Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Tu je onda komotno stavi a majstor ce ti najbolje reci za poziciju, mada bi trebalo da moze i iznad i ispod, gledaj ako kako moze da unutrasnja bude na sredini tog zida
 
Tu je onda komotno stavi a majstor ce ti najbolje reci za poziciju, mada bi trebalo da moze i iznad i ispod, gledaj ako kako moze da unutrasnja bude na sredini tog zida
Sirina sobe je 4m, sirina ugaone koja ide ispod prozora je 2.5m, a sirina klime je 1m. Pa mozda bi smetalo iznad ugaone da je stavim, jer bi duvalo iznad glave. Ali bih je odmakao nekih 0.5m od zida. A da li bi mi bolje bilo da spoljnu jedinicu stavim na zid iza ugaone. Ne znam da li ce da bruji previse? Kao i da li ce da bruji unutrasnja jedinica?IMG_20181007_231455.jpg
 
Pozdrav forumaši,
uzimam klimu za grejanje i sveo sam priču na dve klime prva https://www.coolshop.rs/mitsubishi-klima-uredjaj-dxk-12-z5-s-i-dxc-12-z5-s i druga https://www.coolshop.rs/fujitsu-inverter-klima-uredjaj-asyg-12-llce. Treba da grejem prostoriju od 15m2 u kojoj će biti klima i da ugrejem koliko se može prostoriju od 13m2 koja je od prve podeljenje zidom na kome imaju samo vrata. Kuća ima izolaciju stiropor peticu i drvenu stolariju koja je pristojna mada u budućnosti je u planu pvc. Što se tiče finansija ovo je krajnja granica. Pitanje je da li je ovo najbolja solucija za ove pare i da li imate neki pametniji savet? Provedoh noći čitajući forume po benchmarku. :)
Hvala unapred.
LLCE
 
Sirina sobe je 4m, sirina ugaone koja ide ispod prozora je 2.5m, a sirina klime je 1m. Pa mozda bi smetalo iznad ugaone da je stavim, jer bi duvalo iznad glave. Ali bih je odmakao nekih 0.5m od zida. A da li bi mi bolje bilo da spoljnu jedinicu stavim na zid iza ugaone. Ne znam da li ce da bruji previse? Kao i da li ce da bruji unutrasnja jedinica?Pogledajte prilog 415768
Pa nemoj iznad glave ako imas opciju. Vanjska ako se pravilno postavi, nece brujati. Ako bude odmah iza unutrasnje neka namotaju 3m cijevi iza vanjske, tako se nece prenositi vibracije sve i da ih bude. Neka ih dobro izoluju od pocetka do kraja
 
Hvala LukasP.
Da li crijeva od klime da urezem u stiropor i posle popunim 1cm stiropor, jer nije odradjena fasada, samo lepak i mrezica.. Oce li to nesto smetati klimi, da li ce kondezovati ta crijeva ili crijevo od odvoda unutrasnje jedinice koje bih sproveo do spoljasnje...
 
Hvala LukasP.
Da li crijeva od klime da urezem u stiropor i posle popunim 1cm stiropor, jer nije odradjena fasada, samo lepak i mrezica.. Oce li to nesto smetati klimi, da li ce kondezovati ta crijeva ili crijevo od odvoda unutrasnje jedinice koje bih sproveo do spoljasnje...
Nisam siguran za ovo, posavjetuj se i sa jednim i sa drugim majstorom. Oko crijeva se svakako stavlja izolacija pa mislim da ne bibtrebalo biti kondenza
Stariji majstori nikada, ako bas ne mora, ne bi stavili spoljasnu iznad unutrasnje.
Slazem se, ako nista lakse je odvod izvesti
 
Ide loka u fasadu. Samo kvalitetne cijevi kad kupis imaji dobru izolaciju i ok je. Evo kod mene bez ikakvih problema, malo deblja fasada i sve ok. Nazalost nosaci su mi zardjali ali stigla je jos jedna Mitsubishi pa cu tu donju zamjeniti i odma ofarbati nosace kad vec mjenjam klimu. Imaju tri para cijevi u fasadi a dole na kraju fasade je otvor namjenjen za kondenz. Mada Mitsubishi ovaj model ( neznam dali je svaki takav ) je sav izbusen dolje pa curi kad grije svuda tako da mi to malo problem. Fasada se svakako pere ali neuredno mi djeluje to pa eto ako budes radio pripazi bar ti na to.
Sigurno je sigurno 🙂
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-28-20-46-15-485_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-11-28-20-46-15-485_com.google.android.apps.photos.jpg
    158.2 KB · Pregleda: 96
  • Screenshot_2023-11-28-20-46-30-105_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-11-28-20-46-30-105_com.google.android.apps.photos.jpg
    154.2 KB · Pregleda: 76
  • Screenshot_2023-11-28-21-04-43-265_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-11-28-21-04-43-265_com.whatsapp.jpg
    87.4 KB · Pregleda: 70
Poslednja izmena:
-defrost traje 5 minuta pa neka ga bude i 12 puta u 24h a grijanje radi na nuli ostatak dana (ajmo reci 23 sata) i klima se manje opterecuje na toj temperaturi
- grijanje na -10 traje 24h i klima se vise opterecuje naego na nuli

tako da pobjedjuje nula + cest defrost sto se tice potrosnje struje
Kontrolni defrost možda, pravi defrost 10+ minuta.
Nigde nisam pisao o potrošnji već o načinu rada i koji su uslovi teži za klimu.
Stvarno puno komplikujete. 1 i osnovno treba da imate klimu (ili vise njih) proporcionalne snage za prostor koji se grije. Kada je to ok nema potrebe pratiti nikakve defrostove, blejati u potrosnju svakih 5 minuta, gledati koliko vati povuce radeći sta itd....
Upravo tako, i tako je kod mene, podesim i zaboravim do proleća.
@mitar1982
Dzaba pricas mislim da neki ovde ne znaju bas matematiku ili ne veruju u nju.
Dobro veče profesore matematike. Objasni ti meni koji grejem na klime od 2011 kako one rade.
 
@mitar1982 ide i meni zima 🤣 dugacke gace su tu a bome i pljoska za svaki slucaj 🤣🤣
@djalf pusti to, nije mitar nista lose rekao da se toliko uvredis. Svi smo ovdje iz istih interesa. Neko kupuje, neko kupio, neko ima problem ali na kraju svako svima hoce pomoci ma koliko zna ili misli da zna. Cilj je isti, interesivanje oko klima.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-11-28-21-16-40-529_org.mozilla.firefox.jpg
    Screenshot_2023-11-28-21-16-40-529_org.mozilla.firefox.jpg
    77.5 KB · Pregleda: 107
Потребе за грејањем на -10 су 45% веће него на 0 ако се греје на 22 степена унутра.

Мало математике за размишљање:
Ако на -10 степени треба нпр. 3 киловата (снага) за грејање, око 0 ће требати 2 киловата. За 24 сата треба испоручити 72 киловатсата на -10, а 48 киловатсати на 0. Да кажемо да је СОР 3 и у једном и у другом случају (без дефрост), а није јер је увек мањи кад је хладније, клима ће потрошити 24 киловатсата на -10 а 16 киловатсати на 0. Да не знам ти ја колико дефростује неће потрошити ових 8 киловатсати разлике.
Nije stvar u potrosnji, vec u komforu. Tebi je manji komfor na -10 jer ti nisu predimenzionisane klime, pa su ti klime doata napregnute na toj temp i imas dobru izolaciju, pa ti defrosti od 10ak minuta ne uticu mnogo na komfor oko 0c.

Ali je cinjenica da klima lepse i ravnomernije radi na minusu i ako joj dosta vise snage treba.
 
Ako grejes do 15m2, ok.
 
@djalf pusti to, nije mitar nista lose rekao da se toliko uvredis. Svi smo ovdje iz istih interesa. Neko kupuje, neko kupio, neko ima problem ali na kraju svako svima hoce pomoci ma koliko zna ili misli da zna. Cilj je isti, interesivanje oko klima.
Nisam se uvredio nego ne čitaju napisano. Xeroj je lepo objasnio.
 
Neko je upitao za balkon pa evo gdje je postavljena ova klima i radi bez problema. Malo je teze uslikati kroz resetke ali vidi se o cemu sam prije pricao.
 

Prilozi

  • IMG_20231129_071517.jpg
    IMG_20231129_071517.jpg
    198.5 KB · Pregleda: 79
  • IMG_20231129_071543.jpg
    IMG_20231129_071543.jpg
    51 KB · Pregleda: 106
Nije stvar u potrosnji, vec u komforu. Tebi je manji komfor na -10 jer ti nisu predimenzionisane klime, pa su ti klime doata napregnute na toj temp i imas dobru izolaciju, pa ti defrosti od 10ak minuta ne uticu mnogo na komfor oko 0c.

Ali je cinjenica da klima lepse i ravnomernije radi na minusu i ako joj dosta vise snage treba.
Нису мени климе "напрегнуте" на -10, просто троше више, и дувају јаче и топлије, компресор је бучнији, и види се по потрошњи да раде са већом снагом и више троше. Дефрост ми не смета ни око 0, ни на минусима, иако су прозори и изолација средња жалост и далеко испод данашњих стандарда. Око 0 раде лаганије увек, без обзира на остале услове, влага, мемла, киша, магла, снег, ветар...

Ове године су обе очишћене и сређене и раде видно боље него прошле зиме у сличним условима.
 
Neko je upitao za balkon pa evo gdje je postavljena ova klima i radi bez problema. Malo je teze uslikati kroz resetke ali vidi se o cemu sam prije pricao.
Šta to znači radi bez problema?! Po slikama samo ova rešetka smanjuje njenu efikasnos, plus što se ne vidi odakle dolazi vazduh. Spoljna jedinica kroz sebe propusti ogromnu kolicinu vazduha,svako ometanje, a to najbolje stoji u upuststvu za svaku klimu smanjuje efikasnost... Nije preporucljivo u zastakljenim terasama stavljati SJ. Lik koji je spoljnu stavio u podrum je od njega zimi napravio hladnjacu iako je veliki prostor i nije imao stakla na prozorima,a leti greje podrum samo tako. I njemu radi klima samo pitanje kojom efikasnošću...
 
Odakle ulazi vazduh koji prolazi kroz nju?
Ima kao neki manji podrum.
Šta to znači radi bez problema?! Po slikama samo ova rešetka smanjuje njenu efikasnos, plus što se ne vidi odakle dolazi vazduh. Spoljna jedinica kroz sebe propusti ogromnu kolicinu vazduha,svako ometanje, a to najbolje stoji u upuststvu za svaku klimu smanjuje efikasnost... Nije preporucljivo u zastakljenim terasama stavljati SJ. Lik koji je spoljnu stavio u podrum je od njega zimi napravio hladnjacu iako je veliki prostor i nije imao stakla na prozorima,a leti greje podrum samo tako. I njemu radi klima samo pitanje kojom efikasnošću...
Razumijem i ja da nije ovo ok, uslikao sam samo jer je jos neko prije pitao dali moze na prozor ili tako nesto pa sam se sjetio da ima u krugu firme nesto slicno. Klima je hladila i grijala cjele zime. Cesto sam tu bio i radila je. Koliko struje je trosila iskreno nemam pojma, drzavni objekat pa....
 
Poslednja izmena:
Vanjskoj jedinici treba vazduha, zato kada se ugradjuje treba odmaknuti sa svih strana po 20 cm ali nema razloga da ne moze biti u zatvorenom balkonu sa otvorenim prozorom, pa ne ubacuje vazduh u kucu da se stvara kontra pritisak. Bilo bi idealno da sa jedne strane vazduh ulazi a ispred vanjske da izlazi ali ako nije premal balkon nema razloga da ne radi najnormalnije
 
Klima koja će se koristiti za grejanje treba da stoji napolju, ja sam pogrešio pa stavio na balkon (otvoreni doduše) ali zimi zaledi odvod i onda bude vode svuda po terasi.

Takođe mi izgleda da se više prlja izmenjivač kada je u suženom prostoru, više prašine. Da ne pričam da hladi i greje balkon itd. Ali nisam znao tada, sada ću uskoro da prebacim spoljnu i eto troška koji je mogao biti izbegnut. Treba misliti unapred.
 
Moram da postavim ovo pitanje, a u potrazi sam za novom klimom i citam na dosta foruma i komentara da neki savjetuju da se klima nepali kada je temperatura u minusu jer se ulje u kompresoru moze ohladiti i zgusnuti i time pokvariti klimu. Dok drugi komentarisu da svaka klima ima ugradjen grijac kompresora koji nedozvoljava da se ulje ohladi i zgusne i tako neometa klimu u radu.
Takodjer na opisima o pojedinim klimama koje se prodaju u raznim shop-ovima pise specifikacija "Inteligentno predzagrijavanje i odmrzavanje" .
Tako da li neko moze da objasni ovo paljenje klime na minusima sigurno za klimu, posto neki pa vjerovatno cu i ja nocu gasit a ujutro paliti klimu, i da li ova specifikacija ima veze sa grijacem kompresora ili nesto drugo?
 
Ako ima ugrađen grejač kompresora, to pomaže da se ulje ugreje i to je jako korisna stvar za paljenje klime na minusu, pogotovu ako je stalno gasiš. Ali opet, kraće će ti trajati kompresor kada ga gasiš kad je minus i to ne bi trebao da radiš, nema puno smisla jer je noću jeftinija struja, uređaj ravnomernije radi i manje je opterećenje i malo ćeš u suštini dobiti a skratićeš sigurno životni vek klime. Eventualno smanji temperaturu za par stepeni tokom noći kada je hladno.
 
Imam i Mideu, šta ćeš sad?
Samo oni neka kude kineze...a evo ga moj kinez danas..modulira skoro.ceo dan u rasponu potrosnje od 200-450w.zaleti se nekad do 600..pa.se brzo spusti..dobar deo dana je bio na 350w.Za.defrost je cuo samo jednom i to u subotu i to kontrolni od minu-dva..Za.tu buku ja neznam...za to sustanje gasa ja nisam.cuo..za poblvremeno puckatanje plastike jesam..ali na par sekunde...I.sad citam.ove objave,postove i mislim u sebi..Ziveli kinezi👍.Cuveni Amber komfort 12-ca
 
Sad kod mene -3. Amber modulira na 485w vec dva sata. Za sada sam jako zadovoljan. Videcemo sta kaze hisense nordic.
 
Samo oni neka kude kineze...a evo ga moj kinez danas..modulira skoro.ceo dan u rasponu potrosnje od 200-450w.zaleti se nekad do 600..pa.se brzo spusti..dobar deo dana je bio na 350w.Za.defrost je cuo samo jednom i to u subotu i to kontrolni od minu-dva..Za.tu buku ja neznam...za to sustanje gasa ja nisam.cuo..za poblvremeno puckatanje plastike jesam..ali na par sekunde...I.sad citam.ove objave,postove i mislim u sebi..Ziveli kinezi👍.Cuveni Amber komfort 12-ca
 

Prilozi

  • Screenshot_20231129_142123.jpg
    Screenshot_20231129_142123.jpg
    55.2 KB · Pregleda: 68
Hahaha
Tako nekako
Salu na stranu
I dalje je u opticaju Kreni Stani. Evidentno da postize zadatu lagano i prebacuje jos uvek za 2 stepena pa se ugasi. Tako nekih pola sata drzi pa krene opet. DF bio jedan pre dva dana ali kratko nesto. Zadata 23.5 i toliko i drzi.
Prosle godine uradjena izolacija spoljnjeg zida dnevne sobe sa 5cm stiropora ali sa unutrasnje strane. Drugacije nije moglo. Pisao sam da se rad klime nije promenio samo sada pravi duze pauze kada postigne zadatu. Kada ode spoljasnja u debeo minus e tek tada modulira i ne gasi se.
Za danas je prosek 333wh🤪
 

Prilozi

  • IMG_1282.png
    IMG_1282.png
    169.9 KB · Pregleda: 64
Nazad
Vrh Dno