Šta je novo?

Koji besplatan office?

OfficeSuite je prestao sa podrškom, dok kod mene u praksi se WPS pokazao kao bolji i kompatibilniji, tako da moj glas ide za njega. LibreOffice mi je prihvatljiv samo na Linux-u.
 
Oba su besplatna, instaliraj oba. Meni više odgovara wps.
 
Softmaker Office u verziji najma (NX ultimate) od skoro uključuje DeepL i ChatGPT, sa odeređenim limitima. Ali kome ne treba za veću količinu prevoda i/ili AI sadržaja, jeftinije je od plaćanja njihovih premium paketa

Dobar je i onlyoffice. Meni je LibreOffice primarni program. Onlyoffice ili FreeOffice su tu ako MS kompatibilnost LO-a nije zadovoljavajuća
 
Koristio sam WPS office, kao pravno lice. PDV račun sam dobijao od neke advokatske kancelarije u Knez Mihajlovoj :)

Dok su bili 50ak EUR godišnje, za 3 računara, to mi je bilo OK. Ali kada su promenili politiku naplate, postali su preskupi.

Od svih koje sam probao, ubedljivo najviši nivo kompatibilnosti sa MS falovima, ali imao je i svoje bube. Tehnička podrška je inače bila baš brz i zapravo vrlo korisna, do momenta kada su potpuno prestali da mi odgovaraju na poruke.

Problem je bio što u XLS fajlu, s vremena na vreme, random ćelija promeni formulu u trenutnu vrednost. Fajl ima više desetina hiljada formula i za sheet sa najviše promena sam imao jednostavan test, promenim jednu ćeliju, sve formule postaju N/A, uradim zoom out I bukvalno bode oči ta koja je zadržala prethodnu Value. E problem je bio drugi sheet, sa nekoliko hiljada linija i 4 razdvojene kolone sa formulama i bez načina da uradim takav test.

Mislim da sam razmenio bar 10 mailova sa tehničkom podrškom, tek na video snimak ekrana su shvatili šta je i posle još dva tri maila, prestali da se javljaju. I ja prestao da plaćam. Sve računare prebacili na MS Office.

Tj na jednom računaru imam, mislim Open Office, katastrofa Od kompatibilnosti. Sve tabele upropasti. Ali se tu retko, gotovo nikad, koristi, pa nije neka drama.
 
WPS ima podršku i za .PDF, ali nije besplatno, zašto PDF edit alati ne postoje free?
 
OnlyOffice je u poslednjoj verziji može da otvara .pdf fajlove i ima neke osnovne opcije za izmene (komentari, forme i sl.). Slično je i sa Softmaker FreePDF-om (besplatna verzija FlexiPDF-a), mada on ima malo više opcija. Od besplatnih office paketa, LibreOffice Draw je možda najbolji za editovanje pdf fajlova, iako nije namenjen za to. Pa zato često i nije adektvatno rešenje.
Pomenuti PDFgear je verovatno najbolja besplatna opcija, mada neke stvari fale u odnosu na popularne plaćenje varijante.
 
Kao staroj mušteriji Softmaker mi je poslao ponudu sa kuponom "extralow" za Office Standard 2021 za Win, Mac i Linux za 599 dinara koju sam upravo iskoristio.
Ne znam da li je to omogućeno i drugima, ali podelio sam ovde pa neko koga zanima može da proba.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kakva je kompatibilnost sa XLS fajlovima?
 
Ne znam. Kupio sam za ženu jer joj ponekad treba kakav-takav Office za posao.
 
Trebalo bi da je ista i u besplatnim i u plaćenim verzijama, razlika je u dostupnim opcijama. Iz mog iskustva, uglavnom malo bolje nego u libreoffice-u. Ali kod svih njih varira od dokumenta do dokumenta, nema pravila
 
SoftMaker nakon nekoliko dana, skromne, upotrebe.... Neke stvari su odlično odrađene, čak ima i boljih rešenja od MS Office, ali je na prvu pao na kompatibilnosti sa MS Office, konkretno XLSX fajl, sa oooogromnim brojm ćelija, gde su neke numeričke kolone xx,yy, a neke su su xx (bez decimala, jer su celobrojne).....e softmaker je one prve otvorio, neke dobro, a neke je roundovao na prvu celobrojnu. Učinilo mi se da je sve nekako preglednije, ali tek onda shvatim da imam gomilu nula, jer je dosta tih brojeva zapravo 0,0xxx (a kada stanem na ćeliju, vidim samo formulu, pa ne znam vrednost). U kasnijim kolonama on uredno koristi te vrednosti i računa, ali ih ne prikazuje, dok se ćelijama ne dodeli novi (zapravo već psotojeći) format. Ovde gde sam to primetio je apsolutno nebitno da li će da ih prikaže ili ne, ali negde neću primetiti, a moglo bi da pravi razliku da li je nešto 1 ili 1.49 ili 1.51 ili 2.

Svakako radi bolje nego Open Office, pa ću za ovaj jedan računar u kancelariji koji nema MS Office, da uzmem onaj osnovni paket, obračunam i platim PDV, da sve bude čisto.
 
A kako ide kada celu kolonu ili dokument formatiraš isto? Ja muku mučim sa jednim dokumentom koji sam radio u LO-u, pa menjao u Onlyoffice-u. I sad kad ga otvorim u LO-u prikazuje polja različito (tip i veličina fonta), iako u formatiranju stoji isto. I kada selektujem sve i reformatiram, ništa se ne promeni. Vuče se na njihovom trekeru diskusija par meseci, ne mogu da se dogovore da li je to bug ili feature (kao da ne bi slučajno promenio format celog dokumenta)

Kod FreeOffice/SoftMaker-a mi se ne sviđa što nema opcije da se sačuva .ods (tj. svi ODF formati). Otvara ih i čita ok, ali nakon izmene može da se sačuva samo .xlsx ili ovaj njihov.
 
SoftMaker Text - paste u context meniju ima samo jednu opciju. Nema "values only", "Without formating" i sl.
MS Office za paste u tabele ima nekoliko opcija kako da ubaci row ili value. Šaljem neke izveštaje 2x mesečno, gde mi je to bitno.

A kako ide kada celu kolonu ili dokument formatiraš isto?
Nisam imao problem sa tim. Kako je formatirano, to prikazuje. Mada, nisam koristio previše fajlova i svi su kreirani u MS Office.
 
Foxit Reader ne može da uredjuje PDF. Samo da doda malo teksta i nešto sitno ali je neupotrebljiv za tu svrhu. Imaš Ashampoo PDF Free koji je bolji za uredjivanje PDF-ova
 
Ima li negde da se skine dobar recnik za srpski za LibreOffice? Nasao sam samo jedan iz 2013. kojem dosta reci nedostaje, pogotovo u odnosu na recnik u Word-u
 
Nazad
Vrh Dno