Šta je novo?

Koje zvucnike 2.1?

zero

Slavan
Učlanjen(a)
10.07.2005
Poruke
1,681
Poena
350
Dakle koje zvucnike 2.1 do 120e? :wall:
 
Ma na kraju će izgleda da padne 5021, ali mi se ne daje 50e više zbog daljinca i THX sertifikata :(
 
mx5021 su skupi zbog THX sertifikata... (kvalitetniji zvuk i te fore... ) Ali da se lepo čuju - čuju se! E sad
CS21 je daleko isplativiji!

Eventualno se moze pricati o sertifikatu kao o marketinskom triku. Ali 5021 zvuci najbolje u svojoj klasi i jednostavno je zvucno najkompletniji.

CS21 je dobar za neki tvrdji elektronski zvuk, malo mu fale visoki. To se ne primeti dok ih ne slusate pa onda isto to pustite na mx5021. Daleko od toga da su losi, ali mx5021 je bez konkurencije ;)
 
Ne znam na osnovu čega to zaključuješ, da li si ih čuo uživo?

Nisam ih cuo uzivo, ali za postizanje te (nenormalne) glasnoce u sobi potrebno je izdvojiti mnoogo puta vishe para, pogotovu ako je potrebno da zvuk pri tom zvucnom pritisku bude kvalitetan...

Ne kazem da su zvucnici loshi (jer ih nisam ni cuo), ali ovakvi podatci o SPL su prosto receno pogreshni...

Poz:wave:
 
Poslednja izmena:
Evo primera za Scorpia:
Prostorija u kojoj se nalazi MX 5021 je velichine reda 3.5m x 3.5m
Zvuchna karta na koju je vezan MX 5021 je neki Compaq-ov krsh od pre Hrista (komp klase PII)
Sistem je na potenciometru nameshten na 40% glasnoce
Bas smanjen na 10%
Visokotonci 50%
U windozi zvuk nasviran do kraja
Winamp na 10%

Pustio sam ne-previshe-treskajucu pesmu (The Buggles - Video Killed the Radio Star)

Svako pojachavanje preko navedenih vrednosti bilo chega od kategorija gorenavedenih je rezultovalo podrhtavanjem monitora, stakala na prozoru i opshtekomshijskim revoltom udaranjem u moj patos (u zgradi sam pri vrhu)

130dB je navedeno kao max u idealnim uslovima - da vidim ko ce:

a) da izbekelji oko 200e za prof zvuchnu kartu
b) da prezhivi sa neoshtecenim sluhom da pricha o tome:D
 
OK, probacu josh jednom:

Glasnoca 116db (ili sad navedenih josh nenormalnijih 130db) se ne moze cuti ni na rok koncertu (ne daju propisi). To shto ti cujesh (da je jedva podnoshljivo, tj. da ne smesh vishe da pojacash) je distorzija.

Ovde mozesh pronaci tabelu sa izmerenim zvucnim pritiskom raznih zvukova: http://www-ccrma.stanford.edu/~jos/mdft/DB_SPL.html

Opet, nemojte ovo shvatiti kao kritiku za navedene zvucnike, vec kao dobronameran savet da se batalite frljanja db-ovima koje teshko da cete ostvariti, pogotovu sa ovim zvucnicima...

Poz:wave:
 
dodji do mene u auto pa ces da cujes 140+ db
 
Nego, da li neko ima,ili je chuo novi model A.L. FX4021?
Video sam ga otpakovanog u PC Centar prodavnici na Banovom Brdu. Pretpostavljam da bi bili spremni da ti dozvole da ga čuješ. Mene lično nije interesovao, preslab je za moj ukus, a i vizuelno nije moj fazon.
 
Vidim da se ovde mnogi razbacuju Db !
Kolika je ostljivost tih zvucnika na 1w na 1m ?
Trebalo bi da znate da za +3db ide duplo vise snage(kao i 2x zvucnika=+3db)! Pa se vi malo sracunajte koliko to moze db da izgura!
Kao i za ovo 120db ostecuje sluh! Sve zavisi od frekvencije! Npr bas mogu slusati i do preko 130db ali srednji u opsegu od 1-4khz (gde je inace uho i najosetljivije) vec malo teze!

Ne pricam nista ovo napamet (profesionalno se bavim ozvucenjem i rasvetom!) doduse ja sam mlad relativno ali imam starije iza sebe sa 35+ god iskustva!

Slusao sam i nas domaci rekord u buci od 149.x db(koje zvucnike sam ja prodao!) u pitanju su profesionalni Beyma 18lx60 4 komada!(basovi od 18' tj 46cm!)
 
Kao shto sam vec naveo, (opet nevezano za konkretni model zvucnika) sa zvucnicima ove klase i namene nemoguce je postici 130Db u punom opsegu u normalnoj sobi (shto bi znacilo na normalnoj udaljenosti od njih (ne 1m i sl.).

Ako neko smatra da je to moguce, svaka cast :wave:
 
Retko koje profesionalne kutije koje kostaju reda 1000+Eura komad mogu da pruze taj nivo buke i to na nekih 500-600w!:wall:
 
Poslednja izmena:
Cemu wall smile-i?

Zato shto sam do sada tvrdio da je ta db-aza nemoguca sa ovim modelom komp zvucnika? (posto su neki navodili da je to moguce?)

Da li si uopshte citao temu od pocetka?
 
Poslednja izmena:
Cemu wall smile-i?

Zato shto sam do sada tvrdio da je ta db-aza nemoguca sa ovim modelom komp zvucnika? (posto su neki navodili da je to moguce?)

Da li si uopshte citao temu od pocetka?

Opusteno prijatelju nije se na tebe odnosilo! Vec sam rekao uopsteno!:wave:
 
OK, izvinjavam se...

Da li bi mogao (just for kicks) da navedesh cenu kutija koje si prodao (naravno bez pojacivaca), a da dostizu tih 149db, kako bi se pojedini konacno prestali "gadjati" db-ovima za 2.1 komp. zvucnike?

Poz:wave:
 
Zaista nevidim potebu da se u prvi plan istice jacina u decibelima koja uopste nije relevantna za ovaj tip zvucnika. Konstrukciono ovaj model (5021) je jedan od najboljih modela kompjuterskih zvucnika. I molio bih vas da ih ne poredite sa hifi ozvucenjem ili sa razglasnim ozvucenjem jel jednostavno ne sluze istoj nameni.
 
Naravno, db brojke nemaju velike veze sa kvalitetom zvuka...

Isto tako, svestan sam da je db-shkola tezak OT, ali zar nije krajnje vreme da se zbog ljudi koji stalno porede "babe i zabe", pokaze koliko su pojedine izjave daleko od istine i cinjenicne situacije?

Barem bi u tom slucaju diskusija bila kvalitetnija, a informacije tacnije...

Poz:wave:
 
Poslednja izmena:
OK, izvinjavam se...

Da li bi mogao (just for kicks) da navedesh cenu kutija koje si prodao (naravno bez pojacivaca), a da dostizu tih 149db, kako bi se pojedini konacno prestali "gadjati" db-ovima za 2.1 komp. zvucnike?

Poz:wave:

Lik je uzeo 4 komada Beyma 18inch Lx60(profesinalni woofer od 8ohm-a i 600w radne snage!)
Cena je bila oko 200e po komadu!
Napravio je vecu kutiju od prednjih sedista do nazad(uostalom bilo je u nekom broju Tuning Styling casopisa , u pitanju je ljubicasti golf 2 sa 3 vrata!)
I ako se secam dobro davao je svakome oko 1kw ali u kratkim vremenskim intervalima!Mislim tipicni db drag!

Nisam okoreli polugluv covek koji se bavi samo sa profesionalom , drugo je posao a drugo slusanje muzike!
Takodje u sobi imam dosta finih hi-fi uredjaja!
Referentnu seriju od rcf-a Mytho 4 , Hafler XL600 amp , Carver C1 pre amp , Onkyo Integra DX 6660 , Oehlbach kablovi itd itd!

Unpred se izvinjavam za mali off topic!
 
Moram priznati da sam i ja prosao fazu slusanje preglasne muzike i to jos na nekim RCF kutijama koje su stvarno jake ali nisu za namenu o kojoj govorimo.
Ocekivao sam da ce se akcenat staviti na finocu zvuka a ne na jacinu. Jel od ljudi koji kupuju recimo bas mx5021 to i ocekujem kao presudnu karakteristiku. Inace dobra vest je da je cena mx5021 pala na nekih 13000 i nesto dinara :D
 
@duigor

Salis se ??? :( :( Dobro samo za prodavce...
Znaci 5021 je ponovo oko 160-170€.
Pocetkom ( 5-og ) septembra je u cenovniku PCC-a cena bila 9751 + PDV ( € = 86 din )
 
Moram priznati da sam i ja prosao fazu slusanje preglasne muzike i to jos na nekim RCF kutijama koje su stvarno jake ali nisu za namenu o kojoj govorimo.

Bas sam apelovao na Hi-fi referentne kutije od rcf-a Mytho 4! da referentne!
Mnogi znaju rcf samo po profesionali ali ovo je daleko od toga!;)
U klasi su sa skupljim hi-fi kutijama reda 5000+Eura!:)
 
@sasa022
Stvarno ne znam kad je cena mx5021 bila oko 11500din ako sam te razumeo da je ta cena bila sa pdv-om. Cena se uvek kretala oko 15000din a sad je za 1500din niza.

@MarkoJ.
Moram prizanti da nisam cuo nijedan model RCF-a u toj klasi. Ali moj odgovor (kritika) i nije bio upucen tebi direktno.
 
Poslednja izmena:
Alo, ljudi, čemu tupljenje o decibelima i jačini!
MX5021, kao što rekoh, su jako dobri zvučnici, a koliko vidim sada i po jako dobroj ceni. Inače, prilično su jaki (subwoofer je 50 w + 2x20 w, šta će ti više). Zvuk je do jaja, fin, bez škripanja i zvečanja plastike, ma milina jedna.
Kupi i vozi!
 
@duigor
Pa samo pogledaj prvu stranu - cudili ste se svi kada sam rekao da su oko 170€.
( u cenovniku PCC-a cena je bila 9751 + PDV - nisam proveravao da li su stvarno toliko kostali )


@munja87
Koliko para - toliko muzike :)
 
Poslednja izmena:
Priznajem moja greska sto se tice cene nesto sam se istripovao. Mada siguran sam da im cena nikada nije bila 9751 + PDV. Kao sto rekoh trenutna cena je 13623.58din sa pdv-om
 
Poslednja izmena:
Evo ja sam mladjem bratu kupio altec lancing atp3!
Solidno rade , u startu malo fali visokih(ali se to da popraviti potenciometrom) bass je ok !
Na prvo slusanje pitom i prijatan zvuk! Za te pare best buy!
 
Nazad
Vrh Dno