Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Da.😃 Napajanja 230v su uglavnom jeftinije izrade.
Uglavnom u delovima Azije ili Indije gde je lošija struja preporučuje pun opseg.
Za eu vrv je ok i 230v,za Srbiju sad nem pojma..verovatno smo delimično sigurni..Mada postoje oscilacije i kod nas.
Ono što može da se desi ako učestalo oscilira napon ispod 180v da ode u večna lovišta.Uglavnom su jeftiniji kod nas 230v pa mislim da ne bi trebalo imati problema.
A i cena mwe npr sa 230v u odnosu na 100-240 nije mala..
 
Nije bolji 100-240 bez B oznake, to je stari model, bolji je prvi sto je samo 230v, nije samo kriva ventilatora, ima zastite pravilno odradjeno, vaznije je da su zastite adekvatne, jedna od zastita bi trebalo da bude i sta se desi kad je izbod 230v (naravno u teoriji, sad da li to radi kako treba i sta su oni tacno tu uradili ko zna)

@Djolekg nema duplikata, V2 B je ovo prvo, samo 230v, drugo je starije, sa punim rasponom, ali nefunkcionalnim zastitama i ostalo, ima unazad nekoliko stranice slika sa hardware busters testa sto sam stavio

pa 6000 je bas top sto bi "dao" a koja je ovo marka jel bolja od cifteka?
FSP je bolj od chieftec-a, FSP je jedan velikih proizvodjaca

Lazni_Kazanova said:

650W Seasonic CORE-GC-650​

Antec NE700G ZEN 700W GOLD​

Absolutno, solidno boji izbor je Seasonic ovaj, od svega navedenog. Antec je slican MWE, jedino sto je zlatan, a unutra da li je tacno bolji nisam siguran
 
Poslednja izmena:
B oznaka je samo sitno štelovanje.Ispravka.
Uglavnom zbog coil whine.Ne košta ih 2evra to.

Vent mislim da su rešili i pre B oznake(mada treba proveriti)
Pun opseg sam po sebi je poprilično skuplje.
Ako odeš da pitaš na ltt ili slično reći ce ti da ne kupuješ 230v.Jer misle da je razlika 2 evra,što baš i nije.
 
MPX-7501-AMAAB-EU
Da li je ovo onda najbolje od spomenutih Cooler Master-a ?
 
@Djolekg

Nije samo coil whine sitno stelovanje, vec smo pricali o ovome pre koji mesec, Aris je spomenuo da treba da su sredjena podesavanja za zastite. Sad tu su oni njemu preneli, on nije proverio jos, da li je samo u B, da li to ide i za sve nove sa proizvodne trake bez B (malo verovatno), niko ne zna tacno.

To sto je toliko lakse ne znaci da je losije, to je samo manjak 115v opreme, i manji hladnjaci zbog toga, 115v je krs nad krsevima standard, ne moze efikasnost da se uradi na njemu kako treba itd, teza oprema/veca oprema, kad ima ceo raspon, itd, ...

Pun opseg je 8 evra skuplji u Evropi

Lazni_Kazanova said:
MPX-7501-AMAAB-EU
Da li je ovo onda najbolje od spomenutih Cooler Master-a ?
Ne nijedno od ta 2, najbolja opcija kod nas trenutno su Asus TUF Gaming 650B od jeftinijih, ili Seasonic CORE-GC-650 ili modularni Seasonic CORE-GM-650

Ako je kinta knap, i treba ti 700w/750w ( na sta ciljas, za koje komponente), nece neku razliku doneti Antec zen, opet bolje ostani na nekom od ova tri, a u najgorem slucaju uzmi V2 B 750w ovu prvu navedenu. Al opet za koje komponente ti treba ?
 
Poslednja izmena:
Hocu da zamenim moj verni CM 750GX, radi i dalje savrseno ali je mnogo mator.
Nadjoh sad za 110 jura Tuf Gaming 750w, mislim da ću njega. Imam RX570 i 1600AF na 4Ghz, 1.3125V.
Biće menjan za 5800x krajem godine, a grafička u rangu 6700XT ako cene ikad dodju sebi.
 
nije ni jedno TUF 95e, nema vrv vise, nego je provereno manje kod nas, ... Napisah 10 post-ova iznad koliko kosta i da ima kod nas, cak si i post taj like-ovao ?

Antec je sasvim ok napajanje, ali daleko da je vrh, ima boljke neke, malkice je losiji od seasonic platforme na kojoj je baziran, al to na stranu preskupo je trenutno, preprodalo se skocila mu cena, TUF je jednostavno bolja kupovina trenutno.

71 naspram 97 evra 550w modeli, 84 evra naspram 110-132 evra (ne znam da li ima jeftinije) 650w modeli, 110 evra naspram 121-145 evra 750w modeli (slicna garancija, slicna zapremina , Asus je 150x150 (sa 135mm ventilatorom), Antec 150x140(120mm).

Jednostavno u domacoj firmi trenutno ovi Asus su jeftiniji miljama nego kod madjara, i cak jeftiniji nego U Evropi Trenutno
 
Poslednja izmena:
Moze li preporuka za napajanje?
i5 9400f
2x8gb ddr4
gtx 1060 3gb
Trenutno imam napajanje LC power 600W LC600H-12 v2.31 vec nekoliko godina, sluzi dobro jos uvek ali planiram neki upgrade grafike kada mining ludilo prodje pa mi treba savet. Da li je FSP HV PRO 650W ok? Cenovni rang 6-7k dinara.
Hvala
 
Mađarski CM.

Oko 6400 dinara za 650W verziju. V2 B, nema coil whine, ali se čuje motor ventilatora. U smislu, čuje se da radi. Navikao sam na totalno tihog LC6650GP3 sa 14cm ventom, pa sad ovaj valjda čujem. :) Ostalo kao i svako drugo napajanje - radi i napaja.

 
Meni stiže sledeće nedelje iz domaće radnje za 9200 din 750W BEU verzija.
Nisam našao onaj Asus što sam ganjao. Prvi put ću u životu pokusati sakrivanje kablova sad kad imam crne kablove ima smisla.
 
Na preporuku člana @Dogzilla kupio bih Fractal Design Ion+ Platinum. Pošto ja nisam neki zahtevni korisnik da li bi mi 560W bilo dovoljno pošto ću koristiti i3 10100. Ili možda da za svaki slučaj idem na 660W. Ne planiram da stavljam posebnu grafičku pogotovo ne neku gejmersku jer igrice ne igram. Ostalo što vuče struju su dva kulera(Noctua), SSD i HDD. Vidim da je tiho napajanje i modularno jer mi ne treba šuma kablova u mom MiroATX kućištu.
Bitno mi je da je tiho napajanje.
 
Poslednja izmena:
Overkill za tu konfu. Nema potrebe za skupim platinum napajanjem.
 
@Djolekg

Nije samo coil whine sitno stelovanje, vec smo pricali o ovome pre koji mesec, Aris je spomenuo da treba da su sredjena podesavanja za zastite. Sad tu su oni njemu preneli, on nije proverio jos, da li je samo u B, da li to ide i za sve nove sa proizvodne trake bez B (malo verovatno), niko ne zna tacno.

To sto je toliko lakse ne znaci da je losije, to je samo manjak 115v opreme, i manji hladnjaci zbog toga, 115v je krs nad krsevima standard, ne moze efikasnost da se uradi na njemu kako treba itd, teza oprema/veca oprema, kad ima ceo raspon, itd, ...

Pun opseg je 8 evra skuplji u Evropi


Ne nijedno od ta 2, najbolja opcija kod nas trenutno su Asus TUF Gaming 650B od jeftinijih, ili Seasonic CORE-GC-650 ili modularni Seasonic CORE-GM-650

Ako je kinta knap, i treba ti 700w/750w ( na sta ciljas, za koje komponente), nece neku razliku doneti Antec zen, opet bolje ostani na nekom od ova tri, a u najgorem slucaju uzmi V2 B 750w ovu prvu navedenu. Al opet za koje komponente ti treba ?
Nešto tražim informacije na netu za ovu reviziju sa B sufuksom.Gde si dobio ove informacije da je to o čemu govoriš-mo?
Tj da je to verzija sa rešenim problemima?
Može neki link i sl.
 
Aris je u dva video snimka (jednom u kome djuture testirao/poredio, i jednom direktno vezano za MWE napajanja) potvrdio da su sredili gresku sa OPP/OCP, ispeglali ventilator, i coil whine i jos nesto. Kao sto stoji u quote-ovanom post-u mom iznad. Njemu je cooler master preneo da su ga poslusali za izmene, ali on nije u tom trenutku bio u mogucnosti da potvrdi.

Reseni problemi je kontraverzna rec, tad, kao i sad, kao sto sam preneo sta je Aris rekao, reseni su neki, problemi, "najverovatnije". Neki - su ove 3 stvari sto su mu je CM preneo. Najverovatnije - jer nije potvrdjeno tacno sta i kolikoj meri. Nista vise nista manje, sve ostalo je spekulacija i bias.

Dogzilla je napisao(la):
"da li je samo u B, da li to ide i za sve nove sa proizvodne trake bez B (malo verovatno), niko ne zna tacno".
Kao sto vidi iz mog post-a bio sam veoma precizan sa recima koje sam koristio da ne bi doslo do zabune ili logicke nedoumice.

Imas vremenski opseg kad sam post-ovao, od njega idi unazad (par meseci max), i naci ces.

Kroz maglu se secam da sam jos nesto nezavisno od ovoga bio zapazio za unakrsnu potvrdu na reddit komentaru ili twitter komentaru, al to je toliko davno bilo, da osim ako nisam save-ovao na reddit-u i jeste sa reddit-u nemoguce je naci.

Sledeci put otvori novu temu, posto ova nije ni mesto niti vreme (necro) za ovo, i pretpostavljam da ce biti zatvorena posle ovoga.
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla Ok,onda su morali da srede celu tu platformu i za 100-240 gde se ne spominje kao neka revizija B.Čak šta više nigde se ne spominje B osim kod ugara,a iznaka je ACABW-B pa verovatno otud,jer je npr za beli ACABW bez B pa pretpostavljam da B predstavlja bronzu Tako da mi deluje da reviziju nisu označili novom oznakom, ako su rešili problem rešili su ga svuda,i na belom i pun opseg i eu 230v.
 
Samo Ugari su stavili slovo B, na svim drugim trzistima se razlika (odnosno B vidi u serijskom broju), nema nikakve logike niti razloga da bude za Bronze, jer je i bez B, bronze, oduvek su u pitanju bili bronze modeli iskljucivo, a ne white.
Tako da mi deluje da reviziju nisu označili novom oznakom, ako su rešili problem rešili su ga svuda,i na belom i pun opseg i eu 230v.
Ovo je debela spekulacija, wishfull thinking, i malo verovatno. Ne kazem da nije moguce, i sto vise vremena prolazi trebalo bi da izlaze i sredjeni modeli svuda (white+bronze), kako se stari prodaju, ali mi nemamo pojma kako su stvari namestene kod njih u fabrici, i korona situacija ne idu u korist da su konsolidovali tooling i proizvodne pogone.
Cak i moj komentar je spekulacija, jer kao sto sam kazes, nisi nasao nista novo, nikakve potvrde, imamo samo Cooler Master-u rec datu Aris-u, sto ne znaci mnogo u korona dobu.

watch?v=9_rTtT5UO7Q&t=1s
watch?v=clGdCPM_8UY&t=1069s
watch?v=7x6LIdPlpXA&t=412s

Najveca sansa da je u jednom od ova tri snimka.
 
Poslednja izmena:
Šta god da je kao što rekoh to B ne verujem na je revizija i izdvojen jedini sa ispravkom.Tako da ako se kupuje ne mora se potencirati B.Barem ne dok ne dodju valjane informacije.
 
Skoro sigurno je B revizija, mesecima stoji duplo isti model na geizhals, bronze model. Da ne postoji duplo i na newegg-u za americko trziste slozio bih se da postoji sansa da je samo univerzalna oznaka, ali ovo je specificno 240V i nova serija. Ali kao sto se moze videti iz link-ova ispod i americko trziste ima novi model sa jos drukcijom oznakom iz februara 2021 (U1 na kraju), sto ukazuje da je jedan zajednicki model pretvoren u dva prilikom ovih sredjivanja sto su Aris-u spomenuli.

Takodje ako mislis pa prodalo se sve staro, zbog korona situacije sumnjam meseci nisu dolazila napajanja na trziste u jednom trenutku, i zbog prirode ugovora i kako radi fabrika (ili ako su pak dve u pitanju), dugo posle promene bi se pojavljivale stare stvari na trzistu.

Takodje da nije korona situacija i da se trziste krece normalno, kontam, solidna sansa da bi Cooler Master na svoju stetu (tiho) odradio bolje za korisnike jer mu je u interesu bila dobra reklama za seriju i novog kineskog proizvodjaca, ali korona je to sve obesmislila. Ne bi se ovoliko cimali sa novim serijskim brojevima i za Americko i za Evropsko trziste.

Kao sto napisam u temi za SSD, kad je nesto sto je dobro, sto stavlja kompaniju u dobro svetlo, uvek ce staviti nove serijske brojeve i serije, da se pokazu da se vidi, da se prica to je 101 marketing-a, a kad je lose, onda ce cutati kao za tiho menjanje hardwer-a na SSD-ovima.



Sve ovo ukazuje da su svi stari modeli na svim trzistima solidno neadekvatni, ...

P.S. Ovo jeste u stvari mesto za za ovu diskusiju, istripovao sam se zbog prethodnih post-ova da je specificna tema neka, izvinjavam se.
 
Poslednja izmena:
Ignorisi slike, samo prati serijske brojeve na specs, i datum postavljanja, moja logika je ako ima razlike u serijskoj broju na US trzistu to je poprilican dokaz, amazon i newegg su konfuzni po ovome, ukazuje da su u pitanju ne V2 verzije (ali mislim da su samo greske od strane onog ko je unosio), tako da bi definitivno bilo korisno jos sa nekom drugog US sajta, ili jos bolje iz druge zemlje ( i 120v i 240v) naci, sa dva serijska broja bronze V2 napajanja.

Upravo proverih Cooler Master sajt, i oni imaju specificno podeljno da postoje nova 230v V2 i nova full range V2, sve iz MWE V2 serije i imaju promenjenu oznaku na kraju, odnosno W


ACAAB - staro Full range - neadekvatno

ACAAW - novo Full range - adekvatnije

ACABW-B novo 230V half range - adekvatnije

Definitivno mislim da grešiš.
Cooler Master-ov sajt upravo neoborivo dokazuje da ne gresim. newegg mozda lupeta oznakama i slikama, ali kad se gledaju datumi, i klikce po imena napajanja, dobije se osecaj je da je sve sveze i da je najveca sansa da imaju dve verzije MWE V2

Ako ovo nije najveca reklama (sama diskusija, nezavisno od ko je u pravu, a ko ne, to je samo slag na tortu) dokaz zasto je FSP bolji/potreban izbor za low end, nista nije, ... Dobijes manje, ali su konsisteniji, a sa Cooler Master-om i ostalim, nekad dobijes manje, nekad vise, a da procenis na cemu si je mukotrpno.
 
Poslednja izmena:
Definitivno mislim da grešiš.Postavio si prvu verziju mwe.Ne mogu da verujem njihovim oznakama,ne vidim tu oznaku kod proizvodjača.MPX je prva verzija i pise i na sajtu.Iako piše na sajtu da je dc-dc nisu,barem mislim da nisu od 550w.Na sajtu za mpx ne stoji dc-dc,tek od 600w,650w su dc-dc .
Mislim da lupetaju.
 
Nazad
Vrh Dno