciometru svugde i uvek :)
 
Појачало улазни сигнал појача рецимо 100 пута, и тако и треба да буде јер ако је улазни сигнал слаб, кад одврнеш до даске неће бити клипинга, а ако је улазни сигнал прејак, може појачало да ти клипује и на 50% снаге. Наравно, и улазни сигнал може да буде толико појачан, да ти сам улаз појачала клипује, онда је небитно на колико си одврнуо појачало, излазни сигнал ће свакако да буде дисторзиран.

То ти ја све причам из праксе, не знам баш која је стручна терминологија за ово што сам написао, али поента је та.
 
Nazad
Vrh Dno