Šta je novo?

Ko sta ima od Hi-Fi komponenti?!

Nisi jedini, osim av risivera za filmove imam i onkyo A8940 i philips gramofon F 7226. Onkyo je na jamo S426 zvucnicima.
d0dea79f87ed14050759705261db2084.jpg

P.S. imam i jedan Akai gramofon AP-B21 al mu treba zameniti iglu. AV je onkyo HT R380 tojest home theatar komplet HT-S3305
 
Poslednja izmena:
Technics is tog doba svira kao suplja kanta u odnosu na svoje vrsnjake od Marantza, Sansuia ili Pioneera. SL 1210 je ok, pojacalo od neke druge firme i na primer neke JBL zvucnike iz tog doba.
 
Imao je technics odlicna pojacala u visim klasama, kao i npr sony svoju espirit seriju, ne kazem da su bili bolji od marantza ili sansui-ja al su bili odlicni. Ono sto je evidentno je da sva pojacala i risiveri spocetka 80ih bolje i snaznije zvuce od danasnjih ako poredimo istu klasu.
Technics is tog doba svira kao suplja kanta u odnosu na svoje vrsnjake od Marantza, Sansuia ili Pioneera. SL 1210 je ok, pojacalo od neke druge firme i na primer neke JBL zvucnike iz tog doba.
 
U pravu je covek i pojacala i zvucnici id tehniksa su bili dobri samo u najvisim klasama, ovo ostalo boranija.
 
@Stilgar
Sta znaci "ista klasa"? Cenovno?

Jel racunas inflaciju?
 
Technics is tog doba svira kao suplja kanta u odnosu na svoje vrsnjake od Marantza, Sansuia ili Pioneera. SL 1210 je ok, pojacalo od neke druge firme i na primer neke JBL zvucnike iz tog doba.
Nisam imao prilike da slusam ta pojacala, ali verujem ti jer nisi jedini koji to kaze. Verovatno su iz tog razloga i dosta skuplja. Za sad su mi ta pojacala van domasaja, ali kada budem imao svoj dinar svakako cu uzeti nesto High End iz tog vremena.

Imao je technics odlicna pojacala u visim klasama, kao i npr sony svoju espirit seriju, ne kazem da su bili bolji od marantza ili sansui-ja al su bili odlicni. Ono sto je evidentno je da sva pojacala i risiveri spocetka 80ih bolje i snaznije zvuce od danasnjih ako poredimo istu klasu.
Koje Technics pojacalo iz tog vremena bi preporucio kao dobro? Primetio sam ja da ovo moje SU-7700K ima problema sa srednjim tonovima, nekako mi je zvuk kao da iz pecine dolazi. Imam takodje jos i dva SU-V303, i jedno SU-V505 i ta pojacala nekako daju cistiji zvuk, ali su isuvise slaba za ove moje zvucnike jer se nakon 10 minuta sviranja sami ugase. Verovatno se pregreju pa proradi zastita.

Sta kazate za Kenwood kao marku?
 
Tehnics SU V670 je odlicno pojacalo ako nadjes da nije cackano.
Nisam imao prilike da slusam ta pojacala, ali verujem ti jer nisi jedini koji to kaze. Verovatno su iz tog razloga i dosta skuplja. Za sad su mi ta pojacala van domasaja, ali kada budem imao svoj dinar svakako cu uzeti nesto High End iz tog vremena.


Koje Technics pojacalo iz tog vremena bi preporucio kao dobro? Primetio sam ja da ovo moje SU-7700K ima problema sa srednjim tonovima, nekako mi je zvuk kao da iz pecine dolazi. Imam takodje jos i dva SU-V303, i jedno SU-V505 i ta pojacala nekako daju cistiji zvuk, ali su isuvise slaba za ove moje zvucnike jer se nakon 10 minuta sviranja sami ugase. Verovatno se pregreju pa proradi zastita.

Sta kazate za Kenwood kao marku?
 
Pomerili su se u medjuvremenu dosta i trendovi i klase i cene. Malo je tesko naci realno poredjenje sa spravama od pre 30 godina.
 
Pomerili su se u medjuvremenu dosta i trendovi i klase i cene. Malo je tesko naci realno poredjenje sa spravama od pre 30 godina.

kad sam pomenuo da je technics imao odlicna pojacala u visim klasama mislio sam na poredjenje sa uredjajima iz istog vremenskog perioda. Kad sam rekao da pojacala iz 80tih bolje zvuce od danasnjih pojacala mislim na stereo zvuk. Mozes to vrlo lako da proveris uzmes neki Denon il Onkyo, Yamahu, Pionira.. najnoviji model stereo pojacala, povezes na neke zvucnike i preslusas cd. Onda na iste zvucnike zakacis nekog od navedenih proizvodjaca iz 80tih i ostanes zapanjen sa snagom, punocom zvuka i detaljima. npr DENON PMA 720AE (2018) vs DENON PMA-700V 1986te. Nova pojacala koketiraju sa USB ulazom cita mp3, flac ima blututh, wifi... snaga se izrazava u RMS a ne u watima po DIN-u i tako dalje i tako dalje. Potrosacki mentalitet koji vlada svuda vlada i u HIFI segmentu i AV komponentama. Ko hoce pravi analogni hifi il da kupi staru spravu il da odresi kesu i kupi nekog lampasa koji kosta ko bolji polovan auto :)
 
da se ne razumemo pogresno, nemam ja nista protiv ovih novih pojacala i AV risivera, imam Onkyo HT R380 za BR, DVD, CD filmove i te stvari, al do skoro pojacala i risiveri nisu imali phono ulaz, tj ugradjeno pretpojacalo za gramofon, a obzirom da se ploce vracaju kupiti samo gramofonsko pretpojacalo mi bilo besmisleno i skupo, pa sam problem resio kupovinom starog pojacala/risivera na koje sam kacio prvo samo gramofon, a sad mi je i CD i komp zakacen za njega. prvo sam imao marantza SR 1010, pa posle technics SU v600 i sad ONKYO A8940. Koliko sam gledao sad proizvodjaci osim usb-a i wifi-ja na AV risivere i integralna pojacala srednje i vise klase vracaju phono ulaz sa sve ugradjenim pretpojacalom, razmisljam o zameni oba moja uredjaja za jedan novi al trenutno mi je velika investicija jer onda bi i neki project gramofon pa novi zvucnici i ode cena u nebesa. :) da ne pominjem vreme dok rasprodam ovo sto sad imam...
 
Poslednja izmena:
kad sam pomenuo da je technics imao odlicna pojacala u visim klasama mislio sam na poredjenje sa uredjajima iz istog vremenskog perioda. Kad sam rekao da pojacala iz 80tih bolje zvuce od danasnjih pojacala mislim na stereo zvuk. Mozes to vrlo lako da proveris uzmes neki Denon il Onkyo, Yamahu, Pionira.. najnoviji model stereo pojacala, povezes na neke zvucnike i preslusas cd. Onda na iste zvucnike zakacis nekog od navedenih proizvodjaca iz 80tih i ostanes zapanjen sa snagom, punocom zvuka i detaljima. npr DENON PMA 720AE (2018) vs DENON PMA-700V 1986te. Nova pojacala koketiraju sa USB ulazom cita mp3, flac ima blututh, wifi... snaga se izrazava u RMS a ne u watima po DIN-u i tako dalje i tako dalje. Potrosacki mentalitet koji vlada svuda vlada i u HIFI segmentu i AV komponentama. Ko hoce pravi analogni hifi il da kupi staru spravu il da odresi kesu i kupi nekog lampasa koji kosta ko bolji polovan auto :)

Nemoj da gledas tu najnizu klasu. Pogledaj malo iznad nje. Mada i u najnizoj klasi uopste nije sve tako crno-belo - danasnja najniza klasa pojacala ne odgovara tadasnjoj, vec je ispod nje - tako je ciljano da bude. To sam vec pokusao da ti kazem. Da ne rastezemo pricu na "kasetofone" koji su tada pokrivali najnizu klasu.

Recimo, danasnji Yamaha integralci (A-S1100, A-S2100, A-S3000) se lagano popiske na sve Yamaha integralce iz proslosti koju pominjes i na 99% preamp/amp kombinacija. To verovatno cak i vise vazi za Marantz - nisam cuo jedno pristojno Marantz pojacalo iz 80-ih i 90-ih - koje ne oboji i sje*e zvuk totalno. I danasnja pojacala im i dalje vuku na tu stranu, al' ne bas toliko.

Bilo je dobrih sprava tada, ali ih danas ima jos vise. Ima i teske komercijale, ali ima i vrlo ozbiljnih sprava za pristojne cifre. E sad, sto te cifre za prosecnog drzavljanina Srbije i nisu toliko pristojne - to je neka peta prica.

I zasto se uvek svi hvataju za glupe lampase, kao za neke magicne reci kada se pomenu skuplje sprave? :lupko:
 
Poslednja izmena:
suv 900mk2 legendarno pojačalo....
Кад се помене Technics, прво ми на памет падне комбинација SE-A1+SU-A2 али никада нисам имао њихово појачало. Ово би било и превише, мало сам размишљао о SU-8080 ... и на крају сам узео Marantz PM-500. У комбинацији са AR-925.
 
Nemoj da gledas tu najnizu klasu. Pogledaj malo iznad nje. Mada i u najnizoj klasi uopste nije sve tako crno-belo - danasnja najniza klasa pojacala ne odgovara tadasnjoj, vec je ispod nje - tako je ciljano da bude. To sam vec pokusao da ti kazem. Da ne rastezemo pricu na "kasetofone" koji su tada pokrivali najnizu klasu.

Recimo, danasnji Yamaha integralci (A-S1100, A-S2100, A-S3000) se lagano popiske na sve Yamaha integralce iz proslosti koju pominjes i na 99% preamp/amp kombinacija. To verovatno cak i vise vazi za Marantz - nisam cuo jedno pristojno Marantz pojacalo iz 80-ih i 90-ih - koje ne oboji i sje*e zvuk totalno. I danasnja pojacala im i dalje vuku na tu stranu, al' ne bas toliko.

Bilo je dobrih sprava tada, ali ih danas ima jos vise. Ima i teske komercijale, ali ima i vrlo ozbiljnih sprava za pristojne cifre. E sad, sto te cifre za prosecnog drzavljanina Srbije i nisu toliko pristojne - to je neka peta prica.

I zasto se uvek svi hvataju za glupe lampase, kao za neke magicne reci kada se pomenu skuplje sprave? :lupko:

Do pre koju godinu sam i ja govorio kakvi crni lampasi kome to pa treba pored tranzistoraca koje sam samo i jedino kupovao i slusao. Onda jednog dana resim iz zezanja da kupim lampasa i promenio sam misljenje. Solidno konstruisanom lampasu sa dobrim NOS lampama jedino moze da pridje nesto skupo u A klasi od tranzistoraca. Btw, pre neki dan sam uzeo jos jedno lampasko pojacalo. :D
 
@Aca
Ma nije to bila poenta.
Nemam ja nista (efikasno :) ) protiv lampi, ali ne mali broj kvazi-poznavalaca je od nekoga negde pokupilo kako su lampe vrhunac i cene i zvuka i to su apriori sebi urezali u glavu.

Ne treba biti iskljuciv. Nekada je svima bilo smesno da stave u istu recenicu Class D i hi-end. Jel se i danas ti isti smeju? :)
 
Poslednja izmena:
@Aca
Ma nije to bila poenta.
Nemam ja nista (efikasno :) ) protiv lampi, ali ne mali broj kvazi-poznavalaca je od nekoga negde pokupilo kako su lampe vrhunac i cene i zvuka i to su apriori sebi urezali u glavu.

Ne treba biti iskljuciv. Nekada je svima bilo smesno da stave u istu recenicu Class D i hi-end. Jel se i danas ti isti smeju? :)

jedan covek rece da je hi-fi samo do 20 vati, sve preko toga je buka, al sta on zna :) Viktor Bradac se zvao :) al on je kvazi strucnjak, doduse lampasi daju malu snagu al lep i cist analogni zvuk. Naravno nije poenta da samo lampasi valjaju jer da bi se culo to kako treba trebaju osetljivi zvucnici horne i svasta nesto. svako slusa sta voli il jos bolje sta moze da priusti. svi bi mi hteli hi end :)
 
Naravno, u ovom "sportu" je sve vrlo individualno cheers
 
Poslednja izmena:
Ova poređenja da su ranija pojačala bila bolja od današnjih ne drže vodu. Svojevreno je otac kupio neku tajvansku mini liniju, 2 plate je koštala. Obični plastikaner.
Sad za takve 2-3 plate može fin Naim da se pazari.
Plaćati 500€ za nekog Marantza koji je prije 30god bio hit na studentskim žurkama je čisto kupovanje magle, krš sa isluženim elektrolitima..
 
da da, može i electrocompaniet za 50e. not.

ima polovne robe koja je jeftina i kvalitetna... kome ne smetaju tragovi tuđeg dnk.
naravno, lična proba i inspekcija je neophodna.
 
Ova poređenja da su ranija pojačala bila bolja od današnjih ne drže vodu. Svojevreno je otac kupio neku tajvansku mini liniju, 2 plate je koštala. Obični plastikaner.
Sad za takve 2-3 plate može fin Naim da se pazari.
Plaćati 500€ za nekog Marantza koji je prije 30god bio hit na studentskim žurkama je čisto kupovanje magle, krš sa isluženim elektrolitima..

tesko je to porediti samo tako, al ukratko taj marantz od pre 30 godina ima 15 kg materijala u njemu, neko je to sve lepo projektovao, odmerio, testirao i napravio da traje. Danasnji potrosacki marantz ima 4 kg od cega je kuciste pola. stampane ploce chipovi displey i jedan sterujni trafo. Sve to u stvari samo simulira i pokusava sto je bolje moguce da docara taj zvuk marantza (ako o njemu pricamo) od pre 30 godina, pri tom da kosta sto manje u proizvodnji, da se proda sto skuplje i da traje koju godinu posle isteka garancije. Do tad ce da smisle novi standard, novu zvucnu sliku DTS XXX ATMOS XY itd. koju MORAS da cujes i imas... Tako je sa svim stvarima, mobilni, laptopovi, tv, hifi...
 
Evo ovo ima kućište, štampanu ploču i jedan strujni trafo, 6kg od čega je pola kućište i svira bolje nego što je tih 15kg ikad sviralo :)
screenshot captor
 
Ово спада у категорију потрошачки уређај? Онако одокативно, кошта пар кила долара и наравно да свира боље него неки стари Маранц од 500$ или ту негде. Пореди неку рецимо Маранц езотек серију или шта је већ у том рангу.

Мени је једино криво што сам пропустио прилику да прилично јефтино у Софији, у фри шопу, пазарим ово. Мислим да је било испод 1к$ за оба али нисам планирао а када сам после неколико дана отишао, није више било. :(
 

Prilozi

  • Quad-Pre-and-Power-Amplifier.-44-and-405.-7815_0.jpg
    Quad-Pre-and-Power-Amplifier.-44-and-405.-7815_0.jpg
    574.2 KB · Pregleda: 146
Ovih 5.7 kg ce lagano zgaziti 99.99% "zmajeva" napravljenih pre 30+ godina ;)

ahb1.jpeg
 
Poslednja izmena:
Nisu cene projektovane za nas, vec za normalan svet.

Takodje, cene pre tih 30+ godina nisu bile ni malo naivne.
Pa Harmah Kardon HK6950R kog sam imao do nedavno je svojevremeno kostao 3300 DEM - a u pitanju je komercijalan velikoserijski proizvod. To je tada bila veca cifra nego sto je danas 3000€.
 
Daleko smo mi od normalnog sveta :)
Nego jel moze neko da mi kaze o ovim modelima nesto
Denon poa 2800,2400,4400
 
Nazad
Vrh Dno