Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Zato sam i rekao kvalitetnije 12ice. A činjenica je da 18ica jače duva, prosto tako je. Veća i jača klima, širi izduv...
Ovde je već prežvakano 100x, apsolutno se slažem, nego računam da ljudi uglavnom znaju ako čitaju ovu temu. Međutim, priučeni monteri znaju da postoji 12-ica i 18-ica, i to je sve. Potpuno je nevažno što npr. Amber daje 7.2kW, dok neki Vivax 18 na primer daje 5kW. Gde je logika u tom poređenju? Još se tih 5kW postigne uz pomoć orkana u dnevnoj sobi.
 
Evo skice, znaci grejem oko 70 m2, mozda nesto vise. Stolarija je ocajna, drvena stara 30 godina, znaci kad duva vetar zavesa radi. Zid je 38cm, ali nema izolaciju. Kao sto se vidi na slici, imam dvoje vrata koje vode na stepeniste dole i gore.

Opcija mi je do dve klime, znaci ne 3.
Majstor insistira da to bude mitshubisi ili lg. E sad otvoren sam za sve predloge. Moj plan je bio da da dam oko 140k za 18cu i oko 100k za 12cu.
edit: majstora sam dobio na preporuku, drugaru vec 10 godina odrzava klimu. On je inace i serviser nije samo monter.
edit2, znaci drzao bih otvorena vrata od obe sobe da probam da ugrejem i ostale prostorije.
 

Prilozi

  • photo_2021-09-25_13-44-40.jpg
    photo_2021-09-25_13-44-40.jpg
    66.9 KB · Pregleda: 53
Poslednja izmena:
Kao što rekoh, 2 kvalitetne 12ice, jednu tišu u sp. sobu i jednu u dnevnu. Ako grešim, ispraviće me forumaši koji znaju više.
Za model ne smem ništa da preporučim osim Amber 12 jer nju posedujem i sa njom grejem kuću od 80kvm.
 
Moj predlog za klimu 18 je Fujitsu LFCA18.Cena oko 120k dinara.Što se tiče klime 12 Fujitsu LUCA 12 ili LUCA 14.Ili umesto LFCA 18 LTCA 12 koja je predviđena za grejanje do -20.Ili dve Fujitsu LTCA 12.
 
Bolje za te pare pvc stolariju ,no moj predlog ide za 2x gree hansol ili 2x amber,mada prvo stolarija,izolacija pa tek onda klime..
 
Ja sam jutros zvao da kupim daikin ftxb20c (stari proveren model) ali nazalost nigde ga nema, Za daikin sam se odlucio jer ljudi koji poznaju kazu da je tisi i da nize modulira od fujitsu a za 6m2 gde se spava to mi je najvaznije. Ima li neko iskustva sa novim r32 modelima daikina? Pored fujitsu-a (koji je drugi izbor), ima li jos neki predlog za 7btu klimu da modulira nisko i da je tiha?
 
Poslednja izmena:
Evo skice, znaci grejem oko 70 m2, mozda nesto vise. Stolarija je ocajna, drvena stara 30 godina, znaci kad duva vetar zavesa radi. Zid je 38cm, ali nema izolaciju. Kao sto se vidi na slici, imam dvoje vrata koje vode na stepeniste dole i gore.

Opcija mi je do dve klime, znaci ne 3.
Majstor insistira da to bude mitshubisi ili lg. E sad otvoren sam za sve predloge. Moj plan je bio da da dam oko 140k za 18cu i oko 100k za 12cu.
edit: majstora sam dobio na preporuku, drugaru vec 10 godina odrzava klimu. On je inace i serviser nije samo monter.
edit2, znaci drzao bih otvorena vrata od obe sobe da probam da ugrejem i ostale prostorije.
Ma ovo je baš laganica za grejanje, sjajan je raspored, klime u sobe ako je moguće naspram vrata, i eventualno neka mala grejalica u kupatilo da se pali po potrebi. Problem može biti stolarija i izolacija, ako ne možeš to nikako da središ, 2x amber12 i sve rešeno, uz ipak malo jače račune za struju. Ako postoji mogućnost da središ i stolariju i dodaš neku izolaciju, grejaće te i jeftinije klime za manje para.
 
Slazem se,stolarija 70mm dovoljno dvoslojno staklo solar gard lowe,stolarija izadje oko 100-120e m2 majstori ti ne trebaju nije nauka ugraditi prozor i uzmes jeftinije klime za pocetak a izolacija krastavac kad skupis para za par godina i milina.
 
Ja ću kako stvari stoje da kupim extreme. Mission 2 vise nema, kao ni nekih sličnih modela... Šta kažete koji je model bolji extreme 12, ili gree pular eco?
Samo bez pametovanja " dodas 100e i imaš mnogo bolju"... Znam ja to, ali nemam 100e više...i za ovo sam pozajmio...
 
Ko želi da kupi Fujitsu inverter ne mora da u zavisnosti od kvadrature i izolacije sa 12 ide na 18ticu zato što Fujitsu ima nekoliko modela u ponudi koji su 14tice.Tako da je ponuda odlična od 07 do 24Btu što se tiče split zidnih invertera.
Niste razumeli poentu mog komentara vezano za Fujitsu. Radi se o politici poslovanja uvoznika za koju svi već znaju da je dosta teška. Ponoviću,kao da kupuješ svemirski brod. Došlo je vreme da je sada u Srbiji tržište prilično zasićeno sa uvoznicima klima i neminovno je da se u tim okolnostima trude da pridobiju kupca ne samo karakteristikama nego ljubaznošću, uprošćavanjem kupovine da sve prođe što brže, uslovima garantnog roka itd. Veliki broj ljudi će zato izabrati kupovinu sa manje stresa i kupiti drugi brend nego da kupuje nešto za šta zna da ako se desi problem u startu će čekati deo u nedogled ili će se neko truditi da mu ospori garanciju zato što nije baš njihov servis ugradio (koji se čeka nedeljama upravo da bi te odbio od toga da ti oni ugrade nego da bi pozvao drugi servis i time izgubio garanciju).
Ako Vas brine velicina klime nije Fujitsu klima jedina klima koja ima nesto izmedju 12 i 18. Ukoliko imate sredstava za Fujitsu, izdvojite za Toshibu. Ona ima 13000btu i 16000btu a o kvalitetu nema sta da se razgovara. Mozemo do sutra da diskutujemo i uporedjujemo performanse, Toshiba nije firma koja ce se truditi da parira u tome, ali je njen kvalitet izrade i dugovecnost za naklon. Sve i da nije radije bih izabrao nju jer mi ne treba stres kod kupovine i odrzavanja obicnog kucnog aparata. Zamisli kad bi se tako bavio uvoznikom za sporet, televizor, frizider, bojler. Ljudi moji infarkt bih dobio. Ukoliko ne gledate performanse i potrosnju samo zelite dobro kvalitetno grejanje na klimu kupite Gree Amber. Budite svesni da Amber ima vise otvora sa donje strane na spoljnoj zbog samootapanja pa bi morala da bude negde gde moze da kaplje,tako da necete moci da racunate na stavljanje lulice (lulica inace ne bi trebala da ide na inverter ali ajde)
 
TOSHIBA RAS-13BAV-E / RAS-13BKV-E

Pdesignh kW 2.80
SCOP 4.00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 980kw
Modulacija ( 0.7 - 4.5 ) kw
na -7c daje 2.48kw sa COP 2,50
na -15c daje 1.80kw sa COP 2,20
na +7C daje 3.60kw sa COP 3,75
---------------------------------

Fujitsu ASYG 12LM

Pdesignh kW 3,50
SCOP 4,00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 1225kwh
Modulacija ( 0.9 - 5.3 ) kw
na -7c daje 3,10kw sa COP 2,43
na -15c daje 2.60kw sa COP 1.91
na +7 daje 4,00 kw sa COP 3.92
 
Ja ću kako stvari stoje da kupim extreme. Mission 2 vise nema, kao ni nekih sličnih modela... Šta kažete koji je model bolji extreme 12, ili gree pular eco?
Samo bez pametovanja " dodas 100e i imaš mnogo bolju"... Znam ja to, ali nemam 100e više...i za ovo sam pozajmio...
ja sam sada ugraio Haier Tundru. 480e sa ugradnjom. Za sada radi lepo, a kako ce se pokazati na minus, ce vidimo
 
Ovde vlada neki hejt prema Fujitsu.
Ja se vec 5 godina grejem stan na LUC14.
Sada sam za potkrovlje kuće uzeo dve LUC12 dok ih još ima u prodaji.
U coolshopu su sad po 75k na akciji i to je za taj neki novac super ponuda.
Novi modeli su kao efikasniji ali "uštrojeni". Bolje da potroši i malo više ali da ogreje.
@zholinho
Inače ako je moguće pomeri pozicije unutrašnjih jedinica da duvaju kroz vrata. U suprotnom ovo u sredini se neće zagrevati. Ostatak budžeta odma u stolariju. Fasada kad bude para dalje...
 
Ko želi da kupi Fujitsu inverter ne mora da u zavisnosti od kvadrature i izolacije sa 12 ide na 18ticu zato što Fujitsu ima nekoliko modela u ponudi koji su 14tice.Tako da je ponuda odlična od 07 do 24Btu što se tiče split zidnih invertera.
Niste razumeli poentu mog komentara vezano za Fujitsu. Radi se o politici poslovanja uvoznika za koju svi već znaju da je dosta teška. Ponoviću,kao da kupuješ svemirski brod. Došlo je vreme da je sada u Srbiji tržište prilično zasićeno sa uvoznicima klima i neminovno je da se u tim okolnostima trude da pridobiju kupca ne samo karakteristikama nego ljubaznošću, uprošćavanjem kupovine da sve prođe što brže, uslovima garantnog roka itd. Veliki broj ljudi će zato izabrati kupovinu sa manje stresa i kupiti drugi brend nego da kupuje nešto za šta zna da ako se desi problem u startu će čekati deo u nedogled ili će se neko truditi da mu ospori garanciju zato što nije baš njihov servis ugradio (koji se čeka nedeljama upravo da bi te odbio od toga da ti oni ugrade nego da bi pozvao drugi servis i time izgubio garanciju).
Ako Vas brine velicina klime nije Fujitsu klima jedina klima koja ima nesto izmedju 12 i 18. Ukoliko imate sredstava za Fujitsu, izdvojite za Toshibu. Ona ima 13000btu i 16000btu a o kvalitetu nema sta da se razgovara. Mozemo do sutra da diskutujemo i uporedjujemo performanse, Toshiba nije firma koja ce se truditi da parira u tome, ali je njen kvalitet izrade i dugovecnost za naklon. Sve i da nije radije bih izabrao nju jer mi ne treba stres kod kupovine i odrzavanja obicnog kucnog aparata. Zamisli kad bi se tako bavio uvoznikom za sporet, televizor, frizider, bojler. Ljudi moji infarkt bih dobio. Ukoliko ne gledate performanse i potrosnju samo zelite dobro kvalitetno grejanje na klimu kupite Gree Amber. Budite svesni da Amber ima vise otvora sa donje strane na spoljnoj zbog samootapanja pa bi morala da bude negde gde moze da kaplje,tako da necete moci da racunate na stavljanje lulice (lulica inace ne bi trebala da ide na inverter ali ajde)
TOSHIBA RAS-13BAV-E / RAS-13BKV-E

Pdesignh kW 2.80
SCOP 4.00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 980kw
Modulacija ( 0.7 - 4.5 ) kw
na -7c daje 2.48kw sa COP 2,50
na -15c daje 1.80kw sa COP 2,20
na +7C daje 3.60kw sa COP 3,75
---------------------------------

Fujitsu ASYG 12LM

Pdesignh kW 3,50
SCOP 4,00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 1225kwh
Modulacija ( 0.9 - 5.3 ) kw
na -7c daje 3,10kw sa COP 2,43
na -15c daje 2.60kw sa COP 1.91
na

TOSHIBA RAS-13BAV-E / RAS-13BKV-E

Pdesignh kW 2.80
SCOP 4.00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 980kw
Modulacija ( 0.7 - 4.5 ) kw
na -7c daje 2.48kw sa COP 2,50
na -15c daje 1.80kw sa COP 2,20
na +7C daje 3.60kw sa COP 3,75
---------------------------------

Fujitsu ASYG 12LM

Pdesignh kW 3,50
SCOP 4,00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 1225kwh
Modulacija ( 0.9 - 5.3 ) kw
na -7c daje 3,10kw sa COP 2,43
na -15c daje 2.60kw sa COP 1.91
na +7 daje 4,00 kw sa COP 3.92
Znao sam da ce doci do uporedjivanja odredjenog modela. Video sam već ovo upoređenje na forumu ana.rs prekopirali ste,sad ako ulazimo u dublju analizu sta znaci ovo sto Toshibina 13tica ima manju potrosnju od Fujitsu 12tice? Da li to znaci da je Toshibina 13tica zapravo manje velicine od navedene ili da je sofisticiranija tehnologija pa je zato veca usteda el.energije ili npr. da ce na osnovu toga biti dugovecnija? Upravo sam na ovo mislio kada sam rekao u prethodnom postu da Toshibu ne interesuje preterano ovaj tip dokazivanja, i da u stvari ne zelim da ulazim u tu dubiozu, jer to moze trajati u nedogled,oni su jednostavno to što jesu, prave vrhunske klime sa niskom potrošnjom koje su pouzdane i dugovečne. Da ne nabrajamo sada da su lider u inovaciji i da su izmislili prvi rezidencijalni inverter i da je njihov kompresor u masi drugih klima. Svi velikani imaju ovako nesto u svojoj istoriji za nabrajanje pa tako i Fujitsu, Daikin itd... Cak i Hisense u nekim svojim pamfletima tvrdi da je izmislio prvi inverter...Poenta je kad bi pricali o kolima ovo je izbor izmedju Dodge Chalengera, Schevrolet Camara ili npr Ford Mustanga. To su sve vrhunski modeli u cijem izboru svako ima da nadje zasto je ovaj drugi po necemu bolji od prvog. Ja sam zeleo da istaknem da bih izmedju dva ovako jaka brenda za koje imam da izdvojim sredstva da se pocastim, odabrao onaj sa kim cu imati prijatnu saradnju, laku i brzu kupovinu, ne preterano uslovljavanje oko toga koji ovlasceni servis ugradjuje, minimum nervoze tokom saradnje (reklamacije itd) za stvar koju platim. Iz tog razloga uvek se raspitujem osim za stvar koju kupujem uvek i za uvoznike. (Google) Stres je najveci ubica 21veka, zato ga izbegavam u sirokom luku. A taman posla da imam nesto protiv te klime kao klime. Klima je vrh. Obe su siva eminencija.
 
Ja ću kako stvari stoje da kupim extreme. Mission 2 vise nema, kao ni nekih sličnih modela... Šta kažete koji je model bolji extreme 12, ili gree pular eco?
Samo bez pametovanja " dodas 100e i imaš mnogo bolju"... Znam ja to, ali nemam 100e više...i za ovo sam pozajmio...
Druže niko ti neće ništa istinito reći za ove dve klime što se tiče grejanja jer su ovog leta stigle u Srbiju. Možeš samo da dobiješ upoređivanje performansi. Moje mišljenje je da ne možeš očekivati ozbiljno osnovno grejanje na nekim minusima od ovih uređaja. Ovo su (u globalu) uređaji niže srednje klase. Ti tražiš da ti se ne pametuje a uradio si prvi pametnu stvar. Unapred si pozajmio koliko si mislio a ne znaš ni kako rade ovi uređaji. Vidim da će na kraju servis koji ugrađuje biti kriv što klima ne greje dovoljno dobro na -15. Izvini ali iskreno ti kažem pre nego što potrošiš uludo novac. Bolje pozajmi još para ili ih sačuvaj dok ne napraviš tu stoju. Neće zima udariti još jedan mesec.
 
A kako se klime ponašaju kad su okrenute prema vratima, jel dobaci toplota u drugu prostoriju kroz vrata. Čuo sam da Fujitsu ne može da duva kroz vrata iako je okrenut ka njima jer sam spušta brzimu duvanja. Kako je sa drugim modelima?
 
Niste razumeli poentu mog komentara vezano za Fujitsu. Radi se o politici poslovanja uvoznika za koju svi već znaju da je dosta teška. Ponoviću,kao da kupuješ svemirski brod. Došlo je vreme da je sada u Srbiji tržište prilično zasićeno sa uvoznicima klima i neminovno je da se u tim okolnostima trude da pridobiju kupca ne samo karakteristikama nego ljubaznošću, uprošćavanjem kupovine da sve prođe što brže, uslovima garantnog roka itd. Veliki broj ljudi će zato izabrati kupovinu sa manje stresa i kupiti drugi brend nego da kupuje nešto za šta zna da ako se desi problem u startu će čekati deo u nedogled ili će se neko truditi da mu ospori garanciju zato što nije baš njihov servis ugradio (koji se čeka nedeljama upravo da bi te odbio od toga da ti oni ugrade nego da bi pozvao drugi servis i time izgubio garanciju).
Ako Vas brine velicina klime nije Fujitsu klima jedina klima koja ima nesto izmedju 12 i 18. Ukoliko imate sredstava za Fujitsu, izdvojite za Toshibu. Ona ima 13000btu i 16000btu a o kvalitetu nema sta da se razgovara. Mozemo do sutra da diskutujemo i uporedjujemo performanse, Toshiba nije firma koja ce se truditi da parira u tome, ali je njen kvalitet izrade i dugovecnost za naklon. Sve i da nije radije bih izabrao nju jer mi ne treba stres kod kupovine i odrzavanja obicnog kucnog aparata. Zamisli kad bi se tako bavio uvoznikom za sporet, televizor, frizider, bojler. Ljudi moji infarkt bih dobio. Ukoliko ne gledate performanse i potrosnju samo zelite dobro kvalitetno grejanje na klimu kupite Gree Amber. Budite svesni da Amber ima vise otvora sa donje strane na spoljnoj zbog samootapanja pa bi morala da bude negde gde moze da kaplje,tako da necete moci da racunate na stavljanje lulice (lulica inace ne bi trebala da ide na inverter ali ajde)



Znao sam da ce doci do uporedjivanja odredjenog modela. Video sam već ovo upoređenje na forumu ana.rs prekopirali ste,sad ako ulazimo u dublju analizu sta znaci ovo sto Toshibina 13tica ima manju potrosnju od Fujitsu 12tice? Da li to znaci da je Toshibina 13tica zapravo manje velicine od navedene ili da je sofisticiranija tehnologija pa je zato veca usteda el.energije ili npr. da ce na osnovu toga biti dugovecnija? Upravo sam na ovo mislio kada sam rekao u prethodnom postu da Toshibu ne interesuje preterano ovaj tip dokazivanja, i da u stvari ne zelim da ulazim u tu dubiozu, jer to moze trajati u nedogled,oni su jednostavno to što jesu, prave vrhunske klime sa niskom potrošnjom koje su pouzdane i dugovečne. Da ne nabrajamo sada da su lider u inovaciji i da su izmislili prvi rezidencijalni inverter i da je njihov kompresor u masi drugih klima. Svi velikani imaju ovako nesto u svojoj istoriji za nabrajanje pa tako i Fujitsu, Daikin itd... Cak i Hisense u nekim svojim pamfletima tvrdi da je izmislio prvi inverter...Poenta je kad bi pricali o kolima ovo je izbor izmedju Dodge Chalengera, Schevrolet Camara ili npr Ford Mustanga. To su sve vrhunski modeli u cijem izboru svako ima da nadje zasto je ovaj drugi po necemu bolji od prvog. Ja sam zeleo da istaknem da bih izmedju dva ovako jaka brenda za koje imam da izdvojim sredstva da se pocastim, odabrao onaj sa kim cu imati prijatnu saradnju, laku i brzu kupovinu, ne preterano uslovljavanje oko toga koji ovlasceni servis ugradjuje, minimum nervoze tokom saradnje (reklamacije itd) za stvar koju platim. Iz tog razloga uvek se raspitujem osim za stvar koju kupujem uvek i za uvoznike. (Google) Stres je najveci ubica 21veka, zato ga izbegavam u sirokom luku. A taman posla da imam nesto protiv te klime kao klime. Klima je vrh. Obe su siva eminencija.
U pravu si,kupi Lucu unutra je toshiba kompresor,nista ja ne kopiram,ja prosleđujem cinjenice,uzeti slabiji i skuplji model zbog bezveznog razloga nema poente,covek treba da tezi da za određenu sumu novca uzme relativno najbolje,to toshiba sa ovim cenama i nije...razumem ja sti pricas,fujitsu radi i po 10 godina kod nekog i nema ni k od kvara.
 
A kako se klime ponašaju kad su okrenute prema vratima, jel dobaci toplota u drugu prostoriju kroz vrata. Čuo sam da Fujitsu ne može da duva kroz vrata iako je okrenut ka njima jer sam spušta brzimu duvanja. Kako je sa drugim modelima?
Moze kroz vrata da dobaci toplotu svaka klima koja ima i-feel ili follow me.
 
I ako su vrata blizu unutrasnje jedinice jer sto je dalje uj od vrata "tanji" je snop i manja kolicina vazduha koja prolazi kroz ta vrata...
 
Moze kroz vrata da dobaci toplotu svaka klima koja ima i-feel ili follow me.
Koliko sam do sada gledao kataloge, nisam videoni jednu klimu japanskh proizvođača da imaju tu opciju na daljnskom. Inače odlična ideja to sa daljincem, hvala.
Kod mene konkretno UJ bi bila 4 metra udaljena od vrata i duvala bi pravo njih, soba je 17kvadrata otprilike. Tu iza vrata se nalazi hodnik koji mi je bitan da se ugreje/rashladi(leti) jer odatle mi dolazi hladnoća/toplota(leti). Zato i pitam dali klime to mogu i koje mogu a koje ne, da ne bacam novac uzalud za nešto što ne može da odradi. I da se razumemo, ne misim ja da taj hodnik od 9-10 kvadrata bude 30 stepeni već je dovoljno da bude 20 i sve je ok. Inače u njemu je ujutru oko 15 stepeni iako je napolje možda oko nule možda +2. Hodnik nema ni jedan spoljni zid i svi zidovi su mu unutrašnji, jedan se čak i greje a klima bi bila u drugj prostoriji. Plafon naravno ima izolaciju a pod ne.
Pa sam mislio ako već hoću da grejem/hladim sobu da okrenem UJ ka vratima pa da greje i taj hodnik jer samim tim je i u drugim prostorijama drugačije.
Inače do sad sam grejao dve prostorije, jedna sa šporetom a druga na TA, sva vrata otvorena i u negrejanim sobama temperatura nikad nije bila ispod 15 stepeni.
Unapred hvala na vašem izdvojenom vremenu :)
 
A kako se klime ponašaju kad su okrenute prema vratima, jel dobaci toplota u drugu prostoriju kroz vrata. Čuo sam da Fujitsu ne može da duva kroz vrata iako je okrenut ka njima jer sam spušta brzimu duvanja. Kako je sa drugim modelima?
Kof mene sa Lomo Regularom je bila situacija slijedeca. U stanu od 50tak kvadrata, u dnevnoj stoji od 24 kvadrata i puse direkt u hodnik, neka 3 metra do vrata ima. Prva soba lijevo iz hodnika(gledajuci iz dnevne) je spavaca, a na kraju hodnika desno kupatilo. U dnevnoj je temp bila 25-26, spavaca oko 22-23, kupatilo 23. Hodnik nisam mjerio, subjektivno nije bilo neke razlike u odnosu na dnevnu.
Fan na auto, nekako najcesce je kao u drugoj brzini puhao, kad se otvore vrata ili izraci onda pojaca. Ne sjecam se da je isao bas u najmanju.
 
Licno sam uvek bio svestan rizika koji sam spreman da prihvatim :)
Videcemo sta je sa ovom mojom bas me zanima da li je iscureo freon ili nesto drugo.
Sta me zbunjuje je da je deblja bakarna cev bas bas vruca na dodir a na izduvu duva nit mlako nit hladno...

Inace sto se tice losije modulacije bez i feel postoje moji postovi gde se zalim na to dok nisam skontao kako i feel radi.
Znaci cim upalis klimu pritisnes i feel, meni je daljinac okacen na zidu prostorije maksimalno daleko od klime (i da klima ne duva direktno u daljinac) sve perfektno radi
I da ako primetis da i feel brljavi promeni baterije, tipa na 6 meseci ...
Moze da bude da nije bila dobro izvakumirana klima da postoji vazdusni cep.
 
U utorak mi dolaze ovi sto su montirali klimu pa cu da javim, ljubazan je lik i rekao je da ako je do njih sve ce da rese...
E sad secam se da su vakumirali i to nekih 15 minuta ...
 
Koliko sam do sada gledao kataloge, nisam videoni jednu klimu japanskh proizvođača da imaju tu opciju na daljnskom. Inače odlična ideja to sa daljincem, hvala.
Kod mene konkretno UJ bi bila 4 metra udaljena od vrata i duvala bi pravo njih, soba je 17kvadrata otprilike. Tu iza vrata se nalazi hodnik koji mi je bitan da se ugreje/rashladi(leti) jer odatle mi dolazi hladnoća/toplota(leti). Zato i pitam dali klime to mogu i koje mogu a koje ne, da ne bacam novac uzalud za nešto što ne može da odradi. I da se razumemo, ne misim ja da taj hodnik od 9-10 kvadrata bude 30 stepeni već je dovoljno da bude 20 i sve je ok. Inače u njemu je ujutru oko 15 stepeni iako je napolje možda oko nule možda +2. Hodnik nema ni jedan spoljni zid i svi zidovi su mu unutrašnji, jedan se čak i greje a klima bi bila u drugj prostoriji. Plafon naravno ima izolaciju a pod ne.
Pa sam mislio ako već hoću da grejem/hladim sobu da okrenem UJ ka vratima pa da greje i taj hodnik jer samim tim je i u drugim prostorijama drugačije.
Ako UJ duva u vrata, otvoris vrata stavis daljinac u hodnik (ne vise od 7 metara od UJ) tako da UJ vidi daljinac jer oni komuniciraju izmedju sebe.
Kad je ukljucen i-feel, ako zadas na primer 24stepena klima nece iskljuciti dok ne dostigne tu temperaturu na daljincu
u hodniku.
Ja tako grejem sa Vox-om i kupatilo na 25 evo vec 4-tu sezonu.
 
Druže niko ti neće ništa istinito reći za ove dve klime što se tiče grejanja jer su ovog leta stigle u Srbiju. Možeš samo da dobiješ upoređivanje performansi. Moje mišljenje je da ne možeš očekivati ozbiljno osnovno grejanje na nekim minusima od ovih uređaja. Ovo su (u globalu) uređaji niže srednje klase. Ti tražiš da ti se ne pametuje a uradio si prvi pametnu stvar. Unapred si pozajmio koliko si mislio a ne znaš ni kako rade ovi uređaji. Vidim da će na kraju servis koji ugrađuje biti kriv što klima ne greje dovoljno dobro na -15. Izvini ali iskreno ti kažem pre nego što potrošiš uludo novac. Bolje pozajmi još para ili ih sačuvaj dok ne napraviš tu stoju. Neće zima udariti još jedan mesec.
Ni ne očekujem da greju na -15 (realno koliko dana godišnje temperatura ide ispod -5) jer imam plinski Kamin od 12kw. Do sada sam u prelaznom periodu koristio neku Elin on/off klimu koja je grejala sasvim pristojno u prelaznom
periodu ali čim temperatura padne ispod 5 stepeni gubila je na toploti. Moje finansije su moj problem. Mogu da se pružim koliko sam dugačak i to je to. Ako bude pristojno grejala 30-ak kvm do -5 ja sam extra zadovoljan, naravno uz pristojnu uštedu struje. Matori se greje nekim Vox- om cele prošle zime, klima koja je prošle godine koštala 33000, medjutim meni je bučna, i nije toliko ekonomična.
 
Sve klime low segmenta su takve.
Nema klime od 300e da pokrije ono sto mogu klime od 600
 
Slažem se. Zato i pucam na Mid/low klasu ,na papiru sve to izgleda ok, ali ono što je interesantno gree ili Midea od 450e na papiru izgledaju bolje nego ulazni modeli hi class klima. Ono što vidim za cca 500e od npr Mitsubishi izgleda mnogo slabije za više novca.
 
Nazad
Vrh Dno