Šta je novo?

KLAVIJATURA <-----> PC

bgdteam

Čuven
Učlanjen(a)
12.04.2002
Poruke
35
Poena
609
Poteraban MIDI-USB ili MIDI-GAME PORT KABAL GDE IMA I DA LI TO MOZDA NEKO PRAVI U BG

:wave:
 
Pa trebalo bi da ima u Sky Music-u ili Mitros Music-u, mada nisam siguran ...
 
ako ne nadjes tamo javi mi se na pm da ti dam neka uputstva oko kabla.
 
Ali to nisu kablovi kako mislis, to je interface oko 100 e naj jeftiniji.Jer ne mozes tek tako "midi via usb" mora interface!
 
Poslednja izmena:
Ima i u oglasima ljudi prave midi-midi kablove ...
 
Joshefin je napisao(la):
Ima i u oglasima ljudi prave midi-midi kablove ...
Kako mislis da ukljucis midi u usb? Nije to maus! :smash:
Moras da imas midi interface i prateci driver da bi to funkconisalo!I nemoj te da zbunjujete coveka ako ne znate nista o midi-ju!
Naj krace receno to je ista stvar kao i externi modem! Ne mozes da ukljucis telefon u lan konektor!
 
Poslednja izmena:
U SkyMusic-u sam kupio takav kabl, platio sam ga oko 25 eura, iako mislim da je to dranje po usima. Malo posle toga kupio sam midi kontroler sa USB midi izlazom-ulazom, pa sam maltene bacio pare.

Uglavnom...
Sa jedne strane imas, cini mi se 15 pinski konektor za game port na kartici a sa druge dva muska i dva zenska midi konektora, tako da resava sve probleme. Na kutiji pise da je u proizvodzac "Creative" i da je namenjeno SB Live-u i sl karticama.

Ako ti klavijatura nema USB midi out, moraces da odvojis ovolike pare, ili da potrazis po nekim oglasima, pa mozda i nadjes jeftinije.

pozdrav
 
Kabl mozes i sam da napravis. sve sto ti treba su 2 din konektora, jedan 15pinski d-sub konektor (game port) i dva dvozilna kabla. pogledacu da ti nadjem shemu, pravio sam te kablove vise puta i provereno rade.
 
OK EVO OVAKO KLAVIJATURA JE YAMAHA IMA DIN MIDI-IN i MIDI-OUT A ZVUCNA JE CREATIVE AUDIGY 2 24-BIT ALI NEMA GAME PORT TO JE KAO NEKA NOVIJA E SAD ZANIMA ME DA LI DIREKTNO NA STAMPANOJ PLOCI KARTE IMA NEKI PRIKLJUCAK ZNACI DA SE NAPRAVI SA JEDNE STRANE TAJ DIN A SA DRUGE TAJ DRUGI DZEK KOJI IDE NA KARTICU I DA TO RADI

:wave:
 
Kod mog Audigya (full pack sa pozlaćenim konektorima) ti DIN priključci su izvedeni na dodatni slot koji se poveže sa karticom, s tim što si smanjeni kao PS2 pa sam morao da pravim prelaz (dobio samo jedan u paketu a hteo sam dvosmerno jer je i klavijatura vrlo programabilna). Kod OEM paketa svi ti dodaci obično fale...
 
@ bgdteam nije lepo da vices ( koristis velika slova)
'cujemo' te mi i ovako
pozdrav
 
Ovako... problem resavas sa USB Midisport-om 2x2 ili 4x4, njega vezujes na USB ploce. Midi kablovima spajas klavir i ovaj uredjaj i to je to. Malo je skuplje resenje ali je profi. Po svakom midi portu na ovom uredjaju ide ti 16 kanala. I sto je najvaznije nema gusenja odnosno latanecy-ja. Naravno zavisi i koja masina u pitanju, program...itd.

Pozdrav
 
PoisonFree je napisao(la):
Kabl mozes i sam da napravis. sve sto ti treba su 2 din konektora, jedan 15pinski d-sub konektor (game port) i dva dvozilna kabla. pogledacu da ti nadjem shemu, pravio sam te kablove vise puta i provereno rade.

Izostavio si brz optokapler i par zastitnih dioda bez kojih si isto tako mogao da ga savetujes i da utakne midi kabl u 220V umesto u racunar -- rezultat cesto moze biti identican.

@bgdteam:
Ako imas game port, kupi fabricki MIDI kabl (15 pin SUB-D na 2x 5-pin DIN) i nema da te boli glava. Game port mozes koristiti i od maticne ploce ako ga ploca ima (moze biti da je MIDI disabled u BIOS-u). Takodje, Audigy 2 bi morao imati game port cak iako je value, potrazi na njemu konektor koji ima dva reda -- jedan od 8 a drugi od 7 pinova. Ako ima onda ti fali bracket za montazu na kuciste i pretpostavljam da se moze koristiti isti koje se dobija uz maticnu plocu pod uslovom da ona ima game port.

@all:
Ne isplati se praviti kabl, ako ga ne napravis kako treba ili nece raditi ili ces nesto spaliti.
USB zahteva drajver, to je jos jedna karika u lancu od koje zavisi kako ce raditi pa je moja preporuka da se to izbegava.
 
Poslednja izmena:
audiofreak je napisao(la):
Izostavio si brz optokapler i par zastitnih dioda bez kojih si isto tako mogao da ga savetujes i da utakne midi kabl u 220V umesto u racunar -- rezultat cesto moze biti identican.

@all:
Ne isplati se praviti kabl, ako ga ne napravis kako treba ili nece raditi ili ces nesto spaliti.
USB zahteva drajver, to je jos jedna karika u lancu od koje zavisi kako ce raditi pa je moja preporuka da se to izbegava.


napravio sam bar 15 takvih kablova i svaki je radio bez problema sa gomilom klavijatura. A da ne bude kako se ja pravim pametan, kabl sam napravio po onome koji sam kupio u Sky musicu. Pa ako ga oni prodaju takvog zasto ja ne bih mogao isti takav da napravim. Istina, po original shemi stoji i optokapler, ali cinjenica je da kabl i ovako radi. Nikada niko kome sam ga pravio nije imao ni najmanji problem.
 
tanasko je napisao(la):
Ovako... problem resavas sa USB Midisport-om 2x2 ili 4x4, njega vezujes na USB ploce...

hm ovo mi deluje very interesting... koliko sam skontao, ovo radi na desktop varijanti, ali sta ako ocu da ubodem u USB na laptop ?

nasao sam OVO pa me interesuje gde ovako nesto ima da se nadje u nas i za koju lovu ??
 
PoisonFree je napisao(la):
Istina, po original shemi stoji i optokapler, ali cinjenica je da kabl i ovako radi.
Optokapler služi za galvansko razdvajanje dva uredjaja, sprečava se valjda eventualno strujno izbijanje izmedju šasija i spaljivanje osetljivih komponenata. Originalni kablovi koje sam vidjao su svi imali optokaplere. Meni bi u tom slučaju više bilo žao klavijature nego PCa... :d
 
evo šemice sa baferom i optokaplerom... iako je max jednostavna ja bih uvek išao na kupovno rešenje. :d
 

Prilozi

  • MIDI.jpg
    MIDI.jpg
    76.9 KB · Pregleda: 138
Svaki Audigy 2 bulk pack koji se i najvise prodaje kod nas, dolazi sa game portom na odvojenoj plocici, bracketu, i to je ono sto ide u kesici pored diska sa drajverima! Provereno.
 
Poslednja izmena:
PoisonFree je napisao(la):
napravio sam bar 15 takvih kablova i svaki je radio bez problema sa gomilom klavijatura. A da ne bude kako se ja pravim pametan, kabl sam napravio po onome koji sam kupio u Sky musicu. Pa ako ga oni prodaju takvog zasto ja ne bih mogao isti takav da napravim. Istina, po original shemi stoji i optokapler, ali cinjenica je da kabl i ovako radi. Nikada niko kome sam ga pravio nije imao ni najmanji problem.

Zao mi je ali ne mogu ti dozvoliti da savetujes ljudima kabl bez optokaplera odnosno bez galvanskog odvajanja. Moze doci do ostecenja skupe opreme, a moze biti opasno i po zivot.
Ne daj boze da neko od tih kojima si pravio kabl slucajno veze uredjaje na razlicite delove naponske mreze.
 
Ok, zovi i sky music i pitaj i njih zasto prodaju takve kablove, da li i oni smatraju da kablovi mogu biti opasni po zivot. (mozda ako ti ih neko obavije oko gushe :d)

p.s. da mi dozvolis ?!
 
Ne znam koju klavijaturu imas, ali kad platis np. 1500 Eura za nju, ne zelis da razmisljas sta bi bilo kad bi nesto crklo u racunaru (n.p. napajanje ili muzicka) i dovelo do "izboja" kroz MIDI kabl do klavijature.
Zato je apsolutno preporucljivo da PC i klavijatura budu galvanski izolovane. Ne bih se ni u ludilu zezao sa kablom koji nema optokupler, ni na nekoj klavijaturi igracki od 100eura, a kamoli na skupljoj spravi.

Takodje UPS na racunaru i neka "zastitna uticnica" na klavijaturi se preporucuju, pogotovo tamo gdje je elektro mreza losa.....

Ja sam platio 30 Eura za fabricki uradjen midi>gameport kabl, u Sloveniji, mogao sam napraviti nesto sam po semi sa neta za par eura, ali ovako ne razmisljam da li sam nesto lose zalemio ili sl.
 
LuxoR je napisao(la):
hm ovo mi deluje very interesting... koliko sam skontao, ovo radi na desktop varijanti, ali sta ako ocu da ubodem u USB na laptop ?

nasao sam OVO pa me interesuje gde ovako nesto ima da se nadje u nas i za koju lovu ??

Shljaka i na laptop-u u tome jeste i poenta, tacno gde ima da se nadje nisam siguran vidi u sky-u ili mitrosu...ako ne nadjes raspitacu se pa cu ti javiti.

Pozdrav
 
Lepo sam ti rekao Usb Midi intr. to je to. Ima razlicitih proizvodjaca i cene krecu od 50-ak e pa na vise.
 
Nazad
Vrh Dno