Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ako se klima koristi samo za hlađenje, da li treba da se servisira ili "podmaže" posle 7,8 meseci ne korišćenja, tj nakon zime?
 
Koja je klima 12BTU sa inverterom najpouzdanija? Budzet nije posebno ogranicen. Razmatrao sam cak i Daikin. Cilj je i grejanje i hladjenje, ali i pouzdanost i po mogucstvu ekonomicnost u potrosnji koliko to kod klime moze da se ocekuje. Pojavio se Hisense sa velikim garantnim rokom, pa je cilj uzeti nesto sto pouzdanije i sto nije preskupo za odrzavanje (ideja je uloziti vise u pocetnu investiciju, nego ulagati kasnije u vanredne popravke i servisiranje).

Prostor je oko 65m2 sa sobama, a trenutno je neizolovan. Planirano je oko 15cm izolacije spolja, pa mi treba i savet za nosace, da bi mogla da se postavi izolacija i zavrsni malter a da se ne skida eksterna jedinica i kruta veza koja postoji sa internom jedinicom.
 
Tu moraju 2 klime. Hisense daje 5 godina garancije na klimu i 7 na kompresor ukoliko se registrujes na njihovom sajtu.
 
Tako je,najmanje 2 klime, Hisense ne bi preporucio zbog problematicnog softvera.
 
Koje modele preporucujete od kvalitetnijih? Imacu u vidu Hisense i losiji SW
2 x9BTU?
Najveca prostorija je oko 30m2, nadovezuju se jos dve sobe odvojene vratima i one su po nekih 10m2 i kuhinja takodje odvojena vratima oko 7-8m2 povrsine. Kupatilo je malo dalje, kod kuhinje i male povrsine (max 4-5m2).

Dakle nikako jedna 12BTU ne moze da zagreje/ohladi i ove dodatne tri prostorije ako bi se drzala otvorena vrata?
onda u svakoj sobi treba po jedna klima
 
Pozdrav svima,
Nemam pređašnje iskustvo sa klimama pa mi treba savet za prvu kupovinu. Stan je 60m² i služila bi mi samo leti za hlađenje. Prijatelj-poznanik koji se baci ugrađivanjem hvali i prodaje MDV FOREST 12 INVERTER, a za bukvalno 1000 din manje mogu da kupim (na drugom mestu, ne od njega) BOSCH Climate 5000, takođe "dvanaestica". Kaže da je "teže naći delove za Boš te je bolja MDV".
Iskreno - nikad čuo za MDV a Bosch je ipak "ime", i imam dobro iskustvo sa njihovim proizvodima. Šta da kupim? Možda nešto treće? Hvala unapred!
 
Pozdrav svima,
Nemam pređašnje iskustvo sa klimama pa mi treba savet za prvu kupovinu. Stan je 60m² i služila bi mi samo leti za hlađenje. Prijatelj-poznanik koji se baci ugrađivanjem hvali i prodaje MDV FOREST 12 INVERTER, a za bukvalno 1000 din manje mogu da kupim (na drugom mestu, ne od njega) BOSCH Climate 5000, takođe "dvanaestica". Kaže da je "teže naći delove za Boš te je bolja MDV".
Iskreno - nikad čuo za MDV a Bosch je ipak "ime", i imam dobro iskustvo sa njihovim proizvodima. Šta da kupim? Možda nešto treće? Hvala unapred!
Obe klime pravi Midea, Bosch ne pravi klime,pokusaj da nadjes postenog poznanika a ne da te navlace.
Za hladjemje je dobra i najjeftinija tipa Vox,Vivax do 40.000.
 
Hvala, a da li se podrazumeva da uzimam inverter umesto obične? Kolega kaže "bolje plati 100e više za inverter umesto obične, isplatiće ti se kroz račune za struju"
 
Samo inverter, ušteda u potrošnji na hlađenju možda i nije vredna doplate, ali mnogo pismenije radi, umerenije hladi, preciznije održava temperaturu... A i dugotrajnija je.
 
Hvala, a da li se podrazumeva da uzimam inverter umesto obične? Kolega kaže "bolje plati 100e više za inverter umesto obične, isplatiće ti se kroz račune za struju"
On off ima 2 rezima. Radi maksimalno ili je ugasena. Kada radi puse najhladniji zrak sto moze. Nije bas prijatno.
Inverter recimo kad ganja veliku snagu potegne jace i kako dostize smanji. Puse toliko koliko je potrebno da se temperatura odrzava. Samim tim nema prehladnog zraka i mnogo je prijatnije nego sa starom on off klimom. I nesto manje potrosi.
 
Koji je model Tesle u pitanju u pitanju? Prodavci su hvalili TT34... model (ne znam celu oznaku, greje po spec do -20).
Ćini mi se da su Tesline klime dosta tihe u radu s obzirom na cenocni rang.
To je ta TT34EX21-1232IA. Ne cuje se skoro nista - spoljna samo duva, bez buke, a unutrasnja bas jako tiha.... Nema je vise u prodaji, a radio je TCL.
Sad sam uzeo jos jednu TM36..... To radi Midea. Videcemo....
 
Poz svima, sta se desava sa trzistem klima? Em je mala ponuda jeftinih modela (vidim po eponuda), em su cene 10k vise nego prosle godine...

Da li je pametnije sacekati mesec-dva da se popune lageri pa onda kupiti neki jeftin inverter?
 
To je ta TT34EX21-1232IA. Ne cuje se skoro nista - spoljna samo duva, bez buke, a unutrasnja bas jako tiha.... Nema je vise u prodaji, a radio je TCL.
Sad sam uzeo jos jednu TM36..... To radi Midea. Videcemo....
Iz Tesle su rekli da im je to kod kupaca izuzetno popularan model.
 
Pa to je roba za svačiji dzep, ali se pokazala sasvim ok.
Lepo je grejala ove zime, ali na prvi pogled ne obecava nesto mnogo (lagana spoljna, jeftina plastika unutrasnje jedinice).
Na -9 joj je malo pao kapacitet i to se odražava tako sto ne izduvava vise od 50C.
Celu zimu sam je pratio termometar sondom i kad je tako niska temperatura, posle defrosta, krene sa 50C i onda do sledeceg otapanja drzi stabilnih 47-48C (ne pada ispod te temperature do poslednja 2 minuta pred defrost).
Kad je mali minus (i oko 0C), krene sa 52-54, a zavrsi na 49C. Sve ovo je na selektovanih 30C, a morao sam da je gazim jer prostor to zahteva.
Verujem da ove skuplje klime imaju bolje rezultate grejanja i potrosnje, ali meni je samo trebala zamena za ostareli on-off i ova je nadmašila sva ocekivanja..
Videcemo kakvi ce biti ovogodisnji modeli, ali sve vise verujem u solidne Kineze (naravno, vozim Japance:)).
 
Pa to je roba za svačiji dzep, ali se pokazala sasvim ok.
Lepo je grejala ove zime, ali na prvi pogled ne obecava nesto mnogo (lagana spoljna, jeftina plastika unutrasnje jedinice).
Na -9 joj je malo pao kapacitet i to se odražava tako sto ne izduvava vise od 50C.
Celu zimu sam je pratio termometar sondom i kad je tako niska temperatura, posle defrosta, krene sa 50C i onda do sledeceg otapanja drzi stabilnih 47-48C (ne pada ispod te temperature do poslednja 2 minuta pred defrost).
Kad je mali minus (i oko 0C), krene sa 52-54, a zavrsi na 49C. Sve ovo je na selektovanih 30C, a morao sam da je gazim jer prostor to zahteva.
Verujem da ove skuplje klime imaju bolje rezultate grejanja i potrosnje, ali meni je samo trebala zamena za ostareli on-off i ova je nadmašila sva ocekivanja..
Videcemo kakvi ce biti ovogodisnji modeli, ali sve vise verujem u solidne Kineze (naravno, vozim Japance:)).
Interesantna su iskustva sa jeftinijim modelima i situacije gde se za manje para može dobiti malo više muzike.
Zatehoh se jesenas (mislim da je bio debeli novembar ili pocetak decembra, temperatura tik iznad nule) u Batajnici u jednom prostoru gde se prodaje garderoba od nekih bar 80m2 kompaktnog prostora. Na ulaznom delu je Tesla inverter (nisam uspeo da vidim model) na nasuprot njemu na drugom kraju prostorije Vox IVA1-12-ica pa sam ih malo zagledao i rukom opipavao vazduh koji duvaju. Generalno Vox Iva duva topliji vazduh i odaje utisak moćnije klime a Teslina je izuzetno tiha,ali da se ogradim nisam uspeo da vidim Teslin model ali mislim da je u pitanju bila ipak 12-ica obe su bile podešene na 30C da bi uopšte mogle da greju taj prostor.
 
Samo kad procitam ta low end brend imena, dize mi se kosa na glavi. Kada sam kupio kucu na njoj je bio favorit wifi inverter, kad je temperatura pala ispod 7 nije mogla ni 20° da odrzi. Dogrevao sam se sa grejalicom da se ne bi smrzli. Cim sam navatao majstore i stavio stari Mission, isli smo u kratkim rukavima i naravno smanjili potrosnju struje za 3500 dinara.

I posle par meseci sam na akciji uzeo Extreme, favorit je zavrsio na oglasu!

Ne ocekujte mnogo od low enda, da se ne bi kajali na tenane high end...
 
Ako bog da ja ću i ove godine da uzmem jednu klimu za dnevnu sobu, najverovatnije opet Fujitsu ali i ostale opcije ostaju otvorene jer u tih 25 kvadrata neće biti oslonac za grejanje već više dogrevanje ujutru i uveče.
 
VOX IVA5-12JR 40k, lebe mekani... platih je 30k pre godinu i po, poskupe sve. Po ovoj ceni je ne bih uzeo sigurno danas.
Od prošlog proleća pratim ovu klimu, bila je 36k i ja rešim da je kupim, međutim nema nigde na stanju. I pojavi se krajem leta IVA5-12JR1, samo dodato ovo 1 na kraju, i nije pala ispod 38k, u većini radnji je 40k. I verovatno ću je kupiti, jer šta drugo kupiti? U tom rangu cene?
 
Nazad
Vrh Dno