Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ljudi jos jedno pitanje, mada je sada vec gotovo obzirom da sam narucio 3 komada IVA 1 btu 12.

Da nece ove klime biti prejake za kvadraturu u koju planiram daniram da ih stavim da greju, a ona je.
1) soba 4x4.2m = 17m2
2) soba 3.2x3.6 = 11.6m2
3) soba 3.2x3.8 = 9m2

od toga, ova najveca
soba je dnevna, ove druge dve manje su spavace. Kao sto rekoh izolacija kuce mi je losa (tj zidovi od pune cigle 30-50cm debljine) ali ima pvc stolariju svuda u kuci, sve sobe imaju po dva spoljna zida.
 
Ikebana,druže zašto pitaš sad kad je gotovo,da li je konj stao na rep i nije moglo da se malo pričeka da se nagomilaju novci da se uzme nesto kršteno? Kinezara 12 u 9m2 i 11m2? Je si relan ? Ne kazem da neće grejati,ali nemoj da daviš ovdd forum ako si setovao 22c a baca 23,5 pregrejava prostoriju,nece da modulira ispod 400w i to....želim ti od srca da budeš zadovolja i iskreno to mislim ...ali zašto pobogu zašto to radiš sebi ? Daj bože da grešim ?
 
Djalf poštujem te i stvarno cenim tvoje postove .....ali ali...i japanac 12ka u 9-11m2 biće muka da se održi temp u bocu.
 
Ako hoćeš klimu da greje a da modulira nisko, KMTA18 ili FTXF50, ali su jedno 30% skuplje od te LG. Obe klime su provereno dobre od strane ljudi na forumu.
KMTA 18 1000e bez ugradnje. Mitsubishi 1100 s ugradnjom, Toshiba 13 105k dindži bez.
LG je oduvek bio krs kao i Samsung.
Kad kažeš ali ima i drugih iskustava. Uglavnom sve ide ka prvobitnoj ideji, Japanci za 200-300e skuplje.
 
Ikebana,druže zašto pitaš sad kad je gotovo,da li je konj stao na rep i nije moglo da se malo pričeka da se nagomilaju novci da se uzme nesto kršteno? Kinezara 12 u 9m2 i 11m2? Je si relan ? Ne kazem da neće grejati,ali nemoj da daviš ovdd forum ako si setovao 22c a baca 23,5 pregrejava prostoriju,nece da modulira ispod 400w i to....želim ti od srca da budeš zadovolja i iskreno to mislim ...ali zašto pobogu zašto to radiš sebi ? Daj bože da grešim ?
Postujem odgovor, ali da gusim forum... Ne mislim tako jer ce se mozda vec u septembru neko nov pojaviti pa procitati moje neodumice u smislu da li kupiti VOX, VIVAX AUX ILI TESLU, koja kvadratura je realna za VOX klimu, sta kupiti sa jako ogranicenim budzetom i da li zavrsava posao.

Prosle nedelje je bilo citave 2-3 strane o solarnim panelima, na forumu gde je tema "inverter klima" pa te nisam video da da si nekome pisao da "gusi forum", u krajnjem slucaju ne moras odgovarati na pitanja ako mislis da su irelevantna, samo skroluj dalje.

A a sto se tice ljudi koji prate forum, najmanje 50% se krece u cenovnom rangu VOX, VIVAX i TESLE. i svi ocekuju neko licno iskustvo pre svega tih klima, da su nam plate nemackog standarda svi bi odmah kupili Mitsubishi ili Daikin, i ne bi ni pogledali ovaj forum.

Da me ne razumes pogresno, nije mi namera da te uvredim ili "spustim" ali ako vec odgovoris vidi da to bude korisno za onoga ko pita, pa makar to bilio isto pitanje od 10 razlicitih ljudi.
 
Nekoga ce sigurno zanimati iskustvo kako te klime greju, ali ti to iskustvo neces imati do sledeće godine u ovo vreme.
A a sto se tice ljudi koji prate forum, najmanje 50% se krece u cenovnom rangu VOX, VIVAX i TESLE
Verovatno i jeste takva situacija, ali na zalost po dosadašnjem iskustvu sa foruma ti koji su u tom rangu su cesto svesni ograničenosti u izboru, te pokusavaju bar neku utehu da dobiju u vidu aminovanja na forumu. Bez namere da uvredim nekoga, jer sam i sam bio u slicnom situacijama.
 
Zovem danas sledećeg prodavca, opet favorizuje Midea. Osim jednog argumenta a to je položaj kuće/stana i ostalih uslova u kojima će spoljna jedinica raditi, ništa spektakularno. Navodno LG se kvari posle 4 godine, nije to više onaj LG. I tako...reč po reč, a onda ispali kako se sledeće sezone čekaju ruske klime koje ič ne idu u defrost.
Ok, reko, fala, odo u šoping u Milano po najsmešniju klimu. E sad, nije sporio Mitsu i druge Japonce. Pročačkam i vidim da i Toshiba ima neku 13 koja deluje prhvatjivo. Isporučuje dosta toplih kW s malo utroška. Cena koštanja kao Midea 18 Extreme.
Vidi ne kažem da nema bolje, ja ti samo prenosim svoje iskustvo.
Midea je široko rasprostranjen brend na našim prostorima, nisam ga izabrao tek tako, već sam čitao iskustva i konsultovao se sa ljudima iz te branše.
Vidim da je Extreme-12 63.000din. uz nju dobijaš kabal, cevi 3m i wifi, tako da ti ostaje samo majstor.
Klima je tiha, odlično modulira i održava temperaturu, ima follow me funkciju gde daljinski meri temperaturu i onda savršeno radi.
Ima digme za tihi rad i onda je spoljna jedinica skoro nečujna, čak i na jakim minusima.
Za multi-split da ti ne pišem jer to nisi tražio, za mene rešenje slično toplotnoj pumpi i sa parapetnim jedinicama daleko bolje rešenje od bilo koje klime.
 
Vidi ne kažem da nema bolje, ja ti samo prenosim svoje iskustvo.
Midea je široko rasprostranjen brend na našim prostorima, nisam ga izabrao tek tako, već sam čitao iskustva i konsultovao se sa ljudima iz te branše.
Vidim da je Extreme-12 63.000din. uz nju dobijaš kabal, cevi 3m i wifi, tako da ti ostaje samo majstor.
Klima je tiha, odlično modulira i održava temperaturu, ima follow me funkciju gde daljinski meri temperaturu i onda savršeno radi.
Ima digme za tihi rad i onda je spoljna jedinica skoro nečujna, čak i na jakim minusima.
Za multi-split da ti ne pišem jer to nisi tražio, za mene rešenje slično toplotnoj pumpi i sa parapetnim jedinicama daleko bolje rešenje od bilo koje klime.
Meni treba 18. Prodavac me ubeđuje da nema uređaja koji modulira ni na 400-500 u bilo kakvim uslovima, a kamoli ispod tih vrednostii. Oštro me navodi na Midea koja po specifikaciji ne ide ispod 800. I tu se najviše razilazimo. Ako taj uređaj nema sposobnost da mi štedi više nego drugi onda ništa, to je poenta, a ne osnovna cena. I što reče jedan od članova, kultura rada. Neću da sedim uz daljinac i prčkam. To mora i da se plati, kapiram.
 
Lepo si rekao, prodavac.
Jedini gori su prodavci-majstori.
Postoje 12ice koje taj prostor mogu da "odrade", postoje i 18ice koje mogu ispod 400W da moduliraju.
Epilog: beži od ovih gorepomenutih.
 
KMTA18 ima modulaciju ispod 200w na grejanju.Dobra modulacija je alfa i omega kod inverter klima urađaja naravno uz primerenu kulturu rada.
 
Postujem odgovor, ali da gusim forum... Ne mislim tako jer ce se mozda vec u septembru neko nov pojaviti pa procitati moje neodumice u smislu da li kupiti VOX, VIVAX AUX ILI TESLU, koja kvadratura je realna za VOX klimu, sta kupiti sa jako ogranicenim budzetom i da li zavrsava posao.

Prosle nedelje je bilo citave 2-3 strane o solarnim panelima, na forumu gde je tema "inverter klima" pa te nisam video da da si nekome pisao da "gusi forum", u krajnjem slucaju ne moras odgovarati na pitanja ako mislis da su irelevantna, samo skroluj dalje.

A a sto se tice ljudi koji prate forum, najmanje 50% se krece u cenovnom rangu VOX, VIVAX i TESLE. i svi ocekuju neko licno iskustvo pre svega tih klima, da su nam plate nemackog standarda svi bi odmah kupili Mitsubishi ili Daikin, i ne bi ni pogledali ovaj forum.

Da me ne razumes pogresno, nije mi namera da te uvredim ili "spustim" ali ako vec odgovoris vidi da to bude korisno za onoga ko pita, pa makar to bilio isto pitanje od 10 razlicitih ljudi.
Da li kinez,marsovac,poljak ili turcin,klima 12 btu ne moze biti irelevantva za 9-11m2 ,da si guglao 12 btu za koliko m2 skontao bi da to nije to.Svakako ti zelim puno uspeha i puno relativnih kilovata utrosenih srazmerno kvadraturi koju grejes.
Meni Vox odrzava precizno u 12m2, IVA5 12.
Nije isti prostor niti ista klima u smislu da ce isto precizno da odrzava ili ne slicnu ili istu kvadraturu sa slicnom ili istom klimom.
 
Poslednja izmena:
To što se nešto proizvodi u Kini ne znači da je kineski proizvod. Fujitsu je japanska marka koja između ostalog ima fabriku i u Kini. Ako su ljudi toliki mentoli da ne mogu da razdvoje kinesku fabriku od japanske fabrike u Kini....onda ih neka, nek kupe Gree muse u 12 kvadrata odlično izolovanog prostora.
Na ovu temu sedišta firmi i lokacije fabrika Švajcarska bi mogla da napiše brdo literature, made n swis a švicu nije videlo ni na razglednici.
 
Neki modeli dolaze iz Kine a neki iz Tajlanda.Pisali smo o tome proizvodi se tamo gde su niži troškovi proizvodnje.Japanske firme su još početkom osamdesetih godina prošlog veka počele da sele proizvodnju iz Japana.Kvalitet je odličan nije bitna zemlja porekla.
 
To što se nešto proizvodi u Kini ne znači da je kineski proizvod. Fujitsu je japanska marka koja između ostalog ima fabriku i u Kini. Ako su ljudi toliki mentoli da ne mogu da razdvoje kinesku fabriku od japanske fabrike u Kini....onda ih neka, nek kupe Gree muse u 12 kvadrata odlično izolovanog prostora.
Na ovu temu sedišta firmi i lokacije fabrika Švajcarska bi mogla da napiše brdo literature, made n swis a švicu nije videlo ni na razglednici.
Saglasan. Samo prenosim. Takođe u razgovoru s njima prenosim vaša iskustva. Više cenim te podatke jer dolaze od onih koji u realnim uslovima prate rad uređaja, pošto su prethodno izdvojili novac. I teško da toliko ljudi ovde izmišlja i frizira.
 
Meni treba 18. Prodavac me ubeđuje da nema uređaja koji modulira ni na 400-500 u bilo kakvim uslovima, a kamoli ispod tih vrednostii. Oštro me navodi na Midea koja po specifikaciji ne ide ispod 800. I tu se najviše razilazimo. Ako taj uređaj nema sposobnost da mi štedi više nego drugi onda ništa, to je poenta, a ne osnovna cena. I što reče jedan od članova, kultura rada. Neću da sedim uz daljinac i prčkam. To mora i da se plati, kapiram.
Lijepo samo napisao da moja LG s18eq modulira do 160 kad je vani relativno toplo, na 200-300 je vise manje stalno a do 400 rijetko ide jer zivim u toplijem kraju pa mi je bilo bitno da klima moze nisko modulirat jer mi samo nekoliko dana godisnje treba puni kapacitet klime kad bas zahladi, tako da je to laz sto ti prodavac govori. Takodjer ne razumim ljude koji pljuju po LG a pretpostavljam da ga nikad nisu imali. Ja ga imam zadnja 4 mjeseca i suprezadovoljan san. Radi super a nije skup kao daikin i mitsu.

Edit: kad odem na putovanje pa izgasim klimu i ponovno je upalim u hladnom stanu radi na oko 800 850w i to je pakao jer ispuhuje prevruc zrak, tako da ni slucajno ne kupuj tu mideu ako ne spusta ispod 800. Za ugodan boravak klima mora moc spustit modulaciju dok bi tebi ta radila kao on off, bilo bi ti ili prevruce ili hladno
 
Poslednja izmena:
Lijepo samo napisao da moja LG s18eq modulira do 160 kad je vani relativno toplo, na 200-300 je vise manje stalno a do 400 rijetko ide jer zivim u toplijem kraju pa mi je bilo bitno da klima moze nisko modulirat jer mi samo nekoliko dana godisnje treba puni kapacitet klime kad bas zahladi, tako da je to laz sto ti prodavac govori. Takodjer ne razumim ljude koji pljuju po LG a pretpostavljam da ga nikad nisu imali. Ja ga imam zadnja 4 mjeseca i suprezadovoljan san. Radi super a nije skup kao daikin i mitsu.

Edit: kad odem na putovanje pa izgasim klimu i ponovno je upalim u hladnom stanu radi na oko 800 850w i to je pakao jer ispuhuje prevruc zrak, tako da ni slucajno ne kupuj tu mideu ako ne spusta ispod 800. Za ugodan boravak klima mora moc spustit modulaciju dok bi tebi ta radila kao on off, bilo bi ti ili prevruce ili hladno
Komšija ima LG 18, doduše skuplji model, preko 1500e. 100m2 u februaru 200kW i nešto preko toga, 10 izolacija pvc stolarija, otvoren prostor i ima gubitak na nekom stepeništu. Mada je imao svoj neki fazon pa je noću gasio. Ok februar nije bio strašan. Zamerka prodavca nije bila da LG ne radi nego se kvatri već posle 4 godine u dosta slučajeva. E sad, krastavac. A Midea se kako skoro uopšte ne kvari. Takođe krastavac majstore smanji malo
 
Komšija ima LG 18, doduše skuplji model, preko 1500e. 100m2 u februaru 200kW i nešto preko toga, 10 izolacija pvc stolarija, otvoren prostor i ima gubitak na nekom stepeništu. Mada je imao svoj neki fazon pa je noću gasio. Ok februar nije bio strašan. Zamerka prodavca nije bila da LG ne radi nego se kvatri već posle 4 godine u dosta slučajeva. E sad, krastavac. A Midea se kako skoro uopšte ne kvari. Takođe krastavac majstore smanji malo
Ja imam garanciju 10 godina na kompresor koji je i jedini skuplji potencijalni kvar tako da se ne brinem bas a to da se midea ne kvari nek prodavac okaci macku o rep. Ali ono sto ja zelim rec da je prodavac rekao da nikoja 18 ka ne modulira ispod 500 w sto je cista laz. Pa koliko je vjerovati takvom prodavacu zakljucite sami
 
Ja imam garanciju 10 godina na kompresor koji je i jedini skuplji potencijalni kvar tako da se ne brinem bas a to da se midea ne kvari nek prodavac okaci macku o rep. Ali ono sto ja zelim rec da je prodavac rekao da nikoja 18 ka ne modulira ispod 500 w sto je cista laz. Pa koliko je vjerovati takvom prodavacu zakljucite sami
Vi živite u relativno toplijem području jel ?
 
Ta klima LG18 koju imaš je predviđena za grejanje do -10 prema specifikaciji proizvođača.
 
Meni treba 18. Prodavac me ubeđuje da nema uređaja koji modulira ni na 400-500 u bilo kakvim uslovima, a kamoli ispod tih vrednostii. Oštro me navodi na Midea koja po specifikaciji ne ide ispod 800. I tu se najviše razilazimo. Ako taj uređaj nema sposobnost da mi štedi više nego drugi onda ništa, to je poenta, a ne osnovna cena. I što reče jedan od članova, kultura rada. Neću da sedim uz daljinac i prčkam. To mora i da se plati, kapiram.
Moja 12 modulira na oko 300w prosek, a ide do 250w minimum, tako da 18 bi trebalo da bude oko 400w.
Modulacija bi trebalo da bude neko tiho održavanje dostignute temperature, kod mnogih koji kažu da im troši 160w je izduv hladan jer grejanje na 160w jednostavno nije moguće, tako da vodi računa o tome.
Informiši se ovde, ali pitaj I ljude koje znaš, pitaj instalatere koje znaš, prodavce... pa na kraju sumiraj.
 
Naravno da je moguće da klima troši 160w i greje održava zadatu temperaturu u prostoriji.Treba uzeti u obzir i COP koji je visok na ovim spoljnim temperaturama.160w koje klima troši treba pomnožiti na primer sa 4 ili 5 da bi se dobila tačna količina toplote postoji formula mada nisam to računao.Sve kvalitetnije klime mogu bez problema da rade na niskoj modulaciji sa prihvatljivom temperaturom vazduha koji izlazi iz klime.
 
Ljudi, tokom nedelje mi stizu 3 komada Vox iva1 btu 12 inverter klime. Nasao sam ih za cenu od 38.000din po klimi x3 komada = 114.000din + ugradnja. Postoji mogucnost da se do ponedeljka predomislim za VOX iva 8 (45.700din) ako zelim, a razlika u ceni je 7000din po klimi.

E sada ne znam da li je IVA 8 zaista bolja od IVA 1 za tih 7000din po klimi, a ukupna razlika u ceni na kupljene 3 klime mi je 21.000din sto za moj budzet i nije bas malo.

Ostaje mi da resim ugradnju.
Vezano za to imam pitanje bez namere da se neko reklamira. Da li imate neke predloge za neki pouzdan servis koji dobro radi svoj posao i kolike su cene ugradnje.

Prodavac, gde sam narucio klime ima nekog preporucenog servisera za ugradnju koji navodo sa popustom od 25% naplacuje 13.000din. po klimi da je ugradi. Meni je sada to nekako malo mnogo 110€ ugradnja po klimi, i puram se da li je stvarno uracunat taj popust od 25% na ugranju sto ne naznaceno (meni se cini da nije)

Ako neko ima neki proveren i pouzdan servis neka javi, hvala u napred.
Sto se tiče cene ugradnje klime u juznom delu Srbije konkretno u Nisu..cena se krece oko 14.000...tako da po meni to i nije neki popust
 
Moja 12 modulira na oko 300w prosek, a ide do 250w minimum, tako da 18 bi trebalo da bude oko 400w.
Modulacija bi trebalo da bude neko tiho održavanje dostignute temperature, kod mnogih koji kažu da im troši 160w je izduv hladan jer grejanje na 160w jednostavno nije moguće, tako da vodi računa o tome.
Informiši se ovde, ali pitaj I ljude koje znaš, pitaj instalatere koje znaš, prodavce... pa na kraju sumiraj.
Naravno da je moguće da klima troši 160w i greje održava zadatu temperaturu u prostoriji.Treba uzeti u obzir i COP koji je visok na ovim spoljnim temperaturama.160w koje klima troši treba pomnožiti na primer sa 4 ili 5 da bi se dobila tačna količina toplote postoji formula mada nisam to računao.Sve kvalitetnije klime mogu bez problema da rade na niskoj modulaciji sa prihvatljivom temperaturom vazduha koji izlazi iz klime.
Vrv zavisi od opštih uslova u kojima klima radi. Svakako imam iskustvo prethodnog sistema pa mogu na osnovu toga raditi kakve takve kalkulacije. U svakom sl vaše sporenje je više oko malih razlika u odnosu na tvrdnju prodavca. Zahvalan na info (y) .
 
Vidi ne kažem da nema bolje, ja ti samo prenosim svoje iskustvo.
Midea je široko rasprostranjen brend na našim prostorima, nisam ga izabrao tek tako, već sam čitao iskustva i konsultovao se sa ljudima iz te branše.
Vidim da je Extreme-12 63.000din. uz nju dobijaš kabal, cevi 3m i wifi, tako da ti ostaje samo majstor.
Klima je tiha, odlično modulira i održava temperaturu, ima follow me funkciju gde daljinski meri temperaturu i onda savršeno radi.
Ima digme za tihi rad i onda je spoljna jedinica skoro nečujna, čak i na jakim minusima.
Za multi-split da ti ne pišem jer to nisi tražio, za mene rešenje slično toplotnoj pumpi i sa parapetnim jedinicama daleko bolje rešenje od bilo koje klime.
Ja imam 3 12ice xtreme, rade super vec drugu godinu. Istina, s vremena na vreme upale defrost i kad je u plusu, ali to traje manje od 30 sekundi. To se desava kada je napolju toplo, 15 stepeni i toplije, klima spusta snagu na minimum, ali i tada oseća da se prostorija pregreva pa se ugasi skroz. Onda miruje neko vreme, pa kad se upali, juri da postigne temp sto pre i eto defrosta. Kada je hladnije napolju i klima stalno radi, onda je sve kako treba. Nisam ni primecivao da se to desava dok fatza nije krenuo da kuka. 😀
Meni licno to ne smeta, bitno mi je da su tihe i da lepo odrzavaju temperaturu.
 
Nazad
Vrh Dno