Šta je novo?

Koji digitalni fotoaparat za 300-350 evra?

msladjan

Slavan
Učlanjen(a)
16.01.2007
Poruke
1
Poena
301
Molim sve koji imaju iskustva, da mi pomognu oko izbora fotoaparata. Prateci nekoliko foruma izdvojio sam tri Canon modela: IXUS800IS, IXUS850IS i A710IS, medjutim ako neko ima neki bolji predlog voleo bih da cujem. Takodje bih voleo da cujem vasa iskustva o ovim modelima, kao i koji od njih ima najbolji odnos kvalitet/cena.
 
Колико сам приметио А710 нема Fast shutter/sport/action мод. Веома битан мод код апарата ове класе.
Размотри и да ли можеш да свариш врсту слике какву дају апарати са Super CCD сензором.
 
Poslednja izmena:
SuperCCD pravi artefakte koji laicima izgledaju mnogo lose tj. isti su primetni na 100% uvecanju (u stampi se ne vide). To je zbog "drugacijeg polozaja piksela" na SCCD senzorima.
 
Čovek nije napisao ni koliko je upućen u fotografiju, ni da li mu je bitna veličina aparata, znači izostavio je samo najbitnije faktore.

Mada ko što majka reče F31 bi mi bio primaran kada bih sutra odlučio da kupim aparat!
 
Potpuni sam amater, i nemam pojma sta je to Super CCD senzor. Bitna mi je velicina aparata ali ne i presudna. Najbitnije u izboru mi je da u situacijama koje su najcesce, letovanja, rodjendani i sl. dobijem kvalitetne fotke koje ne zahtevaju neku posebnu dodatnu obradu, kao da i ima solidan video.
Da li to sto A710IS nema Fast shutter/sport/action mod znaci da ne moze slikati nista sto je u pokretu? Kako IXUS stoji sa tim?
 
F30 ili F31 najbolji od svih po tim pitanjima. Ixus ili A710IS u tom delu priče su slični. A710IS ima stabilizaciju za statične objekte, koji su veoma mirni, recimo prirodu kad slikaš.

I za tebe je po meni najbolji izbor Fuji. Jednostavno je u pitanju najupotrebljiviji paket.

I jos nesto. Razmisljao sam ja i o Fuji-u, ali koliko mi se cini kod njega treba malo vece znanje oko manualnih podesavanja.....

Mislim da grešiš, svi oni imaju automatiku, čak i ozbiljni DSLR aparati. Manuelno je obično samo dodatak na automatiku kod kompakata, ali svi je imaju. Kad automatika zakaže u slučaju da imaš manuelne opcije, možda nešto i možeš da uradiš, tako da nije loše imati. Nikad ne reci nikad novom znanju, možda te zainteresuje vremenom. Ako ne budeš imao manuelne opcije, to nećeš nikad saznati.
 
Poslednja izmena:
F30 ili F31 najbolji od svih po tim pitanjima. Ixus ili A710IS u tom delu priče su slični. A710IS ima stabilizaciju za statične objekte, koji su veoma mirni, recimo prirodu kad slikaš.


Mislim da coveku treba skrenuti paznju da F30, koliko god da je dobar u low light situacijama, ima vrlo neprijatnu naviku da prosto obozava da preeksponira snimke i da gura ISO u nebesa, mislim cak i bespotrebno. Ja sam se skoro igrao sa tim aparatom i mogu reci da je visok ISO kvalitetan, ali nije bas lepo da ga aparat toliko forsira kada za tim nema toliko potrebe. Moze se desiti da se krajnjem korisniku takav rezultat jednostavno ne svidi i da pomisli kako je kupio los aparat. Covek sam lepo rece da se ne razume preterano pa nije ni ocekivati da vodi racuna o tome da treba on manuelno da namerno podeksponira snimak i da manuelno odredjuje ISO da bi slika bila onakva kakvu je ocekivao. Fujiju svaka cast za kvalitet slika na visokim ISO vrednostima, ali ipak je to point&shoot, a ta klasa aparata uvek prvo idu na appeal slika, ne na tehnicke mogucnosti senzora.
 
Ako uopshte ne zna da koristi aparat i nikada nece pozeleti vishe od AUTO, bolje je da ne kupuje Fujija, jer da bi iskoristio njegove prednosti morash da znash bar neshto. Canon sa ISom ce vishe znachiti.
 
Hmm, i ja imam dilemu izmedju f31fd i 850is!I sve me nekako vuce prema ixusu, svestan sam da fuji pravi bolje slike sa vecim iso vrednostima i ima manual mod, ali opet 28mm, a i cini mi se da canon ima bolju optiku...
I jel image stabilization pomaze u nocnom slikanju, tj. da li mogu da ispadnu ok slike i bez stativa?
 
IS nije za noćno slikanje, nego kad je situacija nešto između, a predmet je uglavnom nepokretan ili sporo pokretan. Tj. ljude ne možeš da slikaš sa tim.

IS ni pod razno ne može da zameni stativ, čak ni ozbiljan IS na nekom skupom objektivu, a ne na igračkici kakva je IXUS.
 
Ako uopshte ne zna da koristi aparat i nikada nece pozeleti vishe od AUTO, bolje je da ne kupuje Fujija, jer da bi iskoristio njegove prednosti morash da znash bar neshto. Canon sa ISom ce vishe znachiti.

My point exactly! Upravo iz tog neznanja moze biti nezadovoljan slikama fujija jer mogu delovati pregorelo, svi da budu beli na slikama ko brasna da su duvali. Fujija treba znati barem malo podesiti i doterati da bi postigao njegov maximum. Zato nekoga treba savetovati u skladu sa njegovim potrebama. Ako ne izlazi iz auto, onda nista drugo do IXUS.
 
Ako ne koristi nishta drugo osim Auto, nece provaliti ni razliku izmedju Ixusa 30 i 800IS, pa je onda uopshte glupo da gleda bilo shta skuplje od 200e.
 
IS nije za noćno slikanje, nego kad je situacija nešto između, a predmet je uglavnom nepokretan ili sporo pokretan. Tj. ljude ne možeš da slikaš sa tim.

IS ni pod razno ne može da zameni stativ, čak ni ozbiljan IS na nekom skupom objektivu, a ne na igračkici kakva je IXUS.

IS služi isključivo za statične objekte jer omogućava da se slika sa manjom brzinom (1/8s ili čak 1/4s) od one koja je neophodna sa objektivima bez IS (dužina objektiva (mm) X brzina zatvarača = 1). Pri brzinama koje sam pomenuo ako u kadru postoji bilo kakav pokretan objekat (bez obzira koliko se sporo kretao) on će biti "mutan".

IS je koristan za slikanje arhitekture noću ili za muzeje (uglavnom nije dozvoljeno korišćenje bliceva).

Pozdrav
 
IS služi isključivo za statične objekte jer omogućava da se slika sa manjom brzinom (1/8s ili čak 1/4s) od one koja je neophodna sa objektivima bez IS (dužina objektiva (mm) X brzina zatvarača = 1). Pri brzinama koje sam pomenuo ako u kadru postoji bilo kakav pokretan objekat (bez obzira koliko se sporo kretao) on će biti "mutan".

Moguca ekspozicija zavisi od gomile faktora, razlikuje se od aparata do aparata i samog sistema stabilizacije, pa ne moze tako generalno da se pricha o njoj.

Nadam se kod ovih aparata postoji neki mod koji ce zabeleziti objekat koji je u pokretu, a da isti bude ostar.....

Ako mislish na loshe uslove, to mogu samo aparati sa upotrebljivim visokim ISO, a to je samo Fuji.
 
msladjan je napisao(la):
Nadam se kod ovih aparata postoji neki mod koji ce zabeleziti objekat koji je u pokretu, a da isti bude ostar.....

Ako mislish na loshe uslove, to mogu samo aparati sa upotrebljivim visokim ISO, a to je samo Fuji.

А ако мислиш на добре услове онда вероватно мислиш на fast shutter/sport/action мод. То је мод коме је приоритет да shutter speed максимално скрати.
 
^ A od svega toga je bolje da ima Tv mod - shutter priority. Sad vidim da si gore rekao kako A710 IS nema action mod, mozda nema to, ali ima shutter priority :D
 
^ A od svega toga je bolje da ima Tv mod - shutter priority.:D
За кога је то боље:trust: Опште-глобално-генерално или конкретно за човека који је започео овај thread:
msladjan je napisao(la):
Potpuni sam amater
msladjan je napisao(la):
Razmisljao sam ja i o Fuji-u, ali koliko mi se cini kod njega treba malo vece znanje oko manualnih podesavanja.....
msladjan je napisao(la):
Nadam se kod ovih aparata postoji neki mod koji ce zabeleziti objekat koji je u pokretu, a da isti bude ostar.....
Колико видим IXUS850 има тај мод сакривен под именом Kids/pets. Наравно да са Tv модом (немој ово да помешаш са снимањем видеа) можеш добити исто што и са action модом, али онда мораш да пазиш да ти бленда не оде у црвено, јер ако оде мораш МАНУЕЛНО да компензујеш затварач или да МАНУЕЛНО повећаш ISO осим ако пре тога ниси МАНУЕЛНО ставио ISO на АУТО.
 
Pokrete po danu ce bilo koji aparat "uhvatiti" u auto modu, a da bi fotkao neshto brze i komplikovanije, morash da znash neshto o fotografisanju, a da bi tako neshto fotografisao "obichnim" digitalcem, morash mnogo vishe da znash od obichnog stiskanja okidacha i okretanja tochkica u sport, jer to je sa njima muka i kada znash shta radish.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, nisam ni mislio da stavim MANUALNO na AUTO i samo da skljocam. To sto sam pocetnik ne znaci da ne zelim da iskoristim iz aparata sve sto mogu, inace bi kupio neki totalni ***** i nebih ni trazio pomoc ovde. Tako da ako zelite, napisite ovde nesto sto moze da mi koristi, a ako ne, hvala vam i na ovome......
 
Nazad
Vrh Dno