Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Heh, koji ste vi amateri :)
1000017466.jpg

Tadiran TGL-20H (14KBtu), on/off klima u 60+ kvm, sa 13.5 kvm prozora jug-jugozapad-zapadno orijentisanih. Temperatura postavljena na 27°C, ni jednom nije uspela da ohladi na toliko, uglavnom na 28 :(
Pozdrav
 
Pa stavi je na 25C.
 
Ne vredi, na koliko god da je postavljena, na 24, 25 il' 27 teško da ohladi ispod 28.
Prostor je kao staklena bašta, sa 13+ kvm prozora bez roletni ili drugih mogućnosti da se spreči ulaz sunca unutra.
Razmišljam da je zamenim nekom bar 18-com, kad bih bio siguran da će moći da lepo ohladi.
Pozdrav
 
Ako pogledam vat na vat, klima ti trosi manje od moje koja je minimum 50% efikasnija i sa otvorenim prozorom radi na oko 30% kapaciteta. Moja 9ka moze lagano da izgura 50m2 na pola snage, a tvoja 14ica je drasticno jaca na hladjenju.
Imamo gore coveka koji 9kom hladi 60m2 na smesnom procentu njene snage.
I moja i njegova 9ka su drasticn9 slabije na hladjenju od tvoje 14ice.

Da je tako kako ti pricas, znacilo bi da stalno radi na 100% i trosi oko 1.5kWh, sto bi bilo ~1100kWh na mesec dana.
Posto ti je potrosila skoro 4x manje, znaci da ne radi na max kapacitetu i da moze bolje.
 
Poslednja izmena:
I radi stalno, na 100% snage, u opsegu od 1600-1800W, jedino što nije uključena stalno. Dnevno radi izmedju 8 i 12 sati (kako kad), preko dana i uveče. Noću i ujutro je ugašena.
Pozdrav
 
To su ti max vremena, vidi se po tvojoj potrosnji da ti najcesce radi 2-4 sata dnevno.
Ne mozes da ocekujes da palis klimu kada ti u prostoru bude 35C usijano, ocigledno da imas velike gubitke i tome moras da se prilagodis tako sto ce klima raditi stalno i onda lakse i odrzavati temperaturu.

Mozes staviti 24ku ako ti je sustina da sto brze ohladis kada je upalis, ali nemoj ocekivati manju potrosnju.

Pre svega, ako je on/off klima podesena na 27C i hladi prostor na 28C i to u tolikom prostoru, to radi maltene savrseno.
Ako nece ispod 28C ni kada stavis 20C na klimi, nije ti ispravna klima.
 
Poslednja izmena:
To su ti max vremena, vidi se po tvojoj potrosnji da ti najcesce radi 2-4 sata dnevno.
Ne mozes da ocekujes da palis klimu kada ti u prostoru bude 35C usijano, ocigledno da imas velike gubitke i tome moras da se prilagodis tako sto ce klima raditi stalno i onda lakse i odrzavati temperaturu.

Mozes staviti 24ku ako ti je sustina da sto brze ohladis kada je upalis, ali nemoj ocekivati manju potrosnju.

Pre svega, ako je on/off klima podesena na 27C i hladi prostor na 28C i to u tolikom prostoru, to radi maltene savrseno.
Ako nece ispod 28C ni kada stavis 20C na klimi, nije ti ispravna klima.
Ili izolacija. Mislim da je naj bolje kod tih stvari da se stavi senzor temparature i tacno se vidi koliko se brzo prostor zagrijava ili u toku zime hladi. Diagram pokaze kako se prostor ponasa.
 
Ljudi nameravam da ubacim inverter klimu zbog grejanja i hladjenja,u kucu 45 m2, kuca ima 20 cm izolacije (stitopor)spoljne.tavanska je ploca betonska pa mineralna vuna 10cm i na kraju rigips.prozori pvc tri stakla . Kuca je na takvom mestu da je ceo dan na suncu(dusu dalo za solarne panele koji ce isto doci na red)ineteresuje me sta bih trebao da uzmem od klima uredjaja, jacina , marka neka preporuka.
 
Prvi mjesec koristenja klime, Hisense Wings, na racunu je nekih 30kw vise nego par ranijih mjeseci, nije radila stalno ali cesto se palila i gasila... 430kw a ranije je bilo 400...kad je ukljucena odradi posao, kad mi je neprijatno ukljucim je i u roku od par minuta meni je prijatno u sobi a inace je prostor poveci, oko 50 kvadrata, nekad i veci. Sa ovakvom upotrebom ili malo cescom ne bi trebalo biti tesko pregurati ljeto a nije neki trosak realno pa cak ni da je drzim stalno upaljenu a necu.
 
Godinu dana od kada je izbacena Luca i stavljena Mitsubishi LN.
Klima radi 11-12 meseci godisnje 24/7 sutra dolaze iz Steelsoft-a da je operu, 6300 dinara, javljam stanje pre i posle.
 
Godinu dana od kada je izbacena Luca i stavljena Mitsubishi LN.
Klima radi 11-12 meseci godisnje 24/7 sutra dolaze iz Steelsoft-a da je operu, 6300 dinara, javljam stanje pre i posle.
6300.- nije mnogo ako je stvarno lepo rasklope i operu
Kad zamislim da uzimaju ovde po 3-4000.- da filtere operu, neki krastavac na prskaju i prebrisu :LOL:
 
Kod mene je 4000 dinara dubinsko pranje ( rasklapanje, sve full ), tako da za BG je ok cena, pogotovo za LN, namucice se tu.
 
Mosa, u 6300 ulazi pranje spoljasnje, pranje plastika, izmenjivaca i kadice, a sa turbinom je 8500 :)

Elem, lepo odradjeno, klima je sada cista kao suza.
Izmenjivac sam ja prskao na svakih par meseci, tako da nije merodavan, ali turbina je sada prvi put oprana.
Trajalo je malo preko sat vremena.
 

Prilozi

  • 20240910_103956.jpg
    20240910_103956.jpg
    239.4 KB · Pregleda: 165
  • 20240910_105503.jpg
    20240910_105503.jpg
    266 KB · Pregleda: 127
  • 20240910_105528.jpg
    20240910_105528.jpg
    218.3 KB · Pregleda: 118
  • 20240910_105529.jpg
    20240910_105529.jpg
    241.4 KB · Pregleda: 117
  • 20240910_105532.jpg
    20240910_105532.jpg
    307.6 KB · Pregleda: 117
  • 20240910_111536.jpg
    20240910_111536.jpg
    216 KB · Pregleda: 113
  • 20240910_110502.jpg
    20240910_110502.jpg
    234.6 KB · Pregleda: 118
  • 20240910_110506.jpg
    20240910_110506.jpg
    271.3 KB · Pregleda: 120
  • 20240910_113926.jpg
    20240910_113926.jpg
    174.9 KB · Pregleda: 123
  • 20240910_111545.jpg
    20240910_111545.jpg
    203 KB · Pregleda: 177
Poslednja izmena:
Odlicno izgleda, jeste malo jaca cena ali bolje i tih 8500 na komplet pranje nego kao sto se pisalo ovde 4000 da ti operu filtere poprskaju izmenjivac..
 
Mosa, u 6300 ulazi pranje spoljasnje, pranje plastika, izmenjivaca i kadice, a sa turbinom je 8500 :)

Elem, lepo odradjeno, klima je sada cista kao suza.
Izmenjivac sam ja prskao na svakih par meseci, tako da nije merodavan, ali turbina je sada prvi put oprana.
Trajalo je malo preko sat vremena.
Jel zeznuto da se rastavi? Ja svoju jos nikako nisam cistio sem filtera.
 
Nije, poprilicno je jednostavno, samo se skine desno onaj senzor i moze se skinuti korito i doci do turbine.

Ima 5-6 srafova ukupno, dosta toga je na zabice.
Imas detaljan LN service manual gde vizuelno imas svaki sraf koji treba odvrnuti, samo sto oni u manualu objasnjavaju sve, pa prvo ide kako skinuti celu elektroniku, za cim nema potrebe.
 
Mosa, u 6300 ulazi pranje spoljasnje, pranje plastika, izmenjivaca i kadice, a sa turbinom je 8500 :)

Elem, lepo odradjeno, klima je sada cista kao suza.
Izmenjivac sam ja prskao na svakih par meseci, tako da nije merodavan, ali turbina je sada prvi put oprana.
Trajalo je malo preko sat vremena.
Turbina ti je dosta nahvatala budj (ono kao dlacice), treba i pranje posle sezone grejanja, budj otpusta spore i izazive alergije. Da ne bi placao dva puta pranje, posle sezone grejanja a pre sezone hladjenja isprskaj turbinu tako sklopljenu nekim sredstvom za dezinfekciju, ispod stavi neku foliju i neko korito ili krpe da kaplje. Ja jednu nisam stigao da operem od obaveza, navatao se tako budj, isprskao Axel Sgrasso, ostavio malo i ukljucio na najmanju brzinu, stavio krpu ispred jer ce malo da prska i to je to, prasina i moze da ostane malo ali budj sve pobije.
 
Taman jacam imunitet 💪
 
MDV all easy pro navodno rastavi se kadica i turbina za minut na jedan šraf ,vrv je tako ali mene kopka da li venting klon te klime 1:1 vsebpu model da li on može da se rastavi na isti način ,steelsoft to ne pominje u karakteristikama ali sve ostalo identično jedino cena niža nekih 150 e,kako saznati ?
 
Ljudi nameravam da ubacim inverter klimu zbog grejanja i hladjenja,u kucu 45 m2, kuca ima 20 cm izolacije (stitopor)spoljne.tavanska je ploca betonska pa mineralna vuna 10cm i na kraju rigips.prozori pvc tri stakla . Kuca je na takvom mestu da je ceo dan na suncu(dusu dalo za solarne panele koji ce isto doci na red)ineteresuje me sta bih trebao da uzmem od klima uredjaja, jacina , marka neka preporuka.

Sa takvom izolacijom, možeš manje više da biraš gotovo bilo šta će da završi hlađenje, a bilo koja ozbiljnija 12ka i grijanje.

Mene zanimaju dvije stavke.
Pošto je EPS preko 15 cm ozbiljno usporava prolazak vodene parea, kako kuburite sa vlagom, ili je ovo prva godina pa još ne znate?
Zašto pobogu na krov samo 10 cm izolacije, ako ste okolo već toliko ušuškali?

Inače sam skoro bio na ugradnji PVC 85 mm, sedam komora, TRI dihtunga, a ono samo dvoslojno staklo i U vrijednost na 1.1, reko - e krastavac koja grehota, moglo se spustitina 0.9 ili čak 0,7 sa jako malo ulaganja, ovako je profil prejak, a staklo ga šupa, kao kod tebe, okolo vrh, a na tavanu ispod prosjeka ;(
 
Sa takvom izolacijom, možeš manje više da biraš gotovo bilo šta će da završi hlađenje, a bilo koja ozbiljnija 12ka i grijanje.

Mene zanimaju dvije stavke.
Pošto je EPS preko 15 cm ozbiljno usporava prolazak vodene parea, kako kuburite sa vlagom, ili je ovo prva godina pa još ne znate?
Zašto pobogu na krov samo 10 cm izolacije, ako ste okolo već toliko ušuškali?

Inače sam skoro bio na ugradnji PVC 85 mm, sedam komora, TRI dihtunga, a ono samo dvoslojno staklo i U vrijednost na 1.1, reko - e krastavac koja grehota, moglo se spustitina 0.9 ili čak 0,7 sa jako malo ulaganja, ovako je profil prejak, a staklo ga šupa, kao kod tebe, okolo vrh, a na tavanu ispod prosjeka ;(
Pa za koju godinu mozda dizem sprat zato sam stavio samo 10 cm vune, a vlagu nemam posto na drugoj kuci imam isto 20 cm izolacije spoljne i tavanska je 15 cm vune, tamo se grejem na pelet i podno je grejanje( dogodine toplotna pumpa). Pa zato planiram ovde posto nije velika kuca grejanje je na drva i radijatori su u pitanju, a u njoj mi zivi deda od 81 godine. Pa da ga be mucim sa lozenjem vise bolje da ubacim klimu i da uziva. Samo se pitam sta je pametno, koje modele da gledam . Ja kod mene imam vox inverter star 10 godina placem nekih 400 evra tada i greje do nekih -10 sto se hladjenja tice radi perfekno
Pa za koju godinu mozda dizem sprat zato sam stavio samo 10 cm vune, a vlagu nemam posto na drugoj kuci imam isto 20 cm izolacije spoljne i tavanska je 15 cm vune, tamo se grejem na pelet i podno je grejanje( dogodine toplotna pumpa). Pa zato planiram ovde posto nije velika kuca grejanje je na drva i radijatori su u pitanju, a u njoj mi zivi deda od 81 godine. Pa da ga be mucim sa lozenjem vise bolje da ubacim klimu i da uziva. Samo se pitam sta je pametno, koje modele da gledam . Ja kod mene imam vox inverter star 10 godina placem nekih 400 evra tada i greje do nekih -10 sto se hladjenja tice radi perfekno .12 btu jacine
 
ima li nekih zujanja motora ventilatora unutrasnje ili se samo cuje hujanje vazduha?
da li taj mod da duva kroz rupice ti mozes aktivirati bilo kada?
da li na hladjenju moze da se postave krilca dosta na dole prema podu?
krckanja i cudne zvukove defrosta nam na zimu reci :)
buka spoljne jedinice, zujanje kompresora, ventilatora, neke vibracije koje se prenose?
da li poseduje grejac spoljne mozda?
ima li dvoredni isparivac ako se vidi na spoljnoj (sumljam zbog kg) ?

uh podosta pitanja ako uhvatis vremena zahvalan sam :)
Tek sad videh poruku. Nema nikakvog zujanja motora ventikatora unutrašnje jedinice. Radi normalno. Može da se namesti da duva,polako i jače a može da se ne oseća da duva a da bude hladno. Može krilca da se postave i na dole pri hlađenju. Klimu sam tek skoro uzeo tako da će joj ovo biti tek prva zima pa u vezi toga javljam utiske u toku zime. Nema nikakvih vibracija i zujanja, kompresor dobro radi kao cela spoljna i unutrašnja jedinica. Mislim da postoji spoljni grejač tacne jer sam video na stranim sajtovima u opisu da ima a i neki naši to isto navode. Za taj dvoredni isparivač da li ima ili nema, stvarno ne znam i ne bih te lagao u vezi toga. Moguće je da ima ali nisam siguran kako se to proverava.
 
Pa za koju godinu mozda dizem sprat zato sam stavio samo 10 cm vune, a vlagu nemam posto na drugoj kuci imam isto 20 cm izolacije spoljne i tavanska je 15 cm vune, tamo se grejem na pelet i podno je grejanje( dogodine toplotna pumpa). Pa zato planiram ovde posto nije velika kuca grejanje je na drva i radijatori su u pitanju, a u njoj mi zivi deda od 81 godine. Pa da ga be mucim sa lozenjem vise bolje da ubacim klimu i da uziva. Samo se pitam sta je pametno, koje modele da gledam . Ja kod mene imam vox inverter star 10 godina placem nekih 400 evra tada i greje do nekih -10 sto se hladjenja tice radi perfekno
Probaj da izmjeris vlagu! Kod mene u stanu gdje je zidana od onih betonskih blokova ( cjela strana zida npr ) plus 20cm tamnog sitiropora po zimi bude 85% vlage. Nigdje nista na zidovima se nevidi ali u vazduhu ima. Bukvalno hermeticki zatvorena pa cesto koristim aparat za smanjenje vlage. Ovo sto je monstrum pisao je 100% upravu. Tu pomazu pvc ili slabiji prozori pa malo "curi" cazduh ali ako su jos prozori zesci onda je to lose. Neprimjeti se nigdje ali kad izmjeris vlagu ima je ohoho...
 
Ako otvorim prozor zima, ako je zatvoren vlaga... Evo samo primjer novije gradnje i debelog stiropora. Da ustede na energiji narod se udavi vlagom. Nakon sto su se advokati ukljucili dobio sam nove prozore jer su mislili da je do njih... Novi Prozori ko na tenku pa sad jos gore. Ovo je poslije zamjene prozora vlaga u stanu. I tako cjijela zgrada, zakonom se nesmije klima stavljati... Mozda neko ko bude citao ali prejaka izolacija nikako nije dobra tako da nikako nesavjetujem. Ili one pvc prozore gdje curi pomalo vazduh sa strana.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-09-11-22-44-25-451_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2024-09-11-22-44-25-451_com.google.android.apps.photos.jpg
    45.1 KB · Pregleda: 86
  • Screenshot_2024-09-11-22-53-48-038_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2024-09-11-22-53-48-038_com.google.android.apps.photos.jpg
    95 KB · Pregleda: 86
  • Screenshot_2024-09-11-22-53-40-639_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2024-09-11-22-53-40-639_com.google.android.apps.photos.jpg
    105.3 KB · Pregleda: 75
Ako otvorim prozor zima, ako je zatvoren vlaga... Evo samo primjer novije gradnje i debelog stiropora. Da ustede na energiji narod se udavi vlagom. Nakon sto su se advokati ukljucili dobio sam nove prozore jer su mislili da je do njih... Novi Prozori ko na tenku pa sad jos gore. Ovo je poslije zamjene prozora vlaga u stanu. I tako cjijela zgrada, zakonom se nesmije klima stavljati... Mozda neko ko bude citao ali prejaka izolacija nikako nije dobra tako da nikako nesavjetujem. Ili one pvc prozore gdje curi pomalo vazduh sa strana.
Ta budalastina nastaje sto nema gradjevinskih normi za ventilisanje prostorije. U Evropi budale zbog bolesne energetske efikasnosti prave hermeticne termose, pa se ljudi guse u vlazi i budji, pa posle izmisljaju mikroprovetravanja na pvc stolariji i slicno. Dok u Rusiji nigde vlage, vec kupuju ovlazivace, jer zimi pada i ispod 30%. Ali tamo ima tacno definisan protok vazduha koji mora da bude u prostoriji, i nece predati novu zgradu ako to ne ispune. Jedino resenje u tvom slucaju je neki rekuperator zidni da stavis za prinudnu ventilaciju, kad vec klimu ne daju. U Rusiji solidni modeli sa hepa filterima 300-400 eur (i razmenom vazduha do 150-200m3/h), dok u Srbiji slicni preko 1000 eur.
A
 
Poslednja izmena:
Tu se busi rupa ili rupice na stoku prozora, zet radio to kada im narucivali prozore za Nicu pos pecifikaciji traizli da se buse bas zbog vlage
 
Ta budalastina nastaje sto nema gradjevinskih normi za ventilisanje prostorije. U Evropi budale zbog bolesne energetske efikasnosti prave hermeticne termose, pa se ljudi guse u vlazi i budji, pa posle izmisljaju mikroprovetravanja na pvc stolariji i slicno. Dok u Rusiji nigde vlage, vec kupuju ovlazivace, jer zimi pada i ispod 30%. Ali tamo ima tacno definisan protok vazduha koji mora da bude u prostoriji, i nece predati novu zgradu ako to ne ispune. Jedino resenje u tvom slucaju je neki rekuperator zidni da stavis za prinudnu ventilaciju, kad vec klimu ne daju. U Rusiji solidni modeli sa hepa filterima 300-400 eur (i razmenom vazduha do 150-200m3/h), dok u Srbiji slicni preko 1000 eur.
A
Jeftinije je da uzme odvlaživač. Imam Gorenje i radi super posao
 
Pa kad smo mi sirotiLJa i stavljamo EPS na zid. U EU ide kamena vuna, koja je kudikamo prozračniji/paropropusniji materijal, al je nama preskupa i za nabavku i za ugradnju.
 
pozdrav
gde mogu da nadjem serijski broj tcl 12chsd xa73ifs klime
na kutiji ima nekih brojeva ali ne deluje da je serijiski
treba mi za produzenje garancije ,a na formi tcl pise primer za televizor
 
Nazad
Vrh Dno