Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Cini ti se, ultrawide kamera. Ima prostora 20ak cm, kao i ostali sto postavljaju.

Ne vjerujem da ce smrznuti, jer ce oticati voda, siri je otvor, nema uglova, a iako smrzne dosta teze ce to ici. Ma kraju krajeva, nije tezak pristup da se prodzara malo ako bude problematicno.
Meni je cev f50 zamrzla i začepila na -7 skroz pa sam je okrenuo i curilo je u kantu direktno. Klima nije zamrzla, tako da će ti ta cev sigurno zamrznuti. Ovde kod mene ima manje od 15cm od zida. Kod tebe to deluje dosta manje, ne deluje da imaš 20cm.
 

Prilozi

  • IMG_20240107_151717.jpg
    IMG_20240107_151717.jpg
    325.3 KB · Pregleda: 109
Prvi puta ovo cujem, bas me iznenadilo da LN pravi vibracije. Posto su trenutno kod mene dva LN u "pogonu" takodje kolega ima i ubrzo jos jedna ali nisam primjetio da pravi bilo kakve vibracije, bar za sada. Iako je jedna ( neracunam onu na podu ) pa ni nemoze da prenosi sem ako nije preko cijevi.
Na modulaciji otprilike 400-520W(450-520 je bas bucno), dok se nigde vise ne cuje, ni na vecoj ni na manjoj snazi, a kao za baksuz, na tim minusima mi je bas tu radila klima polovinu vremena.
Resio sam tako sto sam zadenuo praznu flasu koka kole i napeo klimu i nosac, pa se vise nista nije culo, ali da ne bi tako bilo za 1500e klimu, zvao sam ih da zamene nosac i stave antivibracione.
Najveci zvuk se pravi sto izgleda sraf u zidu rezonuje pa to pojacava.
Uzivo se dosta vise cuje, ovde kao da kamera gusi visoki ton buke.



 
Od čega je zid? Spolja vidim da je šuplja fasadna cigla?
Inače ti aluminijumski radijatori jel služe čemu, ili su ukras? :)
 
Lupio sam 20cm, 12cm je na najkracem odstojanju, sad sam izmjerio, visocije je mozda koji cenat vise (no ne tangira me to), posto cini mi se da je klima nageta nesto naprijed. Cudi me da Fi50 zamrzne, mislim ako postoji pad pod 90 stepeni, voda odmah iscuri. Mislim, voda kad se krece ne moze zalediti.

Vidjecemo, nije mi tesko neki grijac staviti pa da to rijesim jednom za svagda (nemam crijeva ni 2m, ako treba proturiti grijac komplet kroz crijevo) ali sledece godine, taman da vidim kakva cu iskustva imati ove godine.

Bilo kako bilo, ako vec ledi, neka ledi u tavi, a ne da kaplje kroz sve rupe i prska dole ispod.
 
Meni su 2 klime odmaknute oko 15-16 cm od zida jer sam ekipi koja montira rekao da ne dolaze bez velikih nosaca. Tada su se bunili iako sam rekao da doplacujem nosace. I na kraju rekli e ovo nam niko nije trazio. Cesto neko od komsija pita zasto su "tako daleko" od zida a kod njih svugde po 5cm.
 
Ja i dalje ne mogu da vjerujem (i niko me ne moze ubjediti da je nemoguce u 21 vijeku) da proizvodjaci ne mogu ili nece da rijese odvod zimi.

Da se osmisli neki dizajn, ta problematicna lula da se rijesi, da se prave odvodna crijeva sa integrisanim grijacima ako vec drugacije ne moze...

Edit. Pristojnih 11cm, pisalo je u uputstvu min 10, moradoh slikati, jer pogotovi ultrawide kamera vara.
 

Prilozi

  • IMG20240125192401.jpg
    IMG20240125192401.jpg
    187.3 KB · Pregleda: 84
Poslednja izmena:
Pa dobro ima smisla. Ako je potrošnja od 600w za pomenutih 26c u unutrašnjoj prostoriji pri spoljašnjojj od -10c, onda ima smisla da kod tebe za podešenih 30c troši 3.3x više struje. E sad, da li daje i 3.3x više toplote to jedino da utvrdiš merenjem.
Pa merim koliko znam i umem, onako entuzijasticki 😆.... ali evo neki kazu da delim sa pola te moje kalkulacije 🤷‍♂️


Zato sam se nadao da ce neki ekspert protumaci onu tablicu od proizvodjaca koja meni daje lazne logike.....


Kad raste potrošnja, opada COP. Tako da pri potrošnji od 2kW COP je realno oko 2, nije ni prići 3-ci. Tako je kod svake klime, fizika je neumoljiva
Ondak sta mi bacamo pare po krstene klime, koja crna Ururu Sarara... zimaj brale najeftinu Muse i bici :)
eurovet kaze COP @ -10 => 2.8
vtt test kaze COP @ -10 => ~3, ovaj test je za nordik LN25VGHZ verzija koja je 95% hardverski ista sa LN35VG
E sad na kakvo opterecenje to bas i ne mi je jasno...
na vtt test grafikona vidim da na -10C vuci ~1.2kw i daje >3.5kw.... a kad sam ja testirao potrosnja isla je skoro do 2.1kw.
eurovent i vtt rezultati vise nalikuju na ono sta sam ja testirao za 4 od 5 brzine ventilatora i baranih 25C na daljinsko... tako sam se normalno grijao dok nisam stavio izolaciju.



Imaš Amber Premium devetku za 95k rsd. U principu gotovo isti uređaj kao 12ka, samo malo softverski "uštrojen". Ima snage sigurno. Spoljašnja 44,5kg.
Isti hardver 95% sa 12ke al softverski ogranicen, ima puno snage visak sta nikad neces iskoristiti... ostaces u nasledstvu ako ne zardjat :)

Prvi puta ovo cujem, bas me iznenadilo da LN pravi vibracije. Posto su trenutno kod mene dva LN u "pogonu" takodje kolega ima i ubrzo jos jedna ali nisam primjetio da pravi bilo kakve vibracije, bar za sada. Iako je jedna ( neracunam onu na podu ) pa ni nemoze da prenosi sem ako nije preko cijevi.
Baska cevi, on ima LN25 koja nosi SingleRotary kompresor pa i to mozda malu dodaje buke i vibracije
 
Pogurao Daikin na Turbo. Otvorio prozore, dobro ishladio prostoriju da joj napravim materijala za rad :D
Otišla do 1650W, napolju 5c. Moraću da ponovim isti test kada bude bio neki minus, sigurno će da povuče više.
 
Pa merim koliko znam i umem, onako entuzijasticki 😆.... ali evo neki kazu da delim sa pola te moje kalkulacije 🤷‍♂️


Zato sam se nadao da ce neki ekspert protumaci onu tablicu od proizvodjaca koja meni daje lazne logike.....



Ondak sta mi bacamo pare po krstene klime, koja crna Ururu Sarara... zimaj brale najeftinu Muse i bici :)
eurovet kaze COP @ -10 => 2.8
vtt test kaze COP @ -10 => ~3, ovaj test je za nordik LN25VGHZ verzija koja je 95% hardverski ista sa LN35VG
E sad na kakvo opterecenje to bas i ne mi je jasno...
na vtt test grafikona vidim da na -10C vuci ~1.2kw i daje >3.5kw.... a kad sam ja testirao potrosnja isla je skoro do 2.1kw.
eurovent i vtt rezultati vise nalikuju na ono sta sam ja testirao za 4 od 5 brzine ventilatora i baranih 25C na daljinsko... tako sam se normalno grijao dok nisam stavio izolaciju.




Isti hardver 95% sa 12ke al softverski ogranicen, ima puno snage visak sta nikad neces iskoristiti... ostaces u nasledstvu ako ne zardjat :)


Baska cevi, on ima LN25 koja nosi SingleRotary kompresor pa i to mozda malu dodaje buke i vibracije

Moguce posto je MITSUBISHI MSZ-LN35VG twin rotary.
Oznaka mu je SVB092FBAMT a ima output 660w.Kompresor radi SIAM (Tajland).

Model MITSUBISHI MSZ-LN25VG je singl rotary,nosi oznaku KVB073FYXMC,snage 470w. Isti proizvođač SIAM COMPRESSOR INDUSTRY
Kod mene su sve LN35HZ ali sad sam se sjetio da je kod kolege 25Hz i kod njega je takodje na zgradi ali nije mi nikad spomenuo sa mu bruji.
 
Gdje si zbavio tacnu? Ima li za velike mašine?
95cm je najsira, moja je 79, a sirina klime 80. Servis Jelic ako si iz BiH, jeste malo jaca cijena za nase uslove (60 eura), ali krastavac, nema nista vise jeftino...

Bila je sa grijacem i bez, ja uzeo bez, lako je staviti ako bas bude trebalo.😉
 
Moguce posto je MITSUBISHI MSZ-LN35VG twin rotary.
Oznaka mu je SVB092FBAMT a ima output 660w.Kompresor radi SIAM (Tajland).

Model MITSUBISHI MSZ-LN25VG je singl rotary,nosi oznaku KVB073FYXMC,snage 470w. Isti proizvođač SIAM COMPRESSOR INDUSTRY
Kod mene su sve LN35HZ ali sad sam se sjetio da je kod kolege 25Hz i kod njega je takodje na zgradi ali nije mi nikad spomenuo sa mu bruji.

KVB073FYXMC bashka sta kod Singl ta C na kraju od broja modela znaci da je made in China, kod Twin je T na kraju - Tajland, isti proizvodjac al iz pogonom u Kinu!
I ostalih entry/mid modelima isto nose China made kompresore kod manjih velicine uredjaja, al 5ke i jace su uvek iz Tajland....
Ne tvrdim da ima neke razlike... al ne tvrdim i da nema 😜
 
Ja i dalje ne mogu da vjerujem (i niko me ne moze ubjediti da je nemoguce u 21 vijeku) da proizvodjaci ne mogu ili nece da rijese odvod zimi.

Da se osmisli neki dizajn, ta problematicna lula da se rijesi, da se prave odvodna crijeva sa integrisanim grijacima ako vec drugacije ne moze...

Edit. Pristojnih 11cm, pisalo je u uputstvu min 10, moradoh slikati, jer pogotovi ultrawide kamera vara.
Verovatno je ok ovo ali mogli su odvojiti jos, nije bilo potrebe toliko stisnuti je uz zid.
 
Pa da, Tajland poznat kao premium zemlja industrije i visokih plata :D
Sto bi rekli, nije sija nego vrat :)
Kakve veze zemlja gde se fabrika proizvodjaca nalazi ima sa proizvodom?
Ili mislis da je Mitsubishi kontrola drugacija zavisno od fabrike, da nemaju standardizovan pristup proizvodnom procesu?

Osim 4 Amber Premiuma, mislim da mi ostalih 15ak klima, a ukupno sa zamenjenim preko 40 klima, sve imaju/imale single rotary kompresor i to nema sa tim veze.
Nijedna mi nikada nije prenosila zvukove unutar prostorije, ovo je prva i to se desava samo na ispod -5c.
Opet, da li je normalan ovaj zvuk kompresora napolju, ne mogu znati, jer nemam jos jednu pa da je uporedim.
Svakako da mi svaka klima ima drugaciji zvuk kada radi na velikim minusima, sto je i logicno.
 
Pa da, Tajland poznat kao premium zemlja industrije i visokih plata :D
Sto bi rekli, nije sija nego vrat :)
Kakve veze zemlja gde se fabrika proizvodjaca nalazi ima sa proizvodom?
Ili mislis da je Mitsubishi kontrola drugacija zavisno od fabrike, da nemaju standardizovan pristup proizvodnom procesu?

Osim 4 Amber Premiuma, mislim da mi ostalih 15ak klima, a ukupno sa zamenjenim preko 40 klima, sve imaju/imale single rotary kompresor i to nema sa tim veze.
Nijedna mi nikada nije prenosila zvukove unutar prostorije, ovo je prva i to se desava samo na ispod -5c.
Opet, da li je normalan ovaj zvuk kompresora napolju, ne mogu znati, jer nemam jos jednu pa da je uporedim.
Svakako da mi svaka klima ima drugaciji zvuk kada radi na velikim minusima, sto je i logicno.
Cim bude -5 snimicu ti ja zvuk samo sto je HZ verzija. Klima je tiha kao i moja i ja mislim da nije do toga sto je single, takodje LN 25
Nikakve zvukove kao ni vibracije nepravi.
 
95cm je najsira, moja je 79, a sirina klime 80. Servis Jelic ako si iz BiH, jeste malo jaca cijena za nase uslove (60 eura), ali krastavac, nema nista vise jeftino...

Bila je sa grijacem i bez, ja uzeo bez, lako je staviti ako bas bude trebalo.😉
Ko je proizvođač, 60 eura je malo previše.
 
Skoro sam gledao na Jutjubu gde lik noću multisplitom ugreje jače kuću (zidove nameštaj) i onda mnogo malo dogreje pridveče dok ne dođe jeftina tarafa ponovo. Ušteda je bila oko 20%.Screenshot_2024-01-25-22-21-26-619_com.android.chrome-edit.jpg
 
Pa da, Tajland poznat kao premium zemlja industrije i visokih plata :D
Sto bi rekli, nije sija nego vrat :)
Kakve veze zemlja gde se fabrika proizvodjaca nalazi ima sa proizvodom?
Ili mislis da je Mitsubishi kontrola drugacija zavisno od fabrike, da nemaju standardizovan pristup proizvodnom procesu?
Sta pa onda stavaju China kompresor iste velicine samo u entry HR serija, a u sve ostalih 5kw modela stavaju Thiland....
Isto uoclivo kod AP i AY, u 42ke stavaju China, u 50ke Thailand.... isti kapaciteta kompresor 900w
LN ima samo u obicnu 25ku China, a ostali 25ka HZ , 35ke, 50ke i 60ke su Thailand
Screenshot 2024-01-25 at 22.04.46.png Screenshot 2024-01-25 at 22.03.47.png Screenshot 2024-01-25 at 22.03.02.png Screenshot 2024-01-25 at 22.13.05.pngScreenshot 2024-01-25 at 22.06.08.png
 
Cudi me da Fi50 zamrzne, mislim ako postoji pad pod 90 stepeni, voda odmah iscuri. Mislim, voda kad se krece ne moze zalediti.
I ledenice nastaju od vode koja se kreće. To nije topla voda koja stalno teči, već po malo, i tako po malo i ledi. Svako put ostavi neki sloj i na kraju skroz začepi. Vidiš ispod da cev ide pravo na dole, i zaledila je skroz do vrha, nekih dva metra dužine, na dnu skroz začepila a na vrhu polovina.
 
Dok voda ode do kraja cijevi smrzne,velik put voda ima zato i mrzne. Ja cu napraviti isto kao ti,samo cu ispod klime staviti pvc prelaz sa 110 na 50mm,staviti koljeno od 45 stepeni i dodati 30cm cijevi da odvedem vodu dalje od komsijinog prozora
 
Ako kaplje samo na otvor gdje ide lula, dobro i jest', moze se rijesiti pvc crijevom. U suprotnom, samo tacna...

Vecina naroda se i ne pegla mnogo oko odvoda kao mi. Svakodnevno gledam rijeke od kondenzata po ulici, oko zgrada itd...
Trebaju uvesti zakon kao u BG, kanta pa skupljaj.
Komsija iznad probusio oluk, nije dobro zadihtovao rupu, kad ima vode u oluku slijeva se okolo.

U pravu si, ako je kratka cijev mozda i ne bude ledilo, Igor ga sproveo do zemlje...
 
Ako kaplje samo na otvor gdje ide lula, dobro i jest', moze se rijesiti pvc crijevom. U suprotnom, samo tacna...

Vecina naroda se i ne pegla mnogo oko odvoda kao mi. Svakodnevno gledam rijeke od kondenzata po ulici, oko zgrada itd...
Trebaju uvesti zakon kao u BG, kanta pa skupljaj.
Komsija iznad probusio oluk, nije dobro zadihtovao rupu, kad ima vode u oluku slijeva se okolo.

U pravu si, ako je kratka cijev mozda i ne bude ledilo, Igor ga sproveo do zemlje...
Pravio sam tacnu ima.negdje slika na forumu. Sva ali sva zaledila pocelo preko da preljeva za samo jednu noc. Zvao sam za tu tacnu kao ti sto imas,puno para,bezobrazno. Ne vrijedi to toliko. Ja tacnu napravio za 5€. Uvila se sva jer je visila ispod klime,vode oce svugdje samo nece u rupu,bacio na kraju
 

Prilozi

  • Screenshot_20240126-004307_Gallery.jpg
    Screenshot_20240126-004307_Gallery.jpg
    136 KB · Pregleda: 72
U pravu si, ako je kratka cijev mozda i ne bude ledilo, Igor ga sproveo do zemlje...
50cm od zemlje da mogu da podmetnem kantu ispod. Bez obzira na dužinu pitanje je dana kada će zalediti. Ovo je cev do klime bila, već odatle je počelo da ledi, kao što vidiš. Opet zavisi i gde se klima nalazi, moja je na severu, sunce je ne vidi skoro nikada, i vlažnost je velika.
 

Prilozi

  • IMG_20240111_150946.jpg
    IMG_20240111_150946.jpg
    119.8 KB · Pregleda: 57
  • IMG_20240111_150943.jpg
    IMG_20240111_150943.jpg
    152.6 KB · Pregleda: 62
Sta pa onda stavaju China kompresor iste velicine samo u entry HR serija, a u sve ostalih 5kw modela stavaju Thiland....
Isto uoclivo kod AP i AY, u 42ke stavaju China, u 50ke Thailand.... isti kapaciteta kompresor 900w
LN ima samo u obicnu 25ku China, a ostali 25ka HZ , 35ke, 50ke i 60ke su Thailand
Pogledajte prilog 425651 Pogledajte prilog 425652 Pogledajte prilog 425654 Pogledajte prilog 425655Pogledajte prilog 425650
U prvoj recenici si sebi odgovorio na pitanje.
Pretpostavljam da nece na 2 lokacije da imaju istu proizvodnju, nego da na jednom mestu prave velike twin rotary kompresore, na drugom male single.
Kakve to veze ima sa geolokacijom, uopste nije mi jasno kako povlacis bilo kakvu paralelu sa lokacijom proizvodnje, umesto sa vrstom proizvoda?
Kakve razlike tacno ima izmedju Kine i Tajlanda, ajde mi objasni, molim te, jer ja ne kontam sta ti tacno pokusavas da kazes.
To je kao da kazemo da su jaci i manje ekonomicni ti kompresori jer se proizvode na Tajlandu, a ne zato sto su veci.
Cim bude -5 snimicu ti ja zvuk samo sto je HZ verzija. Klima je tiha kao i moja i ja mislim da nije do toga sto je single, takodje LN 25
Nikakve zvukove kao ni vibracije nepravi.
Hz verzija 25ice ima takodje twin-rotary kompresor iz obicne 35-ice, samo obicna 25ica ima ovaj moj.
 
Poslednja izmena:
sada dolaze da stave vece nosace koje klasicno idu za 18ice i antivibracione gumice, jer na ispod -5c kompresor ima bucniji rad i prenosi bas bucne vibracije na zid.
Gumice obavezno, to i htedoh da ti napisem kad sam pogledao onaj tvoj video, al zaboravih.
Gledaj sto kvalitetnije i resice ti 95% buke, barem su meni tako resile na jednoj klimi.
Ja sam ove stavio:

 
Pa da, imao sam ih na Fujitsu, a ovi bili u fazonu, ma ne treba ti to, Mitsubishi, bla, bla...i eto.
Od antivibracionih samo Fischer treba stavljati, to mi je rekao nas bivsi majstor koji mi je ugradjivo klimu, a lik je najbolji majstor za rashladnu tehniku kog smo sreli, a samo nas servis ih je imao preko 100 i jos 2 toliko ih zna cale.
Dolazi isto lik iz Steelsoft-a koji je malo advanced i kaze i napise, antivibracione-Fischer, kaze te su najbolje. Verovatno i druge rade posao, ali ako vec imam 2 coveka koji tako kazu, a njima ni iz dzepa, ni u dzep, da podelim i ovde preporuku.
 
Ok je tacna, mada ce i ona da led i preliva kad smrzne. Zasto su tu spoljnu zalepili toliko uz zid? Ona odatle treba da vuce vazduh. Katastrofalna montaza.

Kod sestre u zgradi kada su radili izolaciju su u istu stavili nosace od jedne klime i posle samo vratili klimu na mesto.
Naravno klima bukvalno lezi na fasadi i moze jedino nesto vazduha da dobije sa strane gde generalno ventilator ni ne duva.
Vidim da ljudi koriste tu klimu ali mogu misliti kakva joj je efikasnost...
 
Kod sestre u zgradi kada su radili izolaciju su u istu stavili nosace od jedne klime i posle samo vratili klimu na mesto.
Naravno klima bukvalno lezi na fasadi i moze jedino nesto vazduha da dobije sa strane gde generalno ventilator ni ne duva.
Vidim da ljudi koriste tu klimu ali mogu misliti kakva joj je efikasnost...
I ja imam jednu takvu ususkanu. Radi to bez nekih problema, osim sto drnda na vecem minusu
 
Pozdrav svima, iscitao sam dosta stranica na forumu i pratio iskustva clanova, medjutim nisam uspio ispratiti da li je neko imao slican slucaj. Ugradio sam Hisense Energy SE 18 i po meni njena potrosnja je poprilicno velika. Nemam mjerac, ali u odnosu na raniju potrosnju po racunima, zakljucio sam da je u januaru klima trosila dnevno cca 30kW…
Grije se sprat kuce od nekih 50kv, izolacija stiropor 8 cm, pvc stolarija.
Klima se ne gasi nikako i preko dana je na nekih 22-23 stepena, fan 2 ili 3, a po noci 20-21 stepena isto tako fan 2 ili 3.
Ima li neko slicno iskustvo, i da li je ovo po vama velika potrosnja za ove uslove?
Hvala
 
Nazad
Vrh Dno