Pihole ima sopstveni DHCP server.Da, pretpostavio sam da je zakljucan, tj da je taj deo izostavljen u ovom primerku. Videcu koje su mi opcije, trenutno koristim pihole instaliran na orangepi-u, sa svakim klijentom rucno podesenim da koristi pihole ip.
Da, ima, ali da ne spamujem sad temu, koristio sam ga neko vreme kao dhcp i dns server, ali ako se ne varam, proslo je godinu i nesto od tad, iz nekog razloga nisam mogao da dodeljujem ip adrese klijentima na 5Ghz mrezi, pa sam odustao od dhcp servera (ako se lepo secam). Sad pihole koristim samo kao dns resolver uz nginx na unraid serveru uz tailscale. Ali, to je za neku drugu temu.Pihole ima sopstveni DHCP server.
Nije spamovanje. Pričamo o DNS serverima i kako ih pravilno setovati.Da, ima, ali da ne spamujem sad temu,
Da li si povezan kablom, USB-m, na 2.4, 5 ili 6 Ghz je totalno nebitan podatak i nema nikakve veze sa DHCP-om.koristio sam ga neko vreme kao dhcp i dns server, ali ako se ne varam, proslo je godinu i nesto od tad, iz nekog razloga nisam mogao da dodeljujem ip adrese klijentima na 5Ghz mrezi, pa sam odustao od dhcp servera (ako se lepo secam). Sad pihole koristim samo kao dns resolver uz nginx na unraid serveru uz tailscale. Ali, to je za neku drugu temu.
Tako nešto jednostavno nije moguće ako je Pihole bio jedini DHCP server na mreži i ako ne koristiš VLAN-ove za segmentaciju. Ili je to, ili se ti klijenti na 5Ghz nikada nisu povezali iz nekog razloga.Iz nekog razloga uopste nisam video klijente na 5Ghz-a u dhcp podesavanjima pihole-a, zato sam vratio da default podesavanja za ubee.
Instalirao sam i adguard na orangepi, probacu da obrisem pihole i stavim adguard kao dhcp i dns server.
To znači da negde imaš aktivan DHCP server ili NAT. Switch, router...itd. Ručnim setovanjem IP adresa u mreži gde postoji DHCP server, zaobilaziš bilo kakav DNSBL kao što je Pihole ili AGH.Moja greska, moram da se ispravim, potpuno si u pravu, lupao sam napamet, a nisam proverio. Problem koji sam imao i zasto sam odustao od dhcp servera je sto ne vidim ip adrese uredjaja koji imaju staticku ip adresu a konektovani su preko lana.
Kad u mreži imaš DHCP server, onda treba izbegavati ručno setovanje IP adresa. Ako želiš da određeni uređaji u mreži imaju fiksnu IP adresu po tvom izboru, onda treba odraditi statičko DHCP mapiranje. Na taj način će uređaji na koje si do sada uvek ručno postavljao IP adresu, od DHCP servera uvek dobijati IP adresu koju ti odrediš.Juce sam instalirao adguard, hteo sam da probam njega, ali nikako nisam uspeo da ga namestim da radi, jer je na orange pi-u vec bio instaliran pihole, i neki problem sa portovima sam imao.
Danas reinstaliram armbian na op3, instaliram svez adguard, ugasim dhcp na ruteru, stavim na adguardu, isti problem sto se tice ip adresa(ili je to jednostavno tako), ali dns radi bez problema.
Nema nikakvog smisla. Uvek se više isplati hostovati sopstveni besplatni DNS u vidu pfBlocker-a, Pihole-a ili AdGuard-a koji ima daleko bolju kontrolu i najbitnije od svega, bolji odziv.Koliko ima smisla uzimati Pro plan na NextDNS? Trenutno koristim provajderove DNS servere, pa razmisljam da predjem na NextDNS.
Ja koristim nextdns, nisam ni blizu da dostignem limit.Koliko ima smisla uzimati Pro plan na NextDNS? Trenutno koristim provajderove DNS servere, pa razmisljam da predjem na NextDNS.
Lako je vama network nindžama da dižete DNS servere, pfBlockere i izvodite ostale magije. Šta mi obični smrtnici da radimo? Probao sam da aktiviram AdGuard Home na ruteru (Flint 2), ali kao da je usporio internet saobraćaj. Mislim, brzina dl/ul je i dalje ista, ali odziv je nekako sporiji i treba više vremena nego inače da otvori stranice. Verovatno zato što se filtriranje saobraćaja vrši na mom ruteru, a kod NextDNSa je na njihovim serverima pa bi trebalo da bude brže. Zato sam i pitao za NextDNS jer sam video da blokira malware i reklame, a našao sam i neko uputstvo za konfiguraciju.Nema nikakvog smisla. Uvek se više isplati hostovati sopstveni besplatni DNS u vidu pfBlocker-a, Pihole-a ili AdGuard-a koji ima daleko bolju kontrolu i najbitnije od svega, bolji odziv.
[rant] Glavni problem je što vi zahtevate napredne DNS mogućnosti bez ulaganja u hardware i bez želje da nešto naučite. A oni koji imaju želju da nauče, sramota ih da otvore temu na forumu i da pitaju, nego šalju privatne poruke i nude novac za privatne časove. Forum gubi svaki smisao ako znanje razmenjujemo privatnim porukama. Ako već vidite da na forumu postoje članovi koji se razumeju u materiju, ne davite ih na PM, nego otvorite temu i postavite pitanje. Ne budite lenji i stidljivi.[/rant]Lako je vama network nindžama da dižete DNS servere, pfBlockere i izvodite ostale magije. Šta mi obični smrtnici da radimo? Probao sam da aktiviram AdGuard Home na ruteru (Flint 2), ali kao da je usporio internet saobraćaj. Mislim, brzina dl/ul je i dalje ista, ali odziv je nekako sporiji i treba više vremena nego inače da otvori stranice. Verovatno zato što se filtriranje saobraćaja vrši na mom ruteru, a kod NextDNSa je na njihovim serverima pa bi trebalo da bude brže. Zato sam i pitao za NextDNS jer sam video da blokira malware i reklame, a našao sam i neko uputstvo za konfiguraciju.
GitHub - yokoffing/NextDNS-Config: Setup guide for NextDNS, a DoH proxy with advanced capabilities
Setup guide for NextDNS, a DoH proxy with advanced capabilities - yokoffing/NextDNS-Configgithub.com
ovo ne prolazi?Da li je neko od vas na Supernovi i da li je uspeo da se uloguje u njihov optički ruter, mislim da je ZTE F680 ili neka slična oznaka? Standardne kombinacije usera i passworda ne prolaze
Hardware je dostigao nivo gde takve stvari više ne predstavljaju problem ni sa client, ni sa server side.Inspirisao si me da testiram par DoH servera i pozitivno sam iznenađen da nema previše razlike u odzivu u odnosu na "klot" DNS upite. Mislim da ću da zadržim load balancing mode između quad1 i quad9 DoH servera za upstream.
Pogledajte prilog 469455
Nikakve. Pravim se pametan, i ispao sam glup.Kakve veze ima koji je ruter?
Šta bih trebao da proverim zašto se "kolju" DNS-ovi (objašnjenje u nastavku) na različitim uređajima ili je samo do krš provajderskog uređaja?
Postoji li način da se reši ova situacija da kad je AGH na mini pc-u offline, da failover bude ovaj na RPi i može li da se reši bez dodavanja još jednog uređaja? Razmišljao sam o nekom servisu za uptime koji bi konstantno proveravao da li je AGH online, ali je opet problem kako zameniti na zte-u kad se ispostavi da jeste offline.
:global globalHostnameResolved
:local testHostname "cher.lan"
:local testServer "192.168.4.2"
:local testHostnameResolved ""
:do {
:set testHostnameResolved [:resolve $testHostname server=$testServer]
} on-error={}
:if ($globalHostnameResolved != $testHostnameResolved) do={
:if ($globalHostnameResolved = "192.168.4.2") do={
/ip firewall nat enable [find where comment="dst-nat - dns is down"]
/ip firewall nat disable [find where comment="dst-nat - dns intercept"]
/ip dns set servers=1.1.1.1
:set globalHostnameResolved $testHostnameResolved
:log info "k3s DNS is down!"
} else={
/ip firewall nat disable [find where comment="dst-nat - dns is down"]
/ip firewall nat enable [find where comment="dst-nat - dns intercept"]
/ip dns set servers=192.168.4.2
:set globalHostnameResolved $testHostnameResolved
/ip/dns/cache/flush
:log info "k3s DNS is back!"
}
}
[[email protected]] > /ip/firewall/nat/export
add action=redirect chain=dstnat comment="dst-nat - dns is down" disabled=yes dst-address-list=dns-local dst-port=53 in-interface-list=!WAN protocol=udp to-ports=53
add action=redirect chain=dstnat comment="dst-nat - dns is down" disabled=yes dst-address-list=dns-local dst-port=53 in-interface-list=!WAN protocol=tcp to-ports=53
add action=dst-nat chain=dstnat comment="dst-nat - dns intercept" dst-address-list=!dns-local dst-port=53 in-interface-list=LAN protocol=udp to-addresses=192.168.4.2
add action=dst-nat chain=dstnat comment="dst-nat - dns intercept" dst-address-list=!dns-local dst-port=53 in-interface-list=LAN protocol=tcp to-addresses=192.168.4.2
[[email protected]] >
Razmišljam već neko vreme da dodam svoj ruter i ubacim openWRT, ali onda dodajem još jedan uređaj u nizu ispred krajnjih uređaja, pa bih ako se ne varam imao dupli nat i na sve to CGNAT. Možda bi to sve radilo ok, nisam ni sam siguran. Mini pc jeste kinez, ali sam uzeo baš sa dva LAN porta, da bih probao da namestim OPNSense, samo što trenutno nemam slobodnog vremena, a ni znanja da ispratim sve to. Ne znam koliko je zahtevan inicijalni setup i posle održavanje, jer mi ono što si ti pisao ovde ne deluje jednostavno, doduše moguće da grešim. To bih svakako morao da hostujem na proxmoxu pored HA, Z2M i još nekih servisa, pa ne znam ni da li je N100/16GB/512GB dovoljno za sve to.Ja ti ne mogu pomoći, ali jedna stvar mi nije jasna, a to je da hostuješ sopstveni DNS bez sopstvenog routera. Oslanjati se na taj ubogi ZTE je asking for trouble i upravo to ti se i dešava. Mogao si pored AGH-a da hostuješ OpenWRT, OPNSense ili pfSense ili da skroz eliminišeš AGH iz priče i pređeš na pfBlockerNG koji je superiorniji u svakom pogledu.
I ja sam isto mislio, dok nisam naleteo na ovaj problem. Gledao logove, na ovaj sekundarni nije išlo skoro ništa ili po jedan - dva requesta. Na primarnom se vide requestovi, izvršeni su brzo, recimo 20-100ms (ili par ms, ako je iz keša), zavisi šta se učitava, dakle daleko od onih 30 sekundi ili request timed out, zato i postavih pitanje ovde, jer mi nije jasno gde se onda desi problem neučitavanja stranice. Generalno, mislio sam da će bar Android ili iOS imati mehanizam da provale ako je DNS sa prve IP adrese down, da koriste DNS sa druge IP adrese, pošto su od rutera dobili obe. Kad su obe DNS IP adrese prisutne, učita se poneki request, ali većinom ne radi, dok kad ostavim na ruteru samo primarnu DNS IP adresu (ili stavim sekundardnu na samom uređaju poput telefona) sve radi odlično.Kakve veze ima koji je ruter? On samo provajduje IP adresu DNS servera klijentima. Klijenti posle kveruju njegov AGH u lokalu.
@optical
U suštini to kako si uradio je pravilno ja bih rekao. Ne kontam što se učitava toliko vremena. Jesi probao da gledaš query log na oba AGHa dok nešto učitavaš? Šta se desi ako oboriš prvi AGH i ostaviš samo drugi?
Elem, da ti se zahvalim ja sam u DHCPu rutera imao konfigurisan primarni DNS server koji je moj AGH, i sekundarni koji je 1.1.1.1. Kontao sam da u slučaju da je primarni down, koristiće se sekundarni. Sad malo izguglah i videh da to ne radi tako. U suštini zavisi od klijenta do klijenta kako to koriste(tj OSa na njima) ali se izgleda generalno radi load balancing, tj može da se koristi bilo koji od ta dva. Što znači da će reklame ipak prolaziti nekad
Why should Pi-hole be my only DNS server?
Reduced Ad Blocking Capability The main reason you should Pi-hole as your only DNS server is that you will see increased performance in the blocking of ads. If you have two DNS servers (Pi-hole and something else), your network clients may not always query Pi-hole for name resolution. If a...discourse.pi-hole.net
Proveri da li si greškom uključio DHCP server na nekom AdGuard-u. Ne bi tebalo da imaš više od 1 aktivnog u istoj mreži.
Ovo je verovatno jedan od komplikovanijih scenarija koji može da se reši na nekoliko načina. Ne postoje komeracijalni uređaji koji ovo rade out of the box (bar ne da ja znam trenutno), pa je zbog toga potrebno poznavanje više povezanih tehnologija.
Svestan sam da ovo što pišem nije potpuno relevantno za tvoj scenario, ali možda ti pomogne sa idejama kako to treba da izgleda na nivou cele tvoje lokalne mreže.
Moj DHCP server je MikroTik 5009 a lokalni DNS je AdGuard Home kontejner hostovan na mini PC u k3s klasteru.
Par stvari moraš da imaš na umu da bi ti failover radio:
1) Nešto mora da proverava dostupnost DNS servera. To nešto je idealno uređaj na kome je DHCP server.
- Na mom ruteru to rešavam skriptom koja se okida schedulerom na 5 sekundi (code block 1) i koja proverava razrešavanje nekog domena, u mom slučaju lokalnog servera čiji DNS zapis je već u konfiguraciji AdGuarda pa se zapis procesira jako brzo (screenshot).
Pogledajte prilog 471275
2) Tvoji uređaji u lokalnoj mreži moraju da koriste bekap DNS dok je primarni nedostupan. Ovo je mnogo komplikovanije postići ako međusobna komunikacija uređaja u tvojoj lokalnoj mreži ne prolazi kroz ruter/firewall CPU (jednostavnije rečeno switching) i/ili ruter/firewall nema mogućnost automatizacije.
- Ja sam to rešio presretanjem svih DNS upita na adresu nedostupnog servera. Ti upiti se usmeravaju lokalno na MikroTik (skripta iz code block 1 koja okidaju uključivanje/isključivanje firewall pravila iz code block 2). U mojoj mreži DHCP server uvek dodeljuje AdGuard LAN adresu kao jedini DNS server za klijentske uređaje.
Tvoj slučaj je malo komplikovaniji nego moj jer imaš dva servera u priči a ja imam jedan, i po mom mišljenju potrebno je da proveravaš dostupnost oba .
Code block 1:
Kod::global globalHostnameResolved :local testHostname "cher.lan" :local testServer "192.168.4.2" :local testHostnameResolved "" :do { :set testHostnameResolved [:resolve $testHostname server=$testServer] } on-error={} :if ($globalHostnameResolved != $testHostnameResolved) do={ :if ($globalHostnameResolved = "192.168.4.2") do={ /ip firewall nat enable [find where comment="dst-nat - dns is down"] /ip firewall nat disable [find where comment="dst-nat - dns intercept"] /ip dns set servers=1.1.1.1 :set globalHostnameResolved $testHostnameResolved :log info "k3s DNS is down!" } else={ /ip firewall nat disable [find where comment="dst-nat - dns is down"] /ip firewall nat enable [find where comment="dst-nat - dns intercept"] /ip dns set servers=192.168.4.2 :set globalHostnameResolved $testHostnameResolved /ip/dns/cache/flush :log info "k3s DNS is back!" } }
Code block 2:
Kod:[[email protected]] > /ip/firewall/nat/export add action=redirect chain=dstnat comment="dst-nat - dns is down" disabled=yes dst-address-list=dns-local dst-port=53 in-interface-list=!WAN protocol=udp to-ports=53 add action=redirect chain=dstnat comment="dst-nat - dns is down" disabled=yes dst-address-list=dns-local dst-port=53 in-interface-list=!WAN protocol=tcp to-ports=53 add action=dst-nat chain=dstnat comment="dst-nat - dns intercept" dst-address-list=!dns-local dst-port=53 in-interface-list=LAN protocol=udp to-addresses=192.168.4.2 add action=dst-nat chain=dstnat comment="dst-nat - dns intercept" dst-address-list=!dns-local dst-port=53 in-interface-list=LAN protocol=tcp to-addresses=192.168.4.2 [[email protected]] >
Sve bi ti radilo bez problema.Razmišljam već neko vreme da dodam svoj ruter i ubacim openWRT, ali onda dodajem još jedan uređaj u nizu ispred krajnjih uređaja, pa bih ako se ne varam imao dupli nat i na sve to CGNAT. Možda bi to sve radilo ok, nisam ni sam siguran.
I OPNSense i pfSense su next, next, finish metoda i sigurni su out of the box sa njihovim default podešavanjima.Mini pc jeste kinez, ali sam uzeo baš sa dva LAN porta, da bih probao da namestim OPNSense, samo što trenutno nemam slobodnog vremena, a ni znanja da ispratim sve to.
Jednostavno je. Kod pfSense-a nema održavanja jer nema ni update-a. Kritične izmene se rade kroz system patches paket i to je to. OPNSense redovno dobija update-e i to je nekada bio veliki problem jer se dešavalo da update ubije sistem. Nedavno su ubacili boot environment backup što je fantastična stvar. Ako odradiš update i taj update ubije sistem, samo butuješ u prethodno stanje kao da ništa nije bilo. Ovo je slično system restore-u na Windowsu, samo što je na nivou ZFS file systema.Ne znam koliko je zahtevan inicijalni setup i posle održavanje, jer mi ono što si ti pisao ovde ne deluje jednostavno, doduše moguće da grešim.
Više nego dovoljan.To bih svakako morao da hostujem na proxmoxu pored HA, Z2M i još nekih servisa, pa ne znam ni da li je N100/16GB/512GB dovoljno za sve to.
M jok, i ja sam mislio da tako radi, ali nije takoI ja sam isto mislio, dok nisam naleteo na ovaj problem. Gledao logove, na ovaj sekundarni nije išlo skoro ništa ili po jedan - dva requesta. Na primarnom se vide requestovi, izvršeni su brzo, recimo 20-100ms (ili par ms, ako je iz keša), zavisi šta se učitava, dakle daleko od onih 30 sekundi ili request timed out, zato i postavih pitanje ovde, jer mi nije jasno gde se onda desi problem neučitavanja stranice. Generalno, mislio sam da će bar Android ili iOS imati mehanizam da provale ako je DNS sa prve IP adrese down, da koriste DNS sa druge IP adrese, pošto su od rutera dobili obe. Kad su obe DNS IP adrese prisutne, učita se poneki request, ali većinom ne radi, dok kad ostavim na ruteru samo primarnu DNS IP adresu (ili stavim sekundardnu na samom uređaju poput telefona) sve radi odlično.
Kakve veze ima koji je ruter?
ovaj moj TP-Link(Archer Ax55) izgleda ima neki bag ...
dakle ruter je odradio svoj posao kako trebaOdradim reconnect svih uređaja, za DNS dobiju obe IP od oba AGH,
Da da. I sve mu radi bez greške.dakle ruter je odradio svoj posao kako treba
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari