Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ljudi jel moze mala pomoc oko odabira klima uredjaja. Gradim kucu i treba da postavljam fasadu za 2-3 nedelje, do tada moram da postavim nosace za klime. Posto nisam u materiji mislio sam da mogu da postavim univerzalne nosace, medjutim ne moze :), Moram se opredeliti za neku inverter klimu i postaviti adekvatne nosace.
Dnevna soba u koju bih postavio klimu u prizemlju ima 40 m2 sa kuhinjom. Na spratu iznad dnevne sobe se nalaze 2 decije sobe od po 17,5 m2 u jednu od tih soba ili u hodnik bi takodje ugradio klimu.
Na pocetku sam mislio da kupim klasicne klima uredjaje, medjutim resio sam da ipak idem na inverter, jer nije drasticna razlika u ceni, a mogu da mi posluze za backup ako toplotna pumpa zakaze.
Dakle primarni posao klime ce biti hladjenje, grejanje eventualno u nekom prelaznom periodu. Ono sto mi je bitno je da klima bude pouzdana pogotovo u letnjem periodu, da ne uzmem neki krsh pa da moram da ga servisiram svakih godinu dana :).
Bio sam u jednoj firmi u NSu, preporucili su mi Gree Pulsar inverter 12icu za oko 60k, da li je to ok izbor ili ima nesto bolje u tom rangu? Nije problem ni da se doplati, ako ima neki bolji deal, hocu da dobijem najbolje za ulozen novac :).
Takodje da li bih trebao da razmatram i neki dual split sistem za sprat?
 
Ljudi jel moze mala pomoc oko odabira klima uredjaja. Gradim kucu i treba da postavljam fasadu za 2-3 nedelje, do tada moram da postavim nosace za klime. Posto nisam u materiji mislio sam da mogu da postavim univerzalne nosace, medjutim ne moze :), Moram se opredeliti za neku inverter klimu i postaviti adekvatne nosace.
Dnevna soba u koju bih postavio klimu u prizemlju ima 40 m2 sa kuhinjom. Na spratu iznad dnevne sobe se nalaze 2 decije sobe od po 17,5 m2 u jednu od tih soba ili u hodnik bi takodje ugradio klimu.
Na pocetku sam mislio da kupim klasicne klima uredjaje, medjutim resio sam da ipak idem na inverter, jer nije drasticna razlika u ceni, a mogu da mi posluze za backup ako toplotna pumpa zakaze.
Dakle primarni posao klime ce biti hladjenje, grejanje eventualno u nekom prelaznom periodu. Ono sto mi je bitno je da klima bude pouzdana pogotovo u letnjem periodu, da ne uzmem neki krsh pa da moram da ga servisiram svakih godinu dana :).
Bio sam u jednoj firmi u NSu, preporucili su mi Gree Pulsar inverter 12icu za oko 60k, da li je to ok izbor ili ima nesto bolje u tom rangu? Nije problem ni da se doplati, ako ima neki bolji deal, hocu da dobijem najbolje za ulozen novac :).
Takodje da li bih trebao da razmatram i neki dual split sistem za sprat?
Gledam šta bi moglo za malo više para.Za 65k imaš Fujitsu LLCE12.
 
Jel ti ovo sve u jeftinoj tarifi? Ja sam za potrosenih 753kwh dobio racun od 8170din. 443vt i 310nt.
Kod mene je uvek prosek 2/3 jeftina 1/3..skupa..ali trudim se da sve id velikih potrosača pustam na jeftinu struju..
Ljudi jel moze mala pomoc oko odabira klima uredjaja. Gradim kucu i treba da postavljam fasadu za 2-3 nedelje, do tada moram da postavim nosace za klime. Posto nisam u materiji mislio sam da mogu da postavim univerzalne nosace, medjutim ne moze :), Moram se opredeliti za neku inverter klimu i postaviti adekvatne nosace.
Dnevna soba u koju bih postavio klimu u prizemlju ima 40 m2 sa kuhinjom. Na spratu iznad dnevne sobe se nalaze 2 decije sobe od po 17,5 m2 u jednu od tih soba ili u hodnik bi takodje ugradio klimu.
Na pocetku sam mislio da kupim klasicne klima uredjaje, medjutim resio sam da ipak idem na inverter, jer nije drasticna razlika u ceni, a mogu da mi posluze za backup ako toplotna pumpa zakaze.
Dakle primarni posao klime ce biti hladjenje, grejanje eventualno u nekom prelaznom periodu. Ono sto mi je bitno je da klima bude pouzdana pogotovo u letnjem periodu, da ne uzmem neki krsh pa da moram da ga servisiram svakih godinu dana :).
Bio sam u jednoj firmi u NSu, preporucili su mi Gree Pulsar inverter 12icu za oko 60k, da li je to ok izbor ili ima nesto bolje u tom rangu? Nije problem ni da se doplati, ako ima neki bolji deal, hocu da dobijem najbolje za ulozen novac :).
Takodje da li bih trebao da razmatram i neki dual split sistem za sprat?
Ako ti ne treba sirova snaga..lep savet ti je dao proleter..ulazni model nekog Japanca..po jednu na sprat..i zavrsice posao bez problema...Za hladjenje i prelazni period je lako birati klimu jer ce u 90% da ti ispune ocekivanja..Srecna kupovina..
 
Poslednja izmena:
Ok. Hvala na preporuci. To je ovaj model Fujitsu ASYG 12 LLCE?
 
I ako neko ima konkretan model. Zamolio bih da mi kaze koliki je razmak izmedju nosaca spoljne jedinice. I koliko bi samu spoljnu jedinicu trebalo odmaci od zida. Ako postavim nosac na zid, imam fasadu od 18cm preko toga, 20cm treba odmaci klimu od fasade (ili nije potrebno toliko?) i ako je debljina spoljne jedinice 30cm recimo. To mu dodje da mi treba nosac od bar 68cm da bude knap. Zvao sam par prodavnica i nemaju tolike nosace u ponudi. Koje je resenje ovde?
 
I ako neko ima konkretan model. Zamolio bih da mi kaze koliki je razmak izmedju nosaca spoljne jedinice. I koliko bi samu spoljnu jedinicu trebalo odmaci od zida. Ako postavim nosac na zid, imam fasadu od 18cm preko toga, 20cm treba odmaci klimu od fasade (ili nije potrebno toliko?) i ako je debljina spoljne jedinice 30cm recimo. To mu dodje da mi treba nosac od bar 68cm da bude knap. Zvao sam par prodavnica i nemaju tolike nosace u ponudi. Koje je resenje ovde?
Zašto uopšte sada juriš da postaviš nosače?! Mogu da se postave i posle fasade, nije to neki problem... Jedino mozda zbog estetike,ali i tada se ne vide celi od SJ.
 
I ako neko ima konkretan model. Zamolio bih da mi kaze koliki je razmak izmedju nosaca spoljne jedinice. I koliko bi samu spoljnu jedinicu trebalo odmaci od zida. Ako postavim nosac na zid, imam fasadu od 18cm preko toga, 20cm treba odmaci klimu od fasade (ili nije potrebno toliko?) i ako je debljina spoljne jedinice 30cm recimo. To mu dodje da mi treba nosac od bar 68cm da bude knap. Zvao sam par prodavnica i nemaju tolike nosace u ponudi. Koje je resenje ovde?
A da postaviš brezone neke dugačke pa preko toga fasadu? One kao što se postavljaju za nosače za bojler recimo? I kad bude gotova fasada, regularne nosače na njih montiraš.
 
Elem, ja nosače za klimu se nikada ali nikada ne bih postavljajo pre fasade. Zašto? Zato jer kad klima za koju si postavio nosače odradi svoje onda menjaš klimu. Možda nova bude istih dimenzija kao stara a možda i ne a i sami nosači ma šta vam pričali vremenom rđaju i trule (osim inox) al jedna stvar se gotovo po pravilu dešava kod ove vrste ugranje. Monter: E, ja sam stavio SJ na nosače al nema dovoljno prostora da se propisno odmakne od zida, ebiga trebao si produžiti nosače, sam si ih stavljao brate mili nisam ja kriv.
A ako ti klima ne radi dobro onda ne mođeš da se žališ jer nisi ispoštovao minimalne potrebne dimenzije pri ugradnji. Našta će to ličiti za 20 godina kad tu više klima ne bude? Visiće ti dve zaržale sanke iz zida, spomenik ljudskoj gluposti.
Ako taj majstor ne zna da postavi klimu na fasadu onda beži od njega. Ako se baš plašiš stiropora onda na taj deo gde će ti biti spoljna jedinica umesto stiropora postavi tablu dve stirodura jedne pored druge i mirno spavaj. Sve je super dok je novo al kad vreme prođe.....
 
Hvala svima na savetima. Nije elektricar preporucio ovu varijantu, nego inzenjer koji mi vodi projekat, nema nikakve koristi od ovoga :). Nego kaze on da radi sebi tako bi radio, kaze da je elegantnije i estetski lepse resenje. Svakako bi inox nosaci isli. Ako budem morao da menjam klimu iz nekog razloga kaze da se verovatno mogu prilagoditi postojeci nosaci vecini klima uredjaja, valjda je mislio da se navari neka plocica tipa ako su sire ili uze rupe i sl.
 
Hvala svima na savetima. Nije elektricar preporucio ovu varijantu, nego inzenjer koji mi vodi projekat, nema nikakve koristi od ovoga :). Nego kaze on da radi sebi tako bi radio, kaze da je elegantnije i estetski lepse resenje. Svakako bi inox nosaci isli. Ako budem morao da menjam klimu iz nekog razloga kaze da se verovatno mogu prilagoditi postojeci nosaci vecini klima uredjaja, valjda je mislio da se navari neka plocica tipa ako su sire ili uze rupe i sl.
Ovako kod mene okacena 18-stica ,moze bilo koja klima mada nema stiropora
 

Prilozi

  • viber_slika_2022-07-04_14-42-46-449.jpg
    viber_slika_2022-07-04_14-42-46-449.jpg
    127.9 KB · Pregleda: 91
  • viber_slika_2022-07-04_14-42-00-158.jpg
    viber_slika_2022-07-04_14-42-00-158.jpg
    132.2 KB · Pregleda: 91
Hvala svima na savetima. Nije elektricar preporucio ovu varijantu, nego inzenjer koji mi vodi projekat, nema nikakve koristi od ovoga :). Nego kaze on da radi sebi tako bi radio, kaze da je elegantnije i estetski lepse resenje. Svakako bi inox nosaci isli. Ako budem morao da menjam klimu iz nekog razloga kaze da se verovatno mogu prilagoditi postojeci nosaci vecini klima uredjaja, valjda je mislio da se navari neka plocica tipa ako su sire ili uze rupe i sl

Pa to je neki mlad inžinjer..ne vise od 45 god. Svakako ja vecu glupost nisam skoro procitao. Mada nije losa ideja, uvek se moze navariti kad god i gde god ,estetski je prihvatljivo,cak sta vise i preporucljivo.
 
Evo da malo pohvalim moj LG s18eq, klima od 5 kw moze modulirat manje od 150 w ako je potrebno. Preporuke za kupnju svima koji ne zele davati novce za japance ali zele klimu koja lijepo radi.
Evo se ubih da odlučim koju 18 da uzmem. Prodavac i serviser tvrde da klima 18 nema šanse da modulira tako. Uvaljuju mi Midea Extreme (minimalna potošnja 790), pljuju LG, a na nekom topten EU sajtu ta tvoja je pokazana kao dobar izbor i nominalno sasvim ok za tu lovu. BTW snaga grejanja je na jednom sajtu 5.8 na drugom 6.4 za isti LG uređaj.
Napljuvali i Daikin Sensira. Sad sam najbliži odluci LG s18eq. I koji je fazon da prodavac daje 7 god garancije a proizvođač daje 10?
 
Ne uzimaj Mideu Xtreme, sem ako ne želiš da ti non stop, bez ikakvog razloga, pali defrost.
 
Izvini nisam upratio, koja je cijena te LG 18 klime ?
Danas našao za 900 sa ugradnjom ako nije zastarela stranica. Inače za 980 sigurno kod drugih. Ali trenutno kopam da dođem do neke info koja mi potvrđuje izbor. Midea je najprodavanija i cena je niža ali je*o 100-200e, ako ulažem na duži rok.
Ne uzimaj Mideu Xtreme, sem ako ne želiš da ti non stop, bez ikakvog razloga, pali defrost.
Čitao sam kako si se proveo s Midea klimom. Meni je majstor rekao da sam na konju pošto je terasa pod krovom i spoljna jedinica je odlično zaštićena. Džaba kad sam pao s Marsa i tek saznajem podatke i iskustva.
 
Danas našao za 900 sa ugradnjom ako nije zastarela stranica. Inače za 980 sigurno kod drugih. Ali trenutno kopam da dođem do neke info koja mi potvrđuje izbor. Midea je najprodavanija i cena je niža ali je*o 100-200e, ako ulažem na duži rok.

Čitao sam kako si se proveo s Midea klimom. Meni je majstor rekao da sam na konju pošto je terasa pod krovom i spoljna jedinica je odlično zaštićena. Džaba kad sam pao s Marsa i tek saznajem podatke i iskustva.
I moja 12ica je u potpunosti natkrivena (iznad mene je terasa). Odlična stvar je što nikada neće biti izložena padavinama, tako da će ređe raditi defrost.

Zadovoljan sam 12icom, isto je u pitanju Midea Xtreme, mada i ona nekad hoće iz čista mira da upali defrost na temperaturama koje su znatno iznad nule. Očigledno su loše odrađene, softver im ne valja, baguje...Još nisam rešio problem sa devetkom, ona non stop ide u dF.
 
Danas našao za 900 sa ugradnjom ako nije zastarela stranica. Inače za 980 sigurno kod drugih. Ali trenutno kopam da dođem do neke info koja mi potvrđuje izbor. Midea je najprodavanija i cena je niža ali je*o 100-200e, ako ulažem na duži rok.

Čitao sam kako si se proveo s Midea klimom. Meni je majstor rekao da sam na konju pošto je terasa pod krovom i spoljna jedinica je odlično zaštićena. Džaba kad sam pao s Marsa i tek saznajem podatke i iskustva.
Ako želiš da kupiš dobru klimu koja radi dobro onda je najbolji izbor KMTA18.Lepo modulira i ima kulturu rada.Kompresor je twin rotary Mitsubishi dodaj još malo para i idi na sigurno.
 
Nikada ali apsolutno nikada nemojte da ugovarate jednu cenu za klimu i ugradnju, to je prevara. Ako hoćete da vam klima dobro radi onda se posebno ugovara cena klime a posebno cena ugradnje. Ne postoji firma koja je toliko dobra da če vam spustiti cenu ugradnje ili klime samo zato pto klimu uzimate kod njih, zakida na kvalitetu garantujem 100%. A kad ugivoriš obaška cenu onda si ti taj koji diktira način ugradnje a ne majstor. Nemojte da zbog 20-30 eura uštede dolazite u nepriliku da vam ofrlje ugrade klimu. Morate shvatiti da majstor u vama vidi novac a ne posao, čast izuzecima ali 90% su takvi.
 
Ljudi, tokom nedelje mi stizu 3 komada Vox iva1 btu 12 inverter klime. Nasao sam ih za cenu od 38.000din po klimi x3 komada = 114.000din + ugradnja. Postoji mogucnost da se do ponedeljka predomislim za VOX iva 8 (45.700din) ako zelim, a razlika u ceni je 7000din po klimi.

E sada ne znam da li je IVA 8 zaista bolja od IVA 1 za tih 7000din po klimi, a ukupna razlika u ceni na kupljene 3 klime mi je 21.000din sto za moj budzet i nije bas malo.

Ostaje mi da resim ugradnju.
Vezano za to imam pitanje bez namere da se neko reklamira. Da li imate neke predloge za neki pouzdan servis koji dobro radi svoj posao i kolike su cene ugradnje.

Prodavac, gde sam narucio klime ima nekog preporucenog servisera za ugradnju koji navodo sa popustom od 25% naplacuje 13.000din. po klimi da je ugradi. Meni je sada to nekako malo mnogo 110€ ugradnja po klimi, i puram se da li je stvarno uracunat taj popust od 25% na ugranju sto ne naznaceno (meni se cini da nije)

Ako neko ima neki proveren i pouzdan servis neka javi, hvala u napred.
 
E sada ne znam da li je IVA 8 zaista bolja od IVA 1 za tih 7000din po klimi
Prodavac, gde sam narucio klime ima nekog preporucenog servisera za ugradnju koji navodo sa popustom od 25% naplacuje 13.000din. po klimi da je ugradi. Meni je sada to nekako malo mnogo 110€ ugradnja po klimi, i puram se da li je stvarno uracunat taj popust od 25% na ugranju sto ne naznaceno (meni se cini da nije)

Ako neko ima neki proveren i pouzdan servis neka javi, hvala u napred.
IVA 8 je crne boje i samo zbog toga je skuplja,ugradnja je 100 evrica+materijal.
 
Ljudi, tokom nedelje mi stizu 3 komada Vox iva1 btu 12 inverter klime. Nasao sam ih za cenu od 38.000din po klimi x3 komada = 114.000din + ugradnja. Postoji mogucnost da se do ponedeljka predomislim za VOX iva 8 (45.700din) ako zelim, a razlika u ceni je 7000din po klimi.

E sada ne znam da li je IVA 8 zaista bolja od IVA 1 za tih 7000din po klimi, a ukupna razlika u ceni na kupljene 3 klime mi je 21.000din sto za moj budzet i nije bas malo.

Ostaje mi da resim ugradnju.
Vezano za to imam pitanje bez namere da se neko reklamira. Da li imate neke predloge za neki pouzdan servis koji dobro radi svoj posao i kolike su cene ugradnje.

Prodavac, gde sam narucio klime ima nekog preporucenog servisera za ugradnju koji navodo sa popustom od 25% naplacuje 13.000din. po klimi da je ugradi. Meni je sada to nekako malo mnogo 110€ ugradnja po klimi, i puram se da li je stvarno uracunat taj popust od 25% na ugranju sto ne naznaceno (meni se cini da nije)

Ako neko ima neki proveren i pouzdan servis neka javi, hvala u napred.
U novembru ugradio Mideu Breezeless cena ugradnje je bila 150 evra. Morao je ovlašćeni serviser zbog garancije.

Za Vox sam zvao njihov korisnički servis pošto sam planirao Vox klimu da kupim za spavaću sobu. Rekli su mi da ne mora ugradnju da radi ovlašćeni servis već bilo koji servis koji koji se bavi ugradnjom klima.
 
Postoji neka mala razlika između Iba 1 i 8 ali ja mislim da ne vredi ni blizu doplačenog novca.
Nego da ponovimo neke osnove kod ugradnje:
1. Ugraditi minimalnu propisanu dužinu cevi koju je propisao proizvođač
2. Prvo se svaka cev posebno izoluje pa tek onda sve mogu u zajedničku izolaciju
3. Vakumiranje se podrazumeva
4. Poštovati sve norme minimalnih rastojanja od prepreka što ih je propisao proizvođač, kako za unutrašnju tako i za spoljnu jedinicu.

Srećna ugradnja
 
Evo se ubih da odlučim koju 18 da uzmem. Prodavac i serviser tvrde da klima 18 nema šanse da modulira tako. Uvaljuju mi Midea Extreme (minimalna potošnja 790), pljuju LG, a na nekom topten EU sajtu ta tvoja je pokazana kao dobar izbor i nominalno sasvim ok za tu lovu. BTW snaga grejanja je na jednom sajtu 5.8 na drugom 6.4 za isti LG uređaj.
Napljuvali i Daikin Sensira. Sad sam najbliži odluci LG s18eq. I koji je fazon da prodavac daje 7 god garancije a proizvođač daje 10?
To što je ovde neko imao problema sa Midea Extreme 9. ne znači da su sve takve! Verovatno da je neka fabručka greška u pitanju i zelim mu da to što pre reši.
Ja kod sebe imam 2 Midea Extreme 12 i nemam nikakvih problema, imam i multi split Midea i tu nemam nikakvih problema, tako da se ja prikljucujem prodavcima.
 
To što je ovde neko imao problema sa Midea Extreme 9. ne znači da su sve takve! Verovatno da je neka fabručka greška u pitanju i zelim mu da to što pre reši.
Ja kod sebe imam 2 Midea Extreme 12 i nemam nikakvih problema, imam i multi split Midea i tu nemam nikakvih problema, tako da se ja prikljucujem prodavcima.
Zovem danas sledećeg prodavca, opet favorizuje Midea. Osim jednog argumenta a to je položaj kuće/stana i ostalih uslova u kojima će spoljna jedinica raditi, ništa spektakularno. Navodno LG se kvari posle 4 godine, nije to više onaj LG. I tako...reč po reč, a onda ispali kako se sledeće sezone čekaju ruske klime koje ič ne idu u defrost.
Ok, reko, fala, odo u šoping u Milano po najsmešniju klimu. E sad, nije sporio Mitsu i druge Japonce. Pročačkam i vidim da i Toshiba ima neku 13 koja deluje prhvatjivo. Isporučuje dosta toplih kW s malo utroška. Cena koštanja kao Midea 18 Extreme.
 
Ako hoćeš klimu da greje a da modulira nisko, KMTA18 ili FTXF50, ali su jedno 30% skuplje od te LG. Obe klime su provereno dobre od strane ljudi na forumu.
 
Nazad
Vrh Dno