Šta je novo?

Koji distro probati?

Ма ђе да бацаш, пошаљи мени па ћу ја да се снађем, ионако имам два лаптопа које су другари хтели да баце па их користим. ;) А баш ме занимају ови AIO.
 
Hello agaiiiiiin :)
Koji Debian staviti na LavTop Dell Latitude E6420 (hdd, i5, 8gb) a izabrati sa priložene slike i da bude "win like": Screenshot_4.png

Fala unapred.

P.S. Znam da ste pisali xx postova unazad ali da ne bih sada prevrtao sve ovo i pretraživao (ili dajte link posta).

TNX
 
Ok.
Probaću oba pa javljam utiske :)
 
То win like може да буде само у фазону ... имаш иконе на десктопу и програме покрећеш тако што кликнеш на неку икону. Све остало је различито.
 
То win like може да буде само у фазону ... имаш иконе на десктопу и програме покрећеш тако што кликнеш на неку икону. Све остало је различито.
Ja ne kapiram zasto stalno to "win like". Kad se pogleda Ubuntu gnome program da nisam u linuxu pomislio bi da sam u win 10, sve coskasto, sve vizuelno podseca a win 10. Ne kapiram kako se
to programi pokrecu, KDE ili Plasma imaju klasican nacin pokretanja iz menia, kli na ikonu a imaju i mogucnost da kucas dok si na desktopu pocetna slova programa i dobijes listu i klik na taj koji ti treba.
Pre mi gnome program lici na windows nego KDE program. Uostalom kao da je to bitno, cinjenicno stanje je da linux stalno juri win da izgleda kao win a treba da tera svoj vizuelni identitet kojije oduvek
bio prepoznatljiv dok gnome nije unistio gnome2 i presao na gmome 3 i gnome-shell. Jos malo pa ce ikone poceti da lice na egipatske hijeroghlife, sve jace GPU a ikone pojednostavljene do neprepoznatljivosti.
 
Gnome ne podseća na Windows DE. Više je material design, bez oštrih Win like ivica prozora kao kod KDE plasma DE (sa kvantum temama je mnogo drugačije).

Plasma je robustan i vrlo lagan DE. Ne zauzima puno RAM sve dok se ne poigrate ozbiljnije sa DE-om.

Meni se sviđa Budgie na Solus-u. Vrlo jesdnostavno, lepo i manje zahtevno od Gnome okruženja, podešeno onako kako želim na jednoj rolling distibuciji.
 
Избор_028.png
Evo ti Gnom program Disk, kao da sam u windowsu. Pogledaj Nautilus ala windows, plus svi poceli chrome ili chromium fazon.
Избор_029.png
To oko kvanrtum tema meni nije jasno, postoje dva kvantuma, jedam koji je sakat i zasniva se na papirus temi i ikonama i drugi koji ima mnogo veci izbor i nije baziran samo na papirus temi
Posebna prica je forsiranje tamnih tema, ubijanje ociju, da li su stranice u knjigama crne a slova bela? Ne bela stranica a slova crna. Posebna je prica jos i oko plave boje koja koja stimulise da kapci ne trepcu i ne vlaze ocnu jabucicu. Pusta moda samo da se izmislji ponovo topla voda i rupa u saksiji. Zenska moda ti je primer kako se sve vrti u krug.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja ne kapiram zasto stalno to "win like".
Хтео сам да кажем да неко овим изразом мисли и да ради као на пенџерима, не само да иконе и окружење личе. Често читам питања о преласку на линух и отприлике жељу да све ради исто, да се програми и драјвери инсталирају кликом на неки .exe фајл, да се нормално користе сви win програми типа MS Office, Winamp, AutoCAD и да се играју исте игрице као тамо. Само да се ОС зове линух.

Сам изглед и иконе су тотално прилагодљиви. Може да се постави све, од менија до изгледа прозора и шорткатова да личи на windows а ја сам нашао компромис, нешто личи, нешто је онако како ми се свиђа а што нисам тамо могао да променим. :)
 
ReactOS
 
Vise sanse ce imati sa wine nego sa reactosom......
Koristio sam reactos pre jedno 8 meseci, lepo napreduje ali nije na nivou full fledge os-a, makar meni za regularno korišćenje

Sent from my 6037Y using Tapatalk
 
Не, хвала, хтео сам да га пробам пре коју годину, изабрао неку логичку партицију ... и обрисао ми је све партиције испред. Не сећам се шта је тражио и да ли мора на примарну или може нешто да подели али срећом постоје и програми који оправљају партиције па сам све вратио а он остаје за неки празан хард. Мада не видим потребу за њим када имам легалне пенџере а користим линух. ;)
 
Evo Debian KDEa. Isprobavam ali mi nikako nije jasno kako da nabacim Serbian Latin Keyyboard Layout kao Input Method???

TNX
 
Poslednja izmena:
Ides usystemsko setovanje > input device > keyboard > layouts > cekiras konfigure layouts > add > izaberes serbian latin unicode qwerty> setuhes oznas npr.RSL > stavis to kao prvo ako oces da kucas odmah latinicu. Ja drzim default USA zbog logovanja a onda iz taskbara biram da li cu USA-eN, cirilicu ili latinicu
 
Tastatura uspešno dodata/promenjena.
Međutim, sada, odjednom, imam drugi problem.
Kada kliknem na WIN disk i treba da unesem password da bi ga Dolphin mountovao, tastatura ne reaguje uopšte a inače radi super u tom trenutku.
Zabranio sam KDE Wallet međutim, izgleda da nije do toga.

Savet?
 
Tastatura uspešno dodata/promenjena.
Međutim, sada, odjednom, imam drugi problem.
Kada kliknem na WIN disk i treba da unesem password da bi ga Dolphin mountovao, tastatura ne reaguje uopšte a inače radi super u tom trenutku.
Zabranio sam KDE Wallet međutim, izgleda da nije do toga.

Savet?

Pogledaj
Kod:
dmesg | tail
ako ti tastatura dozvoli.:D Verovatno puca X... Kroz probe sam došao do zaključka da se KDE slabo slaže sa open source drajverima i mojom grafikom. Možda te to isto kači na neki način.
 
Poslednja izmena:
Tastatura uspešno dodata/promenjena.
Međutim, sada, odjednom, imam drugi problem.
Kada kliknem na WIN disk i treba da unesem password da bi ga Dolphin mountovao, tastatura ne reaguje uopšte a inače radi super u tom trenutku.
Zabranio sam KDE Wallet međutim, izgleda da nije do toga.

Savet?

Kad nece da mauntuje mogu biti sledeci problemi:
1. Windows fast bot ne zatvorene particije.
2. Nije instaliran drajver za pisanje po NTFS particiji.
3. Ja obicno NTFS montiram kroz fstab
4.Imas u sistemskom setovanju neka podesavanja okomontiranja. ja ih ne koristim.

Tebi se zaglavljuje tastatura, mozda zeza dolphin, proba kroz krusader i plus ako si passwor kucao na qwerty engleskimozda se nesto kad prebacis na latinicu ne slaze pa ne prihvata.
Probaj kroz krusader i root mod da montiras particiju
Meni inace ne trazi Dolphin password i kad sam u linuxu gde nisam montirao NTFS kroz fstab
 
Jok.
Našao sam šta je bilo u pitanju.
Isključio sam IBus (ili kako već)... ccc. Čim sam njega vratio mož' kucati kako god :d

Rezime ukratko:
Odličan distro, Sve klizi kao podmazano na KDE. Drugo nisam stigao da probam. Jednom rečju extra, a uvek sam bežao od Debina. Ženi se sviđa što je naj bitnije jer ona u 80% slučajeva šamara laptop.
Mogu vam reći da mi se više dopada nego li Manjaro i da je fluidniji kud i kamo.
Do skora sam imao Manjaro na ovom laptopu ali se nešto zafrknulo a nisam imao backup pa sam ga obrisao (sačuvao sam podatke) i opšte ne žalim. Ovo radi extra glatko i fluidno...
Neću drugo ni da isprobavam jer nervozna žena je veliki problem u kući :d
 
Jedno pitanjce.
Kako sinhronizovati željeni folder sa GDrive-om i kako da ženi poteram FarmVille 2 na Fejsu :d ???
Ubih se tražeći kako da sinhronizujem ali ništa od toga za sada a za Fejs igrice, sve druge joj rade samo ovaj prokleti FV2 neće pa neće. Krene da učitava i tako stoji na pola...
Neki savet???

TNX
 
Au i ti siga na*ebo sa facebookom. Ja sam zrtvo mobilni samo da mi facebook nebi biona PC i da mi ne iskacu reklame a nijedan browser nije ativan. Smestio je u hromium u neko setovanje da odatle pusta reklame iako program nije aktivan.
To je posast jos gora od google. Proterom sam facebook sa PC ali zato sad zena ako 24h moj mobilni, dva puta ga zarazila preko facebooka. Sve klipove iz oba rijalitija kojima se narodu usadjuju negativne vrednosti u glavu gleda cim
uradi minimum od rucka ili kupovine. Glavna zanimacija oba rijalitija i obozavanje do ideopoklonstva nekog iz rijalitija i prepucavanje sa drugim fanovima. Uzas...
 
:( :( :(
Ne staj mi na muku...

Moja žena je profesor u srednjoj školi i svakog dana donosi zaražene fleške koje su mi ručkale WIN samo tako, kakav god Antivirus da namestim...
Taman nađoh distro koji koj se sviđa a koji po mojim merilima radi fluidno i koji je imućan na zaražene fleške, kad ono FarmVulle2 na Chrome-u .!. kevu samo tako :(

Ima li nekog rešenja za taj FV2 ??? (ponavljam da ostale, sporedne, Face igrice rade sasvim normalno)...
 
Ako je mobilni zarazen ja sam jedino uspeo da ga ocistim sa malwarebyte, za linux imas ClamAV i njegove definicije, koliko su efikasne protiv ove nove posati ne znam. Kad ubacuje USB nek preskenira prvo sa ClamAV.
Koliko se secam Linux pita sta da radi za USB kad ga ubacis, odgovor nista a onda start ClamAV i scan USB. Ovo sa reklamama sad svaki browser smara kad odes na neku stranicu da te obavestava o promenama na toj stranici, bezi od toga, ne prihvataj nista.
Sad dao upit FarmVulle2 virus ono odmah iskoci da to cudo dolazi sa nekom zgadijom. Probaj da pogledas sva setovanja od chrome ili ti chromiuma (ja koristim chromium) pa da obrises ako tamo u nekom setovanju poziva nesto. Stavi ublock origin u browsere na koje moze.
Meni ga je zena primala preko porukica sa facbooka, ne zna ona ni sta dobija i ko joj sta salje, prvo ta posast facebook anlizira sve sta kuckas i dovoljno je da spomenes neki termin 2-3 puta ima da ti posalju brdo
tekstova, mi imamo macu koju smo spasili dosla nam na vrata i lezal 2 dana, sazalili se uzeli je, vidim bolesna odveli kod veterinara, operisali je i sterilisali i sad je zdrava ali je ne pustam napolje. Ovo pisem jer je zena negde spomenula da imamo mac i sad jo stize dnevno brdo objava sa sajtova o macama. Dnevno dodje kojekavoh njesra sa facebooka preko 800MB, svaki dan trebim mobilni
 
Poslednja izmena od urednika:
Мени је омиљен спорт да узимам нечије заражене флешке и пробам их код мене на линуху, наравно. ;) А за тај фејсбук сам чуо, теоретски га имам али га немам.
 
Мени је омиљен спорт да узимам нечије заражене флешке и пробам их код мене на линуху, наравно. ;) А за тај фејсбук сам чуо, теоретски га имам али га немам.
Ne kapiram sta si hteo da kazes.facebook nije program koji se startuje, ides kroz browser i logujes se. Ako si citao zadnje hak takmicenje Firefox i jos jedan browser razvalili su ocas i preuzeli totalnu kontrolu.
Ta igrica koju covek spominje sasvim je svejedno dal si u linuxu ili win, ako je browser supalj na nju uvalice ti nesto. Ko zna dal njegova zena ucitava USB koji donese iz skole iz win ili linuxa, nije na odmet preskenirati flesku iz linuxa pa ako ima nesto zvekneti jedan dd i zdravi djaci a ne siriti okolo viruse. Covece ja sam cerki jos u osnovnoj dao mini cd da razvaljuje win jer su nastavnici informatike klinci pokupili i promenili sve passworde na svim racunarima.
Ti stalno ja ovako ja onako, covece ti si sam, sta treba covek da se svadja sa zenom ili ja sa svojom, ja sam to resio tako sto sam zrtvovo mobilni android 4.x. Sta mislis da oni tamo po skolama koriste linux, windows i moz tupiti koliko oces oni ce po svome. Ne mogu rodjenomom detetu da naredim da koristi linux, zalepila se za win7 i gotovo, nece linux i gotovo, moguja da dubim na glavi ne pomaze, zato ako
zarazi komp libo me, nema delejnja fajlova, vise ne cistim nek formatizuje radi sta oce, ne mesam se.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ма за фејс ... неки крембил је уписао мој гугл мејл као свој и сваки дан ми стижу поруке да имам нове нотификације, да имам више пријатеља и да убацим и слику да ме боље виде. А када кликнем на неки линк, отвара ми фб налог тог крембила јер сам са својим мејлом уредан гугл корисник. Чак и кад сада кликнем на неки фб линк, не тражи као раније да морам да будем улогован него ме улогује као тог типа.
Све ми одавно стиже као непожељна пошта и одмах обришем. Не користим нити сам икада себи дозволио тај луксуз да се пријавим. Мој последњи програм те врсте је био ICQ пре пар деценија.
 
Napravi ti filter da ti uopste ne stize, ja sam pokusao na google mailu al nece, meni stize stalno od nekog arapina,kuke i motike, ide u delete folder al moram rucno da praznim.
Danas panika pao facebook, instagram i jos nesto, zamisli koliko njih stavlja svasta i sta taj koji je upisao tvoj mail koliko jos njih je upisao ili je sam fb pokupio tvoj email jer si negde nesvesno stavio pravi mail.
Zato imam jedno 10 mail naloga pla je na ruskim serverima a DNS ruski sa filterom za zgadiju. Pitaj Stefacu kako je u linuxu pokupio nesto kroz browser, jedva se resio zgadije.
To sto ti ovara nalog sta to znaci, moz da ga vidis ili mozd da azurisa i kacis na taj nalog, jednoje pogledati neciji FB nalog a jedno je totalni pristup tom nalogu.
 
Немам појма, никада ме није интересовало али мислим да ме улогује као њега па вероватно могу и да поставим нешто. А то ме баш занима, не знаш колико. ;)
 
Немам појма, никада ме није интересовало али мислим да ме улогује као њега па вероватно могу и да поставим нешто. А то ме баш занима, не знаш колико. ;)

Eh filosofski odgovor, nije te zanimalo da probas, mislim da ipak ne mozes nista sem da gledas tu stranicu, baca te tamo ili zbog reklame ili da ti uvali nesto ako moze. To ti je isto kao i kad trazis nekog dal ima facebook nalog i toje dozvoio da se vidi, nadjes ga i odes ladno i gledas jegov nalog, posle ti facebook ladno potura da se priateljis sa tim likom itd...
Pogledaj setovanja usvakom browseru, pogledaj za mikrofon i kameru, nekad tonije bilo, sad ima da im dozvolis da koriste tvoj mikrofon i kameru. FF probao sam dal bes godina ili dve video chat preko samog FF, dal potoji to i dalje ne znam. Koliko se secam u Operi je cak po defaultu bilo stavljeno da mogu da koriste tvoj mikrofon i kameru. Konezna gleda te opcije ako nisu setovane on setuje o ond ate elpo neko sa neta slusa i gleda itd sta radis.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno